Jump to content

Posesori de Tiguan 5N & 5N2


quatro2
 Share

Nivel de echipare, motorizare, cutie de viteze  

214 voturi

  1. 1. Nivel de echipare

    • Trend&Fun
      36
    • Sport&Style
      110
    • Track&Field
      64
  2. 2. Motorizare

    • 1.4 TSI 150 CP
      40
    • 2.0 TSI 170 CP
      9
    • 2.0 TSI 200 CP
      7
    • 2.0 TDI 140 CP
      119
    • 2.0 TDI 170 CP
      35
  3. 3. Cutie de viteze

    • Manuala
      159
    • Tiptronic
      51


Postare recomandată

Tiguan Sport&Style 2.0TDI/140 CP,6 vit-manual

Dotari suplimentare culoare Gri

climatronic

faruri bi-xenon adaptative

radio RCD 510 cu functie MP3

off-road

Contrct 21 feb.2008 Termen de livrare nedefinit,Auto service Radauti.

Pret de achizitie 30.996

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • Replies 282
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Danmarc

    33

  • Andy_B

    26

  • andreihey

    15

  • Vlad F Buc

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am observat ca au incaput sa apara prin buc destul de multe tiggy-uri.Am vazut unul negru si frumos cu numere rosii prin colentina.Unul albastru si doua argintii in Rio del Pipe ( a se citii pipera) si unul in lugoj.Curios este ca desi am mers prin cateva orase din Germaina acum cateva saptamani nu am vazut nici unul pe acolo..ba chiar am vazut prin ungaria un tir plin cu tiggy-uri..care sunt sigur ca se indrepta catre Romania...

A mai vazut cineva tiguanuri proaspete prin oras?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am vazut un tiguan negru...pe care l-am si luat acasa:)))). Vineri am ridicat si eu masina de la dealer.400 km in prima zi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa-l stapanesti sanatos!Poate il tragi si pe el in niste poze sa vada si ochiu nostru frumusete de masina.Cred ca este o sectiune pe aici cu poze si filmulete.Si binenteles sa ne ti la curent cu consumul si cu alte impresii.Al meu nu a venit inca...dar il astept cu bratele deschise,poate facem o iesire in off-road pe viitor sa vedem cu adevarat de ce sunt in stare. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mga: 400 km intr-o zi!!! inseamna ca nu prea iti venea sa te dai jos din masina, sau ai luat-o dimineata de la dealer... Subscriu si eu la ce a scris alex_tox mai sus: ceva poze in aria Masina mea , pls, sa nu mai fie Tiguanul meu singurel pe acolo :lol: . Felicitari pentru masina si km placuti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru urari alex si woundedknee. E adevarat ca nu prea mai iti vine sa te mai dai jos din masina. O sa pun si poze,dar pana acum nu am avut timp sa fac. Stie cineva daca terbuie facut rodaj la masina?Cei de la reprezentata mi-au zis ca nu e nevoie sa-i faci rodajul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mga: depinde ce intelegi prin rodaj - mie mi-au sps ca cel putin 1,000 km sa nu depasesc 2/3 din puterea motorului, sau altfel spus acceleratii bruste peste 3,000 ture (eu am 2.0l TDI). M-am conformat pe primii 1,500 km, dupa care am inceput sa mai trec si peste cele 3,000.

Modificat de woundedknee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze pentru interventie, insa revin cu rugamintea ca cei care au votat in poll sa isi prezinte si optiunile in scris pentru a-i cunoaste si noi pe viitorii/actualii posesori de Tiguan. Multumim!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragii mei,

Eu cred ca sunt prima femeie pe acest forum care si-a comandat singura Tiguanul :-))

In data de 28.03.08 am platit avans de 15% pt urmatoarele:

VW TIGUAN Track & Field 2.0 TDI 4MOTION / 140 CP / Tiptronic

cu optionalele:

1.Sistem de alarma PLUS, cu supraveghere interioara 269

2.RNS 510, sistem de radionavigatie 1.817

3.PARKTRONIC, inclusiv camera video “Rear Assist” 613

4.CLIMATRONIC 382

5.LOS ANGELES, jante aliaj 17’, anvelope 235, indicator presiune 409

6.Volan multifunctional si schimbator in piele, Bordcomputer PLUS 328

7.Tempomat 365

8.Vopsea nemetalizata CANDY WHITE (B4) / Tapiterie neagra (GE) inclus

total 34.634,- EURO

Felicitarile, masa si dansul ... cand vine in tara, undeva dupa 6 luni, dealer-ul a fost destul de rezervat, spunand ca productia este intarziata foarte mult de optiunile privind cutia automata, navigatie si park assist cu camera video, la care bineinteles, nu am vrut cu nici un chip sa renunt... in special la cutie:)

Timp de asteptare usor doresc tuturor celor care stiu sa astepte pentru o asemenea masina :-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hello,felicitari anticipate pentru masinuta!O curiozitate am,avand in vedere ca este vorba de varianta track& field,ce au zis oamenii de acolo despre acel grilaj,deja "faimosul grilaj" care vine sa acopere oarecum golul ramas in partea de jos a radiatorului...vine odata cu masina,sau nu se stie...Ajuta-ne sa elucidam problema "grilajului"...Multumim anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari Nora, asteptare usoara! S-ar putea sa fie mai lunga de 6 luni. Sa ne spui cand primesti saptamana de fabricatie!

Am o curiozitate: Ai ales T&F, (masina pt el, cum spune si reclama) din ratiuni estetice sau functionale?

Mie personal imi place mai mult "nasul carn" insa multi nu-l apreciaza!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nora: Asteptare usoara - o configuratie aproape completa pentru un Track & Field. Curiozitate: ti-a placut mai mult acest model decat Sport&Style sau planuiesti ceva iesiri de pe asfalt?

LE: Raf, man, acum am vazut postul tau... ca sa vezi - gand la gand :)

Modificat de woundedknee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

woundedknee mie imi place mult mai mult nasul carn, parca seamana mai mult cu cel al Touareg-ului, iar botul drept sincer nu imi inspira decat ceva (oarecum) neterminat. Cu nasul carn arata mult mai wild si mai "jeep" desi numai jeep nu e... mi-am dorit o masina mare, pe cat posibil inalta gen SUV, dar fiabila si durabila, asa incat cred eu ca Tiguanul reprezinta in prezent cel mai bun raport calitate pret. Oki, vine din spate Kuga care poate produce ceva pressing, Koleus si 4007 in schimb nu sunt de calibrul unui motor de VW. Luati-o ca pe o parere pur feminina dar cred eu, de vreo 5 luni cat se poate de avizata.

Raf am ales Track & Field din ratiuni mai mult estetice decat functionale, desi ma incanta ideea de a iesi mai des on offroad... bineinteles, dupa ce experienta o va cere, deocamdata nu ma incumet.

Imi puteti spune ce anume as mai fi putut adauga din optionale? Alegerea a fost de data aceasta influentata in special de confort si de ideea ca prea multe modificari ulterioare nu am cum sa-i fac, fiind luata in leasing.

alex_tox voi intreba maine la dealer daca au vreo pb in sensul acesta, pana acum nu mi-a mentionat nimic si n-am mai auzit...n-am vazut decat un singur Track&Field pe sosea dar n-am observat grilajul lipsa.

ref la sapt de fabricatie, dealerul spune ca ar fi sfarsitul lui Aprilie pt intrare in fabricatie iar ca timp total de asteptare a mentionat in ctr 24 sapt cu un maxim de inca 8:-((

Modificat de Michael
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai ales bine, toate cele importante(clima, park,RNS510 - au harti pt Romania? eu am ales 510 fara navi)

In plus eu am ales trapa panoramica. o optionala functionala si nu f scumpa este priza 220 V(~100€)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze pentru interventie, dar cred ca ar fi bine sa continuam discutia despre dotari aici, daca nu va suparati :offtopic:

Modificat de woundedknee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in sfarsit dupa o lunga asteptare a ajuns mini touareg-ul ;))

2.0 TDI 140 CP Tiptronic

post-16358-1207146079_thumb.jpg

Modificat de GTY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GTY: Sa-l conduci sanatos si fara incidente! Culoarea este mortala - asteptam mai multe poze sau o prezentare a masinii aici, daca ai putin timp liber...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adilucaciu1976

Felicitari! Sa-l folosesti sanatos si fara evenimente neplacute! Asteptam impresii si poze mai multe.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FELICITARI POSESORILOR DE ...MINI TOUAREG-URI :)

TATA are Tiguan 140cp, 4motion, manual, T&F, gri sobolan.

Despre motorizare, numai de bine, SARE DE SUB TINE DACA ATINGI PEDALA DE ACCELERATIE - ma gandesc cum o fi cel de 170cp! :D

Modificat de CT 10 VWP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare.

Azi mi-a sosit si tiguanul, 1.4 tsi 150 cp sport&style. Este o masina supwer frumoasa, dar in viteza 1-a si a 2-a cand eliberez ambreiajul exista un zgomot ciudat, parca si o mica zguduitura, si nu este din cauza eliberarii prea rapide a ambreiajului. Voi a-ti sesizat asa ceva? In primele 2 viteze este cam lenta. Ce parere aveti?

Si mga tu ce consum ai mediu?

Modificat de Michael
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este mai lenta pt ca nu este o masina sport. Gandeste-te ca are posibilitatea sa ruleze in Tr. I cu 7 Km/h in offroad, cu cuplu suficient, simuland reductorul care exista doar pe off-roadere serioase. Deci cutia de viteze este etajata complet diferit. Eu conduc Golful din semnatura zi de zi. Diferenta de etajare este evidenta. In a IIa trebuie sa am viteza serioasa ca sa pot elibera ambreiajul complet fara sa moara motorul. Am observat ca la Tiguan poti sa-i dai a II la viteza f mica si trage bine merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari terra1 pentru alegerea facuta....intr-adevar in prima viteza este mai lenta,dar este asa pentru a suplini lipsa reductorului. Si la mine se simte o mica zguduitura cand las ambreiajul,dar nu aud niciun zgomot. Consumul mediu e 9,2...1300 de km, 80% in oras si 20% in afara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mda...o situatie deloc placuta: Am fost anuntat ieri de consilierul de vanzari care s-a ocupat de comanda mea ca masina pe care am ales-o (pe care mi-a propus-o el initial) ,desi mi s-a spus ca este deja data spre fabricatie,nu este inca "pe banda".Motivul RCD510...care ar cauza o intraziere de inca 2 luni.Deci dupa ce am asteptat 2 luni,ar fi trebuit sa mai astept inca 2,si cine stie cate si mai cate...Asta a fost cu track& field-ul meu.Astazi am fost la PBN sa vad cum rezolvam situatia si cum imi pot primi banii inapoi pentru ca recent am fost in germania si am vazut ca acolo poti sa iti cumperi linistit o masina de pe stoc,sigurul impediment fiind acela ca nu poti platii cash.Tipul de la PBN mi-a oferit ca alternativa un tiguan trackk& field care era in curtea lor,pe care nu l-a mai dorit cineva,din motive financiare...nu stiu daca am facut o alegere buna dar l-am ales pe acela,astazi am platit diferenta de pret (aprox 22.000 euro) si miercuri ma duc sa ridic masina...ideea e ca desi motorizarea e aceeasi,varianta de echipare aceeasi,culoare nu imi prea place..este..albastru metalizat inchis(deloc interesanta culoarea),jantele nu mai sunt pe 16,5 ci pe 16(cele standard) si totusi...MASINA ARE RCD510..cel despre care tipul mi-a spus ca a creat probleme la fabricarea masinii pe care o alesesem initial...urat...foarte urat..

In alta ordine de idei,pentru cei care au track& field si au constatat lipsa unui grilaj in partea de jos a radiatorului,acel grilaj exista, se poate cumpara,dar numai pe comanda.costa 120 ron la noi si 29 euro in statele UE.Eu am lansat azi o comanda si o sa va spun daca se potriveste piesa acolo unde trebuie.

In rest,numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alex_tox: Man, sa o stapanesti cu placere si sa te poarte unde vrei! Astept impresii si eventual ceva comentarii in legatura cu celelalte dotari optionale de pe masina. O sa trec si eu Vineri la PBN sa imi comand grilajul respectiv, daca zici ca este doar 120 RON. Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok , asa ... Prin Decembrie 07 am fost la Nurvil sa fac comanda pentru un Tiguan Sport&Style 2.0TDI M6 . Masina a fost comandata cu RNS510 Navi Touch-screen , bi-xenon , culoare neagra , tapiterie negru+alb , incalzire in scaune , pachet iarna , lumini II . Am primit masina in Martie 08 , iar de atunci s-a circulat cam 2000 km cu masina , atat mama mea , cat si eu , ocazional . Pretul a fost pe undeva pe la 33.000 Euro , fata TVA . Legat de iesirea off-road , am testat in acest weekend capabilitatile lui pe niste dealuri in jurul orasului Topoloveni , si pot sa zic ca am fost surprins de faptul ca desi eram in noroi , nu a pierdut tractiunea si ca pe unde m-am dus cu ATV-ul , am luat-o si cu Tiguanul si am fost orpit doar de largimea relativ mica a drumului . Pentru clasa ei , tinand cont ca nu este un Off-road pur-sange , este o masina capabila , rezistenta si buna . Acum astept livrarea filtrului sport K&N si upgrade-ul ABT pentru motor , adica de la 140 la 170 CP .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!