Jump to content

Consiliere achizitie (Tiguan 5N & 5N2)


cl86cip
 Share

Postare recomandată

Salut. Vezi ca sunt mai multe topic-uri deschise pentru aproape toate intrebarile tale, respectiv timp de asteptare, pareri/impresii despre Tiguan, aparitii in presa.

Partea cu dotarile minime, tine cred de nevoile fiecarui viitor proprietar - sunt unii pentru care cutia automata si trapa sunt un "must have", altii prefera cutia manuala si farurile cu xenon, etc. Personal, cred ca RCD 510 face toti banii fata de versiunea de baza.

In plus pe Tiguanul meu mi-as fi dorit in plus senzori de parcare si faruri cu xenon, eventual si incalzirea scaune + duze de stropire parbriz adaugate la pachetul de lumini pe care il am. Dar asta este o opinie personala, masina mea nu are optionale prea multe.

Poze cu Tiguan gasesti de asemenea intr-un topic pe aici, plus ca mai suntem cativa care am deschis topic-uri in aria "masina mea"... Iar pe net sunt o multime, inclusiv clipuri de prezentare pe Youtube.

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...
  • Replies 180
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • dexim

    20

  • Jetta20tdiHLDSG6

    13

  • Andy_B

    12

  • Michael

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut!

Sunt nou pe forum si ca prim post as vrea sa cer parerea cunoscatorilor si posesorilor:

Vreau sa imi cumpar un Tiguan Attitude Trend & Fun 1,4 TSI 160 CP ( 4x4) cutie manuala.

. Sunt conditionat de 4x4 deoarece stau pe o alee cu o panta mai " incomoda" si cind ninge se aduna zapada multa, apoi gheata, santuri, etc. Am un C200 Kompresor dar cu tractiunea spate ... !!!!

Zilnic parcurg cca 30 km in oras iar in CO 2.500- 3.000 km.

Nu sunt pretentios la dotari si m-am gindit la :

- climatronic,

-sist audio RCD 510

- blocare electronica diferential,

- lumini ambientale,

Ce altceva mai poate fi pus dar sa te si folosesti de optiune ??!! Ex. Limitatorul de viteza nu l-am folosit deloc, bagaje deasupra nu pun !!

Informativ, termenul de livrare este de 8 sapt !!

Sunt fost posesor de passat 1.8 benzina 20 valve , motor ADR - 1998 . Foarte multumit !!!

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa parerea mea, care am un super TIGU dotat:

-camera pentru vazut in spate merita toti banii.

-faruri xenon eventual

-mie imi place si cutia DSG cu padele ..........dar tu vrei manuala

Stiu ca vin in pachete dar iti usureaza viata mult.

Restul.........dupa punga si placeri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce ai spus tu acolo, util ar fi climatronicul si sa spunem rcd-ul!

Ai zis ca vrei sa te folosesti de optionalele pe care le pui pe masina si totusi te gandesti la lumini ambientale si dif?

Incearca mai bine un pachet de iarna,un pachet confort (parca asa ii spunea) sau orice lucru care iti este cu adevarat util.

Daca timpul de livrare a ramas tot atat de mare, de ce nu te gandesti la altceva? O Toyota sau un Hyundai?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc ptr sfaturi !!

M-am hotarit si am dat comanda ptr Tiguan Attitude Trend & Fun 1,4 TSI 160 CP ( 4x4) cutie manuala culoare alb.

Dotari :

- climatronic

- blocare electronica a diferentialului

- camera asist

- cotiera cu priza de 12 V

-lumini ambientale

-radio RCD 510

- volan multifunctional.

livrare in sapt 6 2013.

Am incercat Hiunday IX 35 dar nu m-a convins. Bordul parca este prea obositor si o retinere sa dau banii pe o coreana .

Qashqai - in spate parca stai pe scena ( cam cococtat) , mocheta parca este de birou, pe forum sunt plingeri cu probleme tehnice ( amortizoare cazute in 9 luni, " greieri" dupa 6 luni ) si trebuie sa-i ignori cu timpul, si din anumite pareri scumpa la intretinut .

Oricum, am tras linie si am facut cea mai buna alegere !!!!!!!!!!!!!!!!! Stiti voba : NU-I FRUMOS CE-I FRUMOS,,,,, E FRUMOS CE-TI PLACE !!!

SA AUZIM DE BINE !!!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bucur ca ai luat camera asist

O sa te bucuri si tu.............MULTTTTTTTTTTTTTTTT..........

Ai ales EXCELENT !

Minimul necesar pt a te simti bine.

Drum bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa te bucuri cand nu e soare puternic,cand nu ploua,cand nu ninge,cand e curata masina...etc :)))))

E interesanta in primele zile, dupa aia nici nu stii ca o mai ai :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua,

Imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie !

Sunt nou posesor de Tiguan achizitionat in noiembrie 2012 (varianta Sport&Style, full option, mai putin camera rear assist si trapa) ! Am rugamintea daca stie cineva sa imi spuna care este proportia tractiunii la sistemul 4 MOTION?

Va multumesc anticipat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce pare ca 90 % fata si 10 % spate. Cind cuplezi se distribuie egal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,

Multumesc pentru raspuns !!

Dar revin cu intrebarea : ce anume sa cuplez ?? nu are nici un buton de cuplare !

Multumesc !

Catalin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

daca citesti

cred ca te vei lamuri complet

colegul suram probabil facea referire la activarea optiunii off-road iar atunci tractiunea se distribuie 50-50 (fata-spate)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu de ce toata lumea are impresia asta!

La Tiguan nu poti sa cumplezi nimic, pentru ca nu ai ce in primul rand, iar programul de off-road nu face altceva decat sa limiteze turatia la viteze mici pentru a evita pierderea tractiunii.

Ceea ce cautati toti, veti gasi la vechiul model de Touareg! :)

Modificat de Voodoo_boy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este>

In mod normal 90 fata 10 spate permanent ( ex. drum uscat pe sosea plana )

Insa distributia puterii in cazuri mai dificile se va face automat in functie de cerinte ( aderenta drumului / sarcina pe roata etc )

Smart car :10[1]:

Modificat de dexim
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Qashqai - in spate parca stai pe scena ( cam cococtat) , mocheta parca este de birou, pe forum sunt plingeri cu probleme tehnice ( amortizoare cazute in 9 luni, " greieri" dupa 6 luni ) si trebuie sa-i ignori cu timpul, si din anumite pareri scumpa la intretinut .

La Qashqai nu amortizoarele se stricau. Se uza bucsa care tinea amortizorul. S-a gasit rezolvarea prin inlocuirea altor bucse mult mai rezistente si foarte ieftine. In rest nu au fost probleme cu masina iar la capitoul fiabilitate sta in continuare destul de bine.

Motoarele sunt reusite iar de transmisii sa nu mai vorbim, Nissan avand in spate ani grei de experienta in 4x4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se ''ezista'' masina perfecta.

Ne bucuram, oricum, ca forumul nostru atrage atentia si altor posesori de autoturisme din categoria ''rivali''

Stau si ma gindesc acum la experienta VW in raliurile Paris - Dakar ..............

O fi concludenta.......nu o fi concludenta ?......................

Modificat de dexim
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nissan a devenit o masina lowcost de cand "o arde" cu Renault. Nu contest fiabilitatea si calitatea celor de la Renault-Nissan dar sunt jucarii destul de fragile, ambele. Nici cu Vw nu ma mandresc dar are totusi ceva in plus fata de competitorii din aceeasi gama.

Stima

Modificat de adriano872
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cind nu pot sa imi cumpar Tuareg imi cumpar Tiguan............

Cind nu pot sa imi cumpar Tiguan imi cumpar Nissan QQ..........

Cind nu pot sa imi cumpar Nisan QQ imi cumpar Opel Mokka ..........

Cind nu pot sa imi cumpar Opel Mokka imi cumpar Duster.........

Cind nu pot sa imi cumpar Duster imi cumpar Sandero stepway

NU ESTE NICI O RUSINE !

Important este sa te simti bine cu ceea ce iti poti permite si sa accepti realitatea.......adica sa elimini frustrarea din viata ta.

Mai ales ca in Romania masina are un ''statut" pe care nu il merita si determina invidii inutile sau comportamente aberante (citeste mitocanii) ale unor participanti in trafic.

Marca masinii insa nu are nici o legatura cu valoarea lor ca indivizi, dar este greu sa ii faci sa inteleaga asta.

Din nefericire societatea si institutiile satului nu fac nimic in acest sens.

Ar trebui sa intelegem ca masina este un simplu obiect caredoar ne face viata mai usoara

PS. Se mai intimpla insa si invers......eu mi-am cumparat Tiguan la pret de ......Tuareg ......dar asa am vrut din mai multe motive :winter: :winter: :winter:

Modificat de dexim
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai uitat sa zici de Audi Quatro mai intai sau cine are bani mai multi chiar o betoniera ca-i mai mare.

Nu am inteles ce ai vrut sa spui cu postul tau. Cine vrea Tiguan poate nu-si doreste un Tuareg nici daca ar fi milionar ca este greu de parcat sau manevrat pe drumurile noastre sau nu-i incape in garaj poftim. Are nevoie doar de un 4x4 cu garda la sol mai mare decat un automobil. Apoi ce cauta Sandero stepway? Este 4x4?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce am vrut sa spun .......am spus deja: Cea mai buna masina este acea pe care ti-o permiti astfel incit sa nu devii tu sclavul ei!

Si da ai dreptate....... am spus-o deja: nu era o problema sa cumpar un Tuareg cind am dat 45.000 euro pe un Tiguan supraechipat.

Motivul, motivele .....le-am mai spus pe forum.

Si cel putin pina acum ( 15.000 Km ) nu regret alegerea si sint fff multumit.

Modificat de dexim
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e o copilarie...

Tiguan-ul nu a fost si nu va fi o masina de referinta cu atat mai putin un rival adevarat pentru "greii" ca Toyota,Nissan, Mitsu` etc. Cand baietii mari se jucau in noroi VW se gandea ce luminite sa mai adauge in bord.(si o spune o persoana care are la suflet VW-ul...)

Tiguan-ul pana la urma este un Golf Plus fie ca vreti fie ca nu iar (fara suparare Dexim) sa dai 45k Euro mi se pare foarte mult. Fiecare isi satisface placerile, dar eu unul nu as face asa ceva, la urma urmei sunt banii mei munciti cu greu si nu as plati de 2-3 valoarea unei masini fara un motiv serios.

Eu am platiti pe Tiguan, mult mai putin ca tine si totusi eram in dubii daca nu e prea mult...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si-a facut omul o placere interzisa. Pana la urma, placerile vietii nu au pret. Trecand peste asta, cum am mai spus si in alte topic-uri, Vw a inceput sa ceara niste preturi extraterestre pentru niste masini prea pamantene. Daca un Tiguan a ajuns sa coste 45k sau un amarat de Golf 33k(si nu ma refer la versiunile sport)......incotro vom ajunge?

PS : Am un vecin care da vina pe Dacia pentru tot ceea ce se intampla pe piata auto. Ma intampina mereu cu : "Pai cum sa nu fie scumpa daca o cutie de chibrituri precum Duster, ajunge la 20k euro?" :))....pe undeva are si el dreptate

Stima

Modificat de adriano872
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ideea lui @dexim era alta: daca poti cumpara un touareg, e bine sa iei tiguan, ca sa ramai cu ceva bani, in caz de vreo problema. Daca ai luat touareg, si ai un accident, stai cu ea pe dreapta, pana ti se acorda un credit de la banca, apoi te indatorezi pe 10 ani pentru o masina. Daca ai venituri sigure, sa nu devii sclavul masinii, atunci Da iei ce masina iti poti permite....cam asta era ideea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!