Jump to content

Torsen Vs Haldex

quattro

Recommended Posts

Am testat astazi in zapada pe o partie neamenajata A6 vs Passat 4motion. Lasand la o parte diferenta de cauciucuri rezultatele au fost asemanatoare. Am reusit sa urc o panta serioasa cu aprox mai mult cu 2 m decat Passat-ul. Dar am intampinat o problema a carei raspuns nu l-am gasit. Am incercat o abordare de pe loc cu spatele a unei pante sanatoase ( aprox 35-40 grade) cu zapada, unde...motorul se tura dar rotile nimic..., passatul in acelasi loc transmitea la roti puterea, nu se misca de pe loc dar macar se invarteau rotile! Treaba asta am mai patit-o odata vara la fel in incercarea de a urca cu spatele o panta serioasa pe iarba, rotile-moarte!-atunci am crezut ca am probleme cu ambreajul! Am propus acest topic si din dorinta de a afla mai multe detalii despre avantajele/dezavantajele celor doua tipuri de diferentiale.

• 2 weeks later...

Am luat urmatorul material in franceza ( Aici ) si l-am tradus din franceza in engleza:

Pt. cei care vor sa vada si imaginile sa intre in articolul in franceza.

It's in the early 80's, that the Audi engineers develop the drive called "Quattro". She first developed in competition to equip the famous "UR Quattro" Hannu MIKKOLA, Walter R

Edited by MOTANUL
  • Administrator

quattro> A6-le clar are Torsen dar Passatul era un 3C (adica ultima generatie) ca sa-l cataloghezi Haldex ? sau era un 3B/3BG ? (atunci era tot Torsen si el)

• 2 weeks later...

apropo de diferentiale stie careva daca sitemul syncro de pe transportere e torsen sau haldex???

a si sa-mi spuneti daca m inteles bine torsen e diferential mecanic

iar haldex cu vascocuplu si dublu disc???

• 1 month later...

Salut . Am inteles si eu insfarsit cum imi functioneaza tractiunea integrala . Eu am haldex si sincer cum a fost prezentat mai sus urca pe partia de ski pana sus . Am totusi o intrebare.

Imi da eroare controlerul de la haldex pe tester si cred ca nu mai trage spatele deloc. Pe viraje de stanga are tendinta de derapare pe viraje de dreapta nici o problema (telescopul de pe dreapta fatza bate-> poate sa fie si asta cauza)

Cine ma ajuta as fi ff recunoscutor. Daca am fost offtopic imi cer mi si mii de scuze dar sunt umpic disperat.

Ce poate fi :vaidecapulmeu: ?

• 11 months later...

Am un Passat 4 motion din 2004 3bg si nu stiu ce fel de diferential am. Ma poate ajuta careva? Multam

Ai diferential central Torsen. Iar topicul acesta se inchide. Este deschis unul deja AICI .

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

Acest site folosește cookie-uri. Continuarea navigării reprezintă acceptul dvs. pentru această folosință. Pentru mai multe detalii privind gestionarea preferințelor privind cookie-uri, vedeți Politica de utillizare cookie-uri