Jump to content

Noutati despre Tiguan (5N & 5N2)


Michael
 Share

Postare recomandată

Noutatile modelului 2010 sunt putine. Ceasurile de bord sunt schimbate, seamana cu cele de Golf VI dar nu sunt individuale.

post-19728-1250161164_thumb.jpg

Lumina ceasurilor este alba desi am vazut una din DE si in realitate e un alb rece - bate o idee spre albastru. In ultimele oferte de la noi apare in continuare "Bord cu iluminare albastra, inclusiv turometru, vitezometru, indicator nivel combustibil, kilometraj, ceas digital si indicator temperatura exterioara". Dar e valabil doar pt cele din stoc.

Climatronicul si volanul sunt acelasi, nu le-au pus pe cele de golf VI. Materialele textile pt echiparea Sport&Style au fost schimbate, au aparut o noua navigatie cu ecran color RNS 310, cateva accesorii optionale si cateva culori noi - de exemplu verde perlefect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Oare consola centrala noua se poate comanda separat si monta pe modelul vechi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consola centrala este neschimbata, doar unitatea de comanda de la climatizare este cea de pe Golf VI. Chiar si volanul este acelasi, ma gandeam ca ar fi putut sa il puna pe cel de la Golf VI, care personal imi place foarte mult.

Interesante sunt bandourile laterale, pentru fanii cromului...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda... la unitatea de comanda pentru climatizare ma refeream, am facut o gresala de exprimare. Se poate schimba?

Inca o intrebare: eu am model 2009 desi masina o am din septembrie 2008, am vazut ca la modelele noi au cadranele schimbate, mai exat indicatorul de benzina si temperatura se afla undeva in interiorul indicatorului de viteza/turatie iar luminile sunt pe alb nu albastru/rosu. Acesta schimbare de cadrane este pentru toate modelele 2009? sau este iarasi un mic upgrade odata cu lansarea de GVI (nu au mai avut cadrane de GV si au trecut si la Tiguan cu noile cadrane de GVI).

Ma gandesc la momentul in care o sa vreau sa vand Tiguanul si o sa rada astia de mine ca nu e model 2009 si sa nu ii mai aburesc. In talon scrie ca e 2009 dar sincer nu stiu ce sa mai cred.

Cat despre bandourile laterale ma indoiesc ca sunt cromate. Poate au aceiasi vopsea ca si masina dar sincer nu cred ca sunt sau vor fi cromate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate masinile fabricate in a doua jumatate a anului X sunt inregistrate ca si "model X+1", cel putin asa stiu eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt dezamagit. puteau face mult mai mult. chiar nu inteleg politica lor privind Tiguanul, se feresc de personalizare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

In Germania e disponibil un nou model numit Tiguan Team care e de fapt un Sport&Style cu ceva optionale in plus la un pret mai bun: scaune fata incalzite, tapiterie textila "Pool" albastru cu negru si cusaturi de culoare gri inclusiv pt volan si schimbator, pachet lumini, Park Pilot, RCD 310, intrare USB si inscriptionare TEAM pe laterale spate.

Modelul nou de consola climatic/climatronic gen Golf 6 a devenit standard dar volanul ramane in continuare cel vechi de Golf 5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Vine modelul 2011 !!!

Incepand cu luna 06/2010 intra in productie Tiguan modelul anului 2011. Spre deosebire de anii trecuti se para ca noul model va avea mai multe modificari de substanta (continut), iar forma va ramane neschimbata (fara facelift).

Cam asta spun primele zvonuri, ce e cu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord in privinta amortizorului pt capota motor, exista pe Golf, culmea exista pe Lupo, dar pt Tiguan ar fi fost muuuult prea scump :D

Totusi, esti sigur ca nu ai amortizoare la portbagaj? Mira-m-as!

Iar despre pret, la 35.000 euro putem vorbi despre masini din alta clasa. Pe praful din ziua de azi pretul mediu de vanzare al unui Tiguan este ~26.000. Tin minte ca atunci cand l-am luat pe al meu, venise deja criza, am primit o superoferta la 32.000 euro pt unul full din showroom cu piele, navigatie, xenon, trapa panoramica, jante 18

post-19728-1273834383_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciudat, eu am alte butoane acolo unde au pus astia start engine.

In fine ideea e ca sunt prins de criza, daca foamea asta schimbam Tiguanul cu un Q5 diesel DSG.

Probabil o sa fac aceasta schimbare abia peste 3 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!