Jump to content

RNS 510 - Columbus - Update FW si harti


florin.petre
 Share

Postare recomandată

Rns 510 alternative = alternativa la rns 510, adica alta navigatie care seamana cu ea, si anume Witson W2-D720V adica un produs "chinezesc" (sau de care o fi), de aia e asa ieftin. Asta ar trebui sa fie compatibil.

Rns 510 Columbus este navigatia originala Skoda. Asta sigur e compatibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot ce spui tu am inteles,si am mai inteles ca pe Octavia e 100% compatibil.Intrebarea mea era daca merge pe Superb 2,daca a montat cineva asa ceva pe Superb 2.Cei de la reprezentanta Skoda de unde ma aflu eu,mi-au propus o alternativa(de 800Euro,cu montaj si garantia reprezentantei) la Columbus(care ar costa 2350Euro echipat din fabrica).Tipa de acolo nu stia sigur despre ce sistem e vorba,dar cred ca la asta se referea.Exista ceva similar produs de Metasystem?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti montez eu rns de pe superb 2 np. am mai facut-o :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Stie cineva un loc unde se poate seta calculatorul masinii sa comunice cu rns 510 la Passat B6 ?

La Tess Brasov nu am reusit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cat de mare e diferenta intre RNS 510 si RNS 510 DYNAUDIO ? si in ce consta ? totusi al doilea costa cu ~400 E mai mult.

@jimmy_g5: stii mai multe despre chinezaria aia ? ca m-ar tenta una :) daca da da-mi si mie te rog un PM cu id-ul tau de mess daca putem vorbi, mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva un loc unde se poate seta calculatorul masinii sa comunice cu rns 510 la Passat B6 ?

La Tess Brasov nu am reusit.

te pot ajuta eu daca ajungi prin bucuresti;)

cat de mare e diferenta intre RNS 510 si RNS 510 DYNAUDIO ? si in ce consta ? totusi al doilea costa cu ~400 E mai mult.

@jimmy_g5: stii mai multe despre chinezaria aia ? ca m-ar tenta una :) daca da da-mi si mie te rog un PM cu id-ul tau de mess daca putem vorbi, mersi.

Rns 510 este navigatia ..... si DYNAUDIO SOUND SYSTEM ( CRED CA NUMELE SPUNE TOT ) ESTE SISTEMUL DE SUNET

O mica descriere ce inseamna Dynaudio:

The Dynaudio sound system offers pure high-tech sound: the four 168 millimeter woofers

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si totusi care sunt acele functii care se pierd daca montezi un "pacalici" sa vezi imaginea "in motion"?

Daca si-a montat cineva rear-camera , ce modificari a facut? Sau este plug & play?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am video in motion, nu s-a pierdut nici o functie...

si sa nu comparam chinezariile care cand iti e lumea mai draga nu mai merge :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai blamati atat "chinezariile" pentru ca sunt ok. Isi merita banii. Au mult mai multe functii decat RNS510 si sunt mult mai ieftine. Ca fiabilitate sunt destul de bune. Doar la fiabilitate castiga RNS 510.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si totusi care sunt acele functii care se pierd daca montezi un "pacalici" sa vezi imaginea "in motion"?

Daca si-a montat cineva rear-camera , ce modificari a facut? Sau este plug & play?

nu se pierde nici o functie..... comercializez si montez asa ceva "tv-free" pt Rns-510 asa ca......

eu am video in motion, nu s-a pierdut nici o functie...

si sa nu comparam chinezariile care cand iti e lumea mai draga nu mai merge :Driver:

exact cum zice si TIR ...... si afirm si eu NUMAI CAND ZICI CHINEZARII........ si ai zis tot

Nu mai blamati atat "chinezariile" pentru ca sunt ok. Isi merita banii. Au mult mai multe functii decat RNS510 si sunt mult mai ieftine. Ca fiabilitate sunt destul de bune. Doar la fiabilitate castiga RNS 510.

daca ai asa ceva chinezarie pe masina, dau un ex ( touareg = 40k euro Minim ) si pui o chinezarie ........ no comment.

Exact cum era o zicala : ce iti trebuie sa o faci o casa de la A la Z?.....R: un chinez ...pt ca e ALL in One :icon_thumright:

mdea .. si eu care ma laudam cu RNS 500 Volkswagen Sound :| daca ASTA (dynaudio) era 1300 E il luam AZI !

cam aiurea (de ales)

rns 510 - 1700 E vs chinezaria aia de 2500 RON

avantaje rns 510:

e original, se aude probabil mai bine, are hdd

avantaje Witson VW 7301:

- navigatia e mult mult mai detaliata (fiind cu iGO)

- are USB-in

- update-urile se fac mai usor si mai des (parerea mea)

- mult mai ieftin (4600 RON diferenta)

- poti vedea filme in timp ce mergi (la RNS 510 treb sa umblii la el si pierzi niste functii)

- built-in tv-tuner (parca si RNS 510 are dar nu sunt sigur)

Acum nu stiu, nu fac reclama sau ceva, am facut o mica comparatie pt ca ma tenteaza rau Witson-ul ala (pretul e de vina). Sa nu ma intelegeti gresit, eu sunt fan "originale" dar dat fiind cazul asta ... ma gandesc ca dupa un hdd nu pot plange ca vin cu un stick de 16 - 32 GB si am rezolvat problema stocarii .. si e de 3 ori mai ieftin

Stie cineva ce putere are RNS 500 ? (MFD-ul vechi) (4x cat ?)

Voi ce ziceti ? si-a luat cineva asa ceva ? e multumit ?

RNS-510 :

are hdd de 30 giga ( muzica la greu)

touchscreen

slot sd card

grafica si display de calitate.( pune pe orice chinezarie un film si fa comparatia cu cel original de la RNS510 si ai sa vezi diferenta de la cer la pamant)

se incadreaza perfect cu functiile masinii

NU SE PIERDE NICI O FUNCTIE pt ca este original facut pt masina respectiva

can-ul masinii il recunoaste si nu exista nici o interferenta de genu asta...

Ca nu citeste DIvx-uri asta e partea a 2 ( format des intalnit la filmele de pe net( intelegi ce zic)

un film de calitate este in format DVD ....mai nou BluRay

pe RNS510 se pot pune : modulul de bluetooth .Tv tuner Hybrid ( analog Digital ) camera de mers in spate, Ipod....+ alte surse de audio video....etc

Modificat de Costi_geo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrebat care sunt functiile care se pierd prin montarea "pacaliciului" din urmatorul motiv.....

La navigatie, calculeaza ruta, pastreaa pozitia pe drum DAR nu mai face recalculare traseu (in caz de abaterede la ruta) si in plus de asta pe afisajul BC imi scrie ca sunt OFF ROAD cu distante cuprinse intre 100 si 1900m.

In meniul ascuns al RNS-ului imi spune ca nu mai este comunicare cu CAN (probabil din cauza "pacaliciului").

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am navi RNS 510 Dynaudio; ma ajuta cineva pe pm cu informatii referitor la cum se pot introduce locatiile camerelor fixe din Romania. am intrat pe tehnoplus insa nu stiu care varianta se potriveste mai ales ca nu am vzut nimic legat de navteq. Daca se potriveste vreo varianta cum o introduc, prin DVD?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate nu pot sa zic ca ma pricep... daca ma poate ajuta cineva din Bucuresti dati-mi un pm va rog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Ciao

am vazut ca a aparut versiunea 4 de harti pentru RNS510, atat pentru est cat si pentru vest. Are cineva V4? merita cumparata? sant diferente semnificative fata de V3? daca stiti ceva, raspanditi vestea... :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da a aparut... da updateturile nu prea sunt sesizabile pe Romania eu unul nu le-am vazut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrei.toledo

Am un prieten care si-a cumparat un Passat din 2006 si are navigatie pe el.Problema este ca nu stiu ce model este.

Atasez niste poze , in caz ca ma puteti ajuta.

imgp4140.th.jpg

imgp4143v.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am instalat varianta de firmware 1104 pt RNS 510 si functioneaza !

Noutati:

http://vwnavi.com/forums/attachment.php?at...mp;d=1235770242

http://vwnavi.com/forums/attachment.php?at...mp;d=1235770228

corectii fata de versiuni anterioare:

The RNS 510 demands a PIN code

The RNS 510 does not store the PIN code

The RNS 510 will only navigate from a DVD

The maps are not completely copied to the HDD

DVD/CD not recognized

In some cases you cannot switch between SD card and HDD

The RNS 510 freezes (this was corrected on mine with FW 1020)

When turned off there are pops and cracks

The Radio loses the stored radio stations

The RNS510 boots slowly

After the car has stood for a while with the map displayed, the map freezes (this has happened to me)

After a diagnosis is finished, the unit no longer has sound

No sound period

Navigation destinations are either not stored or lost

The unit turns itself off

The unit does not know its current location (I think we have had this in the forum with no answer)

Protocol stored

Modificat de alexabv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Da a aparut... da updateturile nu prea sunt sesizabile pe Romania eu unul nu le-am vazut

eu am montat versiunea v4 si este super

aproape 90% din strazile din romania(verificat craiova, severin, valcea, slatina)

super tare

merita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrebat care sunt functiile care se pierd prin montarea "pacaliciului" din urmatorul motiv.....

La navigatie, calculeaza ruta, pastreaa pozitia pe drum DAR nu mai face recalculare traseu (in caz de abaterede la ruta) si in plus de asta pe afisajul BC imi scrie ca sunt OFF ROAD cu distante cuprinse intre 100 si 1900m.

In meniul ascuns al RNS-ului imi spune ca nu mai este comunicare cu CAN (probabil din cauza "pacaliciului").

Multumesc de raspuns!

Eu am instalat noul firware 1100 si sunt ceva diferente....in bine zic eu.Acum am inclusiv ora (ceasul) afisata pe dispplay!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am instalat astazi versiunea 4 Europa de Est.

Pe Slobozia acoperire 100% la strazi. La versiunea veche (2 aveam instalat) orasul era reprezentat printr-o pata.

Cred ca cei de la Navteq au inceput sa ne bage si pe noi in seama.

Urmeaza sa testez alte orase.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am instalat Harta V4 est si la Brasov este surprinzator de bine dezvoltata fata de V3

Progresul este spectaculos. Acest aparat rns 510 incepe sa-si merite banii

Am vazut pe forumuri straine ca se pot adauga poi cu pozitia camerelor radar

Studiez cand am timp, si voi scrie si pe aici ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan changed the title to RNS 510 - Columbus - Update FW si harti
  • Aerofan pinned şi locked this topic
  • Aerofan unlocked şi locked this topic
  • Clodius a deschis acest topic
  • Aerofan a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!