Jump to content

Posesori de Tiguan 5N & 5N2


quatro2
 Share

Nivel de echipare, motorizare, cutie de viteze  

214 voturi

  1. 1. Nivel de echipare

    • Trend&Fun
      36
    • Sport&Style
      110
    • Track&Field
      64
  2. 2. Motorizare

    • 1.4 TSI 150 CP
      40
    • 2.0 TSI 170 CP
      9
    • 2.0 TSI 200 CP
      7
    • 2.0 TDI 140 CP
      119
    • 2.0 TDI 170 CP
      35
  3. 3. Cutie de viteze

    • Manuala
      159
    • Tiptronic
      51


Postare recomandată

Pana in acest moment eu am stiinta de 6 membri ai forumului care au comandat sau achizitionat Tiguan:

-aalex2006: Sport&Style 2.0 TDI 140 CP T6

-quatro2: Sport&Style 2.0 TDI 140 CP T6

-nistoras: Sport&Style 2.0 TDI 140 CP M6

-woundedknee: Track&Field 2.0 TDI 140 CP M6

-alex_tox: Track&Field 2.0 TDI 140 CP M6

-iio: Track&Field 2.0 TDI 140 CP M6

Patru dintre ei au confirmat deja ca au votat (aalex2006, nistoras, woundedknee si alex_tox), iar doi par sa nu fi votat inca (quatro2 si iio). In poll au votat insa 7 membri. In momentul in care ceilalti votanti isi vor dezvalui optiunile, si votul lor se va regasi in poll.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 282
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Danmarc

    33

  • Andy_B

    26

  • andreihey

    15

  • Vlad F Buc

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am comandat si eu un tiguan,1,4 tsi,sport&style, optionale : climatronic,faruri bixenon,jante boston,alarma,pachet off-road,radio RCD 510,plus inca cateva chestii minore.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca daca de la bine inceput aveau disponibil motorul TDI de 170 hp liber pentru comanda,.. altcumva aratau cifrele acum. Consumul este tot pe acolo, putin mai scazut decat la cel de 140hp, doar ca nu se poate comanda impreuna cu Tiptronic. Chiar sunt curios cum o sa arate situatia dupa ce mai voteaza lumea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comandat Tiguan Track & Field 1.4 TSI cu cutie manuala. Dotari: climatronic, cotiera spate, jante San Francisco, lumini ambientale, pachet lumini 1, park assist, radio-cd 510 cu touchscreen, volan piele multifunctional si inca vreo doua prostioare pe care nu le tin minte acum. Pret: 29.030 DDP. Mi-au dat un termen estimativ de 2 luni. Ma astept sa dureze 3 luni, dar sper sa nu intirzie mai mult de atit. Deja nu mai am rabdare. Masina e super tare, bate de departe pe Rav4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bravo! Felicitari sa te bucuri din plin de masinuta si asteptam vesti de la tine!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Votat! Tiguan S&S, 2.0 TDI, Triptronic.

Avans platit din decembrie fara confirmarea datei de fabricare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iio: Felicitari maxime! :icon_thumright: Asteptam vesti Luni. Ce dealer (PB sau altul)?

prisonbreak: Megane 2, 1.6l benzina, 115 CP aveam si eu, insa Estate. Ai apucat sa faci un test-drive inainte de comanda, si daca da, ai mers cu 1.4 TSI?

aalex2006: Nu-ti face probleme - este suficienta putere si in 2.0 TDI 140 CP. Iar daca esti obisnuit sa zboare masina la talpa serioasa, atunci inntr-un an (sau poate chiar mai devreme) dai o fuga pe la nenea Voinea si cresti herghelia la 170. Am citit pe topicul dansului si inteleg ca merge si ca aftermarket, fara probleme. Tuning-ul ar merge si inainte de un an, insa el nu recomanda...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina am comandat-o la Cardinal Motors Constanta. Deocamdata la partea de vanzari stau bine, anuntat din timp despre ce se intampla cu comanda etc. Pana acum bravo lor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au mai votat:

-quatro2: Sport&Style 2.0 TDI 140 CP T6

-mga: Sport&Style 1.4 TSI 150 CP M6

-iio: Track&Field 2.0 TDI 140 CP M6

-prisonbreak: Track&Field 1.4 TSI 150 CP M6

Au confirmat pana acum 8 votanti. In poll a fost exprimat un total de 15 voturi, ceea ce inseamna ca sunt 7 votanti care nu au confirmat. Printre ei si unii care au votat motorizarile de 170 CP. Se pot comanda deja? :santa: Cele 7 voturi in plus vor fi validate doar atunci cand cei ce a votat vor confirma...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sport&Style 2.0 TSI 170 cp M6... cu optiunile ce le-am ales o sa revin intr-un alt post...Comanda a fost data pe 1 februarie ;)..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iio: Felicitari maxime! ;) Asteptam vesti Luni. Ce dealer (PB sau altul)?

prisonbreak: Megane 2, 1.6l benzina, 115 CP aveam si eu, insa Estate. Ai apucat sa faci un test-drive inainte de comanda, si daca da, ai mers cu 1.4 TSI?

aalex2006: Nu-ti face probleme - este suficienta putere si in 2.0 TDI 140 CP. Iar daca esti obisnuit sa zboare masina la talpa serioasa, atunci inntr-un an (sau poate chiar mai devreme) dai o fuga pe la nenea Voinea si cresti herghelia la 170. Am citit pe topicul dansului si inteleg ca merge si ca aftermarket, fara probleme. Tuning-ul ar merge si inainte de un an, insa el nu recomanda...

La Iasi inca nu este masina pentru drive-test. Dar am facut drive-test pe o alta masina cu motor 1.4 tsi. Poate te intrebi daca nu e mic motorul. Raspunsul e nu. 240 Nm cuplu incepind cu 1750 rot/min e mai mult decit rezonabil. Dieselurile de pina acum vreun an la cilindree de 1.9, 2.0 etc aveau un cuplu asemanator sau chiar mai mic. 150 cp si 240 Nm la o masina de 1,5 tone e tot ce-ti trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sport&Style 2.0 TSI 170 cp M6...
Felicitari pentru primul Tiguan de 170 de caluti anuntat pana acum in acest topic. ;) Votul tau a fost validat si introdus in poll. Asteptam cu placere mai multe info despre optionalele alese... ;)
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prisonbreak: Nu, man, nu cred ca este subdimensionat motorul dpdv al puterii/cuplului. Am mers cu 2.0l benzina pe CR-V (150CP/6,000 ture, 192Nm/4,200 ture), si tragea foarte bine cele 1,600 kg ale masinii... Eram curios cum ai simtit masina, cum intra turbina (turatie joasa sau inalta), daca se simte acel boost, ce turatie/consum sunt la diverse viteze (70,100,130km/h). Eu nu am testat masina pe benzina pentru ca nu era disponibila la acel moment (erau 2 TDI-uri: cutie automata Track&Field si cutie automata Trend&Fun, si am mers cu amandoua :rolleyes::lol: ). Asteptare usoara si numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am revenit si cu detalii despre optionalele alese..Va scriu exact cum e in contractul pt comanda..

Ca sa o iau de la inceput.Este un Sport&Style 2.0 TSI/170 CP

Culoare: Candy White

Tapiterie: Negru

Climatronic

Bare suport longitudinale cromate

Coiera spate

Faruri bi-xenon adaptive

Jante "New York" - 235/50 R18

Lumini ambientale

Pachetul Lumini si vizibilitate II

Off-road

Pachet Iarna:duze instalatie parbriz incalzite si scaune fata incalzite

Park assist inclusiv camera video spate

Radio sistem de navigatie "RNS 510" cu functie mp3

Trapa din sticla

Volan multifunctional

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ii urez bun venit si lui crysty92crystiann, viitorul posesor al unui Trend&Fun 2.0 TDI 140 CP cu cutie manuala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

crysty92crystyann: Felicitari pentru primul Trend&Fun votat in poll! Cat despre "liniutze", cred ca trebui sa ai putina rabdare, pentru ca in primii 1,500-2,000 km nu este indicat sa depasesti 3/4 din puterea motorului, mai exact peste 3,000 turatii. Iar motorul, crede-ma, trage foarte bine, mai ales cand intra turbina se simte, insa asta nu este totusi masina de demaraj... Ai sa vezi, cand o sa auzi motorul ce lin toarce la turatii joase, o sa iti vina greu sa-l bruschezi. Cel putin pentru mine asta este prima masina diesel, si sunt incantat de ea... Numai bine!

Modificat de woundedknee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

crysty92crystyann

woundedknee mersi k mi-ai spus... si ca precautie de abia dupa 3000 de km o sa am turatii mai mari de 3000 ....si despre motor am constatat si eu ca toarce lin la turatii joase cand am facut test drive'u :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comandat VW Tiguan Sport & Style 2.0 TSI 170 Cp.

* Pachet Iarna

* Offroad

* Radio Cd TFT

* Tempomat

* Climatronic

* Parkassist

* Jante Los Angeles

* Faruri Bi - Xenon Adaptive

Masina de uz personal din partea firmei :lol: :icon_thumright: :Driver: Best car, company car :))

Modificat de gynel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai achizitionata....Track & Field (am o casuta la Cheia si trebuie sa trec prin raul Tampa ca sa ajung in fata casii) cu 2.0TDI. Diesel pentru ca la drum lung e mult mai comod decat benzina. Are cutia manuala in 6 trepte si sincer imi cam pare rau ca nu am ales automata dar....avand in vedere ca am achizitionat o masina de pe stoc....asta e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AxL_VW: Felicitari pentru masina! Poti, te rog, sa dai cateva detalii despre masina aici ? Numai bine si km multi fara probleme!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

luat pe 28.02 TIGUAN Sport & Style 2.0 TDI 140cp, rosu cherry me, Cutie manuala, faruri adaptive, lights &vision, climatronic, pachet offroad, cotiera tapitata, volan multi in piele, cd changer 6, etc.

BTW: Cei care le-au primit deja : A-ti fost rechemati in service pentru protectia de plastic la cablurile electrice ???

Rechemare Tiguan in service

Modificat de Michael
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FVN: O mica sugestie, daca nu te superi: poti, te rog, sa postezi poze si alte info despre masina aici, sau cel mai bine, sa creezi un nou topic in aria Masina mea - cred ca va fi foarte apreciat, mai ales daca mai ai in tolba poze cu Tiguanul cherry :icon_thumright: ! Numai bine, si scuze daca deranjez .

Modificat de Michael
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au mai votat in poll:

-crysty92crystiann: Trend&Fun 2.0 TDI 140 CP M6;

-AxL_VW: Track&Field 2.0 TDI 140 CP M6;

-dadu: Sport&Style 2.0 TDI 140 CP M6;

-FVN: Sport&Style 2.0 TDI 140 CP M6;

-pess: Sport&Style 2.0 TSI 170 CP M6;

-gynel: Sport&Style 2.0 TSI 170 CP M6.

Numarul total al posesorilor care au anuntat achizitia in acest topic a ajuns astfel la 14. Intrucat in poll au fost exprimate 20 de voturi, ii asteptam si pe ceilalti care au votat (dar nu au anuntat inca) sa ne faca cunoscute echiparea, motorizarea si cutia pentru care au optat, astfel incat voturile lor sa fie validate. Pana in momentul de fata, cea mai populara versiune este Sport&Style 2.0 TDI 140 CP cu cutie manuala.

Modificat de Michael
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In sfarsit am dat comanda, asa ca am votat si eu:

T&F, 2.0TDI 140 Cp, M6

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!