Jump to content

RNS 510 - Columbus - Update FW si harti


florin.petre
 Share

Postare recomandată

corect - dar una dintre mufele de la antena o puteai conecta.... si aceea era suficenta sa functioneze cum trebuie....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciudat faptul ca am conectat`o, si nu merge. Pe cd-player`ul cel vechi functioneaza radio-ul. Sa fie defect RNS-ul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu as merge asa departe.... verifica cand iti vine adaptorul

 

trebuia sa mearga cu una singura - daca ai cuplat una dintre ele.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge foarte prost doar cu una.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar merge. Nu foarte prost, ci receptia e mai slaba. dar trebuie sa receptioneze posturile....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, asa este. Cel putin in oras, prinde foarte bine si cu o singura antena posturile locale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In oras nu se aude nimic schimbat in bazaitul frecventelor. In momentul de fata parca nici nu ma mai intereseaza radio`ul. Dupa 4 ore de stationare, surpriza, zero baterie. Ce pot face in acest aspect. Va multumesc aticipat. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De schimbat can-gateway sau update.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua , sunt nou pe acest forum inca nu stiu daca voi gresi ceva imi cer suze ,dar as dori sa-mi spuna si mie cineva in legatura cu rns 510 care nu mai arata logo dupa ce am instalat ultimele harti.Am versiunea h si rog pe cineva sa ma indrume ce sai fac ca am incercat de pe un site gasit pe aici ca pot pune orice logo vreau dar la final imi da eroare. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara , am montat un rns 510 pe un golf 5 ,  1T0035680 B , HW - vwesion H04 , SW Version 1200 ( asta imi apare acum pe info ), si cu ceva timp in urma i-am facut un update de soft cu un cd original de la vw , si de atunci imi face probleme , nu mai vede hardul , decat daca il resetez din butoane de cateva ori si dupa o perioada de timp , si pe CD sau Card , imi arata System starting ... , doar daca umblu la volum imi apare melodia ce canta . Ce as putea sa ii fac . Multumesc .

Modificat de autokrs
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai la indemana ar fi pentru ambii un update de firmware.

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am SW 3970  si Map version 8049 imi puteti da un link exact cu ce versine de sw pot pun. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azabacher.

Harta ,versiune mai veche o poti pune fara probleme introducand DVD-ul cu imaginea hartii in aparat. Vei fi intrebat daca vrei sa o incarci pe hardul RNS-ului sau doar doresti sa fie citita si aparatul sa afiseze indicatiile hartii vechi. Oricum procedura e simpla si nu pune problerme.

 Cred ca e bine ca utilizatorii hartii V.10  8049 arata aici ce probleme intampina  pentru ca , noi ceilalti suntem oarecum preveniti cand alegem trasee prin tara si intampinam dificultati . Macar nu ne mai enervam... :))  Solutii ? Ramanem la versiunea asta  blagoslovind-o cu diferite epitete ; revenim la versiunea anterioara sauu...asteptam o versiune mai noua si poate mai fara probleme :)


Vici...

Problema e la versiunea V10 a hartii.. Cea anterioara lucra mai corect.:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema se manifesta doar cind ai traseu din Focsani spre Buzau ,atunci esti aruncat spre Braila prin Rimnic,daca vii din Bucuresti spre Focsani nu sint probleme,aceasta este valabila ptr ultimele 2 variante de harti,si indiferent de setarile pe care le faci in rns...asteptam urmatoarea varianta de harta ,pina atunci stim drumul...ideea este sa nu patesti o chestie de genul asta cind esti plecat pe afara ,sa faci km de aiurea   :(

 

Am patit acelasi lucru - Din Ploiesti spre Vaslui totul a fost OK, la intoarcere din Vaslui spre Ploiesti m-a rutat aiurea prin Ramnic sau Braila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am SW 3970  si Map version 8049 imi puteti da un link exact cu ce versine de sw pot pun. Multumesc

4020 este urmatoarea versiune, de descarcat gasesti pe my-gti.com

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

 

Dupa lungi incercari in a face un DVD pe care unitatea chiar sa-l citeasca corect si fara sa mi-l scoata afara, acum nu reuseste in a copia pana la capat hartile. Pur si simplu procesul de copiere se reia la nesfarsit. Aveti idee cat dureaza in mod normal? Em am asteptat in jur de 60-90 de min pana am renuntat. Mentionez ca GPS-ul functioneaza ok cu DVD-ul in unitate iar DVD-ul scris este un Verbatim DVD-R la 1X.

Modificat de Mihai_tgv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce versiune de soft ai?

Ce harti vrei sa pui ?
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact, hartile V10 nu sunt compatibile cu firmware-urile cu doar 2 partitii pe HDD.

Exista si posibilitatea sa pui hartile de pe cardul SD.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am observat un bug la podul de la maracineni/ buzau

pe sensul spre buzau v.10 vede blocaj si directioneaza pe alte rute

pe sensul dinspre buzau e ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce versiune de soft este, masina abia am luat-o, si doresc sa pun hartile Europei de Est. Europa de Vest o am pe DVD-ul masinii. Este modelul din 2010 Iulie si nu cred ca a fost umblat vreodata la navigatie. Cel putin meniul acela secret nu apare sub nici o forma oricat de mult as tine apasat pe setup.

Am citit pe un forum strain ca intr-adevar ar merge hartile copiate si de pe sd card, insa tipul de acolo nu sa exprimat deloc astfel incat sa poti intelege ceva. Aveti careva vreo alta sursa de unde se pot afla pasii de urmarit?

Modificat de Mihai_tgv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai de ce te mai complici.? E mai simplu sa faci pe un dvd sa tot discutat un acest topic. Cumperi un dvd verbatim de 4.7 gb imgburn e free il scrii la viteza de 2x si ai si dvd de est-europa. Intri in setari si selectezi reset doar la navigatie si maps si apoi bagi dvd cu est europa si in 40 min il ai copiat pe HDD. Parerea mea ca e mai simplu si sigur cu dvd. Iti faci 2 dvd cu ultimele hărți west-est Europa si depinde de zona unde stai iti instalezi unul dintre ele pe hdd. Spor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am observat un bug la podul de la maracineni/ buzau

pe sensul spre buzau v.10 vede blocaj si directioneaza pe alte rute

pe sensul dinspre buzau e ok

problema asta o remarcasem si eu in urma cu ceva vreme. curios este ca pe sensul celalatl (Bucuresti-Focsani) totul este OK.

 

are cineva idee cand va iesi v11 care sper sa vina cu o corectie la cele de mai sus, dar si la altele (centura Budapestei nu este trasata corect si se merg cativa km pe aratura).?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

 

Am achizitionat de curand un Golf 6 2010 pe care am instalat un sistem de navigatie RNS 510 fabricat in 09.04.2014 cu HW: H23 si SW: 6270 versiune R la care am urmatoarea problema: navigatia nu functioneaza corect, ma arata oarecum pe langa drum si ma ghideaza cu intarziere.....initial am crezut ca am montat aiurea antena gps...dar imi arata semnal de minim 4-5 sateliti din 9....am incercat cu alta harta la fel...mai nou nu imi mai arata mare lucru...desi fiind instalata harta de Europei de est...a mai patit cineva asa ceva?...ce e de facut?

Precizez ca afisajul cusenzorii fata-spate, climatronicul cat si incalzirea functioneaza perfect...la fel si celelalte functii ale aparatului...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cele mai multe ori problemele de acest gen tin fie de software, fie de antena GPS.

In cazul tau, as zice ca este de vina antena GPS, este slaba calitativ. Trebuie sa probezi alta, sau sa-ti pui una originala (shark antenna).

Am eu una prin portbagaj (nu shark), eventual vino pe la mine sa vedem daca asta este cauza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan changed the title to RNS 510 - Columbus - Update FW si harti
  • Aerofan pinned şi locked this topic
  • Aerofan unlocked şi locked this topic
  • Clodius a deschis acest topic
  • Aerofan a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!