Jump to content

Rezervor Lichid Parbriz Spart


alex_passat
 Share

Postare recomandată

Salut, 

O marca, ceva anume?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu conteaza,eu am dat 22Lei si are mai bine de 6 luni de când e pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dai roata jos, demontezi protectia (carenajul) dinspre bara fata de la roata de pe partea pe care ai montat vasul cu stopgel ( la B6 cred ca este pe stg.)

 si ai acces in zona pompei. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este pe dreapta - pe partea pasagerului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toti pasii acestia i-am facut. Intrebarea mea este cum fac mai departe? Este doar infipt in rezervor sau este prins cu vreun surub? Cum se vede in poza de mai sus am acces doar dinspre roata. In partea dreapta a pompei, nu vad si ar trebui sa dau bara jos ca sa imi dau seama ce eate acolo. Deci este doar infipta acolo? Ms.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este doar infipta. Nu are nici un surub. Eu am si spalator de faruri cu pompa separata si am dat bara jos pt ca nu aveam acces. E usor de dat bara jos, singura problema sunt piulitele de sub far, in rest e treaba de 10 minute.

Modificat de valioglu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu trebuie sa dai bara jos,eu am schimbato fara sa dau bara jos.Pompa veche e la fel ca cea noua,parca are doar o garnitura care ramane pe rezervorul de lichid.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se vireaza roata, se desface protectia de plastic de la contraaripa si poti ajunge la pompa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna seara in ultimul timp tot scriu pe forum despre problemele pe care le am avut si acum rezervorul lichid parbriz spart. Speram sa fie garnitura sa scap repede dar nu. Am ajuns astazi la service si fara sa desfaca scutul se vedea cum un surub de la scutul de la bara ajunsese in rezervorul de lichid si pe acolo tot curgea. Pot spune ghinion. Ei mi au spus ca cineva a strans foarte tare acel surub cu filet pana a dat in rezervor. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Surubul in cauza nu e al masinii, daca a ajuns sa patrunda vasul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Mi se aprinde intermitent martorul pe galben la lichid parbriz chiar dacă în vas se află destulă soluție. întrebarea e dacă pot ajunge la mufa cuplei pe care o suspectez ca e oxidată si sa dau cu spray de contacte dind apărătoarea carenaj roata jos sau numai pe la proiector? Nu îmi dau seama pe unde e cupla aia. Sau ce cauza e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da.Poți sa ajungi la mufa de la pompa desfacand aparatoarea.Daca la ea vrei sa ajungi.

Modificat de claumedel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am desfăcut proiectorul si grila si am scos mufa la senzor curățat cu spray de contacte. Dar iarăși martorul se aprinde cu intermitenta in bord. Întrebarea e dacă si cum se scoate senzorul ăla e prin înșurubare în partea de jos a rezervorului. Sau suntez cupla cu o lita ori se poate din calculator să debifez opțiunea?? Dar asta cînd o să pun testerul pe mașină ca eu nu am așa ceva. Aștept păreri.....

Este vorba de mufa senzorului nivel lichid nu cea de la pompă......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senzorul tragi de el și îl scoți. 

Martorul se poate dezactiva cu vcds - ul, pe 17-instrumente 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc de informație . Nu am tester si nici nu mă pricep la el. Mai încerc varianta sa dau jos senzorul sau să îl suntez în cupla ca am loc unde să fac operațiunea asta e cald afara deocamdată. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma îndoiesc sa fie o problema cu senzorul.... Fa punte și vezi dacă îți mai da = cablaj cu probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Am rezolvat cazul cu bicarbonat dizolvat in apa bănuiesc că a curățat senzorul ce se oxidase. Dar acum am alta problema...in drum spre mare se aprinde martorul..completez și văd că curge jos picătură după picătură in dreptul proiectorului. Acum am sa incerc cînd ajung acasă să scot inițial proiectorul și grilajul ...apoi carenajul de la roata. Sper sa vad pe unde pierde bănuiesc un furtunas ceva..voi completa cu apă înainte de plecare sa nu am deschis martorul in bord. Așa pompa funcționează stropește și parbriz și luneta cu presiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare ,

Chiar daca nu a mai postat nimeni de ceva timp in acest topic imi incerc si eu norocul. Am o problema la rezervorul de lichid pentru parbriz , pierd lichid pe la garnitura de la vas .Am incercat sa cumpar garnitura dar nu am avut noroc sa gasesc si am incercat un "romanism" sa pun silicon in jurul acesteia si putina banda izolatoare pe partea pompei care intra in vas pentru a sta fixa. Am rezolvat problema scurgerii dar am creat alta asa ca a trebuit sa ma intorc de unde am plecat iar in momentul de fata singura solutie la care ma pot gandii este sa cumpar alt rezervor si voiam sa vad daca are idee cineva daca se poate cumpara de undeva garnitura separat sau ma resemnez si merg la sigur cu un rezervor nou.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DE la reprezentanta sau orice magazin de piese auto pe baza codului sau macar a seriei VIN.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salut

Aceeas problema cu garnitura o am și eu. Stie cineva unde pot găsi? Garnitura aceea în care se înfige motorașul

Mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

magazin piese, reprezentanta, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am cautat dar nu am găsit.... aveți idee dacă are vrun cod ceva , sau cum sa o caut? 

Mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Garnitura de la motorasul de spalat parbrizul sau farurile ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am sistem de spălat faruri. Garnitura de cauciuc în care se înfige pompa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!