Jump to content

RNS 510 - Columbus - Update FW si harti


florin.petre
 Share

Postare recomandată

instaleaza frmware 5238

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este problema hardware, nu software. Se rezolva doar prin schimbarea placii de baza (cea de jos) sau prin inlocuirea unui circuit integrat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor, am o mare problema cu sign assist, nu resusesc sa imi dau seama ce problema are am incercat diverse codari si nici un rezultat, Imi da erroare "sign assist availability currently limited", masina este achizitionata din Belgia, a venit cu harti europa de vest si recunoastea semnele, dupa instalarea hartilor de ro , nu a mai fubctionat deloc, am facut upgrade la fw rns510, reinstalat harti de vest v16 pe hdd unitatii, si v16 est pe dvd, tot nu nu a functiinat, nu apare nici macar un semn de circulatie atat in bord cat si pe rns, am incercat adaptari si codari in vcds, degeaba.

Stie cineva o rezolvare, sunt pierdut nu stiu ce as mai putea face, este foarte enervant.

Daca a rezolvat cineva problema si cum ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum pot afla daca este vorba de placa de baza sau circuit? Prin zona nu cunosc pe nimeni sa ma ajute in problema asta.?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trimiți unitatea la cineva care se pricepe 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alin, din experienta iti spun ca este de la asta, un circuit integrat pe placa de baza care nu mai primeste alimentare pe unul dintre pini. Am reparat cateva care aveau problema asta. Din pacate pt tine nu mai stau in Romania

10 hours ago, alexxsize said:

reinstalat harti de vest v16 pe hdd unitatii, si v16 est pe dvd, tot nu nu a functiinat.

Cred ca aici este problema ta. Instaleaza ultima versiune oficiala pt EE lansata de VW, cred ca-i V12 sau V13. Tot ce a fost dupa au aparut ca un hack la harti de BMW

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 6/29/2019 at 7:04 AM, alin alinutu said:

Cum pot afla daca este vorba de placa de baza sau circuit? Prin zona nu cunosc pe nimeni sa ma ajute in problema asta.?

nu trebuie schimbata placa de baza,se poate rezolva relativ usor.............

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare ! Totul bine merge la mine , detin RNS 510 si doresc sa imi bag hartile West europe. M-am uitat pe net in mare ca tre sa descarc hartile sa le incar pe un Dvd , doar ca la mine imi da eroare CD, am facut cu cd burner imaginea Iso.

nu stiu ce firmware detin acum pe RNS , daca tin apasat setup imi apare doar FM si AM ,  nu ca la altii system version.. Incerc sa imi instalez 5238 doar ca nu stiu cum ... 

Un sfat va rog .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Descarci 5238, o arzi pe un cd Verbatim,introduci in unitate si faci update-ul. Atentie-daca unitatea optica are probleme cu lentila-poti bloca Rns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 29.06.2019 at 3:02, alexxsize said:

Salutare tuturor, am o mare problema cu semn de asistare, nu resusesc sa imi dau seama ce problema sunt am incercat diverse Coduri si nici un rezultat, Imi da erroare "semn asistenta disponibilitate in prezent limitate", masina este achizitionata din Belgia, a venit cu harta Europei si recunoaste emblemele, dupa instalarea hartilor de ro, nu am mai facut nimic, am facut upgrade la fw rns510, reinstalat harti de vest v16 pe hdd unitatii, si v16 est pe dvd, tot nu nu a funcționează, nu apare nici macar un semn de circulație atat în bord cât și pe rns, am încercat adaptari și codari în vcds, degeaba.

Stie cineva o rezolvare, sunt pierdut nu stiu ce mai poate face, este foarte annoita.

Dacă o rezolvă cineva problema și cum?

Sign assist nu functioneaza decat cu hartile pentru Europa de Vest. Si eu am problema asta. Cand a sosit masina din Germania functiona cu hartile pt Vest. Dupa ce am instalat hartile pt Est nu a mai functionat decat odata si nu-mi explic cum!!! Tocmai plecasem de la partia de schi Transalpina cand a aparut o limita de viteza. De atunci nu am mai vazut sa mearga cu toate ca anul acesta am fost in Ungaria cu masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 01.03.2019 at 10:29, Marinic? a scris:

Se poate sa ai nevoie de o noua antena GPS. Intra in meniul ascuns tinand apasat pe butonul "setup" si pe urma la gps si vezi starea antenei(conectata/deconectata). Asa am patit si eu.... ma vedea in Germania. Am cumparat o antena Fakra si am modificat antena masinii instaland-o pe cea cumparata pentru ca in bord nu prindea asa multi sateliti ... si nu vroiam sa stau cu ea pe bord!

Salutări,  am aceeași problemă că nu îmi găsește sateliții,  eu am antena GPS conectată. O sa imi cumpăr altă antenă.  Sper sa fie doar antena. Revin cu info.

On 01.03.2019 at 10:10, A_lex02 a scris:

Daca nu mi gaseste niciun satelit, inseamna ca nu am instalata antena? 

IMG_20190227_184538.jpg

După ce miez antena nouă mai trebuie să modific sau să bifez ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, cel mult sa stergi eroarea, daca ai stocata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, nu imi mai merge microfonul de la bluethoot. Am incercat cu inca 2 microfoane dar nici un rezulatat. Confirm ca am verifcat si cablul care vine din bluethoot pana in microfon si este ok. Atasez eroarea, poate a mai intalnit cineva problema.

https://ibb.co/3YcHnkz

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci ai o problema cu modulul BT.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate repara sau trebuie inlocuit?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie desfacut si vazut care e problema.. In functie de codul modulului...e posibil sa nu renteze reparatia...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 07.07.2019 at 20:45, Pachiv a scris:

Salutări,  am aceeași problemă că nu îmi găsește sateliții,  eu am antena GPS conectată. O sa imi cumpăr altă antenă.  Sper sa fie doar antena. Revin cu info.

După ce miez antena nouă mai trebuie să modific sau să bifez ceva

Am rezolvat problema cu sateliții,  am schimbat antena. Am pus antena pe bord drept a. Dar ce înseamnă "NO FIX, 2D FIX SI 3D FIX"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

no fix... nu vede deloc sateliti

2d fix - te vad cativa sateliti , dar fara sa iti vada si altitudinea

3d fix - ai pozitie completa , toate cele 3 coordonate Lat, Long, alt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. 

Am schimbat de curand Rns 510.

in trecut am avut tot Rns 510 2011 cu L in coada si cu i in dreapta sus. (Toti mi-au zis ca nu are ecran led)

am vandut.o ca am vrut sa pun ceva AM pt subwoofer .. am testat, probat diferite modele. Nu am sunet pe difuzoare cum trebuie. 

De menționat e ca am amplificator sub scaun , senzori ops si rear camera OEM. Renunțam la senzori si camera pt subwoofer ...

M-am  decis sa-mi cumpar din nou Rns 510. 

Acum am cumparat un model 3c8 035 680B

hw 27

sw6276

an 2015

intrebarile mele sunt. Are sau nu ssd? Sau cum am certitudinea de 100% ca are.

De unde pot Descarcă hărțile de Europa cu romania incluse pentru ea. In prezent nu le am.

multumesc. 

 

Modificat de Bo1kA
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este cu SSD 100%. Toate RNS-urile care au SW 62** au SSD de 40GB. Celelalte sub SW 62** au HDD de 20 sau 30GB.

Asta conform http://www.my-gti.com/3983/volkswagen-rns-510-hardware-and-software-firmware-versions

C14

Manufactured CW45/13 onwards

New GPS chip

40GB SSD Hard Drive

C14 Part Numbers

  • 1T0 035 680 T (1T0035680T) – RNS 510
  • 1T0 035 680 R (1T0035680R) – RNS 510, EU West V10 Maps
  • 1T0 035 680 S (1T0035680S) – RNS 510, EU East V10 Maps
  • 1T0 035 686 G (1T0035686G) – RNS 510 DAB/DAB+
  • 1T0 035 686 E (1T0035686E) – RNS 510 DAB/DAB+, EU West V10 Maps
  • 1T0 035 686 F (1T0035686F) – RNS 510 DAB/DAB+, EU East V10 Maps
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

32gb au cele cu SSD...............

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva cum pot sa sterg memoria HDD, am facut un dvd cum am vazut pe youtube cu V16 2018 harti , si imi arata in continu ca se instaleaza l-am lasat si 4 ore . tot loading. ma gandesc ca s-a blocat undeva instalul. precizez ca inainte a mers fara dvd in unitatea rns ,doar ca deodata cand ma incercat sa bag pe 2019 hartile s-a compromis, de fiecare data imi zice please insert navigation dvd .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai scrie un DVD cu V16 la viteza cea mai mica ( 2.4x) , pe un DVD bun (sony, verbatim), si la un writer de calc, nu de laptop.

nu prea inteleg de ce se chinuie lumea cu V16 de la BMW.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 7/23/2019 at 4:04 PM, Laurentiusk8 said:

Stie cineva cum pot sa sterg memoria HDD, am facut un dvd cum am vazut pe youtube cu V16 2018 harti , si imi arata in continu ca se instaleaza l-am lasat si 4 ore . tot loading. ma gandesc ca s-a blocat undeva instalul. precizez ca inainte a mers fara dvd in unitatea rns ,doar ca deodata cand ma incercat sa bag pe 2019 hartile s-a compromis, de fiecare data imi zice please insert navigation dvd .

Acum ai stearsa memoria hdd-ului, nu mai ai harti pe hdd, de aceia iti cere sa introduci dvd-uld. M-am chinuit si eu cu instalarea, iateam acelas lucru, am incercat de multe ori si reincepea instalare la nesfarsit, apoi intr-o zi l-am bagat cand am plecat de la munca si am uitat de el, dupa cateva ore s-au instalat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! 

Am o mica problema cu rns 510 de pe Passat 2012. 

De ceva timp, dacă redau muzica de pe sd card sau de pe HDD, la fiecare melodie are momente când se aude un sunet foarte apropiat de cel produs atunci când  "agață cd-ul".  Nu afișează erori de sd card sau HDD. 

Pe Bluetooth totul merge perfect. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan changed the title to RNS 510 - Columbus - Update FW si harti
  • Aerofan a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!