Jump to content

Creioane corectoare si spray-uri cu vopsea


mmneg
 Share

Postare recomandată

dc nu te duci la service cu ea ? se uita baietii la cod si te rezolva... (ironic) sa iti zic ce mi-au facut mie :blink:

Eu am facut cea mai tare chesite in urma unui mic accident am schimbat capota fata... ca de e pe casco si dc sa repar cand pot schimba... Eu am codul la culoare LC9Z... adica negru prelat... Baietii de la service mi-au facut capot un gri prelat nu era de loc negru... stau cu masina de 2 saptamani in service sa ma rezolve cu vopeaseaua abia azi mi-au bagat la revopsit masina... Deci nu duceti masinile decat la persoane care le siti ca stiu meserie nu la toti idiotii :) cu care m-am certat eu sa le arat diferenta... ei tinand-o tare ca ala e codul de culori.

Astept rezultatul poate mi-au facut-o bine sa dea domnul ca nu mai suport ;)

Modificat de TIR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-ar interesa sa aflu daca se gasesc la noi in .ro creioane corectoare;

mie imi trebuie unul argintiu metal (cod LA7W) si eventuale preturi.

Care este denumirea exacta, ca sa pot da pe google un search?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da un search aici pe forum inainte de google. Exista, cele de care stiu eu sunt Seinto Peinture, Italia, se gasesc si in Carrefour, problema e cu echivalenta intre codurile lor si codurile de vopsea VW. Postase cineva niste poze cu un astfel de catalog, dar erau neclare, a zis ca revine cu poze mai bune. In Carrefour au zis ca vor pune iar cataloagele, dar acum o sapt nu existau... La Augsburg parca am mai vazut o marca, stiu sigur ca aveau spray, nu mai stiu daca si creioane...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Merci mult. Foarte util link-ul.

In alta ordine de idei stie cineva in Bucuresti unde poate sa imi faca vopsea pe calculator?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut.

Referitor la codurle de culori, cred ca toti avem problema asta mai devreme sau mai tarziu.

Eu am fost in Vitan, in cadrul targului, pe la tarabe, sunt niste baieti acolo care iti fac si spray si creion la fata locului...au calculator si coduri de culori si au mare emblema Policolor pe magazin, deci banuiesc ca stiu de fac. Mie mi-au facut un creion de verde metalizat si este identic cu vopseaua de pe masina. Cost 35ron.

La spray idem pret.

Asta pt cine e interesat.

Problema mea a aparut cand am incercat sa dau o vopsea pe plasticul de interior, ref. un maner pasager...

Se scurge, si se intareste asa....nu sunt multumit deloc. Mai bine imi pun folie.

Poate imi dati voi cateva sfaturi pe tema vopsirii panao abandonez definitiv. Inca sunt dispus la o a doua incercare :)

Merci

Stefan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Pe viitor cand aveti nevoie de vopsea.... sa stiti unde sa apelati. Avem vopsea numai facuta pe loc dupa codul masinii sau dupa dorinta clientului.

Varianta cu "vopsea facuta pe calculator" este de fapt un paletar cu ~100.000 culori pe care-l avem pt. doritori dar este din experienta mea "foarte aproape" de realitate. Oricum "lac imbatranit" si "modificare de la soare" este doar o parere strict nerpofesionista.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Merci. Am rezolvat altfel ca lor le era lene sa intrebe in Germania. Am sunat la Midocar une imi vopsisera bara acum 2 luni si i am rugat sa mi spuna codul.

Daca ai cartea masini vezi ca scrie pe prima pagina(coperta).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Recent mi-a fost data o cheie destul de dragutza pa hayonul masinii. Nu e foarte adanca, dar mi s-a spus ca s-ar putea sa nu iasa integral la polish. Auzisem mai de mult de existenta unor creioane corectoare pentru anumite nuante de vopsea(la mine este diamond silver). Vreau sa stiu daca a mai auzit cineva de asa ceva si daca chiar se gasesc? Cica sunt foarte bune pentru zgarieturile nu foarte adanci si mari, dar care nu ies la polish.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

aceste creioane le gaseti in carrefour (de ex) la raionul auto. costa cam 10 lei (parca)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

belea e ca nu gasesti revista cu codurile de vopsea......

Toate vopselele sunt la fel la coduri? Adica rubi red e la fel si la Dacia si la Seat?

Ca am vazut si eu in Praktiker creioane din astea... si era scris pe el Rubi Red si inca ceva cod numeric.

Nu cred ca se potrivesc decat la o anumita marca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este un catalog sau ar trebui sa fie in care spune codul de vopsea la ce cod de culoare al masinii se potriveste. Masinile sunt pe marci ordonate. Ala nu l-am vazut la fata eu, si cand l-am vazut in carrefour nu am gasit culoarea mea. Ca deh, 30% din masinile din lume sunt argintii.....................

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@godoroja:Aha... Go it now! Merci!

O sa intreb poate ca au catalogul in Pk. Sau poate se gaseste pe net, o sa ma uit sa vad ce marca sunt creioanele alea si apoi o sa caut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si chiar folosirea acestor creioane duce la repararea zgarieturilor astea sau tot va ramane o urma vizibila? banuiesc ca dupa ce aplic corectia cu creionul trebuie sa fac si un polish nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat de la Brady vopsea corectoare: 2 tuburi unul cu vopsea si altul cu lac.

Atentie in ghidul/planul de service, pe acea pagina cu toate codurile specifice masinii, exista specificat si codul comercial al vopselei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@adee.Daca esti din Bucuresti du-te in targ la Autovit cu codul vopselei si vezi ca pe partea dreapta unde sunt cei care vand piese si accesorii sunt vreo doua magazine care prepara vopseaua direct, pe calculator.Eu mi-am luat un creion de acest gen sapt.trecuta si vreau sa spun ca a dat rezultate excelente la micile ciupituri de pe portiere si praguri+zgarieturi(si chiar este la nuanta).Pretul creionului este de 35 RON.Multa bafta :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu este cineva binevoitor care sa ia si pentru noi astia din provincie astfel de creioane de care vb colegul de mai sus... si sa le trimita prin curier... se ofera o bere... tot prin curier... :) :P.

Modificat de claudiu_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat o carioca cu vopsea (la nuanta aproximativa cu cea a masinii - lipsa catalog- chiar daca era masina asta nu e trecuta acolo :blink: ) pentru ca ma enervau zgirieturile deoarece se vedea chitul de la masre distanta. ASa ca am pictat-o intr-o zi si nu astupa santul facut de cui, cheie sau cu ce o fi dat artistul pe masina, si se cam vede. Dar la ce valoare are masina asta nici ca imi pasa :hainoroc:

Atentie!! Din cauza luminii de neon, culoarea pe care o vezi in pravalie difera cu cea de pe masina

O alta metoda ar fi cu un ruj la culoarea masinii (nu rideti, asa ii zice si asa e si la forma) sa se incarce zgirieturile (chiar ei spun ca sa dai cu asta perpendicular pe zgirietura daca aceasta este mai adinca) urmat de un polish pe zona afectata (e tot la magazinele astea si parca e facut de turtlewax).

Bidoanele si rujurile sint la culoarea masinii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu este cineva binevoitor care sa ia si pentru noi astia din provincie astfel de creioane de care vb colegul de mai sus... si sa le trimita prin curier... se ofera o bere... tot prin curier... :blink: :blink:.

:hainoroc:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:lol: Nu promit nimik pt.colegii din provincie, dar daca imi trimiteti codurile si am timp sa dau o fuga sapt.asta vi le iau.De altfel dupa data de 02.10.o sa fiu in trecere prin baia Mare, satu Mare, Oradea si Zalau.Precizez inca o data, nu va bazati,deoarece voi avea o sapt.ff incarcata si mai e si francofonia asta in bucuresti care a dat tot traficul peste cap :D .Oricum voi postati codurile de la vopsea si poate gasim noi o modalitate sa intrati inn posesia lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma ofer eu pentru cei din provincie sa iau creioane din astea. Dati un mesaj pe privat cu codul vopselei si vedem noi cum facem, vb la tel si gasim o cale sa intrati in posesia lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
@adee.Daca esti din Bucuresti du-te in targ la Autovit cu codul vopselei si vezi ca pe partea dreapta unde sunt cei care vand piese si accesorii sunt vreo doua magazine care prepara vopseaua direct, pe calculator.Eu mi-am luat un creion de acest gen sapt.trecuta si vreau sa spun ca a dat rezultate excelente la micile ciupituri de pe portiere si praguri+zgarieturi(si chiar este la nuanta).Pretul creionului este de 35 RON.Multa bafta :(

De unde iau codul vopselei? Scuze, dar habar n-am unde gasesc codul vopselei. Pe masina in cauza culoare e argintie dar banuiesc ca nu se potrivesc toate tipurile de creioane corectoare de nuanta argintie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

era pe forum o lista cu codurile vopselelor... acum vad topicul... nu l-am mai urmarit :P... dar daca mai e valabil trimit diseara codul meu :) ... ca l-am notat.

Uite aici o lista cu mai multe coduri de vopsea.

Coduri

PS: a mea e candy white :P

Modificat de claudiu_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codul vopselei se citeste din portbagaj :) .

De pe hartia lipita pe rezervor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!