Jump to content

RNS 510 - Columbus - Update FW si harti


florin.petre
 Share

Postare recomandată

Multumesc mult Valentin a mers in sfarsit doar ca:

 

1. nu-mi merg comenzile pe volan desi am bifat optiunea cu VCDS-ul

2. asa arata acum: part number 3T003568OB / HW-VERSION H04 / SW-VERSION 4024. Este posibil sa intampin pierderi de curent?

3. ce harti as putea pune acum?

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bifeaza sau debifeaza BAP pe codarea la rns in functie daca ai sau nu maxidot.

Le: nu uita de reset dupa ce faci codarea. Cauta pe google: reset rns 510 faca nu sti cum

Modificat de aurelmarius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am maxidot. Inseamna ca trebuie debifat pentru ca acum e bifat si nu merg (cele din partea dreapta a volanului). I-am dat reset in rest functioneaza fara probleme. Poti sa ma ajuti cu restul intrebarilor? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai maxidot trebuie bifat bap communication. Cele din dreapta nu au treaba cu rnsul. Sunt pt computerul de bord.

Poti pune ultimele harti v11.

Nu cred ca o sa descarce bateria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare baieti.

De curand am facut updata la FW, am pus 4020, as avea si eu cateva intrebari:

- Cum imi dau seama ce model de RNS 510 am pe masina?

- Cu ce ma ajuta o versiune mai recenta de FW 4020, as vrea sa pun 5238.

Am descarcat V11, merge si cu FW 4020? sau trebuie sa pun ceva mai recent?

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe carcasa ai seria cu o litera la urma ... daca ai si un x (exemplu cx inseamna ca a gost trimis in garantie ... ) iar mai sus de 4020 trebuie sa ai revizia d in sus si la firmware imbunatatirile le gasesti pe google gen what's new....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns.

Deci, ii ok sa fac updata mai sus de 4020 sau nu?  :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AlexDZL - tind sa cred ca tu ai B unitatea, si eventual a fost arajata sa para H. Fara suparare, si eu am patit la fel, si era unitatea B.

Pasarel - nu are legatura SW cu revizia. Majoritatea Firmware-urilor de pe net, sunt modificate ca sa mearga pe toate unitatile.

Eu de exemplu am C si SW 5238 !

Cand iti pui 40xx iti modifica automat litera, din Meniu iti arata o litera, pe carcasa ai alta.

Eu acuma am J sau H, ceva de genul asta in soft.

Hardware este C.

Modificat de humerg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am versiunea p cu 5238 si as vrea sa fac upgrade la 5270,nu am gasit pe net decat 5269,merita sa fac upgradeul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AlexDZL - tind sa cred ca tu ai B unitatea, si eventual a fost arajata sa para H. Fara suparare, si eu am patit la fel, si era unitatea B.

Pasarel - nu are legatura SW cu revizia. Majoritatea Firmware-urilor de pe net, sunt modificate ca sa mearga pe toate unitatile.

Eu de exemplu am C si SW 5238 !

Cand iti pui 40xx iti modifica automat litera, din Meniu iti arata o litera, pe carcasa ai alta.

Eu acuma am J sau H, ceva de genul asta in soft.

Ai dreptate. De fapt noob-ul de mine a amestecat merele cu perele. Eu am vazut H in alta parte, este B cum ai zis tu.

Daca ai maxidot trebuie bifat bap communication. Cele din dreapta nu au treaba cu rnsul. Sunt pt computerul de bord.

Poti pune ultimele harti v11.

Nu cred ca o sa descarce bateria.

Ma refer la cele de volum "+", "-" si de schimbat intre posturi, melodii etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bifeaza bap si ai rezolvat. Banuiesc ca nici in bord acum nu iti arata busola. Restarteaza unitatea si e gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

 

Am si eu urmatoarea problema. Am facut update de la 3810 la 4020 si acum nu imi mai arata partitia HDD pt muzica. Nici SD-urile nu mai functioneaza. Ce pot face macar pentru partitia HDD?

 

Multumesc

Modificat de thetux
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat de 10 ori sa pun hartile Europa de Est (8049 - Карты East Europe (Восточная Европа) 8049), prin procedeul CD + SD dar de fiecare data imi ramane blocat la 31% timp de o ora dupa care nav intra in sleep. Ma poate ajuta cineva care a reusit cu metoda asta? Nu prea mai am rabdare dupa ce m-am chinuit o zi intreaga...Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Thetux cauta din alta parte firmware 4020 si reia procesul din nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am reusit pana la urma sa instalez V11 EE de pe un TDK -R, ba chiar a mers repede instalarea! Daca cineva din zona vrea DVD-ul, dati un semn! 

Pe de alta parte, nici unitatea mea nu pare sa vrea sa citeasca dual layere. Sunt curios daca se rezolva prin schimbarea blocului optic... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AlexDZL ce soft ai? Incearca sa vezi daca ai de unde face rost de o unitate optica de test, sa copiezi hartile.

Kinzo-te anunti dupa ce imi schimb lentila eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AlexDZL ce soft ai? Incearca sa vezi daca ai de unde face rost de o unitate optica de test, sa copiezi hartile.

Kinzo-te anunti dupa ce imi schimb lentila eu.

Am pus ieri 4020. Nu am de unde sa fac rost...DVD-uri nu imi citeste de nici o culoare, am incercat sa le scriu la 3x, 2x, 1x si imi da eroare la citire. Ori cd-ul pe care il folosesc nu are setate linile de comanda corect ori e de la card, desi mi-l citeste fara probleme daca pun mp3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AlexDZL, am eu o unitate de rezerva pt astfel de situatii.

Nici eu nu reusesc sa pun V11 pe hdd. Copiaza la nesfarsit, ajunge la capat si reia procesul de copiere. O sa incerc cu o alta marca de DVD-R. Poate este asta problema desi incercand sa copiez din nou V10 apare aceeasi problema. Cred mai tare ca este lentila prafuita. Eu am mai desfacut pana acum navigatii, dar nu mi-am dat seama cum trebuie desfacuta unitatea optica pt a curata lentila. Are idee cineva? Un tutorial, o indrumare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incercati DVD DL+ sau - seria MKM-003 si le scrieti cu Philips Lite-On iHAS e tata lor in DVD-DL eu scriu pentru toate unitatile de navi la toate marcile de masini noi si vechi cu navi si nu a dat nici macar o eruare ... iar pentru cd audio/mp3 YAMAHA CRW-F1 sau PLEXTOR de la gama A1 pana la premium toate scriu la fel ....

Daca da eroare inseamna ca unitatea optica a naviului e defecta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clodius...vezi ca userul costel08 a desfacut RNS-ul si si-a curatat lentila de la unitatea optica...sigur te ajuta. Apeleaza cu incredere. Uite, un pic mai in urma a scris, cu bucurie, despre reusita  :icon_thumleft:  http://vwforum.ro/topic/40393-rns-510/?p=2404828

Stima!

Modificat de sandyboy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bifeaza bap si ai rezolvat. Banuiesc ca nici in bord acum nu iti arata busola. Restarteaza unitatea si e gata.

Am bifat bap am restartat de vreo 3 ori si tot nu merg. Sa fie firmware-ul de vina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sandyboy, multumesc dar s-a rezolvat. Este insa ceva ce as vrea sa stiu,mdesi nu-s electronist.

Am instalat fw5238 si, desi aseara mi-a dat aceeasi eroare, am lasat DVD-ul inauntru de dimineata cand am incuiat masina. Dupa serviciu, cand m-am urcat in masina, am dat eject si deja hartile se instalasera.

Apropo, eu am folosit un DVD-R marca estelle, ma gandeam initial ca asta ar fi cauza.

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut upgrade de fw la navigatia mea am trecut de la 5238 la 5269,ciudat este ca hartile si muzica au ramas intacte,nu s-au sters cum am patit la vechea navigatie versiunea B,totusi problema cu pictograma de break nu sa rezolvat deci am facut upgradeul in zadar,am vorbit cu un baiat si mi-a zis ca pot sa incerc pana ma plictisesc si pictograma nu se va schimba,singura rezolvare este rescrierea epromului,un lucru destul de complicat,cunoasteti pe cineva care stie acest lucru?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

Instalat azi fara probleme, din prima incercare hartile V.11 cu DVD-R Traxdata. Timp instalare aproximativ 35 minute. In IASI in sfarsit vede si centura orasului, cu hartile prcedente mergeai offroad :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan changed the title to RNS 510 - Columbus - Update FW si harti
  • Aerofan pinned şi locked this topic
  • Aerofan unlocked şi locked this topic
  • Clodius a deschis acest topic
  • Aerofan a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   1 membru

    • Daniells84
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!