Jump to content

Martor Emisie Gaze Aprins


BlackBeauty
 Share

Postare recomandată

Am un golf v 2.0 TDI din 2005.

Azi dimineata mi s-a aprins un bec pe bord care confom cartii inseamna o defectiune la sistemul de evacuare a gazelor.

Pe computer de bord scrie emissions workshop.

In carte scrie sa merg imediat la service, dar cum Porsche ma primeste abia peste o luna, pana gasesc altceva, dati-mi un sfat!

Aveti idee de la ce poate fi? Mai pot merge cu masina in siguranta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am patit si eu asta odata la TOURAN. la mine a trecut dupa ce am schimbat motorina. Mai nasol e ca la mine intrase in "limp mode". mergi si baga niste euro 5 si apoi mai vorbim. La mine pt ca motorina era proasta imi masura noxe pe evacuare, se afisa "emission workshop" si m-a bagat in limp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana acum am pus numai euro5 de la omv... O sa pun motorina ca e aproape gol si vad daca se schimba ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

din ce oras esti ? Cum zice si nelu, o scanare ar putea raspunde la problema ta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Musai scanare si sa ne spui si noua ...

Emission Workshop Alert

et voila si eroarea:

Control Module Part Number: 03G 906 016 FM

Component and/or Version: R4 2,0L EDC G000SG 6179

Software Coding: 0000072

Work Shop Code: WSC 00028

19559 - Motor for Intake Manifold Flap (V157): Malfunction

P3103 - 000 - -

Freeze Frame:

RPM: 798 /min

Torque: 30.0 Nm

Speed: 0.0 km/h

Load: 0.0 %

Voltage: 13.76 V

Bin. Bits: 11001011

Torque: 132.0 Nm

Torque: 0.0 Nm

Readiness: 1 1 0 0 0

Stearsa a aparut la loc...

@Voinea, multumesc inca o data!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa-ti traiasca eroarea. Si razdan a patit-o dar inca nu am rezolvat-o. Trebuie curatat EGR-ul. Daca nu mai esti in garantie atunci e nasol daca mergi la reprezentanta. Iti va spune ca trebuie schimbat. Daca ai putin spirit tehnic poti demonta singurel EGR-ul si sa-l cureti. Sper ca sambata sa reusim sa curatam EGR-ul lui razdan si sa vedem daca scapa de eroare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=11145&st=7

asta e pe bune :o ...e o problema electrica in interiorul motorasului de pe clapeta de aer...de obicei la 2.0 tdi ai sa gasesti siguranta respectiva arsa....cand o schimbi o arde la loc.....si eu nu stiu cum s-ar rezolva fara inlocuirea clapetei....sau paote ma insel ;)

..cat despre curatarea EGR...nu e rea...dar nu rezolvi nimic ca nu are nici o legatura (tu ai un defect electric nu un semnal aiurea dat de curgerea gazelor in zona unui senzor, ca sa zici ca undeva e obturat traseul de admisie sau ia aer fals...) daca esti in garantie, cool....la orice reprezentanta o sa stie ce au de facut (trust me :o )....daca nu e garantie....e undeva pana in 1000 ron toata distractia...asta tot la reprezentanta.. ;) ...mult gudlac :o

Modificat de tazzz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iar clapeta??? Inainte aveam un megane si piesa cea mai scumpa pe care am schimbat-o si care m-a tinut cel mai mult fara masina a fost tot o clapeta (de la A/C de data asta).

Din pacate Golful tocmai ce a iesit din garantie de aproximativ o luna... Maine merg la Midocar sa vedem ce si cum.

PS: i'm a girlie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1Iar clapeta??? .................................

2PS: i'm a girlie.

1...nu te impacienta si nu considera toate clapetele la fel..plus nu compara preturile de renault cu cele de fauve.... ;)

2.asta nu e scuza ;) ...dar esti pe drumul cel bun....ai venit unde trebuie ;)

PS..anunta ne dupa ce faci o constatare la service....sunt curios ce zic flacaii ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am aceeasi problema de muuulta vreme, cea cu martorul evacuare gaze, numai ca la mine este alt cod de eroare. Il cau si postez, poate ma ajutati si pe mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patit si eu treaba asta. Martorul de noxe aprins. M-am dus direct in service la Porsche Vest. M-au intrebat daca ma programare. N-am! Pai ca o fi ca o pati... I-am zis ca in manual scrie sa ma prezint mergind cu viteza redusa la cel mai apropiat service. Si eu asta am facut. Nu stiu de ce la auzul acestor vorbe magice, tipul de la receptie s-a obosit un pic si a predat lucrarea unui baiat. Cica au schimbat senzorul de noxe. Pe garantie. M-au condus la masina cu plecaciuni si zimbete comerciale de slaba calitate. Perfect! Minuni se mai intimpla la Porsche!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

well... abia azi am ajuns la service.

la inceput au spus ca pare ceva destul de complicat si ca s-ar putea sa dureze chiar doua zile diagnosticarea.

dar s-au hotarat destul de repede si in cateva ore au schimbat clapeta EGR + clapeta admisie.

toata distractia = 1350 ron + "a iesit mai bine decat ne asteptam"...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

BlackBeauty> ti-am spus ca o sa-ti schimbe clapeta de admisie. Nu stiu de ce a trebuit sa schimbe si EGRul (clapet EGR cum spui tu)... important e ca s-a rezolvat (si bine ca nu le-a luat 2 zile :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la midocar am facut reparatia.

egr a fost numai vreo 70 de lei, clapeta de admisie a fost aproape 1200...

bine ca mi-au facut-o intr-o zi ca initial nu aveau piesa si ar fi durat pana marti cel mai devreme.

@razdan ai grija mie imi spuneau sa nu mai merg deloc cu ea pana nu o repara... asa ca grabeste-te, desi e posibil ca la tine sa fie mai putin grav...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clapeta veche, ai recuperat-o, o ai? Daca o ai, poate o aduci la o intalnire; pentru studiu :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clapeta veche, ai recuperat-o, o ai? Daca o ai, poate o aduci la o intalnire; pentru studiu :)

absolut! :D

intre timp ii fac o poza si o postez aici...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la midocar am facut reparatia.

...

@razdan ai grija mie imi spuneau sa nu mai merg deloc cu ea pana nu o repara... asa ca grabeste-te, desi e posibil ca la tine sa fie mai putin grav...

Multumesc pentru raspuns si pentru sfat.

Sambata ne apucam de demontat si curatat, poate scap doar cu atata, desi ma cam indoiesc, dar sunt optimist din fire asa ca ... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

egr a fost numai vreo 70 de lei,

EGR-ul ala a insemnat curatire(mai vezi o data pe factura)....la banii astia...TRUST ME :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

habar n-am dar pe factura scrie EGR inlocuit...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu ce nu sunt eu prea lamurit :somnmare: De ce (pentru problema aratata de tine) a fost nevoie de inlocuirea clapetei de admisie? :tomato:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta ma tot intreb si eu mai ales ca sunt direct interesat de subiect si ... vizat de o eventuala schimbare ... :somnmare:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ca am mai "aruncat un ochi" prin hartii :huh: Lucreaza in functie de sarcina (sarcini partiale) si are rolul de a adapta ce le 2 presiuni ( aer admis si EGR). Defectarea acesteia, poate avea ca efect nerecircularea gazelor evacuate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Mariusflorindecu changed the title to Un mic ajutor ,va rog ! Golf 5 2009 , 1.9 tdi night bluem

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!