Jump to content

RNS 510 - Columbus - Update FW si harti


florin.petre
 Share

Postare recomandată

In spatele navigației, ai schema pe carcasa navigației.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eduard Catalin Novgorodschi

Multumesc , si pentru intrebarea 2 cu AUX si USB se poate face ceva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are cum sa fie conectat usb in conectorul Iso.Doar daca ai adaptor(gen xcarlynk).Altfel-in conectorul iso(cel mare) se conecteaza aux-in.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eduard Catalin Novgorodschi

Poate nu m-am exprimat bine. Ma refeream la cele doua mufe mici din partea de jos. Cea verde ramane conectata pentru bluetooth. Mai am una tot de marimea celei de bluetooth care intra in al 2-lea locas (cea de USB). Insa imi ramane una afara , nu mai am loc de conectare. Ma refeream daca cea care ramane afara de AUX (care are 2 fire in ea) , daca se pot scoate cele 2 fire si se pot conecta undeva la cea de USB astfel incat sa functioneze si AUX si USB in paralel.

ekm5c6.jpg

Cea verde este pentru bluetooth si cea albastra pentru USB , imi ramane una afara (ALBA) care este de la AUX , si ma gandeam daca exista vreo posibilitate cele 2 fire care vin in mufa alba sa le scot sa le conectez la cea albastra.

Modificat de Eduard Catalin Novgorodschi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci-in conectorul albastru ai pini ptr Aux-in,Cd changer.NU ptr USB.

Dar...exista emulatoare gen xcarlink care se conecteaza pe pinii de aux-in si au conector usb.Nu stiu daca merg si usb si aux concomitent..poti incerca sa legi firele de la aux peste cele care sunt deja in conectorul albastru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eduard Catalin Novgorodschi

Inseamna ca aia au fost beti cand au facut masina , eu iti zic ca mufa aia albastra duce la un USB care este in cotiera. A fost legat la un RCD 300 din ala vechi si functiona ceas. Cand am schimbat si am pus RNS 510 , baraie.

viber image.jpg

Ce e drept , USB-ul mergea cand dadeam sa citeasca CD. Iar folderele pe USB trebuiau facute CD1 , CD2 , etc. Am cartea originala , pot face niste print-uri.

Modificat de Eduard Catalin Novgorodschi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eduard Catalin Novgorodschi

Ti-am pus o poza cu ce are in cotiera , are direct USB :))) nu stiu in ea ce o avea ....

Intrebarea era daca pot lega mufele de AUX IN pe mufa albastra care este deja conectata :)) , o sa vad daca se poate , incerc.... Ms pentru tot

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia nu e din echiparea originala a masinii. A fost montata dupa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eduard Catalin Novgorodschi

Cum scot cablurile din mufa mare? Sau trebuie taiate si lipite plus izolate? Nu reusesc sa scot firele de plus minus si can plus minus din mufa.... nu ies papucii aia. Idei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa faci legatura direct pe fire..fara sa scoti pinii din conector.Altfel ai nevoie de o scula de scos pinii..o agrafa..trebuie scos blocatorul pinilor..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eduard Catalin Novgorodschi

Deci zici sa desfac usor plasticul care inveleste firul si sa il conectez la el dupa care sa izolez?

Am legat negru la maron si rosu/galben cu rosu la cele de power

Modificat de Eduard Catalin Novgorodschi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eduard Catalin Novgorodschi

Cele de can imi dau batai de cap , cele de la bluetooth ca nu imi dau seama care e can - si can +. Pe navi scrie pe schema

Unul este portocaliu/maro si unul portocaliu/galbe 

Se poate intampla ce a daca am legat can-ul invers?

Modificat de Eduard Catalin Novgorodschi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai asa configuratia :

            pin 17 modul bt la pin 9 radio

            pin 18 modul bt la pin 10 radio

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eduard Catalin Novgorodschi

Multumesc. In vcds ce trebuie facut?

In can gateway activat telephone presupun ca trebuie bifat. Iar in navi am ceva cu microphone diagnostic active bifez si optiunea asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bifa pe 77 in can.Fara diagnostic active pe navi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eduard Catalin Novgorodschi

Mersi. Mufa albastra de care ziceai intr-adevar cred ca are 10 cabluri in ea este posibil sa fi avut media in in cotiera. Cand am luat-o avea doar usb. In locul ei am bagat pe cea de aux care merge ceas.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sergiu Stanciu

Salut , numai bine merge fw by josi de mai bine de un an cu singura expcetie imi tot apare la media semnul de B de la bluetooth audio dar nu merge nicicum . Imi puteti spune ce ar trebui sa fac sa mearga sa pot pune muzica de pe telefon cu bt audio ? ;) O zi faina !

Precizez ca functia de "car kit" sau bt audio in apel merge

Modificat de Sergiu Stanciu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca modulul bt stie streaming-ar trebui sa mearga.Ce cod  are modulul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sergiu Stanciu

nu stiu cum se afla , trebuie tester sau se poate afla din tesmode ?

Modificat de Sergiu Stanciu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scanezi cu VCDS sa vezi ce modul ai sau scoti unitatea de sub scaunul pasagerului si te uiti pe eticheta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tragi scaunul inapoi cu mina stinga si cu dreapta scoti usurel modulul si citesti codul de pe el.Chiar e nevoie de tutorial ptr orice?

E un suport de spuma prins pe mocheta....nu-i greu.Sau un capac de plastic care iese tragind spre botul masinii.Studiaza un pic...nu-i greu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sergiu Stanciu

in vcds pe unde trebuie intrat , trebuie sa verif doar daca apare sau trebuie bagate coduri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan changed the title to RNS 510 - Columbus - Update FW si harti
  • Aerofan pinned şi locked this topic
  • Aerofan unlocked şi locked this topic
  • Clodius a deschis acest topic
  • Aerofan a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!