Jump to content

Deschidere Capota Fata


tomyro
 Share

Postare recomandată

Da,capota e la nivel cu aripile si nici n-am avut vreun mini-accident,tamponare usoara,doar ca in timp s-a inchis din ce in ce mai greu,pana la urma o rezolv eu , momentan sta inchisa dar trebuie sa ma ocup de probema descrisa in alt topic , Cosmin tu stii,trebuie sa ridic mocheta si sa scot apa,a fos ea aspirata cu aspirator ce trage apa dar tot umed bine e p-acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    13

  • terminatoru

    8

  • 42miticutza

    8

  • unyc

    8

Hai ca am gasit si buba la yala de la capota,yala e perfect buna,problema e din cablul de deschidere care tinea tensionata yala,cred ca e vb de cativa mm, si din cauza asta yala scapa,practic nu se inchidea complet.Am scos partea de cablu ce vine prinsa de yala,pe undeva pe langa tevile ce vin la etrierul fata stanga (asta ca sa pot deschide yala avand in vedere ca nu mei era conectata la partea de cablu ce intra in habitaclu) si am inchis capota care s-a inchis perfect , am putut trage de ea (am facut asta de mai multe ori) ca yala nu a mai scapat,concluzia fiind ca buba e la cablu,maine-l schimb si cred ca am rezolvat problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Salutare..

am o mica problema... am un passat b5.5 si vrand sa ma uit la motor am constatat ca nu pot deschide capota...

de deschis din incuietare merge.. dar ramane intre deschisa... daca trag de tija nu se intampla nimic...

am incercat sa bag mana pe sub capota sa manipulez manual cum se descrie aici si nimic.. e ca blocata..

vreun sfat.. alaturi o poza cum a ramas paghia blocata...

cap.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu o surubelnita mai lunga dai siguranta spre dreapta ta (spre farul stang al masinii) sau cu o bucata de sarma sub forma de carlig agati ochiul de la siguranta si tragi spre dreapta. Probabil ti s-a spart sau a sarit limba de plastic de la sistemul deblocare siguranta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge si cu mana, daca nu e groasa. Cu degetele unei maini dai siguranta aia inspre sofer, iar cu cealalta mana apesi usor pe capota cat sa nu stea cuiul fixat in siguranta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

mana intra cat de cat.. am incercat sa trag spre dreapta.. dar merge putin si blocheaza ceva...am incercat sa trag tare dar fara succes..

posibil sa blocheze ceva? am impresia ca tija aia de se trage a sarit cumva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu mana dreapta dai usor in dreapta siguranta iar simultan, cu mana stanga apesi usor in jos capota. Garantat merge, nu are niciun blocaj. E doar frecarea dintre siguranta si cuiul din capota, care nu permite culisarea daca nu le departezi putin.

Sau bagi o sarma prin gaura aia din siguranta (se vede clar in poza ta) si tragi inspre dreapta simultan cu apasarea usoara a capotei - doar cat sa coboare 1-2mm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

blocheaza ceva acolo tot angrenajul... 

va rog daca puteti sa postati un video cum arata partea dispre motor.. si daca se poate cu mana libera sa apasati piedica care tine siguranta ce tine cuiul din capota... mie mi se pare ca aia ar tine... si pare a fi acolo blocata...

 

 

Captură.PNG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are treaba.

De atunci inca n-ai rezolvat? Agata omule ciocul ala cu o sarma si trage-l inspre sofer. Nu e prima capota pe care am deschis-o asa.

1016651819_Captur.PNG.685e6019730cec521e61dd63219115f7.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum in perioada asta nu prea mai circul cu masina.. si vroiam sa combin lichidul de parbriz cu unul de iarna.

ms mult de raspunsuri asa o fo... era putin gripat.. cand am fortat putin s a deschis.

ms inca o data...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!