Jump to content

Jurnal DSG6


Loth
 Share

Postare recomandată

ma refeream la postul anterior; intr-adevar, la un passat la care m-am uitat nu au dat ca ar livra volant(evident ales la intimplare), pe cind la agregatul meu da (de aceea am zis ca nu e litera de lege ce a scris AndiB)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-am trimis un mail cu win-ul masinii si astept sa imi raspunda. Oricum, banii I-am dat, dar sunt curios. Si e bine sa stie si altii pe viitor. Revin cu detalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este exista si pe am dar e fix la acelasi pret cu oem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal all, in caz ca ajuta pe cineva, de la 'volante-si-ambreiaje.ro' am luat eu anul trecut pentru masina mea (dsg 6 ) la 2250 ron luk.

Va pupa tata si :Driver: Safe

Modificat de radu sarbu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat de la volksparts oem cu 2300ron:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord cu voi, dar passat-ul colegului "radu sarbu" este din 2007 iar a3-ul colegului "ANdi B." banuiesc ca e pana in 2009. Problema de pret si de after market este la DSG-urile dupa 2009.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea e din 2005 in fine daca a aparut si pe lik e f bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, intrebare, un DSG6 pe Superb/170cp, subtureaza enorm la mersul in oras (1200rpm), ajunge in viteza a 6-a si ramane acolo. La apasarea usoara a acceleratiei (ca daca apesi tare dai in cel din fata), ramane intr-a 6-a (nu schimba a 5-a decat daca apesi mai tare) si tremura pana la 1400rpm. Foarte deranjant. Pe modul Sport nu subtureaza ci o tine pe la 2000-2200 rpm (oricum mai mult decat 1700rpm cat as tine eu pe manuala). Se poate resofta sa nu o mai tina in 1200rpm ci in 1400-1500rpm? Cum merg DSG-urile voastre pe diesel in oras?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea, tot dsg6 pe passat 2009 merge exact cum ai descris tu. Asa merg toate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu chiar, asa tine si a mea la mers constant in linie dreapta fara accelerare, in jur de 1400-1500 rpm (sub aceasta valoare nu am vazut), dar daca apas acceleratia retrogradeaza, nu sta sa tremure. Ce-i drept am alt tip de masina si alta motorizare, dar cutia tot DSG6 este.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CODZ, asa se comporta DSG pe diesel. NU stiu daca pe benzina e alt soft...

Oricum, banuiesc ca esti la inceput cu DSG-ul. Dupa cateva mii (5-10-15 mii, depinde de sofer) cred ca o sa te obisnuiesti cu masina si in functie de ce anume doresti sa faci intrafic, o sa stii cum sa "ceri" prin intermediul DSG-ului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La celalalt A3, motor PD nu facea asa. Dar macar m-am linistit, am intrat in categoria "asa face toate !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am mai citit, calculatorul dsg-ului invata stilul de mers al soferului. Cand am cumparat masina, fiind adusa din Germania era ok. Dar dupa ce am rulat-o cateva luni prin Bucuresti, a inceput sa mearga subturata. Am inteles ca se poate face un "basic settings" din vag com, pe care o sa il fac luni cand ii schimb volant-ul. Sa vedem daca da rezultate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu sint convins ca invatul are si dezvat :))

asta pentru ca am circulat cu ea in oras ol una jumate si cind am scos-o la drum nu a avut nici o problema in a merge cu viteza ilegala (de test, evident) ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, intrebare, un DSG6 pe Superb/170cp, subtureaza enorm la mersul in oras (1200rpm), ajunge in viteza a 6-a si ramane acolo. La apasarea usoara a acceleratiei (ca daca apesi tare dai in cel din fata), ramane intr-a 6-a (nu schimba a 5-a decat daca apesi mai tare) si tremura pana la 1400rpm. Foarte deranjant. Pe modul Sport nu subtureaza ci o tine pe la 2000-2200 rpm (oricum mai mult decat 1700rpm cat as tine eu pe manuala). Se poate resofta sa nu o mai tina in 1200rpm ci in 1400-1500rpm? Cum merg DSG-urile voastre pe diesel in oras?

La fel merge si a mea, este extrem de enervant, dar m-am obisnuit. Am mers cu O2 140CP chipuit la 170 si nu tremura deloc, este drept ca era PD, nu CR. O sa te obisnuiesti, si in plus ai padele / manual cand te enerveaza prea tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine schimba la 2000 in sus (calcat acceleratia foarte usor) iar in a 6-a ajunge pe la 80 la ora. Repet, calcata la minim. Curios ca tremura la tine. La mine nu tremura deloc intre 1200 si 1400 (motor PD)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine, DSG 6 pe un Passat B6 TDI 170cp schimba numai peste 2000rpm oricat de usor apas. Mai ales daca este si motorul rece. La DSG 7 schimba in mare parte sunt 2000rpm (benzina 1.4TSI).

Subturarea o experimentez la DSG7 nu la DSG6

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chestia cu invatatul stilului de mers al soferului cred ca este urban legend, decat daca exista aceasta functie explicata undeva intr-un manual al producatorului.

In oras nu am cum sa merg decat in functie de viteza celor din fata, plec de pe loc, merg cu 20, 40, ma duc la 60, revin la 40, frana, 10-20,40 si tot asa, la 170cp trebuie sa apesi pe acceleratie milimetric (uneori ma doare piciorul ca trebuie sa il tin mai mult ridicat decat apasat pe acceleratie), iar DSG6-le nu simte ca o nevoie de retrogradare ci o tine in 5-6. Am incercat sa incetinesc de la 60 pana spre zero si ea o tine in 6 pana apesi din nou pe acceleratie, si atunci o schimba in 5-4-3 sau 2 in functie de viteza. Dar de la 60 si pana te opresti o tine la 1100-1200rpm, peste relanti (cum ar fi la manuale cand scoti din viteza cand te apropii de stop) si exact cat sa vibreze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la passat este alt soft deoarece masina este mai grea ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma refer la Superb dsg/170cp nu la masina din semnatura:)

Passat-ul am inteles ca are balance shafts la motor pt eliminarea vibratiilor, Superb nu are

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine, DSG 6 pe un Passat B6 TDI 170cp schimba numai peste 2000rpm oricat de usor apas. Mai ales daca este si motorul rece. La DSG 7 schimba in mare parte sunt 2000rpm (benzina 1.4TSI).

Subturarea o experimentez la DSG7 nu la DSG6

Passat-ul este cu motor CR sau PD? La a mea la 60 km/h este deja in D6, undeva pe la 1200-1300 rpm...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2006 PD 45.000km

Mda, cred ca subtureaza si vibreaza doar la CR-uri, probabil cutia considera ca sunt mai vanjoase la turatii mici decat PD-urile... Ma rog, eu m-am resemnat, poate pun Revo pe cutie dupa ce iese din garantie, ma mai gandesc. Din fabrica nu cred ca o sa apara vreo solutie in viitorul apropiat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cutia are prea multe plusuri ca sa va mai bateti capul. Bucurati-va de ea :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la PD-ul meu 2.0 face la fel. La mers domol schimba cat poate de repede in sus. Ajung sa merg si eu la 1200 - 1300 de turatii. La fel, daca accelerez usor, ramane in treapta in care este, motorul trepideaza si ia viteze destul de greu. Daca o calc mai tare, retrogradeaza si tasneste.

@cosminidis: Revo nu face soft pentru DSG-uri de diesel. De vreo 3 ani tot astept si eu si degeaba.

Modificat de Johnny Bravo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!