Jump to content

Poze si filme cu Tiguan 5N & 5N2


Michael
 Share

Postare recomandată

Si ceva de sezon :icon_thumright:

post-1756-1229106001_thumb.jpg

post-1756-1229106014_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • Replies 127
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DANNY VW

    36

  • Michael

    17

  • Vlad F Buc

    9

  • Andy_B

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sarbatori Fericite baieti, luati de poftiti un Tiggy cu zapada pe el dis de dimineata ! :rolleyes:

http://www.vimeo.com/2620351

Modificat de DANNY VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am mai gasit si eu niste filmari cu Tiguan pe zapada... foarte dezamagit sunt din ce vad...

Oricand as alege un touareg second hand, sau un Golf nou in locul Tiguanului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe asta ai vazut-o?

http://www.worldcarfans.com/9090220.015/bm...ck-in-snow-bank

nu mai crede orice vezi. Sunt tone de filme care spun ca Tiguan este cel mai bun. nu le crede nici pe alea! Testeaza tu pt tine. eu am facut-o si sunt f multumit. Masina s-a comportat excelent in zapada, din pacate am fost singur si nu m-am aventurat prea mult:

http://vwforum.ro/index.php?s=&amp...st&p=941580

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bucur ca te multumeste masina, sa o folosesti sanatos! Despre sistemul 4x4 de pe prima generatie de X5 si de pe X3 nu am auzit nici un cuvant de bine. Tiguanul m-a interesat cand a aparut, intre timp s-au mai schimbat prioritatile, si momentan nu-mi schimb masina...

Oricum, as vrea sa vad niste filmari care chiar sa arate ca sistemul 4x4 functioneaza... nu sa vad ca daca o roata e in aer, aceea se invarte si restul nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu n-am avut ocazia sa ma dau la ea pe zapada dar atunci cand am facut-o s-a comportat perfect.

La modelul S&S garda la sol e destul de joasa si asta cam afecteaza tractiunea atunci cand stratul de zapada e f inalt.

Am mare incredere in masina asta, nicodata nu mi-a tras clapa pana la 20.000 km.

De exemplu rulam pe autostrada cu 170 km/h si un bou de sofer a schimbat banda fara sa se asigure.Am franat violent, masina s-a dus in jos pana la 50 la ora si si-a corectat singura tendinta de derapaj.De toti banii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sistemul chiar functioneaza se vede in filmuletul postat de GolfTDI: la sfarsit, cand se indreapta catre celelalte masini, se vede cum arunca zapada in mod diferit rotile din fata in comparatie cu cele de pe spate (cele fata patinau putin si tragea spatele mai tare). Eu, personal, am intrat pe clisa de 10 cm adancime cu masina si am iesit cu bine (distanta de vreo 75m, sleauri mari de tractor) cu roti de iarna. Am simtit in mai multe randuri cum se schimba tractiunea pe punti cand nu mai tragea fata... Mai mult nu pot sa spun ca nu am incercat cu masinuta mea. Din ce imi dau seama despre Tiguan, e croit in special pentru sosea - mi se pare foarte stabila si usor de condus la drum lung. Dar se descurca bine si daca e zapada peste asfalt...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Amateurs off-road movies.

Un film facut de niste rusi retarzi care nu stiu sa cupleze 4x4 permanent.

Sincer sa fiu nu cred ca masina era problema, pt ca saracuta a ramas suspendata in aer si nu mai avea cum sa traga.

Nu vreau sa fiu misogin dar probabil problema se afla chir la volan(a inecat saraca masinuta de fro 5-6x)

_________________________________________________________________

Si inca unul care vrea sa scoata apa dintr-o baltoaca cu ajutorul masinii.

_________________________________________________________________

Si un greculete care urca o panta(sincer sa fiu am urcat panta mult mai abrupta cu masinuta mea)

_________________________________________________________________

Tot un grec care se plima pe munte (am umblat cu nubira pe drumuri mult mai nasoale).

_________________________________________________________________

Inca unul care merge pe zapada (frumos peisajul, nu are leg cu off-road).

_________________________________________________________________

Si micutul suv in Sahara

_________________________________________________________________

Si un showroom off-road

Modificat de Vlad F Buc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Saptamana trecuta la pasul Bucin. Abia asteptam zapada sa vad cum merge Tiguanul. Prima iarna cu ea.

post-54086-1257925475_thumb.jpg

post-54086-1257925484_thumb.jpg

post-54086-1257925489_thumb.jpg

post-54086-1257925497_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si un greculete care urca o panta(sincer sa fiu am urcat panta mult mai abrupta cu masinuta mea)

Depinde de panta...

Daca acea panta este acoperita de nisip afanat, atunci e "big problem". Si din film, spre sfarsit, pare sa fie nisip.

Putine masini pot sa treaca si doar cu o tehnica aparte, prin care incerci sa te folosesti de inertia masinii.

Cauta pe Youtube filmulete cu plaja Pipidinny, Australia si vei vedea ca putini trec...

Modificat de alex_pescaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Saptamana trecuta la pasul Bucin. Abia asteptam zapada sa vad cum merge Tiguanul. Prima iarna cu ea.

sal

cat au costat barele de portbagaj?

sunt supermisto!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal

cat au costat barele de portbagaj?

sunt supermisto!

Este un sistem de prindere, care costa cam 500 de lei. sunt 4 bucati care trebuie montate pe sine de plafon, si care tin barele. Barele trebuie sa cumperi separat, si sunt destul de scumpe, 500-1000 de lei.

Dupa aia, poti sa montezi pe bara ca vrei tu, suport biciclete, schi, cutii portbagaje, echipament nautic etc. Dar si aceste suporturi trebuie sa iei separat, si sunt destul de scumpe.

Eu am cumparat produse THULE. Erau si la volkswagen produse de genul asta, dar pretul era dublu fata de THULE.

eu am : Sisteme de prindere Pentru masini cu sine de acoperis Thule Rapid System 755, 755-1

Bare aluminiu Thule Professional 395

Suport biciclete Thule FreeRide 575

Suport schiuri Thule Xtender 739

Dar trebuie sa stii ca barele fac destul de urat de la 100km/h in sus :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit despre o familie din Australia care si-au dus Tiguanul intr-o excursie destul de haioasa. Poze si filmulete dragute aici. Scuze daca o stiati deja.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit despre o familie din Australia care si-au dus Tiguanul intr-o excursie destul de haioasa. Poze si filmulete dragute aici. Scuze daca o stiati deja.

Slabut.

Chiar imi pare rau ca nu am inregistrat expeditia mea in Delta. Nu are grai, ca sa spuna prin ce a trecut saracuta masina.

80km de mers prin namoale cu cauciucuri de fabrica. Chiar am ramas surprins din ce situatii am iesit cu micul Tuareg.

Dupa 3 spalari in care am dat extra bonus ca sa o spele bine pe dedesubt inca mai are namol in anumite locuri.

Modificat de Vlad F Buc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Stiu filmuletul, eu cred ca diferenta provine doar din anvelope. ar trebuie sa se schimbe anvelopele intre masini, pastrand dimensiunea specifica fiecarei masini si sa se faca testul din nou. Cred ca cine va avea marca si modelul anvelopelor de la RAV4 din test se va comporta bine, iar celelalte cum s-a vazut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am iesit un pic in padure cu tiguanul, era o zapada de 40-50 cm, masina s-a descurcat excelent.

post-54086-1261386690_thumb.jpg

post-54086-1261386703_thumb.jpg

post-54086-1261386709_thumb.jpg

post-54086-1261386715_thumb.jpg

post-54086-1261386721_thumb.jpg

post-54086-1261386727_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrucat a venit zapada si Passat-ul meu s-a dovedit (again) a fi un vapor esuat, am lasat-o pe maicamea fara masina (Tiguan S&S 2.0 TDI) si a inceput distractia. ESP off, Off-Road ON si restu e istorie. Masina este foarte ok pe zapada si gheta, s-a descurat foarte ok si la partea de drift-uri ( am fost detronat doar de 2 baieti cu RS4 si 2 cu Impreza). E o masinuta foarte agila si foarte distractiva, care poate fi controlata cam in orice situatie. Dupa ce m-am dat cu ea 3 zile, am ajuns la urmatoarele concluzii:

- I se potriveste un motor diesel mai puternic, pe undeva pe la 170 cp sau TSI-ul de 200 cp( de asta probabil o sa primeasca si un chip-tuning),

- Treapta 1 de viteaza este putin prea scurta in comparatie cu treapta 2 care este prea lunga,

- Este genial faptul ca se modifica raspunsul pedalei de acceleratie in modul off-road, face masina mult mai controlabila chiar si la limita aderentei.

- Pe zapada mare, daca ai grija poti sa intrii si sa iesi de aproximativ oriunde.

Sunt invidios pe maicamea. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar dc ESP off? Ca sa poti sa driftuiesti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am iesit un pic in padure cu tiguanul, era o zapada de 40-50 cm, masina s-a descurcat excelent.

Superbe poze :D, dar totusi zapada acolo nu pare a depasi 20 cm, este pana in nivelul pragurilor. la vreo 40-50 cm zapada inseamna la tiguan sa fie undeva cam intre 1/2 si 3/4 din inaltimea rotii. Acolo ar fi interesant de vazut cat face fata "micutul Touareg", deci in zapada de cel putin jumatate din inaltimea rotii.

Am vazut ca ai anvelope Nokian WR G2, deci ar trebui sa mearga prin zapada extraordinar si te poti aventura putin :D

Poate mai faci o iesire si mai revi cu niste poze frumoase :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Superbe poze :D, dar totusi zapada acolo nu pare a depasi 20 cm, este pana in nivelul pragurilor. la vreo 40-50 cm zapada inseamna la tiguan sa fie undeva cam intre 1/2 si 3/4 din inaltimea rotii. Acolo ar fi interesant de vazut cat face fata "micutul Touareg", deci in zapada de cel putin jumatate din inaltimea rotii.

Am vazut ca ai anvelope Nokian WR G2, deci ar trebui sa mearga prin zapada extraordinar si te poti aventura putin :D

Poate mai faci o iesire si mai revi cu niste poze frumoase :blink:

Eu am masurat zapada de la pamant, ca masina oricum mai urca pe zapada, mai ales daca e inghetata jos... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, era zapada suficient de tare cat sa stea masina pe ea.

Ar trebui gasita o zapada in care efectiv sa treaca cu vreo 10-20 cm de praguri si acolo se va vedea cu adevarat performanta anvelopelor impreuna cu 4Motion, doar sa nu ramana masina pe burta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Vlad - exact. Asta a fost si ideea excursiei. :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Sorin - Am mers eu prin zapada pana la praguri si putin peste, nu a avut nici o jena micutul Tuareg, zapada era cam de ozi si jumatate (Piata Constitutiei), ideea e ca nu am oprit deloc de frica sa nu raman inzapezit pe acolo, chiar nu aveam chef sa dau la lopata ca tampul in mijlocul Bucurestiului si cu pantofiori in picioare.

Anul trecut cu anvelope de vara Hankook am urcat pana la Clabucet, unul cu o mazda 6 (anvelope de iarna) a abandonat pe la jumate (era panta prea mare) zapada era batatorita. Tot anul trecut un golf cu cauciucuri de iarna nu a putut sa urce o micuta panta (era sticla pe jos) eu cu gumele de vara nu am avut greturi.

Anul asta o sa fac o mica sedinta foto, ma duc de revelion in valea Uzului (o sa iau si lanturile cu mine in caz ca e groasa treaba) si o sa revin cu poze, poate trag si un film cu telefonul.

Tot anul asta am un sir de 5 sanii programat pt tras, am o coarda flexibila de 20m si e destul de pustiu pe acolo.

Modificat de Vlad F Buc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Vlad, anul asta l-ai echipat pe micut cu roti de iarna?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!