Jump to content

Am Comis-o Cu Antigelul


stansatan
 Share

Postare recomandată

Mai cunoscator cum nu sunt, invat mai mult din greseli :-(. Manualul fiind in nemteste (nu tocmai limba mea favorita).

Ideea este ca am completat nivelul de antigel cu antigel albastru luat de la OMV. Am inteles ca am zbarcit-o si ca ar fi trebuit sa pun antigel roz G12.

Ce pot face acum? Mai precis de unde iau Antigel roz, G12 si unde pot curata instalatia (pe 27-28 dec).

Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cumparat poti sa-l iei de la orice dealer VAG. Apropos, completeaza si tu profilul in mod corespunzator, sa stim de unde esti. Daca esti din Bucuresti vezi la Porsche sau la Midocar. De asemenea cred ca si pe la dealerii Skoda sau Seat ai putea gasi (deci, daca esti din Bucuresti, vezi Brady Trade, Avia ...). Tot ei te pot ajuta si cu curatarea instalatiei. Nu stiu ce program au de Sarbatori, trebuie sa te interesezi (vezi pe Internet sau la telefon).

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are nimic daca ai completat doar.Daca este antigel pentru radiator de alu lasa-l asa,nu are nici pe dracu'.

Luigi Vicol

Modificat de l.u.v
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt din Bucuresti, am updatat la profil. Mersi pentru info.

Am inteles ca antigelul albastru are alta compozitie.. silicon sau nu stiu ce prostii. Am pus cam 1L de albastru. O sa merg la OMV sa citesc pe sticla aia ce si cum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat anu trecut de pa PBN 1,5 de G12+ destul de ieftin cateva sute de mii ... il potzi turna in G12 ma vechi si e roz si aia e ... nu uita de densitate :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar, e important sa obtii concentratia corespunzatoare. Daca antigelul este prea diluat sau prea concentrat nu va oferi protectia optima. De aceea poate e mai bine sa-ti cureti instalatia si sa o umpli cu antigel intr-un service specializat. Apoi, doar sa mai completezi cate un pic daca e cazul poti face si singur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Antigel G12 poti sa gasesti la orice magazin de piese auto; sunt mai multe marci care au asa ceva. E destul de mult 1l asa ca fa cum ti-au zis si restul, curata instalatia si apoi pune antigel curat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca o intrebare. Cat lichid incape in total in instalatie. Petntru o combinatie 50-50 sa zicem, cat antigel tb sa cumpar? Si ca sa curat instalatia, cam cata apa distilata?

Mersi pt sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

G12 mai trebuie diluat? eu stiam ca se toarna direct in rezervor si gata... e facut pt. -35.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca o intrebare. Cat lichid incape in total in instalatie. Petntru o combinatie 50-50 sa zicem, cat antigel tb sa cumpar? Si ca sa curat instalatia, cam cata apa distilata?

Mersi pt sfaturi.

In total la motorul tau, 8,2 litri (daca nu m-a lasat memoria)! Socoteala o faci si tu... :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

vreau sa curat si eu instalatia am ca un fel de depuneri pe peretii vasului de expansiune, e ca un fel de mizga deschisa la culoare( deci nu am urme de ulei) am inteles ca se formeaza aia cind se completeaza cu alt tip de antigel.. o sa pun intai apa distilata dupa golire si sa merg citeva sute de km cu masina asa? mecanicul mi-a spus ca nu e bine sa pun un flacon special de curatire am vazut ca sunt in magazine si se pune in apa distilata si se lasa motorul sa mearga 30 min apoi se clateste inca o data cu apa distilata apoi se pune antigelul... voi ce parere aveti cum sa procedez? oricum antigelul meu de pe masina e de o culoare brun deschis dar fara impuritati si destul de transparent.. banuiesc ca nu a fost schimbat niciodata si are 4 ani masina si 183 mii la bord

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cumva e un roz? Teorertic, antigelul il schimbi cand schimbi distributia. Se poate recupera, insa la 50 lei nu merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!