Jump to content

RNS 510 - Columbus - Update FW si harti


florin.petre
 Share

Postare recomandată

Eduard Catalin Novgorodschi

Salut ,

Am un RNS 510 si din ce imi apare versiune SW este cumva 1200 ?? Mi se pare totusi veche rau.

Atasez niste imagini.

Multumesc

1.jpg

2.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Versiunea ta de FW e 1200 si versiunea de harti e v11

Totusi nu stiu cum au fost instalate hartile la tine, tu la FW 1200 ar trebui sa ai doua partitii si dupa hartile v10 iti trebuie trei partitii, adica un FW de la 3xxx in sus

Daca vrei harti mai noi iti trebuie update de FW

Sa ma corecteze cineva daca gresesc

Modificat de duduratoy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Instaleaza FW 5238, este o versiune by josy, care merge pe orice versiune de rns

Dupa care poti instala hartile v13, cd version 8350, europa de est

Sa il scrii la viteza cea mai mica, pe un dvd verbatim

Modificat de duduratoy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca am specificat mai sus ce si cum se face. Iar ne repetam la infinit . Va e chiar greu sa citiți acuma serios.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@c_A_b nu-ti apar chiar daca ai activata optiunea in setarile RNS-ului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am reușit să le fac să apară încă. Oare pt că am instalat hărțile de pe dvd (versiunea mai scurtă fără POI, etc)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 10/22/2016 at 10:20 PM, raku_moromete said:

Salut,

Am un Passat b6/3c 2008 , am updatat firmwareul RNS510 la 5238 urmand pasii din acest link.

Am copiat hartiile v13. Dupa o luna de zile de functionare normala, la introducerea unei adrese , navigatia a inceput sa imi arate mereu ca sunt offroad .

A mai intampinat cineva problema aceasta?

Multumesc !

 

On 10/22/2016 at 10:26 PM, nykky42001 said:

Ti-a murit antena. Vezi daca/cati sateliti iti gaseste. 99% e antena care ti-a lasat setata locatia la ultima adresa cunoscuta. Incearca cu o alta antena sau verifica statusul antenei din meniul ascuns al navigatiei sa vezi daca e detectata ca si conectata sau deconectata. Asa am patit si eu si a fost antena.

Salut,

Revin cu detalii,  se pare ca antena e conectata însă nu își ia coordonatele.

Poate fi de la upgrade-ul de firmware ?

Am încercat resetul ,problema rămâne :(.

Mulțumesc

IMG_20161117_071253-min.jpg

IMG_20161117_071319-min.jpg

IMG_20161117_071240-min.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da un reset la aparat. Tii apasat pe sageti stanga-dreapta si buton info colt dreapta sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parerea ar fi ca nu il poti folosi la RNS510..... deci....

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E o interfata pentru aparate dedicate din linkul ala. Dar asta e alta poveste

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Este si o poza cu rns 510 si am crezut ca e compatibil dispozitivul respectiv cu navigatia.

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. 

Am tot citit zilele astea pe forum si nu am gasit rezolvare la prb mea. Am un Passat B7 2012 ..camera spate cu linii de ghidaj in functie de unghiul rotilor si full comenzi pe volan. Am incercat sa fac un update la harti dar nu m.am documentat f bine ptr ca mi s.a apus sa bag DVD.ul ai instal... in timpul procesului de install mi.a dat eroare si cd.ul afara. Acum nu imi mai pot folosi navigatia. Daca schimb fw imi afecteaza fct camerei si cum fac sa recapat navigatia pe fw 3970?  Va multumesc. 

Cu respect.

20161121_172700.jpg

20161121_174415.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta firmware 5238 il instalezi asa cum am scris in urma cu ceva pagina. Nu o sa iti afecteze functiile camerei stai linistit. Citeste si o sa gasesti toate informatiile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,

Am un Golf V din 2004 si am o unitate RCD 300 si vreau sa trec la un RNS 510 si as vrea sa stiu din experienta celorlalti daca se poate acest lucru, am urmatoarele informatii legate de GATEWAY

Address 19: CAN Gateway        Labels: 1K0-907-530-V1.clb
   Part No SW: 1K0 907 530 C    HW: 1K0 907 951 
   Component: Gateway         H08 0080  
   Revision: 08          Serial number: 2600104218054C
   Coding: 3D3F0B40070002
   Shop #: WSC 01392 785 00200
   VCID: 275B8BDE969A7E26FA7-8072

No fault code found.

 

si unitatea RNS 510 este un model 1T0 035 680 B

 

Am incercat sa o montez dar s-a deschis, a aprut logo-ul si apoi s-a inchis dupa 20 de secunde. Am inteles ca trebuie reinstalat softul?

L-am dat jos si l-am pus inapoi RCD 300 ca am inteles ca daca nu e facut la gateway update descarca bateria.

Legat de gateway trebuie facut upgrade din cate am vazut. Se poate face fara sa fie probleme in timp?

In Cluj-Napoca, Zalau sau imprejurimi imi puteti recomanda pe cineva? 

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa faci update la can gateway - la versiunea k 0178. 

se face, nu se intampla nimic

Mai departe, daca face cineva in zona ta - cauta in ariile cu anunturi.

Legat de problema ca se opreste unitatea in 20 sec.... trebuie vazut - poate sa fie o problema de sw.. sau hw. Incearca intai sa o resoftezi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,am facut update la v13 a hartilor cu succes  folosind metoda cu MAP Tools,problema este ca nu am POI instalate,s-a mai intalnit cineva cu problema asta?Cum as putea instala aceste POI sau cum trebuie activate?Va rog fara comentarii de genul:cauta pe google sau citeste toate cele 224 de pagini,multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai citit cum se instaleaza Poi? Nu tre sa cauti pe google ci in acest topic. Ai totul scris aici. Search ca nu e greu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am citit in acest topic,dar nu sunt lamurit,trebuie instalate separat POI?nu era normal sa se instaleze o data cu hartile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al Bundy,multumesc pentru raspuns,in sfarsit un raspuns concret la o intrebare simpla.Ma poti indruma la o pagina sau sa imi dai un link unde pot sa gasesc pasii instalarii POI?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, klaus123 said:

Al Bundy,multumesc pentru raspuns,in sfarsit un raspuns concret la o intrebare simpla.Ma poti indruma la o pagina sau sa imi dai un link unde pot sa gasesc pasii instalarii POI?

Copiezi de pe dvd pe un card SD, cum scrie aici..

It is/was as simple as creating a folder on the SD card and name it "PersonalPOI".

Then copy the waypointfile ***.DB3 into that folder. Stick it into the Nav unit and in "Setup" select import.

http://kacnje.blogspot.nl/2016/10/vw-rns-510-import-personal-poi.html

Modificat de mark21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Klaus nu cred ca nu ai gasit in acest topic cum se instaleaza POI. La un simplu search am gasit cel putin 6-7 posturi în care se specifica pasii. De ce ne repetam de N ori? 

- download *.db3

- create folder PersonalPOI in the root of your SD-card

- copy *.db3 to that folder

INSTALL

- insert SD-card into RNS510

- hardware button: Setup

- screen button: Navigation -> (Personal POI) -> Import

- select POI-database

- screen button: Import database -> OK

SHOW ON MAP

MAP -> Extras -> Select Points Of Interest -> Personal POI -> Personal POI

-> choose categories: Speed, Redlight, Section begin, Section end

DETAILS

-> touch POI icon on the map

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan changed the title to RNS 510 - Columbus - Update FW si harti
  • Aerofan pinned şi locked this topic
  • Aerofan unlocked şi locked this topic
  • Clodius a deschis acest topic
  • Aerofan a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!