Jump to content

Golf V Sau Kia Ceed


laurentiucat
 Share

Postare recomandată

cristy_snacks

La Mazda 3 te-ai uitat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 173
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • xqzme

    11

  • Andrei2000

    6

  • Bonzai2

    6

  • faazd

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ma intreb cine ar cumpara Mazda 3 fara reducerea aia de 1400 euro? E super ok masina,imi place mult dar chiar si cu reducerea aia preturile sunt destul de mari,iar fara sunt enorme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Off-topic : Daca ati inceput sa vedeti cate 2-3 Golfuri ( sau VWuri ) pe la fiecare STOP este un lucru bun ....concluzia Romanul a inceput sa fie mai intelept si sa nu mai arunce banii pe orice fita ( design si nimic altceva ) sau pe orice cazan eftin , cum spune si englezul sunt prea sarac sa ma imbrac prost !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper sa nu ma intelegeti gresit, dar daca iti iei Golf inseamna esti mai intelept decat ceilalti care cumpara alte marci?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salve!

Poate s-a mai scris, daca da, mea culpa. Daca ar fi sa aleg intre Golf V si altceva poate ca as pune in balanta nemtoaica cu frantuzoaica nr. 308 de la Peugeot (cu motorizari identitice ca tip de carburant folosit). Mi se pare mai la indemana apropierea decat Kia. Acum nu mai sunt la curent cu preturile la Peugeot dar daca se inscriu in nota obisnuita, cred ca au si ei ceva reduceri ca si celelalte marci. Poate la performante nu se compara cu Golf V, dar la fiabilitate se apropie cred.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

din cate am vazut si auzit nu se compara peugeot-ul cu vw-ul si nici alta masina frantuzeasca. S-a tot vb in ultimul timp ca masinile frantuzesti au ajuns la acelasi nivel cu cele VAG. Parerea mea:nici pe departe. Mai au mult de munca. Deci ca parere Golf V

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu prefer oricand VW, nu cred ca sufera comparatie cu Kia probabil si din cauza ca am golf :), aici sunt cam partinitor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Eu am pus in cumpana recent Ceed cu Golf V. Castigatorul a fost Golf V:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

ar fi culmea ca pe un forum vw sa iasa in avantaj alta marca....,treaba cu kia cee'd tre' studita, e mai roza situatia decat pare dar nu mai comentez ca de .. vw the best. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Destul de interesant topicul.

Eu pot sa zic ca nu sunt fan la nici una din aceste 2 masini ... am avut si dacia si reno acum am un golf 4 si o toyota avensis.

De toate am fost multumit ... si toate au si avantaje si dezavantaje.

Revenind la golf si la ceed, eu cred ca ambele masini sunt foarte reusite.

Totusi as inclina spre ceed din cauza faptului ca ofera mai multe la un pret mai mic.

Acuma vor veni multi sa imi zica ca nu ofera 4x4 sau DSG sau motor de 170 de cai sau varianta sport sau nu mai stiu eu ce.

Deci noi vb aici la general ... si in general procentele cu 4X4 sau DSG nu sunt chiar asa mari. Ce e drept cine vrea asa ceva ... nu mai are rost sa se oboseasca sa citeasca acest post si sa isi comande golf-ul fara nici o ezitare.

deci pana in 15 mii golf-ul mi se pare o alegere chiar proasta. Adica ai motorul de 1.4 de 80 de cai ... si asta spune multe.

Abia golf-ul misca ceva de la aceasta suma. prin Golf Comfortline 1.6 Benzin / 1.6l / 75 kW/102 PS / Manuala - 5 viteze.

Acuma daca cineva ii trebuie o masina care sa arate bine si sa se miste din punctul a in b .. ceed-ul best la 11999 sau undeva pe aici mi se pare super ok.

In bani astia iei un golf 5 sh .. si nu cred ca se compara (poate uni ma vor contrazice ... dar eu gandesc practic)

Daca dorim ceva mai bun un motor tsi incepand de la 122 de cai e solutia.. dar si pretul urca.

In acelas timp in bani astia te poti uita la un ceed cu un motor de 1.6 sau 2.0 diesel foarte bine echipata.

Dupa pragul psihologic de 20 k ceed-ul nu prea mai conteaza si golful este suveran .. dar nu numai peste ceed ci peste toate celelalte masini din aceasta clasa.

Concluzia mea este : Daca as avea pana in 13 mii as alege ceed / sau chiar pro ceed mai ieftin si mai frumos.

Pana in 16 mii as alege tot ceed dar diesel

pana in 20 mii .. hmmm aici e greu .. dar parca as merge pe golf .. sau poate pe altceva...

peste 20 mii nu stiu ... prea multi bani pentru o clasa compacta :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de acord cu tine, cu comparatia din final, referitor la pret/ce primesti. mai putin cu faza... peste 20.000 prea mult pentru o compacta. sincer, decat o clasa medie slab dotata, mai bine o compacta bine echipata. idem si la 15.000 la compacte. decat o compacta slab dotata, mai bine o masina mai mica de oras bine echipata (la 15.000 iei orice masina din clasa mica cu orice dotare posibila).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acuma daca cineva ii trebuie o masina care sa arate bine si sa se miste din punctul a in b .. ceed-ul best la 11999 sau undeva pe aici mi se pare super ok.

In bani astia iei un golf 5 sh .. si nu cred ca se compara (poate uni ma vor contrazice ... dar eu gandesc practic)

ceed 1.4 109 cai

11765 EUR

STANDARD

oglinzi ext tip convex reglaj manual

servodirectie WOW!!

inchidere centralizata

suport pahare fata

185/65 R15 otel cu cauciucuri michelin

capace roti plastic

roata rezerva mica

grila radiator cromata

bari protectie culoarea caroseriei

carlig

computer bord

bla bla

abs si ebd

geamuri electrice fata

11.950 luat la nimereala de pe un site de vanzari auto; e putin sub aia 11.999 euro de ziceai tu :D

golf 5, an 2005, 2.0 tdi 140 cp:

EURO 4; CUTIE MANUALA 6+1

4 GEAMURI ELECTRICE

OGLINZI ELECTRICE INCALZITE HELIOMATE

SERVO-DIRECTIE

12 AIRBAGURI

DUBLU CLIMATRONIC

COMPUTER BORD

XENON

JANTE ALIAJ

PROIECTOARE

INCHIDERE CENTRALIZATA

NAVIGATIE

SPALATOR DE FARURI

ABS,ESP,ASR

SENZOR DE CENTURA

SCAUNE INCALZITE SI ELECTRICE

TEMPOMAT

SENZOR DE LUMINA

TORPEDOU FRIGORIFIC.

DA!! NICI EU NU CRED CA SE COMPARA! Voi ce parere aveti??

Unii oameni chiar iau de bune anumite opinii. Opinia mea n-o luati nicicum, judecati intai. Fiecare isi merita soarta pana la urma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ceed-u de 1,4 ca sa aiba ce are golf-u de oricare motorizare standard trebuie sa pui mult pe el ....adik nivele de echipare ca dotari nu exista doar nivele de echipare , o porcarie a chinezariilor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gabriel, ai sa gasesti si la Kia Cee'd o lista destul de interesanta de optionale; ca pe acea lista de optionale nu-ti trece si bricheta, ci o da in standard e altceva.

Sincer, consider ca noi nu avem nimic nici de castigat si nici de pierdut, asa ca ceva mai multa obiectivitate nu ar strica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Detin masina din semnatura si inca 2 masini, acestea numindu-se KIA. Un Sorento si un Ceed Best. Vreau sa spun ca am ales aceasta masina pt oras, vroiam sa fie neaparat noua si sa aiba si ceva dotari in standard si un pret mai mult decat atragator pt o masina noua. Are motorul de 1,4 si 109 CP. La pretul de 11.400 (cu un mic discount :) ) cat a costat, pot spune ca este o alegere mai mult decat ok pt o masina noua. Masina arata bine la exterior cat si la interior, avand o calitate destul de buna a materialelor la acest pret. Per total put spune ca un ceed pana in 16.000 euro merita, mai mult nu, si nu vreau sa fiu inteles gresit, este pur si simplu parerea mea. Iar aceasta comparatie, intre Ceed si Golf, dupa parerea mea este putin cam deplasata, intre un model low cost ca sa spunem asa, si intre unul care tinde spre clasa premium (G6). Am condus si G5, iar acum avand Ceed-ul pot spune ca este o diferenta destul de mare, si aici ma refer la comportamentul rutier, la confortul oferit si ambient. Oricum, la 11.400 euro nici nu poti avea pretentii prea mari, dar cu toate acestea merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acuma daca cineva ii trebuie o masina care sa arate bine si sa se miste din punctul a in b .. ceed-ul best la 11999 sau undeva pe aici mi se pare super ok.

In bani astia iei un golf 5 sh .. si nu cred ca se compara (poate uni ma vor contrazice ... dar eu gandesc practic)

Eu sunt un om care nu doreste sa piarda vremea prin service-uri .. sau chiar sa le caute (in cazul masinilor sh ) sau vad pe unde e cel mai ieftin.

Pe de alta parte nici nu vreau sa mai scot alti bani din buzunar timp de 3 ani cat voi tine masina in afara de rata de la leasing si casco. Bine si reviziile obligatorii, fie ca e sh fie ca e noua.

Am un golf 4 sh .. pe care il conduce sotia, am avut ceva probleme cu ea le-am rezolvat .. am avut noroc cu ea cand am cumparat-o dar drept sa va zic in momentul asta daca as putea sa il vand si sa imi fac leasing pentru un pro ceed as face-o fara nici un regret, chiar daca as putea sa pierd per total mai multi bani , dar pot sa ii si castig in cazul in care in urmatorii 3 ani exista posibilitatea sa imi pice ceva pe golf. (si nu cred ca e imposibil).

E clar ca daca as lucra in domeniul auto .. sau ceva pe langa .. un sh ar fi o alegere mai buna dar asa .. eu sunt de parere ca masina noua e solutia pt mine.

PS: golf-ul meu e din dec 2001 si a fost adus in primavara, si am toate facturile si toate reviziile la el. Deci fostul proprietar (belgian) a bagat in el nu mai putin de 3000 de euro pentru intretinere si micile reparatii in numai 97k km la drumurile lor si cu garantie. Oare cat va trebui sa bag eu de acuma in colo ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca mergi cu grija, faci reviziile la timp si nu ai ghinion ca masina sa fie cu bube din fabrica, nu ar trebui sa bagi nimic in plus. totusi nu uita ca o revizie nu e deloc ieftina. ideal ar fi sa-ti faci un plan service si sa vezi pe unde ajungi cu sumele. daca doar din astea e efortul prea mare, ai grija.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic ca merita la ce ofera pt suma aia.plus ca ,daca nu ma insel , ai 7 ani garantie.un prieten si-a luat si am mers cu ea.

mi-a placut,insa nu mai mult decat un golf.golfu ramane golf si de aceasta comparatia ta nu e tocmai reusita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7 ani garantie inseamna 7 ani de revizie si service numai la ei. apoi nu e garantie totala, ci pe bucati, o sa vezi ca suspensia are o garantie, bateria o garantie, caroseria o garantie etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@c6t9 ai dreptate,garantia e pe bucati.5 ani din bara in bara (inclusiv suspensia) in limita a 150000 kilometri,bateria are 2 ani garantie data de producator (nu de kia) la fel si anvelopele,caroseria are 10 ani al anti perforare,motorul si cutia de viteze au cate 7 ani in limita 150000 km.

Parerea mea e ca pana in 17000 maxim e za best .Eu nu mi-as lua second decat daca ar avea pana in 10 mii km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi pare rau daca repet ce s-a mai spus, nu am citit chiar tot, imi vine greu sa cred ca s-a omis citatul aprox Clarkson: " referitor la Ceed, este super OK calitate-pret, nu prea ai ca sa-i reprosezi masinii la categoria ei, dar... eu m-as urca intr-o masina cu emblema asta in fata decat daca ar fi dric sa ma duca pe ultimul drum" chestia asta ar trebui sa stea deasupra pe forumil Kia asa cu in liceu diriga mea, a pus deasupra catedrei un citat Murphi " cei care nu stiu nimic ii invata pe altii."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dnldnl, cred ca esti un pic exagerat. Nu am condus KIA pana acum, am condus in schimb Clio, Logan, care sunt inferioare Ceed-ului. M-am urcat in ele, si nu am trait senzatii tari, nu am crezut ca voi muri. Este adevarat, tinuta de drum difera f mult, confortul de asemenea, dar bineinteles si pretul. Sa fim seriosi. Daca vrei o masina noua care sa te duca din A in B, la bani putini, ceed-ul este o alegere f buna. Am analizat-o pe strada si arata foarte frumos, iar interiorul pare placut. Nu stiu cum se comporta pe sosea, sau cat de confortabila e, dar eu cred ca sub 15 k eur, KIA este o alegere mai buna. Golf nou sub 15-16 k eur nu merita. Sunt de acord cu colegul catalin_u care a postat golful sh. Eu unul daca as avea 15000 mi-as lua un golf 5 sh super dotat, si cu km putini, si an bun. Dar sunt si colegi care nu sunt de acord cu o masina SH. E alegerea lor. Sa incercam sa nu vedem doar ce conducem. Pe langa VAG mai sunt multe marci.

Numai bine

George

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu m-as urca intr-o masina cu emblema asta in fata decat daca ar fi dric sa ma duca pe ultimul drum" chestia asta ar trebui sa stea deasupra pe forumil Kia

Parerea mea e ca inca nu te-ai maturizat .. sau ai bani de spargi ..

Om vedea dupa 2 ani de zile cati isi mai cumpara masina in functie de cat de bine arata sau in cat timp prinde 100 km.

Vin vremuri grele si se va ajunge din nou la chestia cu masina trebuie sa te duca din punctul A in punctul B cu un cost cat mai redus. (si pentru bucuresteni cu un timp cat mai redus .. daca se poate :))

Loganul este o masina foarte ok .. mult mai evoluata decat multe alte sh-uri vechi. Iar kia ... e mult peste.

Nu zic golf-ul este peste ambele .. dar nu cu mult. .. dar este.

Iar pentru cei care au bani de sparg si vor sa ii arate .. eu zic ca sunt masini mult mai tari decat golf-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mariusx, nu trebuie sa ai bani sa spargi pentru a-ti lua un Golf. Clar Golf-ul este peste Ceed, iar loganul nu cred ca are ce cauta in aceasta comparatie. Repet, Golf clar peste Ceed, dar merita diferenta de bani? Asta ramane la latitudinea fiecaruia. Pana la urma o masina are de indeplinit o functie. Functie pe care toate o indeplinesc. Diferenta de pret este data de felul in care isi indeplineste aceasta functie fiecare masina in parte. In ceea ce priveste [i]"Loganul este o masina foarte ok", sa nu exageram. Loganul este o masina ok, si atat.

George

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!