Jump to content

Zgomot Pe Decelerare


Mama Omide
 Share

Postare recomandată

salve.

De ceva vreme pe agregatul din dotare (precizez, 60000 km) se intampla ca din cand in cand (destul de constant dar nu tot timpul) apare un zgomot ciudat.

Conditiile sunt cam asa (exemplificare)

Tr. II la 2500 rot/min sa zicem.

Iau piciorul de pe acceleratie si masina intra in frana de motor.

Ei bine..pe langa zgomotul motorului se aude un trrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr destul de infundat si rotund, cam de aceeasi intensitate cu turatia (adica descreste odata cu turatia)

Am banuit toba..se pare ca nu ar fi cica..

Vreo idee?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce parte ti se pare ca vine zgomotul: motor, transmisie, sasiu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pare motor, undeva in partea dreapta (cum stau eu la volan)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este posibil sa fie tot din evacuare, cumva la racordul flexibil dintre galeria de evacuare (daca nu o fi chiar acel manson elastic - cam aceleasi simptome aveam si eu la un Golf anterior; aici nu sunt sigur la Passatul tau unde este evacuarea - dreapta sau stanga- si daca motorul este longitudinal sau transversal). Dar ar trebui sa se auda si la accelerari putin - oricum e de verificat acel manson sau chiar prima toba / racordurile evacuarii, asta ca prima verificare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se aude si la accelerare dar 1% din ce se aude la decelerare.

Pe loc, cu masina oprita nu se aude nici la accelerare totala (4000).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-ar parea ca e pe la esapament. Cand decelerezi, motorul se misca in tampoane si isi schimba pozitia si misca si traectul de evacuare. Pune si tu un pitic sa stea acolo cand faci treaba asta ca sa afli exact de la ce e :)) :offtopic:

Modificat de d-rive
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zgomotul e ca un horcait? asculta si vezi daca nu se aude din filtru de aer

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. 100% nu.

Este in partea cealalata de motor.

Este un zgomot rotund, un TRRRRRRRRRRRRRRRRRRR, un ronrait care descreste in intensitate odata cu decelerarea.

Plus ca masina per ansamblu e mai zgomotoasa..da' incearca sa explici asta la service..."asa face toate"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi problema o am si eu, exact cum ai descris-o mai sus. Acelasi zgomot care este sesizabil numai cand iau piciorul de pe acceleratie iar masina este in viteza. Daca o scot din viteza si o las pe liber dispare. Si intrucat am probleme cu volant, am crezut ca aceasta ar fi cauza acelui zgomot.

Modificat de WNS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi problema o am si eu, exact cum ai descris-o mai sus. Acelasi zgomot care este sesizabil numai cand iau piciorul de pe acceleratie iar masina este in viteza. Daca o scot din viteza si o las pe liber dispare. Si intrucat am probleme cu volant, am crezut ca aceasta ar fi cauza acelui zgomot.

sa fie cureaua de distributie / lantu de la pompa de ulei slabit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Distributia a fost facuta cu ceva vreme in urma, dar nu am mai mult de 45.000 km de atunci.

Crezi ca ar trebui sa verific cureaua de distributie si lantul respectiv ?

Modificat de WNS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aaaa....sorry..io nu am curea de distributie..e pe lant..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acest zgomot este insotit si de miscarea manetei de schimbator?

daca este asa,eu am avut aceasi problema si s-a inlocuit ceva sincroane si inele de frinare pentru treapta 2,acum este bine.

Modificat de cristi.v
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma..nu m-am uitat..de ce sa zic.

Pe de alta parte...hm..se mai intampla sa se miste maneta de schimbator..dar numai la la accelerari puternice si bruste..si aia cred ca e de la miscarea motorului pe tampoane..

In rest nu se misca

Plus ca zgomotul apare si in tr III

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e curea atunci e lant.....lant la distributie lant la pompa de ulei.

nu ai garantie la masina??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu semnalez aceeasi problema, propun sa ne intalnim, sa ne ascultam masinile si tot in aceeasi zi sa mergem toti cu respectivele sunete la un service ca sa nu ne poata spune ca suntem toti nebuni :rolleyes: vb serios, eu m-am obijnuit cu acel sunet, multi mi-au spus ca's nebun.. altii ca asa face turbina.. dar stiu eu in adancul sufletelului meu ca nu asa face turbina si nici nu's nebun :) ca dovada ca sunt si altii ca mine :P deci ramane in picioare propunerea mea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e curea atunci e lant.....lant la distributie lant la pompa de ulei.

nu ai garantie la masina??

Ba da!

Da' garantiile se fac in RSR..unde orice zgomot in garantie e normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci ideea lui @Alex vvx ar putea fi aplicata. Daca va duceti vreo 3-4 insi cu aceeasi problema nu poate sa va spuna tuturor ca asa e normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma.... tocmai teama mea e ca de abia atunci pot spune: "uite dom'le ...toate fac asa..."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic sa va intalniti..... daca stabiliti o ora poate trec si eu...... poate la casa poporului sau pescarus

Modificat de Swat Cat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma.... tocmai teama mea e ca de abia atunci pot spune: "uite dom'le ...toate fac asa..."

Dar, in acest caz, putem sa mai venim inca 3-4 membri cu masini care nu fac asa (eu ma ofer voluntar). Atunci ce pot sa mai zica?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal

aceiasi problema o am si eu cu zgomotele la accelerare si decelerare.

posibil sa fie din pompa de apa pt ca se aude un "rontait" din zona distributiei. (mentionez ca distributia am schimbat-o acum 7000 km dar pompa nu s-a schimbat). o alta chestie ar fi ca eu simt o bataie scurta si ritmica in pedala de ambreiaj care creste odata cu turatia.

orice sfat e apreciat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Si eu am un rontzait intreapta 1 si treapta 2 dupa 2500 ture, dar numai cand merg constant, nu accelerez si nici nu merg in frana de motor.

Exemplu: merg cu 2 la 40km/h si o tin acolo fara sa schimb a 4-a, apare rontaitul;

daca accelerez dispare, cand ajung la 45 si o tin constant iar apare,

daca o las in frana de motor (de la 40), dispare :|

in a 3-a , 4-a nu se aude, nu stiu ce sa fie, am fost la un service "i-am plimbat" , au auzit, dar nu au gasit nimic.

Pe loc nu se aude, de aceea trag concluzia ca ar fi cutia, a mai patit cineva? cat costa o cutie :wub:

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am aceeasi problema doar ca asta se intampla in treapta intai.........de exemplu: daca acelerez pana la 3000 de ture si iau picioaru brusc de pe acceleratie face un zgomot ciudat,un barait asa nush cum sa explic mie sunetul mi se pare ca o turatie scurta ...precizez ca acelasi sunet il face si atunci cand franez tare si masina mai are f putin sa se opreasca incepe sa se aude pt o fractiune d secunda acelasi sunet.Initial am crezut ca este de la tobe dar leam verificat pe amandoua si nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!