Jump to content

Creioane corectoare si spray-uri cu vopsea


mmneg
 Share

Postare recomandată

Stie cineva unde se pot gasii creioane corectoare dupa codul de culoare in TIMISOARA?

Unde gasesc codul de culoare al vopselei la un G4 din 2000 ?

Va multumesc anticipat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde gasesc codul de culoare al vopselei la un G4 din 2000 ?

vezi in portbagaj, unde e roata de rezerva e un sticker lipit pe o parte cu niste coduri, cum ar fi codul motorului, codul culorii, codurile dotarilor masinii, etc...

sau daca n-ai chef sa iesi din casa la ora asta ( acum fiind 7:30 PM :P ) ...i-a cartea de service al masinii si cauta prin ea, pe la prima/a doua pagina trebuie sa fie acelasi sticker care e lipit si in portbagaj ( cel putin asha e la mine :) )

...

acum sa revin si eu Ontopic.... care stie prin Brasov magazine de genu' acestora, ca vreau si eu un spray de genu pt pragurile masinii care au numa urme de julituri ;)

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Aveti idee ce program au baietii din Vitan de la targ?

Acolo unde-ti fac vopsea dupa cod

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cipi2000, codul tau cred ca il gasesti in oala rotii de rezerva, si are forma (probabil) Lxxx.

Ca idee generala, sugerez ca cine are nevoie de spray sa mearga la magazinul Ferdinand de la Piata Gorjului sau mag. Lipi 2000 de pe bd. Timisoara (cum iesi din pasajul Lujerului, la intersectia cu Timisoara faci dreapta si mai mergi aprox. 2-300m si mag e pe dreapta). Acolo se face pe loc vopseaua, pe baza codului, si se imbuteliaza la spray apoi. Este recomandat samergeti cu masina, ca se se faca si verificarea intre cod si vopseaua de pe masina.

Vopseaua este Standox (Germania) si este folosita in 90% din reteaua Porsche din Ro si nu numai.

Bafta.

Unde gasesc codul daca nu am roata de rezerva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rasfoit tot topicul asta si nu am gasit nici un mesaj cu poze inainte si dupa aplicarea unui retus cu creion sau spray / din comert sau preparat la comanda.

Sint foarte curios de rezultatele acestei operatiuni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

In targ-ul vitan pe primul rand cu piese si accesorii dacia primul magazin de vopsele pe partea dreapta il recomand cu caldura eu mi-am facut creion si spray pe fosta mea masina si a fost pe culoare iar pentru golf mi-am facut decat creion care sunt multumit de el :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Treaba asta cu >> carioca reparatie zgarieturi <<, cred ca este vrajala de luat banii sau la mine nu functioneaza. Am fost in targ sa imi iau una, mi-a facut-o femeia la culoare, numai ca....presupun ca negru perlat este foarte pretentios. Am incercat sa dau peste zgarieturile facute cu atat pasiune de un vecin de-al meu si....dupa ce am polishat cu polish pt negru....mi-am dat seama ca.....facusem o frectie la picior de lemn. Nu a mers !!!! Zgarieturile sunt la locul lor pe masina, in schimb....banii mei >> NU !!! Poate avem aici, pe forum, in marea familie VW vre-un vopsitor mai priceput, care ...stie. Ms mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

daca iau un creion de ex din Auchan doar trebuie sa il aplic pe zgarietura si atat?a folosit cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu e foarte mare,e chiar la pragul de la usa pasager dreapta ...e de la o bordura...atasez si o poza insa e facuta cu tel mobil...

post-29452-1228896246_thumb.jpg

Modificat de bujulache
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut si eu o zgarietura, dar mult mai mica, si am astupat-o cu creion si apoi am dat cu polish la culoarea masinii,s-a acoperit foarte bine.dar era mai mica zgarietura.incearca si tu oricum n-ai ce sa strici mai rau de atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul am folosit un creion din asta corector. Am ceva urme pe capota de la pietricele, si pe o aripa fata, de la vreun trecator binevoitor. Intradevar, nu era chiar codul culorii mele, dar era un albastru inchis, apropiat de culoare. Bineinteles ca nu a facut o super treaba. In loc sa se vada albicioase, acele portiuni, cu vopsea sarita, se vedeau albastru inchis. Una peste alta, era mai bine decat sa le fi lasat asa. Au rezistat la apa, la spalare cu jet, dar, cand i-am dat un polish, s-au curatat...

Parerea mea este ca aceste creioane sunt bune ca si solutie de moment, dar singura solutie de a scapa de zgarieturile care nu ies la polish este retusarea cu vopsea, sau revopsirea.

De asemenea, ele sunt utile in cazul zgarieturilor de pe praguri, sau din zone mai putin vizibile, putand chiar sa amanati o perioada buna retusarea zonei respective.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-am imprumutat de la un prieten. Nu mai stiu exact cum se numea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am incercat si cu spray si cu creion facute in tirg Vitan. Facute dupa codul culorii masinii, cu tot ce trebuie: vopsea, intaritor, lac.

Am incercat la inceput cu spray pe citeva ciobituri de pietre de pe capota motor. Aplicat cu pensula de oja imprumutata de la nevasta. Dar trebuie sa ai mina de artist ca sa aduci si la nivel. Ori acum mi-e clar ca nu-i cazul meu.

Apoi am facut si un creion, care seamana ca aspect cu un marker. Sint cu bila si astea. L-am folosit pe citeva zgirieturi superficiale (gheare de pisici) care treceau totusi de vopsea ca adincime. Creionul nu astupa deloc la nivel, dunga zgirieturii ramine.

Alta problema, pe linga cea a nivelarii, problema la fel de spinoasa zic eu este amestecarea componentelor. Daca nu agiti bine de tot inainte de folosire, sigur nu va iesi la nuanta (la mine tot iesea un pic mai inchisa). Si daca la spray mai e cum mai e, la creion te apuca toate alea pina se amesteca. Am ridicat din sprinceana cind vinzatorul mi-a zis ca trebuie sa agit minim 5 minute. In final a avut dreptate omul. Ideal e sa dai pe altceva si sa compari, sa nu dai direct pe masina.

Costuri: spray 60lei (in vara), creion 45lei (acum in decembrie).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

S-a dus vopseaua de la o piatra ajunsa in portiera (cam cat o moneda de 10 bani e dusa). E ok sa folosesc creionul corector? E posibil totusi sa apara rugina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@psebi: O sa incerc sambata sa ii repar cumnatului meu ceva asemanator, pe una din usi. O sa acopar in jurul zonei afectate, dupa care voi curata locul cu niste smilgher foarte fin, si apoi voi aplica vopsea cu un spray, probabil in 3 straturi.

De retinut ca ce facem noi aici, sunt improvizatii, ce mai buna solutie este revopsirea piesei, sau retusul facut profesional.

Insa pentru din lucruri minore, te cam doare sufletul sa dai atatia bani :D .

O sa fac poze inainte si dupa, si apoi postez aici. Ureaza-mi noroc :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gHapciu, bafta multa!

Primul meu impuls a fost sa ma duc la vopsitorie. Am fost la doua si m-am gandit ca e mai bine sa gasesc o solutie temporara, pentru a salva niste bani. Sa spunem ca o vopsesc toata si apoi peste doua luni o patesc iar...nu o sa mor de nervi?

Inca o data bafta si astept sa vad rezultatul :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie mi s-a ciobit un pic bara de la o pietricica si am retusat cu creion la culoare de la sonax.a iesit super bine.vezi ca sunt seturi,de creion + ceara.dupa ce dai cu creion dai si cu ceara ca altfel se spala creionul.

bafta si spor la treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma tenta si pe mine asa ceva, am zgarieturi de la un caine pe o aripa si nu se vede chiar rau, parca nu-mi vine sa dau 6-7 milioane pentru revopsire. Dar am citit acum la instructiuni la creionul sonax si scrie ca tine aproximativ 20 de spalari. Deci e o solutie temporara :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat din Auchan, raionul auto, acest creion. Daca reusiti sa nimeriti nuanta potrivita, este foarte bun. Are efectiv vopsea in el. Nu se ia la spalare, nu se ia la polish, e vopsea vopsea. Dupa cum puteti vedea in poza, nu are burete sau bila, este ca un marker normal. Spre surprinderea mea, am fost foarte multumit de modul in care dozeaza vopseaua. Daca apasati insa prea tare pe el, va curge multa vopsea, si nu cred ca va doriti asta :beerchug:

image011fd5.th.jpg

image012mv4.th.jpg

LE: 7 lei a costat, si erau niste coduri de culoare. Insa nu e foarte variata gama de culori. 2 nuante de albastru aveau sigur. :icon_thumright:

Modificat de gHapciu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Weekendul viitor ajung si eu la mall in Cluj si numai bine ca vad ca au si Auchan si o sa incerc si eu un creion. Vopseaua are cod sau doar cu numele? Negru cum imi trebuie mie. Cat a costat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!