Jump to content

Dotari & optionale (Tiguan 5N & 5N2)


Michael
 Share

Postare recomandată

Incerc sa configurez Tiguan-ul cu optiunea "Radio "RCD 510" cu functie MP3- 4 x 20 Watt, 8 incinte acustice-CD-changer pentru 6 CD-uri- display color TFT- conector multimedia aux-integrat in consola centrala- SD card reader- touchscreen- functie

TIM" si nu ma lasa (www.volksvagen.ro), doar daca il iau in cominatie cu:

- 'Park Assist - inclusiv semnale' EUR 527,00

- 'Camera video 'Rear Assist'' EUR 109,00

Acum o saptamana ma lasa. S-a schimbat ceva in optiunile de configurare a Tiguan-ului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • Replies 206
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Michael

    18

  • optzeci

    18

  • dexim

    18

  • Andy_B

    15

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut.

Sunt si eu proaspat posesor de tiguan Track & Field 2.0 TDI 140CP. L-am luat de pe stoc si se pare ca nu am fost foarte atent la pachete in sensul ca eu am confundat lumini ambientale cu lumini si vizibilitate 1. Asa ca m-am trezit ca nu am coming home/leaving home, senzor de lumini si lumini la picioare si oglinda cu senzor antiorbire. Am inteles de la dealer ca functia coming home/leaving home se poate activa din computer fara probleme iar de senzorul de lumini nu ma stresez asa tare. Dar la vechea masina aveam lumini la picoare si m-am obisnuit cu ele. Stiti cumva daca se pot monta ulterior fara sa desfaci toata masina?

Si inca ceva ...cam ce alte functii se pot activa cu vag com-ul?

Multam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi foarte interesant de stiut ceea ce se poate adauga cu vagcom si in ce masura nu afecteaza garantia. Probabil adaugarile trebuie facute la VW sau cu accodul lor, contractul de garantie fiind restrictiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

stiti cumva daca vreau sa imi pun comenzi pe volan ma va costa tot pretul de catalog din optiuni sau ceva mai mult?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin@Caractere

Sigur te va costa mai mult pentru ca este o lucrare facuta de catre un dealer si nu de fabrica !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o curiozitate. Modelul 2008 si o parte din modelele 2009 nu au farurile astea meseriase cu led.

Banuiesc ca ledurile de sus sunt pentru pozitii, ma intereseaza cam ce implica un upgrade ca sa am acele leduri.

Trebuie schimbat tot farul?

Numai carcasa farului?

In cazul farurilor cu xeon este mai nasoala treaba?

Pretul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te uiti cu atentie la poza de mai jos, o sa observi ca deasupra farului apar niste leduri.

Uite o poza fara

http://cache.jalopnik.com/assets/resources...9-VW-Tiguan.jpg

Si o poza cu

http://cache.jalopnik.com/assets/resources...9-VW-Tiguan.jpg

http://cdn.cbsi.com.au/story_media/339289386/tiguan_1.jpg

Am aflat si marele mister, farurile cu xenon nu au acele lacasuri cele cu halogem au.

Am elucidat acest mister dupa ce am vazut catalogul Hella

http://www.hella.com/hella-com-en/532.html

Sunt interesat sa pun leduri pe farurile de la Tiguan, jos sau sus chiar nu ma intereseaza.

Eu am xenon asa ca am fost putin confuzat si am crezut ca este vorba de un nol model.

Modificat de Vlad F Buc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am tot xenon si ma gandeam la leduri da puse in loul pozitiilor da parca sa zic ca nu prea ar merge decat schimbat tot farul.

Uite far misto e ala pentru SUA fabricat de hella.e pe prima pagina pus de danny vw.chiar imi place.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Stie cineva ce cod are pachetul R line si cat costa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pachetul R-Line consta din: jante aliaj usor 9Jx19 VW Individual cu anvelope 255/40 R19; suspensii sport; spoiler spate in design R-Line; grila radiator in design R-Line VW Individual; sistem de monitorizare a presiunii in pneuri prin senzorii ABS, si costa 2,195 EUR fara TVA pe configuratorul oficial. Nu am gasit acest pachet in brosura oficiala, si pe configurator nu apare codul acestuia...

Mai exista 2 pachete, numite R-Line plus, care se selecteaza impreuna cu logo-ul R-line si barele de protectie in culoarea caroseriei, si care se refera la anumite elemente de interior (volan multifunctional in piele, tapiterie stofa R-Line, tetiere fata reglabile pe inaltime, levier schimbator imbracat in piele, etc.).

Si atasat link-ul catre configurator.

Modificat de Andy_B
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salut

Poate sa imi spuna cineva daca se potriveste si, deci, poate fi montat la Tiguan carligul de remorcare de la Touareg?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu stiu daca se potriveste, insa poti sa suni la aceasta firma si sa ii intrebi. Eu vreau sa imi montez carligul saptamana viitoare, am intrebat acum ceva timp si aveau pe stoc modelul pentru Tiguan. Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

stie cineva daca pot sa imi pun bare longitudinale pe tiguan, l-am cumparat fara. va rog sa ma ajutati daca stiti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca este un Trend&Fun si de asta nu are bare logitudinale, in cazul asta nu se pot monta ulterior dar nici nu e musai.

Iti cumperi un sistem de bare transversale special facut pt Tiguan fara bare longitudinale. Spre exemplu sistemul original VW are codul 5N0 071 126.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Multumesc pentru sugestie.

Scuze pentru intarzierea cu care iti raspund.

Spune-mi, te rog, daca pretul include si montajul (cu electricapartea!), daca ai si daca influienteaza senzorii de parcare; intr-un cuvant, daca esti multumit.

Tks!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Va recomand pedalele de aluminiu gen GTI.

Pret bomba la setul de 3 pedale (acceleratia completa + ambreiaj + frana) pe codul de Skoda Yeti (garantat se potrivesc pe golf plus si tiguan) - 258 Lei la PBN toate 3.

Daca vreti sa luati separat pedala de acceleratie e ~500 de lei

Codul e 5L1 064 200 pentru transmisie manuala

Pentru automata e 5L1 064 205, ins anu stiu pretul.banuiesc ca tot pe acolo..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

M-am interesat pentru masina mea sa-mi montez tempomat. Surpriza a fost ca pe langa maneta propriu-zisa trebuie schimbat si calculatorul de coloana volan. Pret final cu manopera cca 1800lei. Alta varianta nu am? Chiar trebuie schimbat si calculatorul? A mai montat cineva pe masina tempomat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am montat tempomat AM cam la un an dupa ce am cumparat masina, si montajul a fost facut de un coleg de pe forum. maneta am cumparat-o de la PBN, si nu a fost nevoie de nici un fel de alte piese in afara de kit-ul resprectiv.

Am inteles de la alti proprietari de Tiguan model mai recent ca nu se mai poate monta doar maneta, si ca trebuie schimbat calculatorul de coloana (asa cum ti s-a spus si tie)...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am interesat pentru masina mea sa-mi montez tempomat. Surpriza a fost ca pe langa maneta propriu-zisa trebuie schimbat si calculatorul de coloana volan. Pret final cu manopera cca 1800lei. Alta varianta nu am? Chiar trebuie schimbat si calculatorul? A mai montat cineva pe masina tempomat?

Am montat eu la Midocar Vitan pe un T&F 2011(in luna mai a.c.) si a costat 1730 lei cu tot cu manopera, trbuie schimbat si computerul de coloana care este vreo 800 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu m-am interesat de curand pt. Tiguan S&Style 2012 sa pun kit complet Bluetooth (9W7) deoarece optiunea pentru el in configurator e f scumpa (exista pe net OEM la cca. 400$)

Am observat ca pe RCD-ul 510 versiunea noua 2012 are activata optiunea de dial si vizualizare date telefon direct pe ecranul RCD (ceea ce e super tare!!)

Iaca si un link: http://askavwsalesguy.com/blog/2011/9/15/new-rcd510-touch-screen-radio-with-phone-features.html

O sa revin cu news dupa ce-l montez... cand vine masina... :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata operatiunea tempomat.

Interesant este ca m-am dus ieri la pbn, doar sa verific daca am nevoie si de calculator coloana, si am ajuns sa astept sa-l si monteze. Maneta si calculatorul de coloana erau pe stoc si am scapat ieri cu ele montate. A iesit foarte bine, nu se vede nimic si functioneaza super. Baietii au fost de treaba, in sensul ca au incercat sa faca niste programari in soft, fara a schimba si calculatorul de coloana. Si-au dat silinta sa nu ma bage la cheltuiala, dar pana la urma s-a dovedit ca fara inlocuirea lui nu va fuctiona. Pret final distractie 1890lei cu tva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mai bine il pun din capul locului cu vreo 300 euro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Iaca ca a venit si frigul ... si scaunul rece ... dar cald intr-un minut ! astept pareri de la cei cu scaune incalzite spre a-i convinge pe viitorii posesori de utilitatea optiunii. :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine chiar ma intereseaza subiectul scaune incalzite, pt ca nu sunt convins sa le iau. Am gasit pe net probleme legate de rezistentele intrerupte si tapiteria gaurita in zona in care s-a ars rezistenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!