Jump to content

Funcționarea acestui site este susținută de cele 3-4 firme ce afișează bannere între posturi. Ar fi o plăcere pentru noi dacă ar fi adăugat site-ul nostru în lista de excepții ad-block. Ne-ar ajuta foarte mult susținerea acestei comunități. Promitem și veți vedea că nu avem reclame intruzive și nici deranjante. Mulțumim! :) 

Loth

Jurnal DSG6

3.629 postări în acest subiect de discuţie

racingparts.ro

TVS Engineering ..poti sa cumperi flasher si sa scrii singur softul pe cutie cu un laptop, sau daca esti in Buc. poti sa mergi la Automatico care este dealer TVS in Romania. 

Adio performance foloseste soft TVS pe cutia lui :) , cred ca ti-am rapsuns la intrebare :) ..tragi ce concluzii vrei. 

MRC este si in Bucuresti daca nu ma insel, poti trimite un mesaj dar eu as merge pe TVS. 

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Afumatu
în urmă cu 3 ore, racingparts.ro a scris:

Nu vorbim de softuri motor aici. Ci de cutie. Avem un singur "expert" sa ii zicem asa si se numeste MRC (ala faimos la nivel mondial). 

Poți sa detaliezi ce face un soft de cutie? Transmite cuplul mai bine la roti? 

Link către postare
racingparts.ro

Un soft bun de cutie iti poate imbunatati enorm experienta de a conduce, in special cand ai o masina puternica, unde softul ori nu este gandit ptr 250 cai in plus in cazul meu de ex. 

Se modifica strategia de schimbare din cutie, presiunile pe ambreiaje, LC si multe altele.

Pe leon am cutie DQ500 cu soft "ieftin" , nu schimba cum ar trebui, LC nu e perfect, nu tine cuplu. 

Pe rs3 am aceeiasi cutie cu soft TVS scump 1000+ euro si e alta masina, schimba, face downshift calumea, si multe alte chestii care is greu de explicat, si tine mai mult cuplu decat pe leon unde am 650nm, pe RS am 720nm .. Nush cum sa iti explic dar e alta galaxie. 

Timpii de reactie, promptitudinea cu care schimba si face masina sa inainteze, delay de la padele 0..

In final tot la TVS ajung si cu cutia de la Leon, e doar chestiune de timp, am inteles asta.

Link către postare
Afumatu

Mie îmi strica planetarele. Intr un an am schimbat și capetele și tripodele

Cred ca îmi iau o Skoda rs și am terminat treaba...dar dsg e doar pe Skoda 3

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Important Information

Acest site folosește cookie-uri. Continuarea navigării reprezintă acceptul dvs. pentru această folosință. Pentru mai multe detalii privind gestionarea preferințelor privind cookie-uri, vedeți Politica de utillizare cookie-uri