Jump to content

RNS 510 - Columbus - Update FW si harti


florin.petre
 Share

Postare recomandată

Buna seara , ma poti ajuta cu un link de unde sa ii fac update , sau ce ar fi recomandat la 1200 ?! Merci .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma scoate la pensie RNS-ul. Am incercat de 10 ori sa fac update la 3810 cu un Verbatim CD-RW scris la 4x .  Nici sa n-auda. Ramane blocat cu mesajul "Software download - Source activated searching for swl image".

Am cumparat niste dvd-uri simple YK la un leu si le-am scris la 4x. Am pus si 3810 si 4020 si hartile V10 lejer. 

Unde a gresit CD-ul ? 

 

Ca fapt divers , rns e versiunea B si avea SW 0900

Modificat de Gnr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multe RNS510 nu se inteleg prea bine cu RW-urile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am incercat si eu, pe nici un B nu a mers RW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna , in timp ce isi face update se blocheaza la hdd la 4% in apare error 255 ?! Ce ar putea fi ?! :(

 

Modificat de forceturbo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce veriune de RNS ai? Ce soft vrei sa ii pui? La ce viteza ai scris cd ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rns 1T0035680B , Hw H04 , SW 1200 , sa ii pun un soft mai nou , am incercat 2680 , si se blocheaza la hdd 4% apare error 255 . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca 3810. Scrie un cd (cd-ul sa nu fie rescriptiibl) la viteza 4x cu ceva gen Active Iso Burner

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu încercați varianta clasica pe care multi colegii au reușit. Cd verbatim, scriere la viteza 2x sau 1x pentru o mai buna reusita si program de scriere Imgburn care e free. Citiți că informații sunt destule

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa incerc , dar la toate softurile se blocheaza la HDD 2% si apare error 255.am incercat cu 5 cd-uri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu DVD Verbatim am incercat si eu sa copiez hartile, insa nu termina niciodata de copiat. De fiecare data cand ajunge aproape de final reia de la inceput copierea fara nici un rezultat. M-am resemnat ca nu imi mai scoate dvd-ul si am zis ca il folosesc asa cu el in unitate, insa dupa o plimbare mai lunga unde am avut ocazia sa il testez, surpriza a inceput sa-mi faca figuri si Verbatimul :))) si sa mi-l scoata afara. Mai incerc, poate cine stie.. o merge odata si-odata. Pasii urmati sunt exact ca cei explicati pe toate forumurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate a avut o eroare la scriere pe final dvd. Incearca din nou cu alt dvd sau unitate .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca poate fi si din cauza unitatii optice a RNS-ului, am citit undeva pe un forum francez ca au si ele o durata de viata, dupa care incep sa faca figuri, ca orice unitate optica de la un PC sau Laptop, Mihai, incearca DVD-ul la un alt RNS, sau incearca sa rulezi un film de pe un dvd, poate iti da raspuns la intrebare.

Modificat de victor2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau copiezi hartile de pe cardul sd.

Apoi ai mai putea sa scrii folosind un alt dvd writer, cele venite in dotarile laptopurilor nu ar fi atat de bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Are cineva ideea de unde pot achizitiona acea mufa radio necesara pt RNS 510 (de fapt, cred ca este un fel de adaptor/splite 1-2)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, astazi m-am jucat si eu putin in sensul ca am modificat cateva imagini pentru boot logo luate de pe site-ul din link si au iesit urmatoarele 3 :

Daca va plac, puteti sa le descarcati de aici: http://netdata.be/iso/?old=vw#

post-28008-0-16421400-1403293263_thumb.p

post-28008-0-63665200-1403293266_thumb.p

post-28008-0-14456700-1403293578_thumb.p

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...si instalat pe RNS 510 :)

     Incercat imaginea scrisa pe un Cd Maxell - nu a functionat(error), apoi pe un DVD+R Verbatim a durat cam 1,20 minute si in final arata asa:

Scuze daca imaginea nu este perfecta dar era soare cand am facut poza.

    

     Ieri am schimbat si unitatea optica din RNS 510 (DVD M5), deoarece in ultimul an si jumatate m-am chinuit destul de mult sa fac ori upgrade de firmware(si dadea eroare) sau sa instalez harti(nu le finaliza de instalat si o lua de la capat - timp de cateva zile). Am demontat chiar de 2 ori unitatea optica si am curatat lentila, dupa care mergea din prima sa instalez firmware-ul dar apoi hartile nu le mai instala.

     Satul de timpul pe care il pierdeam de fiecare data si nervii pe care mi-i provoca, am cumparat de pe e-bay o unitate noua 99 € - transport gratuit din Polonia - a ajuns in 2 zile(in Austria). Aseara am incercat sa finalizez instalarea hartilor West Eu-V10 care dura de vreo o saptamana (cand se umplea banda de incarcare cam pana la 85-87% o lua de la capat) si a durat cam 8 minute - cred ca a continuat de pe la 70% deoarece dupa ce am apasat butonul de eject, cam la 30 sec. dupa ce am introdus DVD-ul in unitate, banda de incarcare era deja pe la 80%.

     Sunt multumit de rezultate, dar am o intrebare pe care o ardesez : 

Acum am FW 5238 si ma deranjeaza un lucru: Pe partea de Navi, in timp ce conduc, nu ma mai lasa sa caut Poi-uri, adrese, etc. asa cum puteam sa fac inainte(nu mai imi aduc aminte ce versiune aveam atunci).

     Concret: fiind la volan sotia vrea sa mearga la un anumit magazin si daca incerc sa caut in Poi sa vad daca este in apropiere, imi apare mesajul: Pentru siguranta dvs... nu se poate in timp ce conduceti... Nu cred ca tine de VIM, deoarece DVD-uri cu filme functioneaza chiar si la 140 km/h.

     In concluzie fw 5269 sau 5270 ar merge instalat pe unitatea mea vers C initial in 2010 era:  1T0 035 680 C,  FW:2720,  HW:41.  Voi scapa de aceasta problema oare cu fw mai nou? Sau sa trec la o versiune inferioara - dar cu care? pentru a nu mai avea aceasta problema.

 

post-28008-0-08346700-1403335288_thumb.j

post-28008-0-90386000-1403336656_thumb.j

post-28008-0-22890800-1403336688_thumb.j

post-28008-0-61694500-1403337695_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceeasi chestie o am si eu...... am VIM activat, dar nu pot alege o adresa din cauza acelui "mesaj"....sa fie ceva din setari ?

eu am asa:

 

Address 37: Navigation (J0506)       Labels: 1T0-035-680.clb
   Part No SW: 1T0 035 680 D    HW: 1T0 035 680 C
   Component: RNS-MID       H61 4020 
   Revision: AB001001    Serial number: VWZ6Z7L6353080
   Coding: 040104000100008D00
   Shop #: WSC 12345 123 12345
   ASAM Dataset: ------------------------- ------
   VCID: 2F6611E281475A64

No fault code found.

Modificat de cridaia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se debifeaza cu VCDS optiunea "speed threshold warning", nu mai tin minte denumirea exacta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Clodius: Multumesc! :beer:

      Am debifat ce ai scris tu si se pare ca din acest motiv nu ma lasa sa introduc adresa in timp ce conduceam. Am facut apoi un drum scurt prin oras vreo 1,5 km cu 35-40Km/h si am putut introduce o adresa :icon_thumleft:.  Maine am un drum mai lung si voi incerca din nou pe autostrada la peste 120km/h sa vad daca functioneaza.

     Atasez si 2 print screen-uri: cum era inainte si... dupa. Pentru a fi sigur ca nu mai imi apare acel avertisment am debifat ambele casute: Bit 1 si Bit 2 :D

post-28008-0-13733700-1403382415_thumb.j

post-28008-0-18617900-1403382424_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca merge la peste 5 km/h, merge si la 120, nu mai are rost sa testezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari!

Exista vre- o codare care sa faca sa imi apara direct imaginea de pe camera si nu senzorii atunci cand dau cu spatele?

Modificat de MacGyver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mod normal daca ai camera originala iti apare masina cu senzorii in partea stg si imaginea cu dungile de ghidare pe tot display-ul. Cel putin la mine asa este. Iar ca si optiune ai un buton cu sageata pe display unde iti ascunzi masina cu senzorii si iti ramane imaginea de la camera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am camera originala.

Imi apare butonul de comutare de pe senzori pe camera,

eu ma intrebam daca mai exista o codare care sa faca sa imi apara camera si senzorii in partea stanga, ca la tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan changed the title to RNS 510 - Columbus - Update FW si harti
  • Aerofan pinned şi locked this topic
  • Aerofan unlocked şi locked this topic
  • Clodius a deschis acest topic
  • Aerofan a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!