Jump to content

Creioane corectoare si spray-uri cu vopsea


mmneg
 Share

Postare recomandată

@adee, la masina mea am gasit codul vopselei trecut pe o eticheta lipita in portbagaj, sub mocheta, in partea stanga.La masina ta nu stiu unde poate fi.Cauta eticheta respectiva sau in cartea tehnica.Eventual, daca te duci in targ in cursul saptamanii, intra cu masina inauntru, cauta-l pe om, el vine cu paletarul de coduri si vopsele si il gaseste el, stai linistit :) Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost in targ, a venit omu' la masina si era trecut in portbagaj pe un sticker lipit pe rezervor. Mi-am facut creionul, trebuie sa spal si sa degresez masina si sa vad apoi rezultatul. Multumesc mult pt indrumare. Apropo unde degresez bine masina? mi s-a spus la unele spalatorii ca substanta folosita pt spalare degreseaza f bine, dar....sa am incredere?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@adee:felicitari, deci ai reusit pana la urma :(.Pentru degresare vezi ca exista topicul acela "unde va spalati masina".Eu iti recomand spalatoria DELTA din Bd. EXPOZITIEI, nr.1-3, sector 1, in curte la Universitatea Romano-Americana.Mie mi-au placut cum spala.Chiar azi in jur de ora 11.30 am de gand sa trec pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am folosit ieri un creion. Dupa el am aplicat o pasta frantuzeasca pt scos zgarieturile si in final ceara.

Au ramas urme datorate lipsei lacului care se aplica pe vopsea. In rest sunt multumit. Sa vedem cat rezista tratamentul. A mea este sage green si chiar mi-au nimerit culoarea dupa cod fara sa-mi vada masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am folosit si eu creionul(am spalat si degresat,aplicat creion,spalat dupa 3zile si aplicat ceara) dar nu sunt multumit cam deloc de el. In primul rand au vazut masna, au facut creionul dupa cod dar diferenta de nuanta este destul de vizibila, practic zgarietura se vede cam la fel ca inainte.A acoperit totusi putin dar tot exista urma. Nu ma asteptam sa dispara de tot dar nici sa ramana urma ca si cum nu as fi facut nimic... Pana la urma cred ca voi aplica tratamentul clasic: revopsit intreaga usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci revin... ne ajuta si pe noi in provincie careva cu un creion :)... daca are cineva timp si chef, rog un pm. Plata se face cum vreti voi. Se da comision :D :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Auzisem mai de mult de existenta unor creioane corectoare pentru anumite nuante de vopsea(la mine este diamond silver). Vreau sa stiu daca a mai auzit cineva de asa ceva si daca chiar se gasesc?

Eu am luat de la dealer-ul VW. Costa 7 euro si ceva marunt si consta intr-un tub mic de vopsea si unul la fel de mic cu lac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce dealer ca vreau si eu.....ala din Vitan mi se pare o mare prostie si o gramada de bani.... Al tau a dat rezultate bune???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fac o mica precizare: ce am luat se numeste "Lackstift Set" si costa exact 8.58 euro la reprezentanta VW in Austria. Am facut comanda si a venit a doua zi. A fost necesar talonul masinii pentru a putea comanda exact pentru culoarea pe care o are masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Asa cum zice Mircea Badea - "Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul." Nu ii inteleg pe oamenii care au atata invidie si indiferenta fata de bunul altuia incat ii doare in fund daca ii lasa aluia o dunga pe vopsea cu mai stiu eu ce sau mai rau sa o zgarie. Ca sa nu mai pun la socoteala un prost in Baneasa care in momentul cand am trecut prin dreptul lui mi-a aruncat un bolovan in usa, azi dimineata am gasit pe capota o frumusete de zgarietura de vreo 10cm, apasata destul de bine (sper ca nu a strapus si stratul de grund). Cum de prosti de genul asta nu prea pot sa ma feresc decat stand cu pusca langa masina ( lucru imposibil ) imi trebuie un CREION cu vopsea. Daca stiti de unde as putea cumpara asa ceva ( imi trebuie culoarea arctic silver blue ) v-as fi recunoscator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Existau asa ceva mai demult la Carrefour, dar un vopsitor mi-a zis ca nu prea sunt eficiente, mai ales daca ti-a ajuns deja la chit :lol:.

Daca dai cu search sigur o sa gasesti ceva, caci in urma cu ceva vreme s-a discutat pe tema asta :lol:.

Modificat de shimano
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si atunci singura solutie e sa ma duc la PBN pentru o zgarietura mica?( zic mica in comparatie cu cat e capota de mare... )

Modificat de Ten2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai exact acelasi lucru am si eu si odata fiind la o vopsitorie, am intrebat de aceste creioane si vopsitorii mi-au zis ca sunt bune doar cat sa duci masina la vanzare -adica tin foarte putin si sunt bune doar pentru un retus - asa mi-au zis ei. Daca vrei totusi sa incerci, vezi ce cod de vopsea ai si daca mai sunt in Carrefour incearca sa-l folosesti ( e vreo 20-30 RON). Sa ne zici si noua rezultatul :lol: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mvazut sigur la marele Auchan la 7RON si aveau mai toate culorile mai putin negru(adik culoarea mea)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici nu o sa gasiti creion corector cu negru asa curand in magazine , si eu am cautat peste tot de mi-au iesit ochii , tocmai am vorbit cu reprezantantul celor de la SINTO , nu au negru metalizat ( LC9Z e codul meu ) , e o problema stiuta , veche si...generalizata . Cine are noroc sa gaseasca ceva din stocurile vechi ......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si in Carrerfour tot 7 RON este pretul la un creion.

Este acolo si un catalog de culori la diferite masini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce poti sa faci cu vecinii, este sa stai cu bita si cum aflii ceva,... rupi capete, sau ... iei un CUI si te plimbi in parcare la cel care il banuiesti

eu am redecorat o masina ca tipa baiatu ca el parcheaza pe locul meu si sta la 3 blocuri de mine, dar ii placea lui locul meu ( aveam cielo pe atunci ) ]]

da-le bataie frate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

dau si eu un add...

creion corector 35 lei in vitan (pe calculator), cind aplici nu pare a fi culoarea, dupa ce se intareste e ok,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu am avut un accident si am revopsit bara fata, aripa si capota. Vopseaua veche are acelasi luciu ca si cea veche dar e un pic mai deschisa, mai "curata" la nuanta. Cea veche parca e mai verzuie un pic, dar se vede doar daca te uiti ff atent si la lumina puternica. Codul de culoare e LC7V (Blue Antrazit Pearl), un gri metalizat inchis. Am mers inapoi la vopsitor si mi-a explicat ca lacul pe cea veche e ingalbenit de la vreme si ca si asta o sa ajunga asa in cateva luni. Asta sa fie oare? Si am acumulat vreo 3 zgarieturi pe aripa din spate, i-am povestit de creioanele alea de vopsea si mi-o zis ca daca vreau sa ajung la el sa vopsesc toata aripa, n-am decat sa folosesc dinalea. El mi-a dat restul de vopsea ce-o ramas de la vopsire, vreo 150 de grame si eu am "inbuteliat-o" in sticlute de oja spalate calumea. Cu pensulita aia mica se pare ca poti face minuni. Fiind pe baza de apa, vopseaua asta nu are acelasi luciu ca si lacul. Rezolvarea a constat in folosirea unei oje transparente.

Modificat de cosmin_acn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cosmin, eu cred ca daca faci un polish masinii nu o sa mai ai diferenta de aspect intre noua si vechea vopsea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, cred ca ai dreptate, dar am hotarat sa astept cateva luni sa se "invecheasca" si vopseaua noua, ca un polish iti subtiaza mult lacul si nu vreau asta. Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Pentru Passat B5 si B5.5 codul culorii il gasiti aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Cred ca ar fi interesant daca cineva ne-ar putea recomanda (daca exista asa ceva) un service unde se fac retusuri de genul celor discutate. Sincer, in ultima vreme, probabil datorita traficului infernal si lipsei locurilor de parcare, aud din ce in ce mai multa lume ca ar avea nevoie de asa ceva, si din pacate, nu prea se gasesc solutii.

Nu am incercat sa folosesc creioane sau alte metode de retus a micilor zgarieturi, pentru ca probabil nu as face ce poate face un om care se ocupa zilnic de asa ceva.

In Germania am vazut un atelier specializat in asa ceva, care rezolva pe loc tot felul de zgarierturi, chiar si dintre cele pentru care la noi cu certitudine te-ar pune sa vopsesti toata piesa pe care se afla :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fac o mica precizare: ce am luat se numeste "Lackstift Set" si costa exact 8.58 euro la reprezentanta VW in Austria. Am facut comanda si a venit a doua zi. A fost necesar talonul masinii pentru a putea comanda exact pentru culoarea pe care o are masina.

Am comandat si eu unul original de skoda de la avia motors pantelimon. ~53 ron. Lac si vopsea. Le am in masina de 2 luni :icon_thumright:. Cand oi avea timp il folosesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!