Jump to content

Activare Mirror Down


gabi71
 Share

Postare recomandată

Cu siguranta dotarile sau nivelurile de dotari sunt diferite. De multe ori am observat optiuni foarte interesante pe Golf-uri entry level in Germania. Tine de politica VW si de multe ori de pretentiile posesorilor, de felul cum isi configureaza ei viitoarea achizitie.

Acum mai este o posibilitate: smecheria cu mirror down sa fie activata ulterior.

PS: te rog completeaza corect puterea masinii tale, pentru a nu crea confuzii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kaen, din postul tau nu am inteles care ar fi intrebarea ta, daca exista una? Ca sa-ti apara mirror down, trebuie sa faci o setare cu VagCom-ul inainte, asa cum am scris cateva posturi mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Istef, n-am pus nici o intrebare.

vroiam doar sa lamuresc unele aspecte. pe care, clar, nu le-am lamurit.

indraznesc sa te contrazic in privinta setarilor cu VAG-Com.

te asigur ca nu s-au facut setari la ea din momentul in care a fost cumparata. Probabil, nu zic nu, ca se poate si cu VAG-Com, dar nu-i cazul la masina mea.

Dupa ce m-am mai documentat putin, tinand cont de ce spuneti voi (mirror down = oglinzi memory), am aflat de pe configuratorul siteului romanesc ca optiunea asta cu mirror down nu tine nici de oglinzi rabatabile electric, nici de setari cu "super" VAG-Comul, nici de scaune reglabile electric care de fapt exista la GolfV, nici de BordComputer Plus. E o optiune care costa cam 350 de euro si se instaleaza odata cu senzorul de parcare.

Senzor de parcare

- pilot de parcare

- oglinzi exterioare cu functie

Memory, reglabile electric si incalzite

separat

Asadar, o semiconcluzie. mirror down merge daca aveti senzor de parcare de la mama lui.

Modificat de kaen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... nici de scaune reglabile electric care de fapt exista la GolfV...

Asadar, o semiconcluzie. mirror down merge daca aveti senzor de parcare de la mama lui.

Cine a spus ca nu exista scanue reglabile electric pe Golf 5? Cred ca nu ai fost atent. S-a spus ca nu exista scaune cu memorie la Golf 5.

Astea sunt niste concluzii pripite si neadevarate.

Daca optez spre exemplu doar pentru pachetul Lumini si vizibilitate (nu mai stiu ce numar) unde exista functia de oglinda cu memorie, imi da inclus in pret si park controlul?

kaen, hai sa ne documentam mai temeinic inainte sa ne dam cu parerea de dragul polemicii.

Ce vroiam sa subliniez in ultimele posturi este ca acest optional, cu functia de memorie nu are nici un modul fizic aditional in masina la adaugarea optionalului ci este doar o setare din calculatorul de confort sau central electric. Deci aceasta functie se poate activa foarte usor cu un VAS la reprezentanta sau cu un VagCom.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

istef, nu zic ca nu se poate activa cu VAS-ul la service, problema e ca nimeni nu stie/nu vrea sa o faca. cand o sa am timp o sa incerc activarea cu vag-com sa vad daca intr-adevar merge faza...oricum, pana trec inapoi pe jantele de vara mai e, asa ca nu ma arde inca.

Modificat de istef
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asadar, o semiconcluzie. mirror down merge daca aveti senzor de parcare de la mama lui.

Asta-i foarte tare!! ;) Mai putem gasi exemple ajutatoare ... avertizorul de centura, merge daca aveti volan 3 spite imbracat in piele (vezi Pachet Dynamic la O2) ;) .

De exemplu, in "super" Vag-Com - asa cum iti place sa ironizezi - scrie clar in dreptul acestei optiouni (mirror down) ca, functioneaza doar cu varianta "scaune cu memorie". De aici putem trage o concluzie: nu conteaza ca ai scaune cu memorie, nici senzori de parcare, nici computer de bord PLUS ci...conteaza TIPUL UNITATII DE COMANDA. Aceasta, intr-adevar, difera in functie de dotarea masinii si poate oferi (sau, nu) si optiunea Mirror Down.

Asta este parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

totusi tind sa-i dau dreptate lui istef, ca e vorba doar de o setare, nu de o dotare...nu cred ca e un modul separat care sa memoreze pozitia oglinzii pentru mersul cu spatele. am vazut functia in meniu (venita din fabrica) pe un golf FARA pilot de parcare, fara scaune electrice sau cu memorie (desi tot nu cred ca exista pe golf V scaune cu memorie). deci pur si simplu ori alegi dotarea "oglinzi cu memorie" fie poate ai noroc si vine activata de la sine functia. cei de la midocar au zis ca nu stiu sa activeze setarea, dar ca stiu de ea si ca ar trebui sa fie in modulul confort (pe care il am, dar functia nu exista la mine). oricum, pe timpul iernii nu stiu cat de mult poate ajuta mirror down.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Offff...tare greu este. Normal ca este o "functie" si nu un modul pentru aceasta "facilitate" (ca sa nu repet cuvantul functie). Normal ca, asa ca si alte functii, poate fi activata/dezactivata. Singura problema este ca, UC-urile de confort DIFERA... sunt cel putin 2 tipuri si ele sunt montate pe masini in functie de DOTARI, a.i. de la un anumit nivel de echipare in sus, pt. te miri ce optional pe care il alegi, te poti alege si cu varianta de Modul Confort care sa includa si "functia" mirror down.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta zic...doar ca eu am modulul confort...dar nu am functia mirror down

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modulul confort cred ca este acelasi la toate versiunile de Golf 5 de la Trendline pana la R32. Dar aceste setari pentru oglinda nu cred ca se pastreaza in modulul confort deoarece activarea oglinzilor se face din modului Central Electric si nu 46 - Central Convenience. Asta este inca un mister pentru mine, unde se stocheaza informatiile ca sa vedem ce dotari sunt necesare pentru mirror down. M-am gandit ca ar fi necesar BC+ pentru ca de acolo se poate activa / dezactiva functia de mirror down, dar inca nu sunt convins.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

istef, tu ziceai ca ai reusit sa activezi asta pe o masina, nu? si aparea in meniu la BC+? ai verificat daca si functioneaza (parca ai spus ca nu apucasei sa verifici)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am activat cu VagCom-ul, apare in BC+ optiunea de activare / dezactivare, am activat-o dar nu stiu cum sa setez oglinda. S-a prezentat o procedura mai sus, am incercat dar nu a mers. Aici s-ar putea sa fie din cauza DSG-ului meu ca nu se poate aplica exact procedura de acolo. Daca stie cineva care este procedura pentru setarea oglinzii (pentru DSG) va sunt recunoscator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modulul confort cred ca este acelasi la toate versiunile de Golf 5 de la Trendline pana la R32. Dar aceste setari pentru oglinda nu cred ca se pastreaza in modulul confort deoarece activarea oglinzilor se face din modului Central Electric si nu 46 - Central Convenience. Asta este inca un mister pentru mine, unde se stocheaza informatiile ca sa vedem ce dotari sunt necesare pentru mirror down. M-am gandit ca ar fi necesar BC+ pentru ca de acolo se poate activa / dezactiva functia de mirror down, dar inca nu sunt convins.
Ce va spun acum, este valabil pt. Octavia2 dar, din cate stiu eu, cele doua (O2 si GV) sunt surori din foarte multe puncte de vedere.Exista 2 tipuri de Centrala Electrica 1. Medium 1KO 937 049 K,S,M - pentru autovehicule fara faruri de ceata.2. High 1KO 937 049 L,T,N - pentru autovehicule cu faruri de ceata.Tot asa, exista si 2 variante (exculzand-o pe cea de a III-a pentru Japonia si SUA) de Sistem Confort.1. Midi - pentru auto. fara alarma2. Maxi - pentru auto. cu alarma.Acum... spre exeplu, eu am faruri de ceata dar, nu am alarma => nu am putut activa mirror down.Teoretic, cei care au masina cu faruri de ceata si alarma (toate din fabrica), cred ca pot activa aceasta functie (mirror down).Daca este asa, inseamna ca am dezlegat misterul :beerchug: Astept(am) confirmarile voastre :icon_thumright:
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am BC+, proiectoare, alarma si pack lumini&stergatoare... deci dupa teorema de mai sus s-ar putea activa mirror down?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca; cum spuneam...astept(am) confirmarile voastre. Pentru cine este dispus sa verificam...ii stau la dispozitie; poate maine la intalnire?! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, eu ma ofer pentru test maine la intalnire.

Am si proiectoarele de ceata si alarma din fabrica, precum si pachetul cu senzor de lumina si ploaie, alaturi de Maxi-DOT. Dar nu am "mirror down"...

In plus, cutia de viteze este DSG (poate conteaza si asta, ca aparuse in discutie mai sus).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am faruri de ceata, am alarma din fabrica cu senzor de perimetru interior (deci cea mai desteapta alarma din fabrica) am activat functia cu mirror down, a aparut in BC+, dar cum pot sa-mi setez oglinda la cutia DSG? :) Asta ma framanta pe mine acum. XTI, dar stii procedura de setare te rog sa postezi pe forum (sau daca o nimeriti la intalnire).

xxnelu, eu tind sa cred ca si o masina fara faruri de ceata si alarma poate activa functia de mirror down. Ma uitam pe obtionalele de la Golf 5 si puteam sa optez pentru versiunea Trendline (care nu are faruri de ceata si nici alarma in standard), puneam doar optionalul de Lumini si vizibilitate x si aveam mirror down. In acel optional de Lumini si vizibilitate nu scria nimic de genul trebuie si faruri de ceata sau alarma (cum de altfel scria la alte optionale). Daca vrei iti trimit PDF-ul cu configuratiile pentru Golf 5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am faruri ceata, alarma, bc si am incercat aseara daca merge "mirror down" insa nu a mers, o sa mai incerc inca o data deseara sunt tare curios

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ai achizitionat optionalul de mirror down? Daca nu, inainte de a incerca trebuie activat cu VagCom-ul, trebuie activat pe urma din BC+ si pe urma trebuie setata oglinda sa coboare (la ce nivel vrei tu).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

xxnelu, eu tind sa cred ca si o masina fara faruri de ceata si alarma poate activa functia de mirror down. Ma uitam pe obtionalele de la Golf 5 si puteam sa optez pentru versiunea Trendline (care nu are faruri de ceata si nici alarma in standard), puneam doar optionalul de Lumini si vizibilitate x si aveam mirror down. In acel optional de Lumini si vizibilitate nu scria nimic de genul trebuie si faruri de ceata sau alarma (cum de altfel scria la alte optionale). Daca vrei iti trimit PDF-ul cu configuratiile pentru Golf 5.

Atunci...naiba stie care este treaba, daca nu depinde de variantele de Centrala El. si Sistem Conf.

In cazul tau, ma indoiesc sa aibe vreo legatura faptul ca ai cutie DSG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor! E interesanta chestia asta cu coboratul oglinzii, insa trebuie sa recunsc faptul ca nu prea am priceput cum se activeaza si ce optiuni ar trebui sa aiba masina pt. a putea beneficia de aceasta facilitate pe care o gasesc destul de utila, mai ales cand parchezi in spatii extrem de inguste.

Eu am Golf V 1,4 Trendline, model 2007(computer bord normal, zic eu- desi ca aspect e ca si cel Plus) si nu prea am inteles cum devine cazul. Am cuplat pe oglinda pasagerului apoi in marsarier si nu se intampla nimic.

sau

Coborarea oglinzii functioneaza la toate modelele 07,indiferent de echipare,singura conditie este pozitionarea butonului pe oglinda pasagerului

Poate au scos aceasta optiune, insa asa s-a mai scris pe site ca merge aceasta optiune, sau poate ma insel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la a mea merge fara problema.

1. muti pe oglinda din dreapta

2. bagi in marsarier si setezi oglinda pentru ce ai vrea sa vada pe jos (borduri, chestii)

3. scoti din viteza, pui oglinzile pe 0, si o setezi din nou pe cea din dreapta cum vrei sa vada normal.

4. voila! gata! de-acum cand ai de facut parcare laterala, muti pe oglinda din dreapta, si cand bagi in marsarier oglinda se schimba!!!

5. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc si eu, si cand plec de la servici asta o sa fac :( revin cu detalii :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am incercat toate variantele postate pe acest topic si nu a mers deloc. Nu stiu de ce, dar am o presimtire ca daca voi activa optiunea cu VAG-COM-ul o sa mearga. Asa ca, l-as ruga pe Voinea, daca as putea sa apelez la el, pentru ca am inteles ca a mai facut. In meniul cumputer-ului meu nu apare la Convenience decat optiunea Mirror Adjust, care sincer sa fiu nu shtiu la ce ajuta.

Pe langa toate astea, am si eu o intrebare care nu s-a pus pana acum.....daca activez optiunea si va merge mirror daown, tot bagand-o atat in marsarier, la un moment dat nu se va strica motorasul mult mai repede decat in mod normal? Mai ales in aceasta perioada foarte rece, cand totul pe masina e bocna, cel putin dimineata, cand o scot din parcare. Binenteles, ca se va gasi cineva care o sa-mi zica s-o parchez seaar cu spatele nu? :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De stricat nu se strica, pentru ca se lasa in jos doar atunci cand vrei (selectezi oglinda dreapta inainte/dupa ce bagi in marsarier-nu stiu exact cum). Cat despre mirror adjust din meniu, de acolo poti alege daca atunci cand reglezi oglinda de la sofer sa o regleze automat si pe cea din dreapta...(citeste in carte daca ai, daca nu, exista un manual .pdf undeva pe site...acolo iti explica exact ce face fiecare sub-meniu din BC+)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!