Jump to content

RNS 510 - Columbus - Update FW si harti


florin.petre
 Share

Postare recomandată

Nu citeste corect unitatea.Am patit-o si eu.Trebuie pus din nou firmware-ul si bagate hartile cu SD card.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

da, poate sa fie si de la unitate sau de la dvd-ul facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am si eu o intrebare daca ma puteti ajuta.

RNS510, HW-H10, SW-5238, am introdus un card SDHC 16gb si nu mi-l vede.

Sfaturi va rog ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alt card il vede ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba card si formateaza in fat32. Daca nici asa nu il vede ai probleme cu sdcard reader. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

De vreo 2 saptamani sunt si eu posesor de RNS510. Astea ar fi specificatiile lui:

Address 37: Navigation (J0506)       Labels: 1T0-035-680.clb
   Part No SW: 1T0 035 680 D    HW: 1T0 035 680 B
   Component: RNS-MID       H11 3980  
   Revision: AB001001    Serial number: VWZ6Z7J6039121
   Coding: 00000200020000220000
   Shop #: WSC 01357 011 00200
   VCID: 2F6DF5377EE897663D9-807A

Am si eu cateva intrebari pentru voi:

Sa fac update la SW la o versiune mai noua? Am vazut ca SW 4xxx ar aduce: Faster navigation and user interface.

merita? Adica chiar aduce imbunatatiri? Daca da, ce versiune de firmware recomandati?

Dupa upgrade mai am functia de Video in motion activa?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da poti pune 5238 si iti ramane su video in motion 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Voi primi in zilele urmatoare o navigatie Columbus pe care vreau sa o montez in locul sistemului Amundsen+ pe care il am din fabrica la Skoda Superb facelift 2014. Exista risicul sa am probleme cu bateria masinii dupa schimb?

Unitatea actuala are bluetooth integrat iar daca voi monta sistemul Columbus voi avea nevoie de o unitate bluetooth care sa fie montata sub scaunul pasagerului din dreapta fata. Aveti idee daca sunt deja cabluri acolo si doar montez unitatea bluetooth sau este nevoie sa iau unitatea si cablurile aferente de pe o Jetta 2014 care are modul bluetooth sub scaunul dreapta.

Daca fac schimbul asta intre Amundsen si Columbus plus modul bluetooth mai este nevoie de ceva pentru a fi totul functional? Multumesc.

Am atasat cateva poze cu unitatea pe care o cumpar.

20170413_162231.jpg

20170518_125958.png

20170518_130403.png

20170518_130422.png

Modificat de Catalin M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 minutes ago, lucaflo26 said:

Da poti pune 5238 si iti ramane su video in motion 

Sa folosesc Imagine RNS_510_FW_5238_update.rar sau  imaginea FW_5238_ORIG.iso?

Cred ca am gasit deja raspunsul: Cel de update pastreaza harti si muzica iar cel original sterge tot si repartitioneaza

Modificat de Geo1983
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai văzut că stii. Bravo. Cauta si unde nu stii ajutam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mokkojunior

@catalin-m- Grija mare. Eticheta nu pare a fi cea originala. Se vad cu ochiul liber diferentele. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut,

@lucaflo26exista si fw versiunea 5274 care sa faca instalarea de la 0, cu repartitionare si tot sau trebuie sa pun 5238 si apoi fac update la 5274. Am vazut ca in download repository sunt doua versiuni de 5274, una upgrade si una mtv, cea mtv face install de la 0?

Multumesc!

 

Modificat de Delphinul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, mokkojunior said:

@catalin-m- Grija mare. Eticheta nu pare a fi cea originala. Se vad cu ochiul liber diferentele. ;)

Multumesc pentru atentionare, am vazut si eu ca exista o diferenta de nuanta intre cele 2 etichete dar e posibil sa fie si ceva normal. Mi-ai putea spune daca mai am vreo metoda sa verific data de fabricatie, tin ca navigatia sa fie cat mai noua iar asta apare ca 2014.

Daca mai sunt colegi care au comparat sau cumparat Columbus/RNS510 si isi poti da cu parerea despre unitatea din poze ii rog sa o faca. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Daca nu ma insel la versiunile A.B.C langa butonul eject e butonul ala de microfon ca in poza ta, iar de la Versiunea D in sus e o steluta si la alea sunt ecrane LED!

Din cate stiu eu, versiunea D (cele cu led), sunt fabricate incepand cu anul 2010 sau 2011

Deci navigatia din poza ta, cred ca e fabricata inainte de 2010

Sa ma corecteze cineva in cazul in care gresesc!

Sfatul meu e sa ei un rns 510 led daca tot dai banii

Modificat de duduratoy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

george99xxx

RNS Columbus vers A si B arata ca in poza de mai jos, ce are Catalin M este vers G, deci cu LED. Eticheta este OK.

 

 

columbus.jpg

Modificat de ForceTurbo
Quote la postul anterior. Atentie, se sanctioneaza!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bună tuturor

Dati mi un sfat va rog cum sa scot dvd din rns 510, butonul de eject nu face nimic.unitatea functioneaza normal in rest.mentionez ca am vrut sa instalez v13 europa est si mi a dat eroare,am scos dvd si am bagat dvd original vw cu v8 si acolo a ramas.nu accepta nici reset unitatea.ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, Catalin M said:

Multumesc pentru atentionare, am vazut si eu ca exista o diferenta de nuanta intre cele 2 etichete dar e posibil sa fie si ceva normal. Mi-ai putea spune daca mai am vreo metoda sa verific data de fabricatie, tin ca navigatia sa fie cat mai noua iar asta apare ca 2014.

Daca mai sunt colegi care au comparat sau cumparat Columbus/RNS510 si isi poti da cu parerea despre unitatea din poze ii rog sa o faca. Multumesc.

 

Vezi daca sunt la fel,seria de pe eticheta cu cea pansonata pe carcasa metalica si o poza ar fi buna cu Version Information in test mode!

@george99xxx este Columbus versA si pe led,de obicei Columbus are o diferenta de litere fata de RNS510,fiind acela HW.

Modificat de ioan70
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mokkojunior

La o privire mai atenta, eticheta nici macar nu este taiata drept. (partea de sus):biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru observatii, mai astept pareri.

Ma uit ca totusi in ultimele 2 poze postate de mine apare aceeasi data de fabricatie pe etichete diferite inclusiv acea serie A2C91281700 iar pe eticheta din poza 4 apar in dreapta sus aceleasi coduri ca in prima poza cu modul de test.

Sa fie de bine sau nu?

Modificat de Catalin M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu o informatie surpriza pentru mine. Am descoperit din greseala azi sub scaunul pasagerului fata ca am o capac de plastic pe care pana acum nu l-am vazut sau l-am ignorat, eu ma uitasem sub scaunul respectiv si am vazut pana acum doar sertarul de sub scaun. Am tras de capacul respectiv si am descoperit ca sub el este bine mersi montat din fabrica un modul bluetooth 3C8035730D. In cazul asta nu mai am nevoie sa montez alt modul, doar navigatie Columbus. :biggrin:

Exista riscul sa am probleme cu bateria masinii dupa schimb?

Daca mai sunt colegi care au comparat sau cumparat Columbus/RNS510 si isi poti da cu parerea despre unitatea din poze ii rog sa o faca, luni o primesc. Multumesc.

IMG_0989_1600x1200.JPG

IMG_0987_900x1200.JPG

IMG_0986_1600x1200.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modulul asta daca l-ai avut acolo din fabrica si asa pare iti merge cu Columbus perfect. Si nu i sa iti descarce bateria. Este plug in play montajul la navigatie . Modulul e premium si are si wi fi daca nu ma insel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Nicu Miron scoate mufa din spatele navigatiei, sau bateria, care-ti este mai usor, si mai incearca o data.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Stie cineva ceva de hartile europa de est v14? Cand apar?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan changed the title to RNS 510 - Columbus - Update FW si harti
  • Aerofan pinned şi locked this topic
  • Aerofan unlocked şi locked this topic
  • Clodius a deschis acest topic
  • Aerofan a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!