Jump to content

Audi Vs. Bmw Vs. Mercedes


Sin_Sil
 Share

Postare recomandată

De acord in principiu... dar as adauga "mai sportiv ca Mercedes si mai confortabil/luxos decat BMW".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 208
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • PTDA

    19

  • The_Ego

    18

  • Ice_2k

    17

  • Bogdan_wrc

    15

Top Posters In This Topic

Posted Images

Confort,lux : MB

Sportivitate : BMW

Pentru amandoua,dar neexceland la nici una AUDI.

De acord si cu mentiunea ca Audi este ceva mai sportiv ca MB si ceva mai confortabil ca un BMW (nu il vad neaparat mai luxos). As adauga ca Audi e FWD si ofera 4WD pentru o gama mai larga de motoare.

Si nici nu cred ca mai sunt multe de spus, restul depinde de gusturi si bani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interioarele la Audi sunt mai luxoase decat BMW cu siguranta(sa nu spuneti ca e doar chestie de gust ca se vede clar aerul spartan al bmw-ului,care probabil ca e asa dorind sa sugereze sportivitatea);materialele utilizate la interior sunt mai bune calitativ la Audi(nu vreau sa zic ca la bmw sunt la nivel de Renault ci doar ca exista o mica diferenta).

Modificat de glumaretzuu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici te contrazic,atat la bmw cat si la audi depinde foarte mult dotarea masinii respective pentru ca daca punem un seria 3 si un A4 amandoua "full" nu o sa mai vezi diferente cu toate ca bmw-ul ascunde mai multa tehnica acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Perfect de acord, tzucul :) Exact asta am vrut si eu sa subliniez, cand am spus ca audi nu e neaparat mai luxos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca voua vi se pare luxos interiorul la seria 3 si seria 5 chiar in varianta "full" inseamna ca nu avem in nici intr-un caz aceleasi gusturi. Singurele lucruri "luxoase" pot fi considerate scaunele. :) Stiu si eu ceva despre masini ca sa nu compar 2 variante cu echipari discordante. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

moscraciun785

Intradevar interiorul bmw este cam urat nu cred ca se ridica la nivelul unui audi sau mercedes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca este o parere pur subiectiva. Mie imi place foarte mult interiorul BMW (asta nu inseamna ca nu imi place cel de Audi sau Mercedes). Calitatea materialelor cred ca este la acelasi nivel la toate 3 , cu un plus pentru Audi care are materiale mai "soft".

Oricum, in nici un caz interiorul BMW nu este "urit".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Nu s-a mai scris de foarte mult timp aici, nu tin sa il resuscitez, dar vreau sa mentionez ceva.

Mercedes si in special S-Klasse a fost mereu in avantgarda inovatiilor (primii cu ABS, primii ce au implementat navigatie, primii ce au pus airbag), iar inovarile continua si azi (camera cu IR noaptea, tempomat automat - au aparut prima oara pe S-klasse).

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adev :)), desi emisiunea era cu vechiul S-klasse, mi-a ramas in cap cum de-a lungul timpului a fost trendsetter

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da dar cred ca Audi prin A7 si A8 mi se pare sunt primii care au venit cu LED lights, aici ma refer la faza scurta/lunga. Mercedes chiar si la S classe nu are decat Xenon.

Modificat de Shellshock
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De fapt prima firma a fost Lexus. "The first series-production LED headlamps were factory-installed on the Lexus LS 600h / LS 600h L presented in 2007 for 2008 models. Low beam, front position light and sidemarker functions are performed by LEDs; high beam and turn signal functions use filament bulbs." Apoi Audi, iar MB a ramas in urma, dar noul CLS are full led deja http://mercedes-benz...-LED+Headlights . Unde Audi cu adevarat iese in evidenta mai presus de toti este prin Quattro, primul si cel mai bun sistem 4x4.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu o sa pun Audi langa BMW sau Mercedes atunci cand o sa faca masini cu TRACTIUNE SPATE. Pana atunci e doar o alta msina, insa foarte bine lucrata la interior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru soferul obisnuit, cea mai buna masina este cea cu tractiune fata. Audi a preferat sa faca masini axate usurinta de a le conduce, pe confort decat sa faca monstrii cu tractiune spate (Seria Black de la Mercedes sau emblematicul M3 CSL care renunta la mult confort doar pentru a imbunatati raportul cp/kg). In plus, cele mai multe modele sport le are MB prin CL, SL, SLK, SLS pe langa faptul ca toata gama poate veni AMG, echivalentul fiind RS si M. Concurentul CL-ului ar fi A5 (dupa parerea mea au exagerat cu versatilitatile sale de al face in 2usi, in 4 usi si cabrio). SLK concureaza cu TT, iar SL nu are raspuns din partea Audi.

Nu poti sa pui MB si BMW peste Audi doar pentru tractiunea spate.

P.S.: Am reusit sa inviem topicul :))

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E pur subiectivism, nu trebuie sa se supere nimeni. Eu cand zic mercedes ma gandesc automat la lux, inovatii, siguranta, confort absolut. Cand zic BMW ma gandesc direct la M3, M5 care sunt lideri incontestabili pe segmentul asta de zeci de ani, ma gandesc la cel mai puternic diesel de 2 L si cel mai puternic diesel de 3L (281cp) de pe piata, care intamplator sunt si printre cele mai rafinate. In plus fata de motoare, BMW e iconul stabilitatii si de asemenea masinile lor au un post de conducere care se apropie de perfectiune.

Audi in schimb mi se pare ca s-a prins la mijloc in lupta dintre mercedes si bmw si imi da impresia ca nu si-a gasit locul si ca nu si-l va gasi niciodata si ca in afara de quatro nu se remarca prin nimic.

Ego, bmw renunta la confort numai pe CSL, in rest toate masinile lor vin cu destule gadgeturi si alte nebunii pt un confort sporit. Uita-te de ex la noul M5, care are daca nu ma insel 1920 kg si e racheta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti dau dreptate cand vine vorba de lipsa de identitate a celor de la Audi. Eu cand zic BMW, zic M, tractiune spate, nasul acela caracteristic. Zic Mercedes, zic AMG, celebrul 6.3, black series. Pe cand Audi, Quattro, TFSI, eventual si motorul de 4.2, dar nu au aceeasi prestanta, legenda ca ceilalti. De cand este RS si de cand sunt M-urile? De cand a aparut S-klasse cu toate inovatiile si cand a aparut si A8? Inca ceva, motorul de pe Zonda e dat de Mercedes, enough said :D .

Explicatia, in opinia mea pentru lipsa de identitate ar fi integrarea Audi in grupul VAG, pentru ca din acel grup mai fac parte si marci ca Bentley, Lamborghini care au alta traditie si alt statut. De aceea Audi nu se poate desfasura pe deplin, fiind constrans la a nu concura chiar cu proprii frati de consortiu :)). Exemplu, SL65 AMG black si McLaren SLR sunt departe de ce poate oferi Audi, daca vorbim de Lamborghini atunci se mai aproprie lucrurile. Insa au reusit sa perverteasca caracterul Lamborghini prin tractiune integrala si transmisie automata. Doar un model limited edition are tractiune spate, Lamborghini Gallardo LP550-2 Valentino Balboni.

http://www.youtube.com/watch?v=GaTkZdyD1gE&feature=related

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da dar cred ca Audi prin A7 si A8 mi se pare sunt primii care au venit cu LED lights, aici ma refer la faza scurta/lunga. Mercedes chiar si la S classe nu are decat Xenon.

Cu parere de rau, dar primele generatii de LED-uri in faruri au fost rezultatul unei frustrari date de prezenta AngelEyes-urilor pe beemere. Beculetele de craciun din faruri nu au fost asa reusite, daca ma intrebi pe mine. In prezent in schimb, au reusit sa faca ceva frumos cu benzile cu LEDuri - ba chiar si cu instalatia pentru brad, parca arata mai bine (vezi Passat B7/Touareg; pe strada, nu in poze).

Pe de alta parte, BMW inca mai are o problema: nu are un supercar; Audi are R8, MB are...slava Domnului, multe modele care se termina cu 63, printre care si SLS.

Cu toate astea, indiferent de teste si de cifre, nu disting - la clasa compacta - decat doua masini emblematice: M3 SI C 63 AMG. Cea din urma e descrisa cum nu se poate mai bine de Jeremy in clipul acesta

"...this is just an axe murderer...with headlights..."

Incercand, pe cat posibil, sa las subiectivismul de-o parte, nu pot totusi sa pun Audi peste cei doi granzi.

My 2 cents. :mop:

Modificat de mike.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma gandesc la cel mai puternic diesel de 2 L si cel mai puternic diesel de 3L (281cp) de pe piata, care intamplator sunt si printre cele mai rafinate.

http://www.automarket.ro/stiri/audi-ataca-bmw-cu-un-diesel-v6-bi-turbo-de-313-cai-putere-38361.html

Cat despre luxul MB, si eu traiam cu impresia ca mercedes inseamna lux dus la extrem. Am avut apoi ocazia acu' vreun an sa ma plimb cu un C, modelul nou si am fost foarte dezamagit. De la nivelul braului in jos plastice absolut penibile, dure, frana de "mana" consta dintr-o pedala si un maner, asta in conditiile in care competitia are de ceva vreme doar un buton si multe astfel de chestii. Mercedesurile din ziua de azi (cel putin cele din clasa "mica") nu se ridica nici pe departe la nivelul "legendei" mercedes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord cu Ice in ceea ce priveste noul C si eu am avut aceeasi reactie cand m-am urcat intr-unul:"ce naiba,au pus plastice de logan intr-un MB?",asta mi-a trecut prin minte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C-ul din 2011 e schimbat in bine, dar pt mine tot A4 e peste seria 3 si C cand vine vorba de design si confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt de acord cu voi in ceea ce priveste C-ul: A4 si seria 3 sunt mult peste.

In legatura cu dieselel audi de 313 cp, scrie mare in titlu: audi ataca bmw. De ani buni bmw a fost lider cu motorul asta. Nu ti se pare firesc sa vina si replica? Cand o sa vad ca audi o sa aiba initiativa, la fel cum a avut-o cu quatro, respectul meu pt ei o sa creasca. Insa, atata timp cat ei nu fac altceva decat sa copieze si sa incerce sa egaleze performantele altora...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi Audi a aparut in 1932(autounion),cine avea astfel de masina in acele vremuri...era cineva.Nu uitati ca MB cu modelul 190..a vrut sa intre in campionatul mondial de raly exact in perioada cand a aparut Quattro ..Nu au mai intrat,sa ajuns la concluzia ca nu aveau nici 5%sanse sa bata audi si lancia.Cu toate ca SL65 AMG seria de nergotei :lol: ,e favorita mea,consider ce un ultimii ani audi a furat multi clienti ,care se axeaza pe gama de lux,ai grupurilor bmw si mb pe buna dreptate.

post-64586-0-18434500-1319974605_thumb.j

post-64586-0-26781700-1319974684_thumb.j

post-64586-0-84850300-1319974740_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!