Jump to content

Recarosare Masina


revizorul
 Share

Postare recomandată

stie cineva daca se fac recarosari? am un passat b2 1,6 d din 86, vreau sa ii schimb caroseria, stie cineva in germania cam cat ajunge o masina pentru recarosare in romania, eu, pentru masina mea as vrea sa ii pastrez motorul, l-am reparat la cota 0, si am mai schimbat si altele la motor, merge perfect acum, consum mic, 4,5 in afara si 5,5 in oras, a trecut si testul de fum surprinzator de bine pentru vechimea ei. Sa revin, stie cineva unde sa ma interesez de o caroserie impecabila in germania, si cam cat ar costa toata treaba cu inmatriculare cu tot. Va multumesc

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DjMc

    7

  • revizorul

    4

  • Vasile Istvan

    3

  • alexph

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cauta pe ebay.de la sectiunea auto vanzari,succes.

Modificat de christofor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intereseaza-te daca se mai pot face recarosari, eu am auzit ca nu....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uitati ce raspuns am primit de la rar, cu privire la recarosare:

De la: gabriel l [mailto:gabriel_l_reghin@yahoo.com]

Trimis: 15 ianuarie 2008 19:13

C

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Foarte bune sfaturile si detaliile legate de acest subiect.

Se face "Stiky"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"in urma identificarii vehiculului initial si a caracteristicelor tehnice a celui cu care urmeaza sa fie inlocuit"...adica ce trebue sa corespunda ca sa primesti acceptul de la rar?anul de fabricatie,capacitatea cilindrica si nr de usi?mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate cred se refera la faptul ca trebuie sa fie acelasi an de fabricatie, acelasi numar de usi (nu sunt insa sigur cu privire la anul de fabricatie, ma voi interesa si voi comunica), sa fie combi, de ex. si nu hatchback...... ma gandesc ca acestea ar fi conditiile, cat despre motor..... cred ca nu conteaza, stiu pe cineva care a adus un b2 pe benzina pe ntru un b2 diesel

Modificat de R_a_z_v_a_n
Te rog nu mai da QUOTE la mesajul anterior. Citeste regulamentul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa ma intreb ceva.Daca imi cumpar acte pe o masina si aduc alta de dincolo pot sa fac recarosarea cum scrie mai sus fara sa desfac nici un surub?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Din cate stiu ,trebuie sa ai motorul de la masina veche,faci recarosarea si apoi la un interval de 3-4 luni poti sa schimbi si motorul. Asa ai o masina completa de afara cu acte vechi de Romania.Iarasi ,un aspect deloc de neglijat ar fi ca masina adusa sa fie mai tanara decat cealalta veche(insa sa fie exact acelasi model).Mie mi-a fost aproape imposibil sa gasesc o caroserie mai tanara decat a mea(Mai 1997),model ce s-a fabricat pana in Iunie ,acelasi an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

salut am o intrebare daca masina donatoare a fost radiata si am doar certificatul de radiere oare se poate ?

mersi anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
razvan4motion

salutare

oare se poate recarosa un passat b2 cu o caroserie de b3?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare

oare se poate recarosa un passat b2 cu o caroserie de b3?

sa inlocuiesti un b3 cu un b2 .... nu prea cred ca merge, vezi ca am postat mail cu ce am intrebat la rar si cu raspunsul, hai ca la culoare mai merge, dar la model .... nu prea cred, ca sa nu merg spre extrem ar fi un b2 contra b5 ! nu merge decat acelasi model, culoarea nu conteaza, anul de fabricatie si modelul insa trebuie sa fie identice

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Razvan ar fi frumos sa se poata dar nu prea cred deoarece difera in primul rand platforma constructiva ( b3 fata de b2) . Apoi nu mai spunem ca nu te lasa sa inmatricuelzi o masina cu 4 usi in locul la una in doua .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Sal parearea mea este ca masina donatoare nu trebuie decat sa se potriveasca ca model adica caroseria sa fie identica cu cealalta nu conteaza culoarea, anul, motorul d sau b, ca pana la urma asta urmariti sa schimbati caroseria ce treaba are motorul sau restul ca daca ar fi la o masina mai noua sa zicem accident si ii comanzi o caroserie la service, ti-o aduce din anul respectiv sau din anul asta?, caroseria trebuie sa fie identica, iar daca caroseria e mai noua sau mai veche dar acelasi model am impresia ca in carte se va trece anul noi caroseri.

Acum intrebarea mea este eu la passat nu am serie pe motor (asa e trecut in carte :icon_thumright: ), ..............

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Pentru astfel de sfaturi/solicitari data urmatoare primesti un warning!

Citeste te rog regulamentul si respecta-l! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salutare, sa fie clar pt toata lumea, se poate face recarosare cu o masina identica cu cea veche, adica aceasi generatie... de ex Passat 35i 1989-1993. Asa am facut eu, am recarosat un passat 1989 1.6td cu unul 1993 1.9td, dupa care am schimbat si motorul... am facut 2 drumuri de RAR, dar a meritat. Pacat ca masina care o am acuma are catalizator si in acte i trecut E0, desi pe brief-ul nemtesc era E2.... am vb cu cineva de la RAR si a zis ca nu mai pot face nimik,daca o inmatriculam, o trecea e2... traim in romania... bafta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg de ce la a 2-a modificare , adica schimbare de motor, nu au luat in considerare E2 -ul avand in vedere ca ai facut testul de fum, ai platit taxe. La schimbul efectuat de catre mine nu s-a pus problema avand in vedere ca motoarele erau cu aceeasi norma de poluare, dar in cazul tau... asa cum ai scris: traim in Romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu de motorizare tine norma de poluare ... ci de catalizatoru ce ii montat pe masina sau nu .... eu am vazut 2 passaturi 35i cu aceeasi motorizare de 1.9 acelasi tip motor 1Y si unul era noneuro si celalat era euro 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

daca sa pierdut certificatul si fac rost de alte actel pot sa fac vreo miscare??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am luat legatura cu un domn de la RAR Arad.

Din discutia cu dansul am aflat ca pentru recarosare este necesar ca cele 2 caroserii

ale autovehiculelor in cauza sa fie identice( ma gandesc ca daca una din masini are trapa nu e o problema). Nu au importanta diferentele

in ceea ce priveste motorizarea, culoarea sau cel mai important vechimea autorurismelor.

Exemplu concret, cazul meu, SEAT TOLEDO 1.9 tdi, gri, 2003 avariat poate fi recarosat cu SEAT TOLEDO, 1.6 benzina ,albastru, 2000.

Sfatul meu ar fi sa nu cumparati a doua masina pana nu primiti aprobarea de recarosare de la RAR. Verificati acest aspect prin prezantarea la RAR cu masina pe care o detineti si cu actele de la masina ce urmeaza sa o folositi pentru recarosare. Dupa obtinerea aprobarii puteti achizitiona autoturismul de care aveti nevoie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si astia care cumpara doar talonul, la ce il folosesc?...Ma bate un gand, ca am gasit si eu una ca a mea, de culoare visinie, acelasi cod motor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Multumesc dragi colegi de informatii :) foarte utile!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

vreau sa recarosez si eu un B5.Pot sa fac combinatia cu un B5.5 ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca se poate...

evenrual incearca sa pui intrebarea pe topicul dedicat sau intra pe rar.ro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!