Jump to content

Dotari & optionale (Tiguan 5N & 5N2)


Michael
 Share

Postare recomandată

Original VW , montate chiar la dealer

Otravite la pret...... 80-100 euro fiecare

Cred ca le puteti gasi si in Ro mai ieftine pt ca tot din ......China sint

Incearca la vinzatorii locali

Ar trebui sa aiba un prospect separat cu accesorii Tiguan.

O idee...........

Aici am vazut in supermarche praguri de 5 cm latime din plastic stil inox la vreo 20 euro perechea

Recomand pragurile de usi si aparatorile pt namol spate = ff utile = nu se murdareste spatele

Restul dupa posibilitati

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 206
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Michael

    18

  • optzeci

    18

  • dexim

    18

  • Andy_B

    15

Top Posters In This Topic

Posted Images

Poti gasi aici si aici protectii pentru praguri. Din cate cautasem eu in catalogul german de accesorii, pretul ar trebui sa fie pentru set de 4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dexim;

Aceea este pozitia extinctorului? Foarte ciudat, deoarece pasagerul din dreapta fata il tot ia la picioare!

Modificat de mac01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rugat pe cineva sa treaca pe la PBN sa puna o intrebare cu privire la praguri dar daca pretul este ~500 Euro mi se pare foarte mare.

Poate sunt eu de vina dar preturile pe care le practica VW la accesorii sunt absurde. Sa spunem ca la Audi as putea sa inteleg, deoarece se adreseaza clasei de lux dar la o masina banala cum e un Tiguan sa dai 500 Euro pe 4 plasticuri de pus la praguri mi se pare strigator la cer, fara sa mai pun la socoteala faptul ca la celelalte marci vin din fabrica.

Am mai fost sa intreb pentru un reper din catalogul de accesorii si cand mi-a zis pretul toata lumea de acolo a tacut. Cand l-am intrebat de ce este atat de scump mi-a zis ca eu am vrut masina "de lux" si trebuie sa platesc. Pai sa imi fie cu iertare dar daca si VW este o masina de lux, atunci inseamna ca suntem o tara de baroni.

Frumoasa masina dexim, sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea dar extinctorul ala parca e din alt film. La mine mi l-au pus in portbagaj in partea dreapta sau stanga in compartimntul acela cu usita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu costa chiar atat de mult protectiile respective. Eu le-am pus in 2008, cumparate de pe eBay.de, si au fost in jur de 90 de EUR toate 4. Au tinut 4 ani binisor, desi sunt prinse cu banda dublu adeziva. Ale mele sunt ca cele din primul link al lui optzeci (aluminiu, scrie "Tiguan" pe ele). Banuiesc ca 80-100 EUR a fost pretul lor in Belgia, cu tot cu montaj...

Modificat de Andy_B
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Preturi accesorii, cu montaj inclus la mine, pe piata belgiana.

-1 bagheta crom spate portbagaj - 61.5 euro

- 2 covor cauciuc inscriptionate fata - 45 perechea

- 2 covor cauciuc inscriptionate spate - 35.01 perechea

- covor caucuciuc portbagaj fix pe marime - 58.00

-2 defelectoare vint fata - 75.00 perechea

- 2 deflectoare spate - 50.00 perechea

- 4 prag INOX fata si spate - 143.99 tot setul

- 2 aparatori namol fata - 81.00 perechea

- 2 aparatori namol spate - 72.50 perechea

Eu le-am comandat odata cu masina.

Daca le comanzi after market mai platesti si montajul

Sper ca este clar acum

Extinctor ... ramine loc SUFICIENT......bineinteles ca se poate pune in locasul din spate.....

Unghiul foto va inseala;

Oricum pe aici s-ar parea ca asa este legea: vesta pt sofer si PASAGER , trusa medicala si stingatorul in masina la indemina

Nu ai voie sa te dai jos fara vesta daca ai pana

Daca stam sa ne gindim bine .........asa este logic;

Modificat de dexim
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Mi se pare cam ''amarit'' :exclaim: :exclaim: :exclaim:

Arata ca o comanda manuala AC;

Parca e mai ''nice'' cel cu LED

Din ce se vede pare a fi instalat insa pe versiunea de baza.

Cred ca au inceput sa faca economii.

Modificat de dexim
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In lateralele butoanelor de sus sunt doua display-uri care indica temperatura stanga/dreapta. Asta mie mi s-a parut mai ok fata de versiunea actuala.

Oricum eu asteptam sa faca aceasta modificare, ca sa-l comand cu Climatronic-ul nou, dar pana la urma am luat Q3 :) Deci am facut bine ca am asteptat dupa Climatronic :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie imi arata temperatura pe ecranul central pentru cele 2 zone

Mi se pare o solutie buna data fiind marimea mai mult decit generoasa a indicatiilor....vreo 5 cm marime

Adica le poti citi intr-o fractiune de secunda fara efort!

Dar este numai o problema de preferinta personala! :beer:

Modificat de dexim
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca iti arata temperatura pe ecranul central, atunci cand o modifici.

La noul Climatronic ti-o arata pe ecranul central in cand o modifici si in permanenta pe cele 2 display-uri mici, ca sa stii oricand ce temperaturi ai setat pe cele doua zone.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la cel "vechi" arata in permanenta. In jurul butonului rotativ se aprinde temperatura setata. In plus pt cine are display cu touch ii arata si acolo. E vorba de gust.

Totusi, daca nu ma insel la modelul anterior de Tiguan, climatronicul era ceva in genul acesta cu 2 mici display-uri asa ca nu inteleg de ce au revenit la ele.

Eu personal reglez clima pe o anumita temperatura + AUTO si chiar nu ma intereseaza sa mai vad ce si cum. Cred ca am umblat de 2-3 ori de cand am luat-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Ce camera auto folosim?

Aveti informatii despre camere care ar filma bine si noaptea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua,

 

Imi cer scuze...nu stiu daca postez in sectiunea corespunzatoare...dar am o intrebare: se pot monta faruri Bi-Xenon Adaptiv (farul complet) pe un tiguan care din fabrica a avut faruri normale? Sunt posesorul unui tiguan sport&style 4M achizitionat in 2012 din reprezentanta, la care as vrea sa-i schimb farurile normale (cele clasice din fabrica) cu Bi-Xenon Adaptiv. Masina este in garantie. Am rugamintea sa-mi spuneti daca se pot schimba ...care ar fi costul unei astfel de operatiune (inclusiv farurile+manopera)... daca a facut cineva acest lucru ...consecinte negative (daca e cazul)

 

Va multumesc anticipat pentru raspunsurile dumneavoastra!

Catalin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU sunt negative, ai nevoie de farurile complete, calc central de xenon  si ceva modificari la instalatia electrica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua,

 

Multumesc pentru raspuns ! Stii cumva de unde pot achizitiona farurile (pachet complet)?

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Uite un accesoriu necesar: suportul pentru bicicleta......

Pret distractie:

- cost cirlig original 600 Euro

- cost suport bicicleta tip Y marca THULE 60 euro ( DECATHLON)

- cost suport numar 30 euro ( nu se vede in poza si este o simpla bara telescopica similara cu cele de la DECATHLON)

- cost bicicleta cu dubla suspensie 300 euro ( DECATHON )

Deci cu 1000 de euro ai parte si de iesiri in natura cu o  bicicleta super, un fel de TIGU al bicicletelor, pe care o recomand cu toata increderea.

Eu zic ca merita dupa o saptamana de munca o iesire cu prietenii la o plimbare cu bicicleta .

Pacat ca in Romania nu prea exista piste.

Prin Belgia sint piste peste tot. Cele mai frumoase sint cele de pe digurile canalelor care au si banci pentru odihna, cosuri de gunoi, poduri si chiar tunele special pentru biciclisti. Plus cite un mic restaurant . :beerchug:

Poti vedea o multime de pasari si animale plus aerul pur care il respiri.
Nu-i asa ca nu vi se pare mult 1000 de euro acum?

post-96662-0-79639100-1412675037_thumb.j

Modificat de dexim
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

savugheorghe1938

Stimate domn..ce ati facut..ati schimbat volanul?...cu volan multifunctional?...va rog..ce costuri ati avut..multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

costurile la ce ?

 

volan - depinde ce alegi... nou... sh... cu airbag, cablaj, etc... pret intre 200 si 500 euro (complete), ultimul fiind cel de GTI, R, etc.

 

calculator coloana - in jurul la 400-500 lei, nou, adus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ca sa nu deschid alt topic, vin aici cu o intrebare.

Care din urmatoarele coduri pentru sistemul bluetooth imi recomandati?

 

5NO035730 sau 1K8035730?

 

intreb asta, deoarece nu stiu care sunt diferentele intre ele.

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salutare tuturor.

 

Pe Tiguan 2012 merg spolier lip bara fata, spolier bara spate si bandouri de R-line? Sau Ca si la S4/RS4 trebuie schimbate si aripile? Din poze par a fi la fel, dar... ? Multumesc pentru raspunsuri, as prefera ceva rapid ca vreau sa licitez pe ebay azi unul din cele de mai sus si as prefera o cat de mica certitudine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

doresc a-mi lua un set jante noi pentru tiguan pe 19.(rh multispoke)

e corecta dimensiunea :8,5 jx19 5x112 et45 ?

momentan am :new york 7jx18 et 43. vă mulțumesc

Modificat de vik71
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Nu stiu daca ai rezolvat, dar la Tiguan sunt urmatoarele dimensiuni:

255/40R19       255/40R19     9.0/ET33     9.0/ET33

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Ce firma este carligul de curiozitate? Al meu, original, echipare de fabrica s-a blocat si am stat 3 ore sub masina sa il deblochez. :) Deci nici original nu e 100% safe...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!