Jump to content

Skoda, cenusareasa VAG?


ender
 Share

Postare recomandată

Aaa da e o marca super skoda dar numai pentru unele masini, alea care ne convin. Vorbim despre marca Skoda si nu un model skoda, trebuie sa luam in discutie toate masinile skoda de la preluarea de vw.

Intrebati un mecanic skoda cu exprienta si o sa va zica fabia ce masina plina de probleme e, si e scoasa dupa 2000, mai ales alea cu motor de 1.2 benzina.

Octavia I TDI intr-adevar stiu tot de la mecanici ca este una din cele mai reusite modele skoda.

Skoda e o marca care poate concura cu chevrolet/daewoo , dacia, citroenul, renault, si fiatul. Dar dupa parerea mea cam atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 100
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • rvacaru

    6

  • Diesel

    4

  • horgarban

    4

  • VladMVI

    4

E ciudat ce zici de Fabia ca e plina de proobleme, ca pe forum nu prea vad sa se planga lumea. Decat chestii minore si mult mai rare decat la alte marci.

Modificat de GicuP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De curand am luat parte la o discutie, despre masini cu mai multi tipi si am observat, ca majoritatea privesc Skoda ca pe o marca mult inferioara, celor de la renault sau peugeot. Nu pot sa inteleg de unde aceasta atitudine, avand in vedere istoria marcii Skoda si fiabilitatea modelelor. Sunt posesor de Skoda si sunt foarte multumit de masina, cred ca cei de la Skoda trebuie sa puna mai mult accent pe competitiile automobilistice, poate o publicitate mai agresiva, sau sa mai scoata cateva modele noi, astfel incat lumea care nu are un model Skoda sa stie ca este o masina reusita, si sa nu mai pice pe spate cand vad un stift de citroen. Voi ce credeti?

Daca te referi la wrc ar fi bine ca skoda sa fie in spatele uni stift de citroen :bom:

In competitiile sportive skoda este in spatele la toti :pale:...cat de participarea in F1 :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic: Masinile din WRC nu au nici o legatura cu cele de pe strada in afara de cum arata caroseria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Skoda e o marca care poate concura cu chevrolet/daewoo , dacia, citroenul, renault, si fiatul. Dar dupa parerea mea cam atat.

Bine spus 'dupa parerea mea'...pentru ca iar vorbesti in urma experientei tale nu prea fericite cu Felicia.

Da o cautare inclusiv pe acest forum dupa niste teste comparative si vei vedea mult mai multe marci pe care Skoda le concureaza cu succes. Iar daca te duci pe automotor und sport sau autobild.de vei putea cunoaste mult mai lucruri despre Skoda...

Skoda nu e altceva decat marca entry a grupului VAG...in rest nici un fel de complexe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebati un mecanic skoda cu exprienta si o sa va zica fabia ce masina plina de probleme e, si e scoasa dupa 2000, mai ales alea cu motor de 1.2 benzina.

Sa-mi dai si mie numarul mecanicului ala.

Eu am masina de un an si jumatate. Cand ma luat-o ma gandeam ca daca nu ajung in 2 ani cu reparatii minore la service si pana in 30-40k km cu reparatii majore (deh obisnuit cu autohtona) sa ma declar supermultumit de masina. Pana acum, Doamne-ajuta, se pare ca sunt pe drumul cel bun (am fost pe la service pt tinichigerie, dar atat).

De asemenea uita-te pe sectiunea Fabia si vezi cat de multi sunt cei care se plang de probleme majore. Si sa stii ca pe forum ajung oamenii in 2 moduri :

1 - cand isi cauta masina

2 - cand au probleme.

Se pare ca pentru Fabia cazul 1 are o pondere de peste 90% aici la vwforum. Compara cu alte marci si trage singur concluzia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

Cand ne referim la Skoda cred ca vorbim de noile Skode, nu? Adica nu prea mai intra in discutie Felicia sau S120 ca si etalon... Si nici nu ne referim la masini WRC sau preparate pentru Paris-Dakar...

Un (mic) dezavantaj al Toyota in Romania este lipsa optionalelor. Iei masina asa cum o dau ei sau .... Iar pretul pentru ele trece de 22k EUR DDP. Pentru Octavia II Elegance, cu motor de 2.0 dai 20.500 EUR DDP, comparativ cu o Avensis SOL cu acelasi motor si echipare asemanatoare, care trece de 23.000.

Nu ma refer la calitate, ca nu suntem pe aria de versus!

Modificat de Zorro Classic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca gabyte00 nu are skoda :D .. e alta masina Felicia dar nu skoda .. cat despre acest mic "a mea e mai buna" pe care vad ca incepe sa se creeze aici, se stie deja ca pe fiecare forum in parte castiga marca ce`i apartine ... aici vag, pejo, reno, dashia, bmw club (na :P) .. etc

Sa spui ca fabia e o masina plina de probleme (din auzite) cand tu ai felicia, e ca si cum as spune eu ca stiu cum merge un Enzo ca am vazut la tv .. (tot din auzite)

La interior, din ce am experimentat eu pana acum .. O1 si Fabia se cam aseamana, cu exceptia ca O1 e mai mare -> conf. la drum lung, Fabia e de oras si se comporta exemplar (parerea mea) ... motorul cel mic de 1.2 HTP e cam lenesh el in unele cazuri, dar daca pleci cu masina de la semafor la 2500 - 3000 ture chiar te baga in scaun si lasa urme pe asfalt, mai mult de atat in Buc nu cred sa fie nevoie ..

Revenind la ce spun altii despe Skoda .. dintre toti oamenii cu care am interactionat vre-odata, si aveau skoda .. nici macar unul nu a spus ca ar vrea sa ia alta marca dupa, chiar am un prieten care a avut 2 fabii din 2000 pana incoace si acum isi va cumpara o RS. Calitatatea asamblarii de la fabricile din Cehia e comparabila cu cea a fabricilor Audi din Germania (sursa forum/internet) .. mare parte din piese sunt VAG, intretinerea incepe sa devina cat mai mica (apar mai multi dealeri + serviceuri autorizate) si daca nu ma insel, ptr marci de import Skoda e pe primul loc .. dar pe bune, pentru calitate/fiabilitate/value for the money, nu cum era Clio Symbol in nu stiu ce an - de se minunau dealerii Reno ce bine se vinde (eftina si "cica" dotata), si acum vedem cu ce preturi se revinde sau cat par smuls din cap au saracii cumparatori (chiar cunosc 2 persoane care le-ar vinde si cu un discount gras doar sa scape de ele) ..

So, Felicia poate a fost un test .. dupa preluarea Skoda de catre vag .. sa vada si ei cam ce pot sa scoata in timp scurt, iar dupa studii/cercetari/proiectari .. a aparut frumoasa O1, care era o prezenta exotica in fiecare loc unde se gasea parcata (~ 1997), eu zic ca Skoda va mai avea multe de spus in industria auto .. mai ales ca Hyundai si-a deschis fabrica fix in Cehia (noul accent) si acum vor fi concurenti directi datorita lipsei taxelor vamale imense ..

I just love my Fabia :D si daca as avea Octi 1/2 sunt sigur ca as spune la fel, poate si un Roomster daca nu-s prea pretentios ..

Modificat de vrajit de fabia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai baieti va mai aduceti voi aminte ca prin '94 - 95' cand a inceputa sa se importe Skoda "oficial" in Romania prin Compexit, si tot in acei ani a aparut Dacia Nova ?Tineti minte ce zicea Dl Stroe dir gen la Automobile Dacia in acea vreme:"Dom'le eu nu cred ca Felicia asta e mai buna ca Dacia Nova ...cred ca este o manipulare a cumparatorului roman ca sa-i distraga atentia de la realizarile celor de la Dacia.." . Intre timp s-au vandut vreo 1.400.000 Felicii si aprox 100.000 Dacia Nova .......Daca tineti minte ca nu lua nici naiba Nova .....si atentie era Felicia 8000 DM comaprativ cu 3000 -4000 Dm dacia ....

Felicia si precursoarea sa Favorit au fost niste masini beton la vremea lor .Nici azi nu sunt de lepadat:pentru un sofer incepator si pentru cineva care nite venituri mici si nu poate sa intretina o masina scumpa este o alegere foarte buna . Am vazut un Favorit din 1992 cu 9000 de km la bord !!care arata la fel de bine ca si cand iesise de pe linia de fabricatie .L-am intrebat daca vrea sa o vanda ii dadeam eu 2500 Euro pe ea .....nu a vrut ... a zis ca alta masina mai buna ca aia a lui nici nu mai este ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt total de acord cu ARDEI_IUTE

Inainte sa-mi iau Fabia am avut o Skoda Favorit care in momentul in care am vandut-o avea 14 ani, si daca aveam bani de avans pentru masina noua nu o vindeam. Va spun sincer Favorit-ul e o masina excelenta care nu m-a lasat niciodata in drum, considerent pentru care am ales sa-mi cumpar tot Skoda, si sunt foare multumit si de noua Skoda pe care o am, si urmatoare masina va fi tot Skoda (Roomster sper :D ). Nu spun ca de cand am masina nu au aparut cateva chestii, de genul vibratii datorate dezechilibrului rotilor, mici batai ale banchetei spate datorate deplasarii tampoanelor din cauciuc pe care se sprijina bancheta si toate astea multumita drumurilor patriei noastre. Sper sa am numai probleme de felul asta.

Si nenea mecanicu care spunea ca 1.2 HTP sunt motoare cu probleme ar fi bine sa mai consulte si alte surse. Nu mai tin minte daca aici am citit sau altundeva, in Praga sunt taxiuri Fabia cu motor 1.2 HTP care au atins 250.000 km fara probleme la motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, Ardei Iute are dreptate.

Eu am avut Favorit GLX (model 1996) timp de 2 ani si Felicia Combi GLX (model 1998 face-lift) timp de 6 ani. Foarte fiabile, destoinice, nu s-au stricat deloc (la Felicia cel putin in 40.000 km am schimbat numai toba esapament si bateria!). Felicia a fost un experiment fenomenal de reusit. Design placut, fiabilitate buna, ieftina de intretinut. Inca o regret uneori... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

cateva date culese de pe wikipedia.org referitoare la octavia (si 1 si 2).

:lol: :) ;)

Reliability

The German automobile TV Magazine Show Auto Motor Und Sport compared the

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca are cineva curiozitatea sa mearga la porsche vest, in parcul de service, sa numere cate masini Volkswagen ( golf, passat , polo etc )sunt si apoi sa mearga la toate avia si brady si tot nu gaseste 50 % Skode la reparat. Asa ca asta cu cenusereasa, sa ne lase.

Fabricile germane sunt pline de turci si alte natii si din aceasta cauza iti mai cade cate un plastic cand nu te astepti. Macar stii ca Skoda e facuta 100% de cehi si ii poti injura direct, ca deh la ei nu sunt emigranti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa stiti ca in fabrica Porsche din Stuttgart sunt 40% muncitori romani dintre care majoritatea sasi plecati din Romania. Unchiul meu lucreaza acolo de 14 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

1. VW sunt mai multe in circulatie si

2. VW sunt mai multe vechi. Skode sunt in RO de la sfarsitul anilor '90. VW, de cand lumea!

Intr-adevar nu-si merita numele de cenusereasa, dar pentru orice brand trebuie sa fie una! Cum e Dacia pentru Renault, de exemplu (NU compar Dacia cu Skoda, Doamne fereste!)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere vanzarile si imaginea de marca, se pare ca in grupul VAG Skoda a cedat ultimul loc Seat-ului. Nu mai vorbesc de rezultatele financiare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-un top al fiabilitatii realizat in Anglia in primele 10 locuri se regasesc atat octavia cat si fabia.Si asta spune mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Am fost recent in concediu in Italia. Si am vizitat niste dealeri de Skoda si VW. Am fost oarecum socat de maniera lor de abordare a concurentei din acelasi grup. Pe de o parte, cei de la VW vorbesc deschis despre faptul ca pe Skoda s-ar monta cu precadere motor, piese etc mai slabe calitativ, eventual aproape rebuturi. De cealalta parte, cei de la Skoda nu combat prea tare aceasta idee, dar spun ca oricum, pt. italieni, de exemplu, se fac masini mai bune, iar pt Europa de Est mai proaste. Deci, concluzia ar fi ca Skodele din Romania sint de doua ori mai proaste, odata pt ca sint facute din rebuturi, iar apoi ca ar fi facute pt Europa de Est.

Ce ziceti de asta? Faptul ca oamenii de acolo vorbesc deschis despre asta m-a pus pe ginduri. Asta sa fie politica de marketing? Se poate, pt ca nici cei de la dealerii romani de VW nu vorbesc prea frumos despre Skoda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ti-au recomandat FIAT? Asa...din patriotism... :Driver:

Nu vreau sa provoc discutii, dar din testele de multumire clienti si din testele de anduranta, Skoda iese foarte bine in cadrul grupului.

Neamtul spune ca Fabia este "cel mai bun Polo"... chiar am citit saptamanile trecute un review masini second Fabia si neamtu spunea clar ca Fabia ca masina uzata se tine mai bine decat Polo... vb aia: italienii cu macaroanele samd :Driver:

http://www.autobild.de/artikel/Themen-Test...oda-_60297.html

"Im qualitativen Konzernvergleich schneidet der Skoda Fabia insgesamt meist besser ab als seine Plattformbr

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eram la dealeri Skoda si VW, deci n-aveau cum sa recomande Fiat. Poate Ferrari...

Dincolo de sabloanele cu macaronari, eu pun problema de fond. De ce toti dealerii de VW vorbesc asa de urit despre Skoda? Stiu ei ceva mai mult sau n-au alte argumente? Asta e politica oficiala a grupului VW de a face vinzari? Cit priveste productia speciala pt Est, eu am cam inceput sa cred ca e reala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare rau dar nu poti generaliza. De unde stii tu ca _toti_ dealerii VW vorbesc urat de Skoda? Si de unde stii ca cei care vorbesc nu o fac din invidie? :D Skoda se vinde bine, se va deschide in curand o fabrica si in Bratislava, fii linistit, e bine :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inainte de Passat am avut o Skoda Octavia 1 Combi, pe care regret si acum ca am vandut-o.

In 3 ani am facut cu ea 96.000 km (din care 54.000 tunata), dupa care am vandut-o In toti acesti ani am avut o problema cu scrumiera, ca nu se mai inchidea si am schimbat-o si cu ventilatorul din fata radiatorului, care capatase un joc in ax si facea zgomot si pe care, de asemenea l-am schimbat. Atat. In toti acesti ani am folosit-o pe toate tipurile de vreme, pe toate tipurile de drumuri si s-a comportat exemplar. Actualul posesor, unul dintre prietenii mei, a mai facut cu ea inca vreo 14.000 km, in asa fel incat masina are acum cam 110.000 km si merge perfect.

Nu zic, si de actualul Passat sunt, deocamdata, foarte multumit. Dar, nu stiu ce sa cred, daca e doar Placebo sau nu, poate influentat de multele patanii si necazuri pe care colegi de pe forum le-au avut cu aceast tip de masina, imi da impresia ca ar fi mai fragila decat Skoda si parca nu sunt la fel de sigur pe ea. Deocamdata am 33.000 km si nu am de ce sa ma plang. In afara de cateva probleme minore nu am avut necazuri. Dar cand o sa ajung la 110.000 km fara probleme, abia atunci o sa ma simt mai sigur si mai linistit.

In concluzie, am fost foarte placut impresionat de Skoda, toate respectele mele pentru acea masina :D , pe care si acum regret ca am vandut-o. Si, sincer, daca o fi sa schimb Passat-ul, cu exceptia unui Touareg sau un Tiguan care m-ar mai putea mentine in cadrul VW, as sta sa ma gandesc serios intre o Skoda Octavia Scout si o Skoda Superb. Bineinteles, dotate corespunzator :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca continui sa iti expui genul asta de parere vei fi banat de pe sectiunea VW si acuzat de tradare :D :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!