Jump to content

RNS 510 - Columbus - Update FW si harti


florin.petre
 Share

Postare recomandată

Daca pui SSD cand pui un firmware de la 5238 direct si il partitioneaza acest firmware. Dar mai oameni buni mai cititi prin acest topic ca sa discutat de N ori ce si cum. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Partitiile se fac in momentul in care instalezi firmware-ul, dar da, vor fi 3 daca pui fw5238

PS. Nu vazusem postarea lui lucaflo26

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sergiu Stanciu

Multumesc , am intrebat deoarece ssd-ul acela are  32 gb nu 30 gb cat hdd-ul oem

Modificat de Sergiu Stanciu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai24silus

Buna,

Am facut si eu update la SW 5238 de la SW 1090 , pe Golf 5 Plus 2008.

Desigur, urmand intocmai acesti pasi: https://paulroberts69.wordpress.com/2015/10/01/upgrading-firmware-and-maps-on-vw-rns-510-satnav/#comment-894

De asemenea am incercat sa instalez hartile v13 insa imi da aceasta eroare: https://drive.google.com/file/d/0B4tYUq8Fl7BNS3dHendESDJ2OTA/view?usp=sharing 

Imagine iso v13 am "luat-o de pe net" :)

, dar am comandat o varianta a DVD-urilor v13 si de pe OLX (maine le primesc).

Stie careva de ce aceasta eroare? 

Am incercat atat prin sd+CD cat si prin DVD, imaginile create prin Map Tools.

am filmat inainte varianta veche de SW (just in case): https://drive.google.com/file/d/0B4tYUq8Fl7BNWkMxMnUyb0o2eGs/view?usp=sharing 

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai24silus
On 4/29/2014 at 8:57 AM, oldtime said:

Incerc sa fac un up-date de firmware la o S2FL de la 5230 la 5270 (unitate F) si primesc o eroare 010306...stie cineva de ce?..

Salut, aceeasi eroare si la mine:

www.vwforum.ro/topic/40393-rns-510-columbus/?page=211 (postarea mea mihai24silus)

Ai dat-o de capat?

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema voastra este de la lentila care nu citeste cum trebuie dvd-ul. Folositi unul de calitate si incercati sa curatati si lentila.

In plus, nu inteleg de ce vreti sa faceti update de la 5230 la 5274, nu obtineti nimic in plus

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sergiu Stanciu

La versiunea asta de soft 5238 se pot pune ambele pe hdd harti europa vest  si est folosind sd card sau trebuie dvd cu europa de vest ? Cand am incercat sa bag un dvd verbatim double layer in rns imi dadea din prima dvd error , cum pot sa fac sa am ambele harti daca rns-ul nu imi citeste dvd-u (l-am scris cu 4x , viteza cea mai mica posibila si i-am dat si verify)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci pe hdd nu poti pune decat ori vest ori est depinde in ce zona a Europei esti. Ca sa iti mearga dvd care nu il doresti pe hard trebuie urmat niste pasii care au fost expusi cred de 1000 ori. Citiți ca nu e greu. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai24silus
3 hours ago, Clodius said:

Problema voastra este de la lentila care nu citeste cum trebuie dvd-ul. Folositi unul de calitate si incercati sa curatati si lentila.

In plus, nu inteleg de ce vreti sa faceti update de la 5230 la 5274, nu obtineti nimic in plus

Eu am trecut de la SW 1090 la SW 5238 ! Si mi-a dat aceasta eroare de copiere maps. Am sa incerc cu dvd - DL

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor,

Va solicit si eu ajutorul cu o problema de care ma lovesc.

La skoda am facut update de harti de la V12 la V13. A tot "rumegat" la DVD dar pana la urma a mers, reusitnd sa duca la capat update-ul. Am scos DVD-ul din unitate si totul parea ok, inclusiv la map version scrie 8350. Harta se afiseaza corect, face rutare corect, ma pozitioneaza corect dar daca zoom-ul este mai mare de 500m (cand rotesti de rotita din dreapta iti afiseaza de la ce inaltime esti vazut) nu mai apare pe ecran decat pozitia mea, fara nimic in jur. Pot sa-l duc la maxim zoom (parca 5km) ca tot nu afiseaza nimic. Mai explicit, dupa ce faci o ruta mai lunga si el ti-o afiseaza complet, eu nu pot sa vad pe unde merge decat daca fac zoom la 500m si ma plimb pe traseu, altfel este doar o linie colorata fara sa mai afiseze si altceva in jur. 

Culmea, daca introduc DVD-ul cu V13 totul functioneaza corect.

Ma gandesc ca nu s-a copiat corect harta. Exista procedura de rescriere a hartii ?

Multumesc anticipat.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu a copiat tot de pe dvd

 

Restart ai dat la HU?

 

Ti-a aparut la final vreun mesaj?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat reset la HU. 

Pai daca nu a acopiat tot, cum sa-l faca sa copie ? Cand bag la loc DVD-ul cu hartile V13 nu face nimic. Mai mult, la copierea "nereusita" el a dat mesaj ca a terminat si ca totul este ok. 

Era o metoda de formatare a HDD-ului, parca, sau ramane metoda demontarii si formatarii pe PC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Treci la o versiune anterioara , apoi instalezidin nou v13, daca tot sa se va comporta.....schimba marca dvd-ului.

Ce marca folosesti?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am folosit Verbatim DL + R si pentru V12 (anul trecut) si pentru V13 anul asta. 

Ce-i drept, anul trecut, V12 s-a instalat din prima. Anul asta, V13, s-a instalat pe la a 6-a incercare (a completat de 6 ori bara de instalare si cand dadea sa termine, o lua de la capat).

O sa bag DVD-ul cu V12 sa vad ce zice. 

Merci frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

V13 este mai pretentioasa....la mine a luat-o cu traxdata....verbatim nici nu a vrut sa-l citeasca....asa ca inarmeazate cu rabdare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a rezolvat.

Am bagat DVD-ul cu V12 si a mers, din prima. Apoi l-am chinuit cu 2 DVD-uri cu V13 (un verbatim si un traxdata) trase pe aceiasi unitate optica, la aceiasi viteza (1x - ma rog, eu am selectat 1x dar la verbatim a zis ca nu stie sub 2.7x) si dupa 5-6 incercari nereusite (cand mai avea putin sa duca bara la capat o lua de la inceput) a terminat de copiat si totul functioneaza corect. 

Multumesc pentru ajutor. Nu stiam ca poate sa copie o versiune de harti mai veche peste una mai noua.

Modificat de mihai p
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baiculescu Catalin Stefan

Salutare.

Am un VW CC din 2013

HW H61

SW 3970

Pot sa instalez Versiunea 13 Harti Europa Est?

 

ms.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sergiu Stanciu

Buna seara , stie cineva cum se poate reda fisiere flac de pe card sd sau usb stick in rns , deoarece este  mult mai convenabil  si practic decat sa fac dvd-uri si cd-uri ?

Modificat de Sergiu Stanciu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cataline poti pune V 13 linistit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baietii, eu am comandat un SSD Transcend 32GB (TS32GPSD330) si astept sa vina sa inlocuiesc hdd-ul. Sper sa nu mai am acele probleme.

Ce versiune software sa pun pe el ? Tot maxim 5274 ? Merge 6276 sau are legatura cu placa de baza si sunt limitat la 5274 ? Reprecizez ca am revizia F.

Modificat de Ruben56
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tie iti trebuie 5238. De ce nu citestu atent ce ti sa sugerat? Nu e nici o diferență majora intre 5274 si 5238. In plus 5238 are deja activat video-in-motion.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te respect lucaflo, dar totusi eu nu am intrebat intre 5274 si 5238. Am mentionat ca daca in conditiile noului SSD pot pune 6276 sau de fapt limitarea e la placa de baza.

Din primele 4 cuvinte mi-am dat seama ca e de la placa de baza si voi ramane la 5238.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa stii ca ultima vers de firmware nu e întotdeauna si cea mai buna. Din ce stim noi si facem pe aici cea mai stabila e 5238. Asta daca vorbim de rns pina in 2014 vers mai vechi. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lambda_dryver

Postez si eu cu o problema la RNS510 type C de pe masina mea. Menționez ca am citit întreg topicul si nu am găsit nimic concludent pe aceeași tema. 

Se da navigație originala RNS 510 type C, montata din fabrica pe masina din semnătura. Are FW original (1156, parca). Nu s-au efectuat modificări asupra unității, nici SW, nici HW. De prin luna Noiembrie, a început sa imi mănânce bateria in maximum 2 zile. Testat împreuna cu @F l o r i n -> unitatea este de vina, anume, chiar si cu masina încuiată, unitatea stinsă, am un consum de 0.19-0.21, avand si un sunet static in tweetere. Cu siguranța scoasă si testat si cu alta unitate RCD 510, consumul este de 0.1-0.3. 

Ceva idei legat de ce ar putea sa se fi dus la unitate si la cine, de încredere, as putea apela?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan changed the title to RNS 510 - Columbus - Update FW si harti
  • Aerofan pinned şi locked this topic
  • Aerofan unlocked şi locked this topic
  • Clodius a deschis acest topic
  • Aerofan a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!