Jump to content

RNS 510 - Columbus - Update FW si harti


florin.petre
 Share

Postare recomandată

Facit un upgrade la rns de fw la 4020. Acum reverse camera foloseate intreg displayul de la navigatie, motiv pt care deformeaza imaginea. Stie cineva cum pot face sa schimb la cum era inainte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa faci codarea si pe senzorii de parcare. Ai in program o bifa unde ii spui ca ai camera, dupa care dai restart si nu iti mai apare butonul si iti intra direct camera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

     Ma puteti lamuri si pe mine ce inseamna asta? :scratch:

     Intrand in meniul secret al RNS-ului 510 la reset counter am observat ca la Watchdog 6, apare cifra 7 la restul fiind 0. Pana acum o saptamana, de fiecare data cand intram in respectivul meniu la toate era 0. Am incercat de cateva ori sa dau reset in partea de jos dar ramane tot 7.

     A aparut o problema la unitate? Sau sa ma astept la probleme? (deocamdata functioneaza normal, nu am ca zice).

post-28008-0-14720400-1403719996_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper sa te ajute:

A watchdog (watchdog) timer monitors internally electronics.

Watchdog circuit are often used to monitor key points in a device may be using hardware or software. The watchdog is a timer that runs to reset. processes in your machine run several processes, software and hardware field. Give once in a while that a reset signal to the watchdog, to indicate that they still function. The timer then returns to 0. Suppose that such a process hangs, the watchdog will get no signal. The watchdog ensures that at some point the set time. Then the watchdog will provide a reset signal to the process, so to your hardware or software. This therefore prevents crashes a function of a device and can be. not without manual reset starts counter what you're talking about, so indicates how often the watchdog of the RNS your device to reset. So it's really unnecessary to reset it. counters That time is quite low, so far, you can also deduce that the device is running very stable. When particular circuit is broken in the RNS, the counter for watchdog nice to go running, so a service technician can search. been focused to a fault .

Mai multe ai aici: http://www.vwpassat.nl/viewtopic.php?f=125&t=39059

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vreau sa pun pe un rns 510 cu firmware si harta din poza harta europa de est  v9 cd_7894 

este compatibila harta cu navigatia?

sau ce versiune de harta trebuie sa pun pe navigatie fara a schimba firmware de la navigatie?

 

post-72136-0-98207500-1403796468_thumb.j

post-72136-0-36506200-1403796477_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge si V10 pe firmware tau liniștit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La rns 510 ce sd card sa-mi cumpar merge greu cu unul de 32 GB?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@costel08, am pus astazi V10 pe fw 2660, deci la tine nu-s probleme.

@tfv82, poate e de vina si firmware-ul, dar poti incerca cu un card de 16 sau 8 gb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, sunt nou pe aici din toate punctele de vedere, asa ca sper sa primesc ceva raspunsuri care sa ma lamureasca in privinta unui RNS 510. Am montat o unitate RNS 510 SH pe un Seat Leon 1P - 2006. Unitatea este 1T0035680B, SW Version 1120. Banuiesc ca versiunea de soft este destul de veche, nu stiu cum, cu ce si de unde sa o inoiesc.....sunt o gramada de firmware-uri notate pe aici de am capul calendar :). Are 3 zile pe masina unitatea si se comporta bine, nu descaraca bateria (sute de discutii pe aici legate de problema aceasta). Nu stiu CAN-ul masinii momentan, o sa incerc sa il aflu. Intrebarile mele ar fi:

1. Exista vreo posibilitate sa afiseze senzorii de parcare si climatronicul, avand in vedere anul de fabricatie al masinii?

2. Volanul multifunctional nu isi mai face treaba decat pentru volum + si -, celelalte butoane nu functioneaza, se poate remedia?

3. Un upgrade de soft elimina video in motion? (acum este funcional si este OK). Ce firmware sa folosesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Senzorii de parcare nu ti-i arata pt ca ai Park Distance Control (PDC) si nu Optical Parking System (OPS). Deci ar trebui sa-i schimbi. La fel si cu climatronicul, dar nu stiu cum e la Seat.

2. Trebuie instalat un "patch" "MFD fix" care iti rezolva aceasta problema

3. Da, schimbarea firmware-ului iti elimina VIM.

Tu ai RNS de Seat sau VW?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, sunt nou pe aici din toate punctele de vedere, asa ca sper sa primesc ceva raspunsuri care sa ma lamureasca in privinta unui RNS 510. Am montat o unitate RNS 510 SH pe un Seat Leon 1P - 2006. Unitatea este 1T0035680B, SW Version 1120. Banuiesc ca versiunea de soft este destul de veche, nu stiu cum, cu ce si de unde sa o inoiesc.....sunt o gramada de firmware-uri notate pe aici de am capul calendar :). Are 3 zile pe masina unitatea si se comporta bine, nu descaraca bateria (sute de discutii pe aici legate de problema aceasta). Nu stiu CAN-ul masinii momentan, o sa incerc sa il aflu. Intrebarile mele ar fi:

1. Exista vreo posibilitate sa afiseze senzorii de parcare si climatronicul, avand in vedere anul de fabricatie al masinii?

2. Volanul multifunctional nu isi mai face treaba decat pentru volum + si -, celelalte butoane nu functioneaza, se poate remedia?

3. Un upgrade de soft elimina video in motion? (acum este funcional si este OK). Ce firmware sa folosesc?

 

- senzori - asa este, trebuie cu OPS - daca ai sistemul de la Bosch, trebuie sa inlocuiesti si senzorii. Daca ai de la Valeo - doar unitatea senzorilor si tras fire de can.

 

- can gateway - mai mult ca sigur trebuie update (daca suporta) sau inlocuita.

 

altfel, ti-a raspuns claudiu la celelalte intrebari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asadar....nu descarca bateria, nu iau in calcul CAN-ul pana acum. Intrebarea finala este : Ce firmware sa folosesc pentru update, avand in vedere versiunea mea, ce harti sa instalez (compatibile cu versiunea de soft pe care banuiesc ca o sa o instalez la recomandarea voastra) si care este treaba cu "un "patch" "MFD fix" care iti rezolva aceasta problema" legat de comenzile pe volan, este unul anume, unde il gasesc? 

P.S. De fapt sunt mai multe intrebari, nu una, dar asa e romanul, ii dai un deget si iti ia toata mana :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu recomand un firmware maxim 3810, si este primul din serie care face cele 3 partitii , una din ele necesara pentru POI din hartile mai noi.

Pentru comenzile de pe volan, debifeaza BAP protocol din rns si da-i un reset si vezi daca merg. daca nu, de pe my-gti.com descarci alel FIX.

 

daca nu a descarcat bateria pana acum, lasa can-ul in pace.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi frumos "Al Bundy", sunt 99 % lamurit, ar mai fi versiunea de harti compatibila cu fw3810, recomandata de un utilizator :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi pe 8xxx, cu toate ca se pot pune si cele cu 9xxx, adica V10.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca ultima aparitie de harti e V10 cu vers 8048 west-europa si 8049 est europa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, am tastat eu gresit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, eu am navigatie RNS 510 1T0 035 680 B    ce versiune de firmware ar trebui sa pun ca sa mearga ok si hartile V10.

in acest moment am pus fw 4020 cu hartile V10 dar imi arata masina cam cu 10m in spate. am inteles ca ar fi de la fw.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca cu 3810 sau 3970 si vezi apoi cum se comporta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau de cele mai multe ori este de la calitatea antenei gps. Eu nu am auzit de problema aceasta cu defazarea la nicio masina cu antena originala, shark.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Antena GPS nu este antena de pe masina din cate stiu eu, este antena din bord la care nu am umblat si este totul original pe masina.

inainte de update, nu mai stiu ce versiune de harti aveam atunci. o sa incerc cu downgrade-ul la 3810 cu toate ca pe my-gti cei de acolo zic ca pe tipul meu de rns pot pune pana la 5269

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Antena oem este in spate pe plafon. Daca tu o ai on bord, e aftermarket si e montata dupa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma ajuta si pe mine cineva cu un firmware ptr RNS510?

 

Care ver e cea mai buna si un link de dld...THX.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa incepi prin a cauta aici informațiile de care ai nevoie asa vei afla mai multe singur despre ce model de rns ai vers actuala e.t.c. Spor la citit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin si eu cu o problema, dupa ore de studiat forumul dar fara rezultat.

Am montat pe masina mea, un Seat Leon 1P - 2006 un RNS 510 (B). Nu functionau comenzile de pe volan, s-a dovedit a fi din RNS, o problema pe placa de baza. Am inlocuit RNS -ul cu un 510 (vers C). Problema apare in momentul in care intru in setupul rns si la pozitia CAN totul apare "no comunication". u cea dinainte, care avea problema cu comenzile pe volan, in acest meniu totul era in regula. Ce ar trebuie sa fac? plus de asta cu vcds la scanare imi da malfunction 010 pe navigatie si radio, plus :

Address 19: CAN Gateway        Labels: 1K0-907-530-V1.clb

   Part No SW: 1K0 907 530 F    HW: 1K0 907 951 
   Component: Gateway         H10 0120  
   Revision:   H10       Serial number: 2800105B119DF7
   Coding: 3F3F0F48070202
   Shop #: WSC 06441 785 00200
   VCID: 2A5BE42A855F244EEA7-807F
 
1 Fault Found:
01305 - Databus for Infotainment 
            004 - No Signal/Communication
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 01100100
                    Fault Priority: 1
                    Fault Frequency: 5
                    Reset counter: 122
                    Mileage: 176168 km
                    Time Indication: 0
                    Date: 2000.00.00
                    Time: 18:04:59
 
CE AR TREBUI SA FAC CA SA SCAP DE EROAREA ACEASTA SI CAN sa nu mai fie no comunication?
Modificat de Ag48DOG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan changed the title to RNS 510 - Columbus - Update FW si harti
  • Aerofan pinned şi locked this topic
  • Aerofan unlocked şi locked this topic
  • Clodius a deschis acest topic
  • Aerofan a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!