Jump to content

RNS 510 - Columbus - Update FW si harti


florin.petre
 Share

Postare recomandată

Deci, nu ai inteles nimic.

Pe can aveai bifat deja radio, mai bifezi navigatie. PE radio debifezi BAP si dai reset.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu bifezi pe CAN radio analog si navigation. Iar pe navigation debifezi BAP. Atat 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eduard Catalin Novgorodschi

Ok , am inteles acum. E posibil sa nu poata RNS-ul sa afisese pe MFD? Am auzit si variante de genul. Ca trebuie sa fie nu stiu ce an si rev. Desi e cam ciudat coaja dinainte sa poata si asta nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa afiseze daca faci codarea corect. Si rcd 300 si rns510 comunica cu ceasurile prin protocolul DDS. Deci daca inainte a mers trebuie sa mearga si acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Catalin contează si interfata. Si dupa fiecare codare pe can sau navigatie dai restart doar nu aștepți 10-15 min. Pe faza cu usb tre vazut ce e acolo. Harta ai intalata pe navi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci luam urmatorul caz navigatia este codata pentru BAP. Ea trimite catre IC niste frame-uri pe can la un anumit interval de timp. Schimbi codarea din BAP in DDS. Navigatia incepe sa trimita alte frame-uri la alt interval de timp. Nu stau acum sa descriu diferenta dintre BAP si DDS. Daca are cineva curiozitatea sa ma intrebe aici. Dupa ce schimbi codarea, Gateway-ul ignora noile frame-uri pana la un bus sleep sau reset de navi. Deci dupa cum spuneam, ori dai reset ori il lasi sa faca bus sleep. Este fix acelasi lucru.

In alta ordine de idei, poti sa imi explici de ce conteaza atat de mult interfata?

Modificat de Dobre Catalin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eduard Catalin Novgorodschi

Da inainte pe RCD 300 a mers afisa posturile si melodia precum si USB-ul. Da am hartile toate actualizate etc. singura chestie este ca nu afiseaza pe MFD si ca nu merge USB-ul din cotiera. Dau restart la navi presupun sageti plus steluta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eduard Catalin Novgorodschi

Presupun ca usb-ul e de domeniul trecutului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Dobre Catalin: interfata clona poate sa nu salveze codaeea chiar daca o arata in prima faza ca efectuata. la reintrarea pe resp modul e la fel ca inainte de codare.

@Eduard Catalin Novgorodschi: vezi daca e codat corect aux in-ul pe navi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eduard Catalin Novgorodschi

Functioneaza pe CD lol :))) apas pe extras in cd si apare usb-ul :)))

sunetul pare a merge ok doar ca vocea baraie

Modificat de Eduard Catalin Novgorodschi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eduard Catalin Novgorodschi

Probabil din moment ce functioneaza pe CD. Doar ca bazaie vocea ceea ce inainte nu facea ... cine stie oricum trebuie sa desfac iar ca nu am avut adaptor pt cele 2 antene si am doar 1 bagat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Catalin nu vreau sa fim offtopic legat de folosirea vcds clone. Mai citeste ce se întâmplă si o sa afli .  O pot confirma mai multi colegii care au patit sau au avut probleme cu vcds 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@lucaflo26De acord in legatura cu regulamentul. Nu vreau sa fim offtopic. Un singur lucru mai am de spus. Pana nu vine cineva cu o explicatie la nivel de microcontroller si bytes, nu ca a zis x sau y ca a avut probleme cu nu stiu ce interfata, din punctul meu de vedere nu este nici o diferenta intre interfete. Stiu ca vb singur dar asta e. Nu pot sa nu spun nimic in contextul in care citesc "Mergi si fa un scan cu o interfata originala". Pana la urma daca e sa fim corecti VCDS este o interfata "after market", interfata oficiala de service a grupului VAG este VAS-Tester. Si cu asta ma opresc aici.

O seara placuta va doresc!

Modificat de Dobre Catalin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eduard Catalin Novgorodschi

Va multumesc tuturor pentru ajutor , am reusit sa fac cum mi-ati explicat in CAN este bifat RADIO ANALOG & RADIO DIGITAL + NAVIGATION.

Dupa care in Navigation am debifat BAP si merge perfect.

Am activat si meniul ascuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si de ce ai bifat radio digital ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eduard Catalin Novgorodschi

Era bifat deja am bifat doar navigation in plus de ce era. E vreo problema? Trebuie debifat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eduard Catalin Novgorodschi

Nu , doar pe antena am eroare ca e bagata doar o mufa din 2 , astept adaptorul. Ce eroare ar trebui sa am?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,revin cu o completare referitor la instalarea ultimei versiuni de harti V13.Am versiunea 5274 pe navigatia RNS 510,am instalat V13 East Europe folosind metoda copierii cu SD cardul,dupa aproximativ 30 min. am primit mesajul ca s-a copiat cu succes dar nu aveam nici o harta instalata pe navigatie!Daca ati intalnit aceasta problema,solutia este ca  dupa copierea hartilor si primirea mesajului ca s-au copiat cu succes ,reinstalati versiunea de software existenta(in cazul meu 5274)si o sa va apara si hartile pe navigatie.Sper ca aceasta informatie sa va fie de ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca la tine mergea sa bagi si un dvd cu harta v13 si iti apareau hartile dupa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A aparut v14 west europe, pt cei interesati. Se gaseste cu google.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lucaflo,am incercat varianta  cu DVD double layer pe care aveam hartile v13,dar primeam mesajul dvd error,am incercat cu 3 tipuri de dvd si acelasi mesaj...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 minutes ago, klaus123 said:

lucaflo,am incercat varianta  cu DVD double layer pe care aveam hartile v13,dar primeam mesajul dvd error,am incercat cu 3 tipuri de dvd si acelasi mesaj...

Verbatim este dvd ul castigator. Scris cu dvd writer de desktop sau extern, la viteza cat mai mica. Evita sa scrii cu dvd writer-ul de la laptop (in caz ca il folosesti).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan changed the title to RNS 510 - Columbus - Update FW si harti
  • Aerofan pinned şi locked this topic
  • Aerofan unlocked şi locked this topic
  • Clodius a deschis acest topic
  • Aerofan a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!