Jump to content

RNS 510 - Columbus - Update FW si harti


florin.petre
 Share

Postare recomandată

Stai  linistit...nici 510 nu e mai breaz...la harti..

Noua generatie poate afisa...Mib2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna ziua!

Am RNS 510 cu firmware 5238. Am facut rost de hartile adaptate dupa BMW, V 15 E Europe si nu am reusit sub nicio forma sa le instalez de pe SD card, desi am setat ora,  etc. ... eroare .....

Intrebare:  daca le copii clasic, de pe DVD, mai citeste navigatia POI? ( undeva pe forum zicea cineva ca pt fw mai mare de 4020, singutra varianta sa-ti vada POI e sa instalezi harta de pe SD card).

MULTUMESC FRUMOS !!!!!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

On 1/20/2019 at 11:32 PM, DECC said:

Ok multumesc.  Trebuie sa renunt la 510.

Din pacate 315 are hartile pt EE de toata jena, asta era motivul de swap.

Oare o exista vreunul sa poata citi si datele acelea din meniul CAR  in afara de 315 si sa aiba un set de harti decent ?

nu prea. e cam rar hibridul. oricum sunt pe EOL ambele navigatii pentru europe de est. Deja nu au mai aparut harti de 2 ani pentru ele.

 

@cristibuliga   doar daca iti citeste DVD dual Layer sa scrii ISO complet... sau sa pui POI separat ulterior. oricum hartile dupa BMW sunt slabe rau de tot si dau erori de rutare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SO, am clarificat ca hartile dupa BMW nu sunt ok.

MAi ramane de clarificat un lucru: la copierea de de DVD se pierd sau nu POI ?  ( pt fw 5238) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva ceva despre varianta asta de RNS  3CD 035 682 A ?

50699263_814745508872605_1347228307568984064_n.jpg

51156327_814744172206072_8472071755865784320_n.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua,

 Am cumparat o navigatie Columbs RNS 510 si imi cere cod de deblocare. Cum o pot debloca?

Multumesc frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cerand codul de deblocare de la cel care ti-a vandut-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.. sau la reprezentanta, daca stii ca nu e furata 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/26/2019 at 9:57 PM, passat19tdi said:

Stie cineva ceva despre varianta asta de RNS  3CD 035 682 A ?

50699263_814745508872605_1347228307568984064_n.jpg

51156327_814744172206072_8472071755865784320_n.jpg

 

 

Pe unele sitre-uri am gasit ca ar fi cu windows CE, este adevarat?

Adica sa aiba calitatea unei navigatii originale si versatilitatea windows-ului, ar fi super

Modificat de passat19tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si fiind pt China, radio nu are RDS. nu recomand

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/28/2019 at 8:29 PM, F l o r i n said:

Sigur nu. 

Revin cu o corectare - le-am gasit la poporul chinez.... se pare ca are sistem de operare Windows Ce.

Este echipata cu SSD

https://www.aliexpress.com/item/Original-RNS510-navigation-radio-3CD-035-682C-with-SSD-for-Volkswage-RNS510-car-DVD-GPS-Navigation/32889233869.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am avut nici una in mana dar as zice ca sistemul de operare e tot linux,seamana prea bine cu originalul pe partea de hw si sw,doar cele cu Hw 2x si soft 6xxx sunt cu ssd.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor. Am o nelamurire privind rns 510 : de curand pt tiguanul meu 2014 am achizitionat un cablu mdi -usb (ca in poza). In momentul conectarii in mufa din cotiera, nu vede stickul usb conectat (de capacitate 8 gb si contine foldere cu mp3). Sunt nedumerit : ori cablu nu este potrivit, ori stickul nu se pupa cu rns-ul, ori unitatea rns are ceva setari pe care nu le-am gasit in meniu.

Idei, sfaturi ... Multumesc mult.

mdi - usb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In principiu stiu ca e mare problema cu aceste cabluri adaptoare usb.Cauta sa iei unul imprumut si testeaza.Merita incercata si o diagnoza a modulului Mdi...caci el se ocupa cu asa ceva...mp3 to navi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 hours ago, pisti19 said:

Salutare tuturor. Am o nelamurire privind rns 510 : de curand pt tiguanul meu 2014 am achizitionat un cablu mdi -usb (ca in poza). In momentul conectarii in mufa din cotiera, nu vede stickul usb conectat (de capacitate 8 gb si contine foldere cu mp3). Sunt nedumerit : ori cablu nu este potrivit, ori stickul nu se pupa cu rns-ul, ori unitatea rns are ceva setari pe care nu le-am gasit in meniu.

Idei, sfaturi ... Multumesc mult.

mdi - usb.jpg

stick-ul este formatat FAT32 ? citeste specificatiile MDI=ului. Sub 2Gb trebuie sa fie formatat FAT16, peste 2Gb, FAT32

http://www.my-gti.com/443

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi formata pe FAT 32 si speram sa functioneze. Rns 510 nu-mi citeste DVD, doar cd. Alta speta : are influenta varianta de firmware ? Cum se face practic upgrade-ul si la ce versiune pentru a folosi la intregul potential al Rns ? Multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

17 minutes ago, pisti19 said:

Rns 510 nu-mi citeste DVD, doar cd.

grup optic murdar, etc...se curata sau inlocuieste, dupa caz - daca e doar murdar, se curata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! 

Am o navigatie RNS 510 versiune R (C14) care de câteva saptamani e în boot loop. Am înțeles ca as putea rezolva cu rescriere de soft. 

Navigația are sw 6270.

As încerca să scriu tot 6270 pe ea, am ars un DVD+R verbatim acum cu softul la 2.4x (mai jos de atat nu a mers). 

Întrebarea e, dacă nu merge cu 6270, as putea sa fac downgrade la 5238 Josi sau la versiunea R nu merge decât 6XXX? Din ce am citit pe forum 5238 merge maxim pana la C12. 

O alta întrebare, as putea sa ii fac update în casa? Navigația e scoasa de pe mașină și înlocuită temporar cu alta. 

Multumesc anticipat! 

IMG_20190202_205743.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Proprietar Skoda Octavia 2, 2008. Am schimbat playerul cu un RNS 510 și bineînțeles ca nu mi arată senzorii de parcare ca nu sunt ops. Vreau sa schimb bările și senzorii.

intrebari:

1. Am înțeles ca trebuie schimbat CANul și modulul de senzori. Puteți sa mi dați un cod la ele ca as vrea sa le comand SH

2. Bara spate de Facelift am înțeles ca nu se potrivește pe aceeași suporții. Vreau și eu un cod la suporții sa ii comand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar tu ce cod ai la can gateway ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu știu! Știu ca am vorbit odată cu tine și mi-ai zis ca nu merge trebuie schimbat și can-îl ca e limitat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fa o scanare si da-mi sa vad codul piesei - 19-can gateway

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan changed the title to RNS 510 - Columbus - Update FW si harti
  • Aerofan a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!