Jump to content

Creioane corectoare si spray-uri cu vopsea


mmneg
 Share

Postare recomandată

am o mica zgarietura pe bara...culoarea est eun gri grafit..aveti idee pe unde pot gasi un creion pt o astfel de culoare sau asemanatoare?in carrefour acum cateva luni nu aveau...in alta parte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stimati colegi - Pentru orice tip de creion corector de vopsea va rog sa va adresati la dealeri. Am luat de la avia kit-ul asta original. Pt skoda octavia cod culoare 9102 format din un tub cu vopsea si 1 tub cu lac am dat 53 ron. aseara, am luat unul pt seat cordoba o culoare maronie, 33 ron. Sunt originale, se fac exact dupa codul de culoare al masinii si se importa direct de la sursa. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DragonBallz

Godoroja:

Cum se aplica vopseaua si lacul de la kitul asta original de care vb?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tuburile au capace cu o pensula fina in genul sticlutelor de oja. Exista si un kit cu 2 spray-uri pentru defecte mai mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt f. eficiente. Pe moment acopera insa in timp sare vopseaua care o pui tu. Cel mai sanatos este revopsirea.

@Ten2 iti reomand revopsirea capotei, mai ales daca ai CASCO.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fac o mica precizare: ce am luat se numeste "Lackstift Set" si costa exact 8.58 euro la reprezentanta VW in Austria. Am facut comanda si a venit a doua zi. A fost necesar talonul masinii pentru a putea comanda exact pentru culoarea pe care o are masina.

in legatura cu "Lackstift Set"oare il gasesc la orice dealer VW?(de exemplu MITRIC din Suceava )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

il comandati la orice dealer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum se foloseste?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea mai mare prostie este sa-ti cumperi creion de vopsea SINTO din carfur (Carrefour). Daca ai norocul sa gasesti un catalog de culori si echivalente ale acestora nu-ti fa griji ca nu va fi de nici un folos oricum. De ce? Pt ca spre uimirea mea o culoare de rosu de-a lor (sa zicem 280) este echivalenta mai multor culori de rosu de la VW :) . Adica Flash red sau Murano Red pearl au acelasi cod!!! Domnilor, ma intreb, ei au vazut vreodata aceste doua culori una langa cealalta, sau e ca la pescuit si se poate generaliza?

Un rezultat mult mai satisfacator puteti avea in cazul in care alegeti culoarea creionului evaluand-o cu ochiul liber. Insa apare si aici surpriza ca aceasta sa-si schimbe nuanta la 2-3 zile dupa aplicarea pe micile reparatii (sper ca nu v-ati ganditi ca puteti camufla o zgarietura mai lunga de 5-10mm). Deci sfatul meu este sa cautati solutii mai apropiate de domeniul profi, chiar daca o sa coste un pic mai mult, sau revopsire integrala a elementului.

Modificat de adriahno
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit asa ceva de la Sonax si sunt foarte multumit. pana acum am spalat masina de 4-5 ori si tot a rezistat. e un creion corector solid si cand il dai pe masina ( tre sa insisti un pic pana se prinde) este cerat cred , ca nu sta apa pe el. Este destul cat sa va dati masina toata viata. ( daca nu traiti mult :) ) Bafta!

post-11502-1179564461_thumb.jpg

Modificat de baca
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In nici un caz sa nu folositi creionele de la carrefour, calitatea este direct proportionala cu pretul, dai 7ron pe el si de 7ron iti repara zgarietura. culorile nu se potrivesc mai deloc. eu mi-am luat si nu am rezolvat nimic.un prieten si-a vopsit cu creion o zgarietura de pe aripa si dupa cateva luni a ruginit in locul respectiv. am fost la vw si am rezolvat printr-o revopsire si nici nu m-a costat f mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor, chiar nu exista o vopsitorie civilizata in tara asta. M-am dus azi la porsche romania (cu pile) pentru un retus pe 5 cm de aripa si 10 cm de bara fata si mi-au cerut 8 milioane pentru retus (care nu stiu ei sigur daca iese) si atentie 20 milioane pentru vopsit bara si aripa. Mi se par preturi super aberante, nu numai pentru Romania !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu intelege cum ai curajul sa te duci acolo. Nu stii ce preturi se vehiculeaza ?

Iar ca sa fii util forumului, baca , spune-ne si noua de unde ai luat acel creion sonax, au catalog de culori pe coduri, etc, da si tu mai multe detalii. Multumesc pt. intelegere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@godoroja da o cautare pe google la SONAX si vei gasi un sait din Romania pe care se comercializeza aceste produse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

mi-am luat ieri de la PBA un flacon de retus,pe care l-am si folosit penrtu acoperirea unor mici deteriorari ale vopselei.

a iesit impecabil,culoarea este exact cea a masinii,flacon 10ml rosu emocion original seat pret 13,51 ron.

@godoroja,produse sonax gasesti in bucuresti la apco romania distribuitor autorizat.

sunt in complexul romexpo cum intri pe intrarea principala prima alee pe dreapta in spate de tot.

eu mi-am luat de la ei un spray ptr. curatat rasina de copac (neasteptat de bun) si un spray de bord.

oricum suna-l inainte pe dl.bogdan la 0744.331.840 si intreaba-l daca au ce iti trebuie.

cu bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum ai facut cu creionul de retus luat de la pba. Il am in masina si mi-e frica sa dau cu el ca are pensula aia cam mare si mi-e sa nu dau prea mult sa se vada urat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am comandat un set retus vopsea de la Avia. Va dau relatii imediat cum intru in posesia lui si il folosesc ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aveam mai multe puncte de pe care sarise vopseaua:

-usile de pe dreapta aproape de broaste din cauza unui gardut langa care parchez si in care sotia mea mai dadea la coborare;

- doua puncte pe bara din fata de pe care sarise vopseaua dupa ce m-am proptit usor in trafic de cel din fata.

-un punct de pe care sarise vopseaua dupa ce unul cu un papuc s-a proptit de mine in parcare.

am curatat bine locul si am dat cu pensula doua "maini" prima cu putina vopsea pe ea sa acopere usor si dupa ce s-a uscat a doua cu mai multa vopsea pe pensula.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai totusi am vazut ca e foarte mare pensula aia pentru o [cenzurat] fina de cheie sau pt 1 punct mic sarit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta de la tubul meu este exact cat cea de la lacul de unghii ptr.doamne doar tija e mai lunga,chiar zici ca in tub e oja rosie.

sincer am si o zgarietura pe o aripa fata de vreo 10 cm dar inca n-am dat ,incerc azi si iti spun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

am si eu nevoie de creion de corectat sau spray vopsea PEARL BLUE sau (LA5G) . sunt din Brasov nu am gasit nicaieri aceasta culoare. MA puteti ajuta? unde as putea gasi. poate in alte orase exista. Multumesc anticipat! Bafta in trafic ! :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

HELP!!! Am si eu nevoie de niste sfaturi... Niste jegosi, javre ordinare si in cate feluri as mai vrea sa le zic acum dar nu am voie mi`au distrus masina :rolleyes:( Mi`au zgariat`o cu cheia de la un capat ;la altul (aripa spate, ambele usi si aripa fata). si parca asta nu era de ajuns au facut si capota, dar au si infundat`o cred ca au dat cu pumnul :)( si inca nu s`a terminat... pe capota era un lichid uleios, incolor, despre care cineva mi`a zis ca s`ar putea sa fie acid de baterie sau lichid de frana.... Asta in cat timp ataca vopseaua, daca era vreunul din astea 2?? Si cum se manifesta?

Trecand peste drama mea, va intreb trebuie vopsita toata masina sau numai partile afectate? Masina e cea din poza, un gri metalizat. Si de unde as putea sa iau vopseaua si unde sa o vopsesc si cel mai important, CAT M`AR COSTA toata povestea asta? Astept raspunsul cat mai repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo ma intereseaza in bucuresti sau pitesti.

uite si niste poze...Am fost si la niste baieti cu polish, si au zis k nici o sansa sa iasa la polishat... :icon_thumright:

Daca stiti ajutati`ma si pe mine, va rog , sa scap mai ieftin. Va multumesc!

post-13390-1187873009_thumb.jpg

post-13390-1187873016_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

pentru cine are nevoie de vopsea se duce frumusel cu codul in targ la Vitan, nu mai stiu numele firmei, acolo baietii lucreaza 10-15 min si iti dau sprayul cu vopseaua respectiva (ori spray, ori borcan). pret 300.000 lei (30 RON)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!