Jump to content

Oglinda Lovita


feclistluci
 Share

Postare recomandată

90 ron pe ce ?!

la PBN am fost ieri si astea sunt preturile:

oglinda = 150 ron

carcasa = 90 ron + vopsit 50 ron

semnalizare = 78 ron

manopera = ~100 ron

ce se pastreaza si deci nu se mai adauga la pretul total -> bratul si mecanismele

daca era vorba de oglinda stanga .. ar fi fost 1200 ron doar oglinda ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

^

90 ron pe semnalul de la oglinda !

Oglinda si restul sunt scumpe, de gasit la dezmembrari, nu cred ca o sa gasesti, insa poti sa vezi cat costa la Volksparts !

Modificat de gtigabi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MARE dezamagire pt volksparts ...

cica "avem 2 feluri de oglinzi, originale sau facute de X "(n-am inteles exact de cine)

originala - 180 RON (PBN - 150 RON)

"neoriginala" - 90 RON

carcasa - 150 RON (PBN - 90 RON)

semnalizare - 100 RON (PBN - 80 RON)

ca sa nu mai zic ca ei nici nu monteaza nici nu vopsesc

deci .... no comment ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Dreadfull

eu cred ca nu ai de ce te plange pentru ca e firesc ca un magazin de piese auto specializat pe AM sa-ti ofere preturi ceva mai mari decat la importator... e circulatia bunurilor (in cazul de fata pieselor) in natura :offtopic:

Cat despre vopsit, nu stiu daca sunt atat de multe magazine (repet, magazine) care sa-ti ofere asa ceva...

Sfatul meu e sa mergi pe OEM pentru mai putina bataie de cap si calitatea (teoretic) corecta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu din cate stiu porsche-ul baga si pretul pt manopera chiar daca nu o faci la ei .. chiar si pt un amarat de bec

(eu asta am auzit ...)

iar diferenta mi se pare prea mare intre PBN si Volksaparts ... totusi in cazul asta ... nu vad din ce traiesc magazinele astea :offtopic:

e clar ca o fac la PBN .. fara dar si poate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

si asta presupune ce ? eu inteleg de-acolo ca presupune doar semnalizarea care scuza-ma ... pai 175 RON/2 = 87,2 RON/bucata .. pai porsche imi cere 80 RON pt ele originale (da, vad ca alea-s negre)

pe mine ma intereseaza toata oglinda nu doar semnalizarea :|

P.S: ar fi totusi o idee sa am oglinzi negre...poate ar da bine cu jantele/geamurile negre :soare:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dreadfull - nu presupune absolut nimic... era o idee generala, nu am postat pentru tine... dupa cum vezi nu esti singurul care are aceasta problema, venisem doar cu o alternativa la cele stoc, nu am zis ca sunt mai ieftine sau altceva... eu initial le vazusem pe tmtuning la 50 usd si ulterior si la noi la 1.750.000... fiecare face ce vrea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

S-a discutat mai la inceputul topicului de plasticul de la semnalizare. Si s-au estimat cateva preturi. Am o sugestie. Nu stiu cati dintre voi cunosc cartierul militari, zona apusului. Cum mergi pe Iului Maniu, imediat dupa intersectia cu strada apusului, aprox 100 m, la parterul unui bloc sunt niste baieti, care repara plsticele astea... Nu o sa va vina sa credeti cat de bine ies. :) Eu mi-am reparat un proiector la ei. Am platit 20 ron pentru "turnat" geamul (ETANS) pe proiectorul meu. Doar ca nu e geam, e plastic. Oricum, temporar, pana fac rost de bani pt un proiector nou, merge. Am aprox 8 luni de cand merg asa. :) Revenind, daca mie mi-a iesit asa bine proiectorul imaginati-va ca si semnalizatorul va iesi la fel de bine, si chiar e o solutie, pt ca nu cred ca se ajunge acolo la temperaturile din proiector, nu? Sper ca va folosi cuiva informatia asta :D

Toate cele bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Astazi am reusit sa imi gasesc si eu oglinda avariata... :) Este distrus semnalizatorul, si exact desupra lui (este indicat in poza) un pic ciobit din carcasa. Cam cat jumatate din unghia de la degetul mic. Nu e crapata, nu e sparta, doar bucatica aia lipsa. Exista fibra de sticla sau ceva asemanator, cu care sa repar zona? Mersi frumos

post-29385-1231283433_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patit si eu chestia asta,dar la mine nu era sparta carcasa,era spart doar semnalul si carcasa zgiriata.

Semnal nou 90 lei,vopsit carcasa 50 lei.

Cum vrei tu cu fibra nu cred ca merge,pune-i semnalul si vezi cum se vede, trebuia sa cauti acolo bucatica aia lipsa poate mergea lipita...

Dar la cat de mica zici ca este bucatica aia lipsa,eu cred ca nu se observa

Modificat de alex_WMV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in toamna asta, dupa un sfat primit de la un prieten din conducerea unei firma de piese auto, mi-am cumparat Picatura si am confectionat dintr-un capac de caserola (primita de la Auchan cand mi-am luat masline) un petec (cam de suprafata unghei mari de la picior).

la post #10 (vezi la pag.1) am pozele cu problema pe care o aveam (o gaura cam de diametrul unui creion). in mijlocul petecului am lipit o bucatica mica din acelasi material (caserola) care, la aplicarea petecului pe plasticul semnalizatorului, sa intre in gaura.

evident, inainte de lipire, am curatat bine semnalizatorul cat si petecul, apoi am pilit (cu o pila mica rotunda) suprafetele.

de atunci arata bine, n-a mai trebuit sa merg nicaieri si apa nu mai intra acolo.

nu am facut poze cu realizarea, dar daca doreste cineva, pot sa revin si cu imagini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi bine sa pui si niste poze,sa vedem cum a iesit....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, am iesit putin afara si am facut pozele. Am pus o poza cu oglinda murdara si una facuta dupa ce am curat local oglinda (in interiorul ei a mai ramas ceva mizerie acumulata timp de mai bine de o jumatatea de an in care fie am pus scotch (nu va recomad decat ca solutie temporara de o zi doua, altfel va murdareste plasticul), fie n-a fost nimic pt ca mi-a cazut schotch-ul.

[Apropo, bucatica din caserola pe care am lipit-o pe petec astfel incat sa intre in spartura e de la coltul caserolei (am ales-o asa pt ca are niste excrescente in profil). E o chestie de finete, mai mult pt consolidarea petecului. Dupa ce s-a fixat aceasta bucatica pe petec am trecut la lipirea propriu zisa a petecului.]

E bine de respectat instructiunile de la lipirea cu Picatura (cu un plus de 25% la timplul de lipire).

post-21952-1231594402_thumb.jpg

post-21952-1231594450_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, abia acum am reusit sa imi pun poza cu oglinda avariata. Se vede bucatica sarita din carcasa. In rest carcasa este intacta, cu exceptia unor zone in care este un pic avariata vopseaua. Credeti ca pot sa repar cu ceva acolo? (chit... :), o bucatica de plastic..)Urmeaza sa iau si semnalul, insa nu am avut timp, nici sa il cumpar, nici sa il montez.

post-29385-1231773040_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista chit pentru plastic, incearca la un magazin Policolor, dar o poti rezolva si cu Poxipol, eu am reparat o bara de Logan. Nu-ti trebuie decat o mana indemanatica si faptul ca trebuie sa revopsesti toata oglinda. Daca era vara , te ajutam eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am un Passat din 94 si mi s-a dezlipit oglinda stanga (sticla de pe carcasa). CU ce o pot lipi la loc si cat mai bine ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tapric oglinda o poli lipi cu banda dublu adeziva de tip 3M.O sa iti tina mai ales ca bandourile sunt lipite de usa tot cu acest tip de banda.

Cat despre oglinda baietilor eu zic ca e lucru romanesc ce facem noi aici incercand sa punem cate un petic pe oglinda.Aceasta se gaseste in magazinele de specialitate atat intreaga cat si pe bucati,capacul venind pregatit pt vopsit.Pretul nu e extraordinar de mare deoarece sunt produse de DEPO sau TYC de origina taiwaneza.calitatea este aproape de cea originala VW si nu mai umblati cu ele atarnand sau sparte.Ne batem joc de contructor si de pasiunea pt aceasta masina....

O sa pun maine preturile aici daca mi se va cere cand voi fi la birou.....

Drumuri bune!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune te rog pretul pentru capac oglinda stanga golf 5, si semnalizator, aceeasi oglinda. Sunt foarte curios.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Capac oglinda stanga DEPO 90 lei

Geam oglinda stanga DEPO 99 lei

Oglinda electrica si incalzita DEPO 500lei

Semnal lateral pe oglinda stanga OE 79 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am "reusit" si eu sa o comit cu oglinda....atasez poza....Daca ma duc sa-mi cumpar plasticul ala transparent de la semnalizare il pot monta fara probleme la service? Ma refer daca imi trebuie o dovada ceva de la politie. Mai si carcasa putin zgariata...din ce se vede credeti ca poate iesi la un polish ceva mai tare? Astept o parere. Multumesc!

post-32517-1236530319_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie sa te duci la service. Iti iei tu frumos semnalul de la magazin (reprezentanta - parca scorpion e in galati), si ti-l montezi pret 80-90 lei. Daca ai casco, nu merita sa il strici pentru suma asta. Dureaza 10 minute toata treaba, iti zic din proprie experienta. Doar sa ai un torx pentru ca asa sunt suruburile de prin oglinda. Si la zgarietura... aia trebuie retusata, pentru ca nu va iesi la polish. Parerea mea personala este ca nu merita revopsita ci doar retusata de tine cu un spray facut pe codul tau de vopsea, pentru ca este un loc in care sigur va reaparea zgarietura... Spor la treaba :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poti spune te rog frumos, de unde pot comanda spray-ul asta?, tot de la reprezentanta? sau de unde?

Modificat de dudu
Nu mai da Quote mesajului anterior! Foloseste FastReply sau AddReply! Multumesc! ESTE ULTIMUL AVERTISMENT!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astea se fac la comanda la diverse magazine de vopseluri. Nu stiu sigur daca se gasesc si la reprezentanta. In Bucuresti sunt la targ la vitan niste baieti care ti le fac pe loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!