Jump to content

Ce parere aveti despre designul Tiguan (5N & 5N2) ?


Michael
 Share

Postare recomandată

Desigur, designul e o apreciere personala, subiectiva. Daca nu ar fi asa, nu s-ar mai pune problema sa apreciem ceea ce e frumos si ce nu. Deci cum vad eu lucrurile...

In primul rand, designul de ansamblu nu mi se pare suficient de armonios. De exemplu, ce inteleg eu prin design reusit la un SUV compact: viitorul Ford Kuga, Opel Antara, Mitsubishi Outlander si, intr-o oarecare masura, Nissan Qashqai si Toyota RAV4 (la aceasta din urma a se tine cont si de faptul ca are deja ceva ani de vechime pe piata).

In al doilea rand, la varianta Track&Field, daca privesti botul masinii dintr-un anumit unghi, arata destul de rau. La Sport&Style, partea frontala mi se pare prea masiva in raport cu dimensiunile nu foarte mari ale masinii. Totusi, la Sport&Style designul a fost corectat cu o serie de artificii (in primul rand nelipsitul crom): calandru cromat, contur geamuri laterale cromat, bare suport transversale cromate, geamuri laterale spate si luneta in tenta fumurie, jante cu diametru mai mare, anvelope mai late.

Nu e de mirare ca noua conducere VW a schimbat echipa de design. Din pacate sau nu, Tiguan a fost ultima realizare a echipei respective.

In schimb, Tiguan castiga fata de ceilalti concurenti (Qashqai, Kuga, Outlander etc.) la capitolul interior (chiar daca a preluat intr-o forma imbunatatita interiorul de la Golf Plus) si, desigur, la capitolele tehnologie si dotari. Ajutat si de design, Tiguan putea sa fie cu adevarat un "best-seller". Designul este poate singurul criteriu care ma "nehotaraste" :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie imi cam sta in cap bordul, parca s-au plictisit si l-au luat pur si simplu de la plus.

cu privire la exterior, sport-ul mi se pare prea masiv si ma duce cu gandul al Q7 pe cand track-ul seamana putin cu outlanderul si parca e mai aerodinamic decat celalalt. anyway, sa inteleg ca in curand o sa-l vad si eu pe viu prin valcea/craiova?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sper sa apara solutii de tuning vizual pentru Tiguan. Atat pentru "botul" lui Sport&Style, cat si pentru "ciocul" lui Track&Field :(. Ca vad ca in ultima vreme doar de vesiunea Sport&Style se vorbeste. Si castiga test dupa test. Desi la capitolul "off-road" sta cel mai prost dintre toti ceilalti concurenti. Dupa parerea mea, Sport&Style nu numai ca nu prea arata a SUV, dar nici nu l-as incadra in categoria SUV-urilor...

Modificat de Michael
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi la capitolul "off-road" sta cel mai prost dintre toti ceilalti concurenti.

vezi ca acu` ma razgandesc. :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca acu` ma razgandesc. :blink:
Desigur, ma refeream doar la versiunea Sport&Style, din cauza unghiului de apropiere de doar 18 grade. Prima poza atasata de Danny in postul 31 din topicul Poze si filme cu Tiguan e edificatoare. Track&Field e insa altceva. Toate filmuletele alea de pe net dovedesc ca se "misca" mai bine in afara asfaltului decat multi dintre competitorii sai. Din pacate, designul partii frontale e destul de "controversat"... Modificat de Michael
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt posesorul primului model de masina care a aparut cu doua parti frontale distincte si numai eu stiu cata bataie de cap mi-a dat numai alegerea asta si ca era la fel de controversat la vremea respectiva dar acum asa e la moda.

mie nici nu-mi place varianta sport asa ca nu am notive sa fiu nemultumit. poate de echipare si pretul pe care il are fata de track.

post-3294-1197218897_thumb.jpg

post-3294-1197218919_thumb.jpg

Modificat de dadu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Partea frontala la variantele Trend & Fun si Sport & Style este frumoasa, farurile au un aspect agresiv. Insa am avut mari probleme cu acceptarea spatelui, care nu mi-a placut din primul moment cand l-am vazut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

F Tare Design as da touaregul sa imi iau un tiguan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit in cele din urma sa aflu ca dif-ul central e un Haldex 4, adica acei timpi de 80-120 ms ar fi reali.

La fel si pe Golf 6 dar cu alta setare, mai sportiva.

Modificat de dadu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Imi place !Din punctul meu de vedere e o masina reusita in toate privintele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana in 2007 am crezut ca seria 1 de la BMW e cea mai urata masina....dar Tiguanu a trecut pe locu 1....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Draga Mike, daca pana la varsta ta nu ai invatat ca gusturile nu se discuta te rugam sa te intorci in sectiunea "masina mea" si sa-ti lauzi "bivolul" sh adus din DE.

Noi aici suntem mai amarasteni :eek: nu am avut bani de Tuareg si ne-am luat Tiguan (asta dupa parerea unora). :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca topicul se numea "Ce parere aveti despre designul Tiguan" si nu "Laude (doar) aduse designului Tiguan"...

Omul si-a spus o parere, un gust, care, precum ai spus, "nu se discuta".

Parerea mea, din exterior, care habar nu am daca aveti ceva de impartit, este ca te-ai cam repezit la comentarii rautacioase...

Asadar, spun si eu ca si tine, :sly:

Modificat de alex_pescaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Draga Vlad F din Bucuresti...din cate m-i se pare te ataci cam repede si fara sens...am inteles ideea celor care au Tiguan ca este o masina frumoasa (altfel ar fi grav daca ar crede ca e urata si au mai si dat bani pe ea) dar pana sa arunci cu vb de genu sa ma intorc la sectiunea "Bivolul meu" masina sh si s-o mai laud, e cale lunga, te rog sa tragi o gura puternica de aer sa te linistesti si sa sa nu citesti posturile scrise "impotriva tiguanilor". Bafta si drumuri bune...

Modificat de msclemike
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Draga Mike - era vb de sectiunea "masina mea" iar cum isi boteaza sau alinta fiecare masina e problema lui (in cazul tau Bivol), eu unul nu socializez prea des cu ea, prefer sa avem o relatie strict profesionala sofer-masina. Recunosc ca am gresit in momentul in care am zis sa te intorci sa-ti lauzi bivolul, nu ti-ai laudat singur masina, alti vizitatori au facut asta, aici am exagerat si imi pare rau, cu restul sunt de parere cam am spus doar realitatea(user: msclemike -- most active in Masina mea).

Nu sunt de parere ca Tiguan este cea mai extraordinara, spectaculoasa si frumoasa masina, are avantaje fata de o masina normala si dezavantaje fata de un adevarat 4x4.

Pot sa-ti insir o multime de lucruri care nu-mi plac la ea(si pe care le-am enumerat in alte posturi) dar in viata trebuie sa mai faci si compromisuri (nimeni nu este perfect si nu o sa existe masina perfecta) iar Tiguanu este departe de perfectiune.

Ma deranjeaza comentariile rautacioase, in care pur si simplu cineva isi spune o parere fara argumente, ok e parerea ta si bineinteles ca fiecare are dreptul sa aiba o parere dar ma astept si la argumente ex. nu-mi place ca este prea rotunda, prea joasa, prea inalta .... etc

Iar cand aud vb astea din partea unuia care are un Tuareg chiar ma deranjeaza, ok Tuareg este un adevarat 4x4 si are extrem de multe calitati in plus fata de fratiorul mai mic Tiguan si face parte dintr-un alt segment de performante/calitate/pret(mie personal imi place Tuaregul mai ales modelul nou) dar daca nu-mi place ceva la el o sa spun ce nu-mi place.

Sa dam cu batul in balta este simplu (e nasol, e urat ...etc) ok spune ce nu-ti place.

Bafta si o sa incerc sa nu ma mai lupt cu morile de vant, ar trebui sa ma trezesc la realitate si sa-mi dau seama ca sunt in Romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vlad....crede-ma ca am cu ce sa-mi sustin punctul de vedere dar il sustin doar cu niste opinii si pareri care sunt strict personale, la fel imi sustin parerea de seria 1 ca e o masina extrem de urata arata ca o broscuta, masina pe care am detinut-o (din pacate) pt scurt timp (din fericire) si nu are absolut nimic practic in ea....ce e mai grav e ca am si dat bani pe ea :) (in fine alta poveste) , nu te bati cu mori de vant sunt doar pareri si pareri....

Bafta si drumuri bune

Andy_B -> msclemike: te rog sa nu mai dai "quote" la mesajul anterior - daca postezi imediat se intelege ca raspunzi la cel de mai sus. Am editat eu mesajul tau.

Modificat de Andy_B
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Designul la Tiguan este una dintre caracteristicile masini care mi-a placut si m-au factu sa cumpar aceasta masina.

Imi place forma de atac supla in partea din fata mai precis botul masini ( Sport& Style) si continuare spre partea din spate pe o caracteristica mai larga ceea si ofera un balans al masini mai bun pe drum. Pe langa acestea imi plac si farurile care cand sunt pe pozitie si masina sta pe loc arata foare "misty" si la fel si stopurile. Interiorul masini este f simplu si ergonomic.

Din cate stiu eu mai toate revistele de top au laudat designul Tiguanului si daca este sa faci comparatie si alte SUV-uri nu gasesti la momentul de fata un aspect mai frumos si mao orginal ca al tiguanului. O alta caracteristica care m-a tinut fan VW a fost originalitatea in design a modelelor si nu ma refer numai la Tiguan ci la toate modelele lor.

In fine eu cel putin dupa parerea mea cred ca cei de la VW fac o treaba excelenta in ceea ce priveste designul masinilor ca sa nu mai vb de TSI-urile care merg super.

Numai Bine

Drago

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...evident o chestiune de gusturi!

Desi sunt un posesor multumit chiar incantat de masina lui, am trei lucruri cu care nu ma impac:

1. Sunt "inebunit" dupa botul de Track&Field. Are niste unghiuri din care daca il privesc ma intreb ce au avut designerii in cap?

2. Forma "patrata" a pasajelor rotilor gen Rav4 sau Jeep... e un loc in care VW a folosit intotdeauna arce de cerc si a creat forme legendare de la broasca si golf pana la touareg si phaeton! Acum a dat-o in bara.

3. Interiorul "original" preluat integral de la golf plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!