Jump to content

Golf V Sau Kia Ceed


laurentiucat
 Share

Postare recomandată

au incercat astia de la kia sa dea in golf, au si dat bine dar...... cam atat. Ca dau 500 ani garantie dar tre sa faci 1000 revizii in acesti ani de garantie, revizii pe care le platesti, faptul ca ai nevoie de un [cenzurat] de buson si ti-l aduc in 3 saptamani ca ei nu au, locuri in service nu sunt..... sedii mici.... si hai sa fim serios, sufera rau in trafic astia cu ceed, li se pare ca si-au luat masina. Nu e cazul celor cu Pro Ceed care sunt in alta categorie, baieti ok.

Pt mine majoritatea celor cu Ceed se compara cu majoritatea celor cu Logan....Intelegeti. Zi de zi vad "LOGANIFERI" care fac tot felul de prostii, intra cu tupeu, sa se suie pe tine, nu te lasa, ce domnule si-au luat LOGAN - SAU CEED.....Acelasi lucru pt mine..... masini " comuniste" cum ar zice si cei de la Top Gear :icon_cool: Masina, roti si atat. De consum. Nu de feeling....

Golf 5 e multe clase peste. Oricand, oricum, oriunde.

Modificat de godoroja
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 173
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • xqzme

    11

  • Andrei2000

    6

  • Bonzai2

    6

  • faazd

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Exista o diferenta intre ele, dar nu poti vorbi de o diferenta ENORMA. Ideea e ca totusi un ceed se poate compara cu un golf saracacios. In rest, ceedul e clar o masina mai low-cost decat golful, insa daca esti fanatic kia poti sa te minti singur si chiar sa crezi ca e mai buna decat un golf. Insa asta doar la echipari modeste ale golfului si motorizari mici. Pt cine are un gti sau o versiune ffff dotata a golfului nu ii recomand un ceed,insa pt cine are echiparea de baza+motor 1.6 e posibil sa ramana placut impresionat de un ceed.

Diferenta totusi nu e ffff evidenta, diferente evidente sunt de ex intre un logan si un ceed, acolo da, nu exista comparatie intre ele.

Cum ziceam si mai sus ceedul e un low cost la clasa compacta, si nu e foarte greu sa iti dai seama de asta.Doar daca te uiti la nivelul optionalelor unde la ceed nu gasesti un xenon, navi, si alte nebunii care fac diferenta :). De altfel ceedul chiar se vinde cam 60-65% din vanzari in echiparea de baza, motorul 1.4, cea de costa vreo 11500 sau cam asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sufera rau in trafic astia cu ceed, li se pare ca si-au luat masina. Nu e cazul celor cu Pro Ceed care sunt in alta categorie, baieti ok.

Pt mine majoritatea celor cu Ceed se compara cu majoritatea celor cu Logan....Intelegeti. Zi de zi vad "LOGANIFERI" care fac tot felul de prostii, intra cu tupeu, sa se suie pe tine, nu te lasa...

:D ....alaturi de multi cu Audi, BMW, Ford, etc.. care atunci cand si-au luat masina nu au bifat si pachetul de educatie rutiera si bune maniere.

Ceed este, sau cel putin a fost o masina corecta. Ma refer la G5 vs Ceed, G6 si Ceed facelift nu am comparat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Bre Marlboro, nu are legatura una cu alta, adica ce? daca eu am Audi si Godoroja BMW asta inseamna ca suntem ciobani?

Nu mai generaliza deoarece o dam in offtopic.

De curiozitate azi am intrat pe site-ul KIA si am vazut ca un ceed se poate configura cu destul de multe optionale inclusiv cu navigatie, pilot automat, etc.De asemenea, sambata am admirat cateva minute un ceed expus la mall Vitantis.Masina e in regula chiar, pentru pretul afisat e ok.

Intrebare retorica: de ce un ceed costa cat un Golf 5 sh?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in opinia mea, am mers si cu una si cealalta. daca e sa cumperi un ceed de nou, si daca s-ar mai fabrica G5 clar ca kia ar castiga ca si bani, ca si motorizari benzinarul de 1.4l 109cp aspirat nu are cuplu la turatii scazute, se decurca dar nu se misca formidabil. motorul pe benzina 1.6l 120 cp are cuplu cat cuprinde! Motoarele cele 2 enumerate pe care le-am intalnit pe kia sunt foarte silentioase, lucru ce poate fii zis si de catre batranul 1.6 102cp de la vw. pt kia este o chestie foarte bine adresata unui segment de oameni cu un anumit buget.

cand kia o costa la fel ca un G5 probabil o sa aiba aceleasi tapiterii etc. ambele masini au hibe, rezolvate mai apoi pe garantie si tind sa cred ca comparatia este putin aiurea....

Daca ar fi ca in acest moment sa am acei bani m-as indrepta catre un Golf 5 super echipat cu 100.000 km in bord cu carte de service, cu un motor de 140 cp, dublu clima, scaune incalzite etc.

Kia a dat lovitura! desigur ca in segmentul ei de piata! oricum daca e sa compar un G5, nou, la aceeasi bani ca ceed-ul consider ca masina celor de la kia ar iesi mai binisor.

Alt aspect ar fi cel al sigurantei oferite de masina: in cazul kia se pot enumera tetiere active, 5 STELE la euroncap!!! ceea ce ma duce cu gandul ca in caz de impact voi trai intr-o kia si voi iesi fara nici o zgarietura! poate cu o julitura de la vreun plastic :wub:. de la golf nu stiu nimic.... oricum nemtii stiu ei prea bine sa te scape din incurcatura.

Dpdv sisteme electronice la kia chiar din pachetul mediu se gaseste USB!!!, comenzi pe volan etc.... ceea ce sa ma scuzati dar la G5 costa o avere!

Eu as merge pe noua KIA ceed! succes in alegere!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alt aspect ar fi cel al sigurantei oferite de masina: in cazul kia se pot enumera tetiere active, 5 STELE la euroncap!!! ceea ce ma duce cu gandul ca in caz de impact voi trai intr-o kia si voi iesi fara nici o zgarietura! poate cu o julitura de la vreun plastic :blink:. de la golf nu stiu nimic.... oricum nemtii stiu ei prea bine sa te scape din incurcatura.

Si Golf-ul 5 are tot 5 Stele la euroncap, fiind putin mai sigura pentru pietoni (in rest ambele modele au 5 stele pentru ocupanti si 4 pentru copii). Pentru mai multe detalii despre siguranta vedeti www.euroncap.com.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta vroiam sa subliniez si eu...

scosmin daca tot esti fan kia ceed, de ce nu te duci pe forumul kia... o fi democratie dar nici asa, sa iti faci cont pe vwforum si sa incepi sa lauzi si sa scoti kia ceed ca, cea mai buna masina a secolului 21

eu personal consider masinile kia ca fiind la acelasi nivel cu opel sau ford, adica masini low cost, intretinere ieftina, dar si componentele la fel de ieftine (adica crapa cand nu te astepti)

oricum un golf cu dotari medii este superior oricarui kia ceed (parere subiectiva)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bre Marlboro, nu are legatura una cu alta, adica ce? daca eu am Audi si Godoroja BMW asta inseamna ca suntem ciobani?

Nu mai generaliza deoarece o dam in offtopic.

Bre, cum generalizezi despre o marca (Dacia, Kia in postul la care am raspuns) poti generaliza si despre o alta (...alege tu...). Nesimtiti gasesti in orice marca de masina (de la...1300 la Bentley). Intr-adevar e offtopic si intr-adevar generalizarile nu reflecta realitatea (in cel mai bun caz experienta personala), asta trebuia sa evidentieze ce am scris mai sus.

PS: cat despre "ciobanism", numai voi stiti, eu nu va cunosc si deci, nu v-am acuzat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

absolut G5...

kia Ceed mi se pare o masina ft slaba din toate pc de vedere...ma refer

-interiorul de slaba calitate,scaune plate,tari,incomode

-plastice de calitate indoielnica,maneta care deschide usa din interior din plastic,iti da o senzatie ca se rupe in orice moment....

-ceasurile de bord sunt ridicole,parca sunt de jucarie,nu au niciun pic de acuratete

-zgomot mare la rulare inca de la viteze mici...masina nu izoleaza niciun pic zgomotul si vibratiile la rulare

-directie asistata electric,extrem de ciudata,nu simti directia ,nu ai feedbackul drumului,al soselei,directie destul de imprecisa

-acceleratie pe cablu...destul de rudimentara

-motorul nu isi arata deloc cei aproape 110CP ,mai degraba vreo 80-90 max

-treapta de marcharierre foarte prost gandita,masina tremura destul de tare ,trebuie accelerata mai mult,miscarile mici si fine cu spatele fiind foarte greoaie

-climatronic care de fapt nu prea e climatronic....iti afiseaza pe display temperatura,dar nu stie sa cupleze/decupleze automat AC,ai buton separat de AC care trebuie sa il actionezi singur

-vara pe canicula cand cuplezi AC toatele pedalele si volanul se intaresc...senzatie ft ciudata

-masina a avut termen e livrare 4 luni :P ....proprietarul a platit 4 rate din momentul comenzii pana a ajuns masina in posesia lui....a fost mintit ca ultimul cersetor

asta e parerea mea despre KIA Ceed 1.4i 109 CP 5M masina destul de echipata vreo 14.000DDP

nu sunt fan nimic...nici vag nici skoda,....nimic

cine vrea hatch din clasa asta recomand T Auris,stie,e mai scumpa....dar e mult mai buna

Modificat de plus8
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai e logic ca din moment ce e mai scumpa e mai buna!!!!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bre, cum generalizezi despre o marca (Dacia, Kia in postul la care am raspuns) poti generaliza si despre o alta (...alege tu...). Nesimtiti gasesti in orice marca de masina (de la...1300 la Bentley). Intr-adevar e offtopic si intr-adevar generalizarile nu reflecta realitatea (in cel mai bun caz experienta personala), asta trebuia sa evidentieze ce am scris mai sus.

PS: cat despre "ciobanism", numai voi stiti, eu nu va cunosc si deci, nu v-am acuzat.

Remarc o usoara ironie in tonul tau(mai ales la PS), dar ma fac, ca nu vad :wub: .

VW este VW si KIA este KIA, alaturarea celor 2 marci este total nelalocul ei.Asta e parerea mea subiectiva.

Modificat de ADU 33
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Remarc o usoara ironie in tonul tau(mai ales la PS), dar ma fac, ca nu vad :rolleyes: .

:offtopic: Este, dar fiindca ai raspuns civilizat, presupun ca nu ti se aplica. Ma bucur sa stiu ca nu "discut" cu unul din cei pe care i-am pomenit mai sus.

VW este VW si KIA este KIA, alaturarea celor 2 marci este total nelalocul ei.Asta e parerea mea subiectiva.

Nu sunt de acord. Kia a oferit ceea ce VW nu a oferit (la momentul in care a trebuit sa fac alegerea). Daca alegerea a fost buna sau nu, vom (voi) sti in viitor. Pana acum, cel putin, sunt foarte multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca putem discuta la nesfarsit pe tema asta . Idee e urmatoarea : masina mea personala este un golf5 gti , masina de serviciu este un Ceed 1.6 CRDi 115 cp , ( au soft modificat ambele :rolleyes: ) . Masinile au multe in comun , printre care si tipul de suspensie , franele ( 39m la 100 km/h ) etc . Repet, calitatea materialelor este net superioara VW , de aici poate si pretul mai mare . Am mers cu ambele chiar si peste limitele lor maxime ( cu ceed am avut un eveniment organizat de firma pe aeroportul Baneasa , si am facut un fel de " TOP GEAR " cu ele :offtopic:) )

La partea cu dieselul problematic permite-mi sa te super contrazic . Fals ! Este un motor silentios , echilibrat , performant , modern si economic . Testele spun , posesorii spun asta .

Ca fapt divers va spun ca vand KIA , si am vandut cel putin 500 de Ceeduri niciunul nu a prezentat probleme pe parte de motorizare si sunt multe care au depasit 100 de mii ( vezi cele de la Grant Taxi cu care sunt in contatc permanent pentru ca sunt clientii mei ) .

Sunt tare curios sa-i cunosc pe amicii tai , trei la numar , care au probleme cu motoarele . Iti promit eu ca le rezolv toate problemele , GRATIS , daca e asa .

Haideti sa nu aruncam cu noroi in cineva doar ca nu ne place numele , sau ca este popular contrar gusturilor noastre . Nu spun ca Ceed este peste Golf , poate nici nu isi doresc asta ( sunt constienti probabil ca nu au cum :( ) , dar este per total o masina buna , o alegere foarte buna privind raportul calitate/pret/garantie .

Alegerea este a fiecaruia , si in functie de buget . Dar cu 14.ooo Euro prefer sa am dotari de care sa ma bucur , in detrimentul unei sigle cu care sa ma laud .

cristoase!....doar tu ai vandut 500 de ceeduri?

cate masini a vandut kia romania in 2008? 7-8000 cam asa....si astea toate modelele insumate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D , ce tare e AlexPreda.De ce o fi oare in contact permanent cu cei de la Grant Taxi?

Daca le-a vandut si nu au nici un fel de probleme de ce sa mai fie in contact cu ei?Ura si la gara, ce treaba sa mai am cu clientul caruia i-am vandut masina.Eu unul nu am mai avut nici o treaba cu dealerul de la care am cumparat masina.

Cred ca s-a exprimat gresit si a vrut sa spuna ca ei sunt in contact permanent cu el.Spre binele lui sa speram ca nu e vorba de sporturi de contact :biggrin: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate pt ca un client, pers juridica, de flota auto are un alt tratament decat un client (indiferent pers fizica sau juridica) care a cumparat o masina. :)

Tine de afacerea in sine, mai ales in zilele astea.

Sa nu mai spun ca de multe ori acel client de flota are si un contract pt service, iar ca pers de legatura este preferat, de catre client, tot agentul care i-a vandut flota; desi ar trebui sa se ocupe un consilier service.

In alta ordine de idei, vad ca cei mai multi critica (nu stiu cat de justificat, ca obiectiv ma cam indoiesc) Cee'd 1,4i echipare Best; daca am face comparatia obiectiva cu un G5 1,4i trendline nu cred ca ar fi diferente majore in defavoarea Cee'd-ului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salut.

am citit tot acest topic, si ajuns la final, dau reply :)

am cumparat in 2007 un ceed pentru ca imi place, pentru ca era mai ieftin si altele. Am avut un buget de 14.000 in care trebuia sa ma incadrez, si imi si placea.

daca as fi avut 18.000 de ex, sigur alegeam altceva, poate Octavia2

mi-am luat un ceed 1.6 CRDi 115 cp.

a contat si intervalul reviziilor si pretul acestora ( la VW era 15.000km, la ceed 20.000km)

mi-au spus ca va dura 1 luna pana la livrare si a durat 3 sapt.

au trecut 3 ani in care am platit reviziile, 2 becuri faza scurta, 1 bec faza lunga, o siguranta... si 2 bielete.

am acum 103.000 km, fara probleme. pot sa spun ca sunt super multumit.

masina inca merge f bine si consum foarte bun.

so, concluzie la versus: am ales ceed si sunt multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am avut Hyundai Accent sora Kia (tot coreana) acum am skoda (sora lui VW)si votul e pentru VW Golft cu toata increderea korea=directie praf

Modificat de dudu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...

Este ok KIA, am mers cu Ceed cu motorul de 1.4 Are consum mic dar nu trage decat la turatii mari si acolo nimic de speriat.

In rest inchegata binisor si garantie 7 ani parca :blink: .

As lua Golf fara sa ma gandesc insa :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • Administrator

Incerc sa-mi dau o parere avizata, zic eu.

Am in exploatare, pe langa masina personala din semnatura, o Kia Cee'd FL 2010, 1.6CRDI 115cp 6M - iar ca si numar de km, vreo 50k pe Golf si vreo 20k pe Kia - ambele folosite de noi

Din punctul meu de vedere, Kia a crescut mult in ceea ce priveste spatiul interior, calitatea finisajelor (tind sa cred ca este peste Seat) dar, mai ales, la nivelul motoarelor. Stiu ca diesel-ul nu face subiectul topicului insa deocamdata nu prea am ce sa reprosez motorasului CRDI, poate doar faptul ca este cam zgomotos cateodata. Masina e cat-de-cat user-friendly, cutia ok (mai agata, dar care nu agata?!), motorul bun, interior mediu

Ca puncte negative mentionez unul obiectiv si anume tabla infiorator de subtire - aud fiecare pietricica aruncata de cauciucuri, lesne de inteles ca in aceasta perioada materialele antiderapante mi-au dat la propriu durere de cap, si unul subiectiv - directie lipsita de feeling la care se adauga volanul a carui grosime este prea mica dpmdv

Imi plac cotiera dubla-deschidere, farurile cu lupa si, per-ansablu, intreaga fata (FL reusit)

Ajungand un pic la comparatia cu Golful, trebuie spus din capul locului ca la capitolul confort nu exista nicio intrecere. Scaunele Cee'd-ului sunt ok si atat, legatura intre cotiera si schimbator este aproape facuta insa doar aproape, soferul se poate resimti dupa cateva sute de km

Ca si service, nu ma pot inca pronunta, tocmai ce se apropie prima revizia la Kia - insa in app 20k nu am avut nicio problema

Centii mei :P

Modificat de dudu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

20.600 km rulmentul de presiune se retrage din activitate.

Kia Ceed 1.4i 2009 luata noua,masina in garantie

Modificat de PrasleaCV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Praslea, n-a fost scumpa piesa si manopera? Am auzit de niste scoruri pentru schimb placute de frana la reprezentanta, cat pentru vreo patru masini. :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu,e masina amicului meu care oricum e plin de spume.A fost pe garantie reparatia.

Culmea e ca mai avem o cunostinta cu Ceed diesel(colegul lui de serviciu) tot noua care la fel a cedat rulmentul de presiune,dar ala a avut viata mai lunga,vreo 37.000km

Eu i-am zis de la inceput acum 2 ani sa nu isi ia masina asta,dar acum mi-e si frica sa ii reprosez,ca la cat e de nervos cred ca ma bate.

Am incercat sa il consolez sa ii zic ca nici Skoda mea nu e stralucita,s-au dus 2 rulmenti....dupa 10 ani.M-a injurat :lol:

Modificat de PrasleaCV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Nu doresc sa adunam o lista a vizitelor in service pt Cee'd insa daca tot e vorba... poate ajuta: m-a lasat masina pe DN1, chemat platforma, dupa 3 zile in service de reprezentanta, verdict: o electrovalva pe turbina :blink: - asta pe la 27k km...

Acum am 30k dar recunosc ca mi-a intrat morcovul mai ales datorita exprimarii servisarilor: tindem sa credem ca a fost de vina acest solenoid... deci sa ma astept sa-mi mai cada ceva sau cum?!

PS: intre noi fie vorba, service mai slab ca-n reteaua PoRo

PS2: prima revizia a fost parca in jur de 800 lei fara filtru carburant (3 filtre + ulei) - asa si asa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!