Jump to content

RNS 510 - Columbus - Update FW si harti


florin.petre
 Share

Postare recomandată

Diagnoza, vezi ce erori ai... Și cum este codat rns ul... Dacă cumva au apărut ceva modificări. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Am și eu câteva nelămuriri.. De curând am achiziționat un Volkswagen Passat CC, are navigație RNS 510, dar problema este că nu pot schimba limba din germana în engleza. Și o alta problema este ca nu ma pot conecta cu telefonul la BT.. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ptr limba-trebuie resoftata.

Conectare BT-trebuie vazut ce modul are masina,ce tip de telefon ai,sterse vechile conexiuni si reincercat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă nu sunt prea insistent :)), cum fac aceasta resoftare? Modulul cum îl verific? Nu sunt prea obișnuit cu aceste lucruri și nu știu cum sa le fac.. 

 

NU MAI DA QUOTE POSTĂRII ANTERIOARE

Modificat de lupo_bv
Quote postare anterioară
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   De pe site-ul asta iei firmware-ul  "compatibil" cu RNS-ul tau, il arzi pe un dvd verbatim la viteza 1x sau 2x, apoi il bagi in unitate si resoftezi comform indicatiilor de acolo.

   Conexiunea la Bt se face facand modulul vizibil, din meniu bord, cu butoanele de pe suport telefon, daca 2ai sau cu VCDS. Si cel mai simplu este sa citesti manualul de utilizare.

Daca nu te descurci, mergi la cineva care se pricepe, altfel poti transforma RNS-ul intr-o caramida hi-tech. Acel cineva care te poate ajuta poate fi chiar unul din colegii de pe forum.

Modificat de passat19tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 12/25/2019 at 12:19 PM, anduv said:

Salut si Craciun fericit tuturor! Am intampinat o problema careia nu ii pot da de cap si sper ca ma poate ajuta cineva de pe grup: Am un sistem dynaudio care pana acum cateva zile functiona fara probleme. Dintr-o data sunetul s-a schimbat drastic. Daca inainte la volumul 15 se auzea foarte tare, intens si clar, acum la acelasi volum se aude in mod cert mai incet si mai distorsionat, ca si cum s-ar fi deconectat sistemul. Ce credeti ca s-a intamplat?

Am pus testerul pe ea si nu apare nicio eroare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sound system poate fi accesat?

Aparatul radio e codat cu SS?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! Aveti idee, daca pot folosi un CD/DVD pentru curatare a lentilei la RNS 510 ? Am incercat sa fac update la 5238 si imi arunca afara CD-urile si apare eroarea cu "CD/DVD error. Please check CD/DVD." Am incercat cu CD Sony scris la 1X si cu CD-uri Verbatim scrise la 1X, 2X si 8X. Ma gandesc ca e problema cu lentila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu recomand. Da jos unitatea, desfăcuta și curățat lentila

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat. Totusi cred ca problema era la CD-uri / DVD-uri. Am mai facut o incercare cu un DVD Sony scris la 16x si a mers cu succes :D La fel am patit si cu RNS 510-le din masina tatalui. Tot cu CD / DVD scris la 16x am reusit sa fac actualizarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca in martie o sa apara, dupa 4 ani lipsa, si RNS 510 v17 East Europe 2020 conform informatiilor de aici :

http://www.gpsforum.biz/index.php?/topic/4933-volkswagen-audi/&page=18#comments 

https://www.gpspower.net/volkswagen-seat-skoda/359186-rns-510-rns-810-skoda-columbus-cy-europa-west-v17-europa-east-v17-maps-2020-a.html

 

Si un link cu viitorul DVD v17 East Europe:

 https://www.mahag-zubehoer-shop.de/access/mahag/etka2details/1T0051859AR-DVD-ROM für Navigationssystem

Modificat de george99xxx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut

la navigatia asta ce soft as putea sa pun?

acum am 5238, nu mi place cum se misca (daca as vinde o la ce pret sa o dau?)

1.jpg

2.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil sa nu se miște mai bine. 

Pe olx cauta, sa îți faci o idee de preț unitate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nicio unitate RNS510 nu se misca prea stralucit, e din cauza hardware-ului modest.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gugulea_gugu 

intradevar nu se misca foarte bine,in general dar tu ai acolo placa de baza din 2008 nu 2013............

Modificat de ioan70
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan changed the title to RNS 510 - Columbus - Update FW si harti
  • Aerofan a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!