Jump to content

Recarosare Masina


revizorul
 Share

Postare recomandată

Salut! Am un VW Passat 35i, 1.9 TDI/1995, inmatriculat, cu ITP la zi si ok in privinta actelor. Sunt f. multumit de acest model si am investit mult si financiar si sufleteste, dar am unele nemultumiri privind aspectul caroseriei, vopsea, rugina, etc. As vrea sa fac recarosare. Am gasit masina, am aflat care ar fi urmatorii pasi de urmat pentru asta, dar am o nelamurire. Pot pastra piesele bune de pe masina si sa duc la remat doar caroseria,fara usi, capota,motor,faruri, bare, telescoape, etc.? Multumesc anticipat tuturor celor care imi vor raspunde sau pot sa ma ajute cu informatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DjMc

    7

  • revizorul

    4

  • Vasile Istvan

    3

  • alexph

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

din masina veche trebuie sa iei motorul si sa il bagi in masina noua, restul iti ramane tie, poti face ce vrei cu ea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

raspuns pt @razvan4motion

merge, dar noua caroserie sa nu fie mai tanara decat cu maxim 2 ani

Modificat de BV11WXH
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutare!

detin un passat b3 an fabricatie 1992,inmatriculat in ro si as vrea sa recarosez pe un b4 an 1995(pasatul intermediar).

intrebarea mea e: se poate? a mai facut cineva asta ?

Multumesc anticipat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu ... chestia aceasta ma intereseaza si pe mine .... daca stie cineva ceva concret sa ne anunte si pe noi ..... teoretic ii acelasi tip de sasiu ....ar trebui sa se poata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Recarosarea se face doar pe acelasi tip de caroserie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut vreau sa recarosez un passat b5 am unul avariat si vreau sa aduc unul asemanator cu volan pe dreapta . stie cineva care sunt diferentele intre ele in afara de bord si caseta de directie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bord, caseta de directie, faruri, oglinzi, stergatorele sunt invers, portierele (electronica din ele), cablaj electric, conducte de frina, conducta de ambreiaj si alte maruntisuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc cristi! ma intreb daca merita investitia asta :Computer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce de povesti.

nu e asa simplu eu am recarosat 6 masini in tot atitia ani,cu toate relatiile si prieteniii devine tot mai greu

pasi ar fi:

1. gasesti cele 2 masini cea inscrisa si cea care o vrei si mergi cu actele la rar unde se face acea nota dar astepti acordul de la bucuresti

2.daca primesti ok cauti o firma autorizata sa faca transferul de caroserie (cel putin teoretic)si face de regula 500-1000 ron pentru ca trebuie

sa-ti dea acte pentru asta(firmele sunt pe site-ul rar)

3.cu toate actele si motorul vechi pe masina te prezinti la rar unde incepe procedura

4.predai caroseria veche la remat (sau te descurci) de unde aduci certificat de distrugere si de la primari de padiere si fisa cu datele noi semnata si stampilatade circa financiara

si poate( si alte harti in functie de tupeul celor de la rar primarie)

5.platesti omologarea (ajunge si la 1200 depinde de categorie) si primesti actele cu care te prezinti la politei ca la orice inmatriculare

Bafta

daca va pot ajuta cu ceva dati un semn 0744313299

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

intaresc spusele lui cipike, astazi am terminat de inscris 2 masini , mai exact de recarosat , un focus si un pasatu, mai exact cel din semnatura .Multa munca si bani doar pt acte zic cca500euro toata distractia!

iar pt cei care vor sa recaroseze cu masini de anglia NU RECOMAND, e o parere personala pe care o justific simpu si chiar economic , un passat de anglia e cca 1000e acasa , unu de germania undeva 1600e acasa, diferenta e mica sa merite efortul , si daca calculez pt piese nu merita , calcul simplu caseta 150e, conducte ac+radiator 130e, interior +plansa bord 200e -------toata discutia am avuto teoretic si vb despre passat b5 ,ani 1996-2000, euro 2, tdi ,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut la toti si in special pt bn12cos1 ,

fiind bistritean de al meu si ai facut recasorari recent si poate ma ajuti/ajutati:

-am un Passat 1.9 TD 55 KW din 1994 ,motor AAZ, masina e parte din dosar de dauna totala cu Allianz fiind lovit frontal in Prundul Birgaului ,reparatiile sunt f mari si as vrea sa incerc o recarosare, stiu ce presupune dar inainte de a aborda RAR as dori sa stiu daca aduc din afara acelasi tip de masina,cu aceeasi putere, conteaza si culoarea daca are sau nu AC?, (a mea e verde si fara AC)

Si pana la urma cam ce costuri sunt in joc? Dureaza mult procedura cu cei de la RAR? Imi recomanzi un service anume sau chiar si vreo masina adusa recent?

Nu de mult am omologat motorul pe masina e acelasi model, e in stare f buna si desigur o sa il montez pe cea care o aduc daca nu se prezinta f bine cea noua.

O alta rugaminte offtopic: am si niste discutii cu despagubiri cu Allianz cu diverse moduri de interpretare a valorii de nou a masinii, BTW cum pot avea acces la cataloful Schwacke pt ca RCA ul nu imi ofera decat o suma infima derivata nu din acest catalog?

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Caroseria sa fie de acelasi tip. Nu conteaza dotarile. Trebuie sa te prezinti cu masina veche la RAR,o identifica, o fotografiaza si faci cerere de recarosare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms mult sper sa aflu niste detalii si despre cam cati banuti sunt la mijloc.

de curiozitate am cautat niste passaturi ca si al meu si nu sunt prea ieftine nu prea am gasit sub 1000 euro plus transport+ numere/asig daca e din afara se cam aduna ceva

As putea folosi si un benzinar pt recarosare chiar daca al meu e diesel, ar fi multe de schimbat pe puntea fata oare?

Vizionare placuta Steaua Dinamo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai de schimbat: motor + cutie viteza, instalatie electrica motor, IC-ul, calculatorul motor daca ai asa ceva ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms Dj daca ai cunostinta pe la Satu Mare de un Passat ca cel din semnatura as aprecia mult

Momentan ma "bat"cu Allianz pt dauna totala a masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in momentu de fata stiu unul cere 2000 eur si ii benzinar, are pe geamurile de la portbagaj folie oglinda si ii gri, mai multe detalii inca nu stiu sa iti dau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Salut tuturor!

Mă pute-ți ajuta cu un sfat?

Tatăl meu are un Passat 1992 benzina 1.8.

Mașina sta de aproape 2 ani din cauza defectarii Pompei de servo frână, timp in care sa mai deteriorat.

Mă întreb dacă as opta pentru recarosare as reuși sa mă încadrez in 1000 euro.

El vroia sa o vândă, dar stiu ca s-ar bucura dacă as pune-o pe picioare.

O zi buna!

post-114952-0-80269400-1354701409_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

....scuze pentru gramatica, am scris de pe telefon si imi corecta dictionarul acestuia....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

buna am si eu o intrebare am un passat b3 din 1990 1.9 diesel motor 1y caroserie combi si as dori sa stiu daca ii pot scimba fata cu totul (aripi+capota+trager+faruri+fusta fata) cu alta de pe un passat b4 tot combi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

 vad ca de mult nu a postat nimeni pe topic,

Buna colegi. de cateva luni stau pe ganduri, am si caruntit deja,.. am un passat cu volan pe dreapta. m-am tot gandit sa-i schimb volanul si cutia ca este automata, dar am ajuns la concluzia, -cu ajutorul multor colegi de pe acest forum -ca nu se renteaza, acum mi-a venit idea recarosarii. Intrebarile mele sunt daca pot recarosa masina mea, este inmatriculata cu volan in dreapta,taxa recuperata, cu o masina cu probleme la motor dar volan normal si cutie manuala? taxa de 800 de lei este valabil si azi? masina donatoare trebuie sa fie pe numele meu, adica numerele provizoriu? cati ani diferenta intre cele doua masini sunt acceptate la RAR? Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut passat cu volan pe dreapta al mai ai ?ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!