Jump to content

Numere De Inmatriculare


bogdan
 Share

Postare recomandată

Incearca sa intrebi aici www.worldwar2.ro , pe forumul lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • AUTOMOBILIA

    10

  • bogdan

    9

  • Adrian_pt

    6

  • Nifartachi

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Credeam ca forumul asta e plin de experti in numere de masina, acum trebuie sa ma inscriu pe alt forum sa aflu ce-i cu o biata placa de inmatriculare :P . Oricum mersi de informatie :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am "sapat" putin pe forumul lor si am gasit un nr de Iasi :)

http://img509.imageshack.us/img509/3401/22...61565c7okt7.jpg

Problem solved.

Desi, nu stiu daca e nr. "militar" , sau din diferite motive a fost inregistrat alaturi de masinile "civile" .

Modificat de Komissar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce corecti si nemtii astia pe unde ajungeau isi si inmatriculau masinile in tara respectiva. Sau te pomenesti ca aici era asigurarea si impozitul mai ieftin si facea si Wehrmacht-ul economie ca erau vremuri grele..... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa nu credeti ca intreb aiurea in tramvai e vorba de aceasta poza si de Opel-ul Olympia cu numarul A-xxxxx. A apartinut armatei Ro sau e doar o coincidenta?

post-41-1222877882_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Am "sapat" putin pe forumul lor si am gasit un nr de Iasi ;)

http://img509.imageshack.us/img509/3401/22...61565c7okt7.jpg

Problem solved.

Desi, nu stiu daca e nr. "militar" , sau din diferite motive a fost inregistrat alaturi de masinile "civile" .

Aia sunt vai de capu' lor...vorbesc fara sa se documenteze mai deloc...cum dreac sa fie nr de Iasi???

.

.

.

IA=Berlin Polizei Reg.Bez.

IC=Provinz Ostpreussen

IE=Provinz Brandenburg

IH=Provinz Pommern

IK=Reg.Bez. Sigmaringen

IM=Provinz Saxony

IP=Provinz Schleswig-Holstein

IS=Provinz Hannover

IT=Provinz Hessen-Nassau

IX=Provinz Westfalen

IY=Reg.Bez. D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca olympia e din Estonia, Talinn dupa numere. Sorry!

Niste documentatie in engleza depsre numere de armata, eu zic foarte completa:

The Romanian army vehicles registered plates were white and had a number preceded by cipher

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa nu credeti ca intreb aiurea in tramvai e vorba de aceasta poza si de Opel-ul Olympia cu numarul A-xxxxx. A apartinut armatei Ro sau e doar o coincidenta?

din cate stiu de la saracu bunicu' numerele de armata au acelasi format dinaintea celui de-al doilea razboi mondial. acum de cativa ani, unu sau doi le-au schimbat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva cum se pot obtine la politie numere patrate in loc de cele obisnuite - dreptunghiulare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva cum se pot obtine la politie numere patrate in loc de cele obisnuite - dreptunghiulare ?

Specifici acolo cand ceri numerele :D (si lasi talonul, civ-ul, si restul hartoagelor )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Adrian! Un raspuns la obiect. Tipatescu, totul e sa fie dna sau dl de la ghiseu in toane bune :blah: ca mie mi-a zis: " nr patrate sunt doar pt gipuri" , bine i-am explicat ca eu am o masina "de epoca" si atunci a fost de acord :offtopic: . Asa ca bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Sa reanimam discutia. Cine stie ceva despre numarul asta cu MR? E ceva foarte, foarte rar...

post-10784-1239706935_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Stie careva sa descifreze un numar daca a fost emis inainte de 1989 sau dupa? E vorba de 3-B-4213. E un camper pe care l-am luat de la cineva care nu are acte la el si eram curios sa vad daca a intrat inainte de revolutie in Romanica ca are si instalatie de GPL, ceva rar pe atunci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu 3 B a fost inmatriculat muuuuult inainte de revolutie. Dar numerele vechi au fost valabile si niste ani dupa revolutie, nu mai tin minte cand au fost schimbate definitiv.

Broasca mea, de pillda, a fost inmatriculata in Ro in 65 si avea numarul vechi cu 6 B

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prima data, cand s-a dat, era muuult...RaduI.... :blah: ca dupa ce se vindea masina ori ramanea, cum a ramas la trab. meu...ori se datea la altu''...de ex. tata a primit in 81 nr. 3-B-1038 la trabant si la dacia 1100, luata cu vreo 3 ani inainte avea 2-B-1041..ce concluzie poti trage? :D niciuna sau toate...singura chestie, bulli e sa intrebi la politie... :lol: ziceai ca-mi dai poze cu un bus d'asta..cand le dai???? :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Taica-miu a cumparat o Dacie prin 91 de la ambasada SUA (1300 productie '78 neagra) cu numerele 2 B 2750. :lol: Inca le am fiindca desi masina nu mai exista de mult a fost radiata din circulatie.

Din ce-am inteles nu exista niciun mod (legal) prin care sa radiez masina si sa-mi pastrez numerele :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai atunci se intelege ca masina a intrat inainte de revolutie in Romania. In timpul lui ceasca nu prea am vazut pe strazi camperuri, am vazut decat microbusurile de la ONT si de la Stefan Gheorghiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Broasca a apartinut bunicului meu, iar el locuind in Bucuresti avea nr. 8 B 6666. In '93 broasca a ajuns in TM, iar in poza sunt eu prin '94-'95 cand inca nu aveam nici macar permis, dar eram fascinat de broscuta, motiv pentru care o am si in prezent si se afla in plin proces de reconditionare.

post-19659-1245167504_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numerele noi au inceput in 66, in 67 se ajunsese deja la 4B, primele Dacii 1100 erau pe 5B. Deci 3B = 66/67. Oricum se schimbau relativ des numerele, asa ca desi majoritatea masinilor inregistrate post 89 erau pe 1B 3xxxx inainte, am vazut si destule masini cu numere emise mult mai devreme.

@ RaduI: daca broasca a fost inregistrata in 65, original ar fi avut numere 1xxxx-B sau chiar 2xxxx-B. Dar probabil a durat ceva timp pana sa schimba numerele pe sistemul nou...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam prin 98-99 s-a terminat definitiv cu numerele vechi daca-mi aduc bine aminte. O sa ma uit in acte sa vad cand m-am dus la RAR sa-mi fac CIV si numere noi, am fost printre ultimii care au facut asta :D .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2000 parca... Dar ultima masina (ma rog, motocicleta) pe care am vazut-o circuland cu numere vechi a fost in 2007!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

am vrut numar patrat la bruasca si pana la urama am obtinut... da m-au pus lucratorii ceia sa ma duc si sa fac poza la masina din spate sa vada ca e necesar numar patrat... ca au zis ca ala numai la jeepuri se da... am crezut ca fac cu nervii... asta se intampla la sibiu. voi ati avut probleme de genu asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incalca legea. ei sunt obligati sa iti dea numar de care ceri. le spui ca suportul e pt nr. patrat. fa scandal. iti vor da. nu pot decide ei cui sa dea si cui nu. doar cele moto se dau mai greu pt auto, insa si alea se dau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!