Jump to content

RNS 510 - Columbus - Update FW si harti


florin.petre
 Share

Postare recomandată

am facut upgrade de fw la navigatia mea am trecut de la 5238 la 5269,ciudat este ca hartile si muzica au ramas intacte,nu s-au sters cum am patit la vechea navigatie versiunea B,totusi problema cu pictograma de break nu sa rezolvat deci am facut upgradeul in zadar,am vorbit cu un baiat si mi-a zis ca pot sa incerc pana ma plictisesc si pictograma nu se va schimba,singura rezolvare este rescrierea epromului,un lucru destul de complicat,cunoasteti pe cineva care stie acest lucru?

 

Ai incercat si codarea din link-ul de mai jos?

 

http://www.remkoweijnen.nl/blog/2012/12/18/change-ops-picture-with-vcds/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da am incercat,nu merge nici nu ma asteptam pt ca eu inainte am avuti navi b si c si-mi vedea masina berlina,cand am schimbat navi mi-a parut break cu aceeasi unitate ops fara sa recodez nimic,deci nu avea cum sa fie din unitatea ops,,,,,,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uzzy81, pe navigatie, byte 9 ce ai codat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe un DVD no name, scris la 3x, a mers din prima si fara nici un fel de deranj pe un RNS 510, varianta H; totusi, intrebarea care imi sta in minte este urmatoarea: de obicei cand se termina de copiat si instalat gaseam dvd-ul iesit sin unitate. Acum nu s-a mai intamplat asa, i-am dat eu eject si a iesit fara sa ma avertizeze ca ar mai avea nevoie de timp pt download. Se poate si asa sau o sa am probleme? Momentan navigatia merge fara nici un fel de probleme. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Dupa ce am facut update de firmware la v. 4020 nu imi mai merg comenzile de pe volan (volum si derulare). La sfatul unor colegi de aici am bifat BAP cu vcds dar nu s-a schimbat nimic. Am incercat si cu bap bifat si debifat. Exista vre-un fix ceva pentru problema? Parca vazusem pe un forum dar nu mai stiu unde... Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut hayate am pe bitul noua 00001101,eventual daca nu e buna codarea da-mi si mie codarea corecta pentru berlina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Dupa ce am facut update de firmware la v. 4020 nu imi mai merg comenzile de pe volan (volum si derulare). La sfatul unor colegi de aici am bifat BAP cu vcds dar nu s-a schimbat nimic. Am incercat si cu bap bifat si debifat. Exista vre-un fix ceva pentru problema? Parca vazusem pe un forum dar nu mai stiu unde... Multumesc!

Dupa operatiune ai dat reset la navigatie?

Salutare. Dupa ce am facut update de firmware la v. 4020 nu imi mai merg comenzile de pe volan (volum si derulare). La sfatul unor colegi de aici am bifat BAP cu vcds dar nu s-a schimbat nimic. Am incercat si cu bap bifat si debifat. Exista vre-un fix ceva pentru problema? Parca vazusem pe un forum dar nu mai stiu unde... Multumesc!

Dupa operatiune ai dat reset la navigatie?

Dupa operatiune ai dat reset la navigatie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

I-am dat reset de zeci de ori si nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In bord iti arata busola?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Debifeaza si restarteaza din cele 3 butoane unitatea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ceaduri ai, albe sau rosii ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat si cu bap debifat + restart...si tot nimic. Posibil sa fie ceva din soft?

 

Ce ceaduri ai, albe sau rosii ?

Albe


 

Ce ceaduri ai, albe sau rosii ?

Albe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca afisaj este alb trebuie bifat BAP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum este bifat dar tot nu merg. Cele din stanga pentru telefon merg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut hayate am pe bitul noua 00001101,eventual daca nu e buna codarea da-mi si mie codarea corecta pentru berlina

 

1ok4lw.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alex, despre ce mașină este vorba? Skoda sau VW? Firmware-ul era potrivit pentru mașină?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Presupun ca RNS510 este pentru Skoda, nu-i așa?

Cauta Skoda fix făcut de josi. Sunt pe telefon și nu pot să-ți dau un link direct.

Activează bap dacă ai bord cu alb, fără bap dacă ai bord vechi. Dacă îți afișează pe bord titlul melodiei nu mai umbla la bap, dacă nu-l afișează, schimbă protocolul în/din BAP.

Nu-ți mai merg butoanele pentru ca ai pus fw de VW care comunica pe Lin 2, dar cred ca o rezolvi cu fix-ul. Dacă nu, schimbă un fw mai vechi care știe Lin 1.3. Ai volan vechi, nu?

E o presupunere doar, pot fi mai multe cauze. Ai grijă ce pui pe rns, citește cu atenție, să nu ajungi să-l schimbi...

PS. Fw din rns nu la fel ca cel din telefoane. Dacă aveți unul care merge ok și are tot ce vă trebuie, nu-l mai schimbați, că nu transformați RNS510 într-o rachetă...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai ploiesti

Multumim Hayate pt sfat. am intrat pe navigatie pe bytul 9 si am codat 00011101. si surpriza! a aparut berlina post-125501-0-88126800-1407613200_thumb.. pe urma am facut si un upgrade de firmware la navigatia mea H, am trecut la 5269 fara probleme, am instalat si hartile fara probleme. post-125501-0-76942600-1407613326_thumb.post-125501-0-04771300-1407613341_thumb.. va multumim pt ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca am varianta de rns 510 cu hdd 30gb cum va fi partitionat dupa instalarea fw-ului 4020?

Modificat de AlexDZL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citeste in specificatiile fw, scrie acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare, inainte de a instala noua versiune de harta, trebuie stearsa vehea de pe HDD? si daca da cum?

 

Am descarcat odata un soft care cica stergea doar harta de pe HDD, dar cand am facut treaba asta s-a formatat tot HDD nu mai aveam nici FW pe el.

Modificat de victor2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In momentul cand instalezi noua harta, automat se sterge vechea harta, fara sa afecteze/stearga informatiile de pe hdd.

In momentul cand instalezi noua harta, automat se sterge vechea harta, fara sa afecteze/stearga informatiile de pe hdd.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan changed the title to RNS 510 - Columbus - Update FW si harti
  • Aerofan pinned şi locked this topic
  • Aerofan unlocked şi locked this topic
  • Clodius a deschis acest topic
  • Aerofan a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!