Jump to content

Oglinda Lovita


feclistluci
 Share

Postare recomandată

Multumesc pentru interventie .. doresc sa achizitionez oglinda noua si de aceea o idee orientativa nu mi-ar strica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrucat am spart oglinda din dreapta as dori pe cat posibil sa aflu un pret aproximativ pentru o oglinda de GolfV (inclusiv semnalizator) pe nuanta savagegreen.

Va multumesc anticipat pentru orice informatie.

Pai in primul rand ar trebui sa stii ce iti trebuie exact. Astfel, oglinda vine din mai multe bucati:

- brat oglinda (partea care vine prinsa pe rama de usa) care are pe ea si semnalizatorul si care costa undeva la 300 ron

- geamul de oglinda, care in functie de ce varianta ai, poate fi undeva la 200 ron sau 1200 ron daca este heliomat

- carcasa de oglinda care este undeva la 150 ron si la care se adauga vopsitul inca 200 ron (vopsea+manopera)

De asemenea trebuie sa mai ai in vedere si o manopera frumusica, avand in vedere ca pentru a schimba bratul de oglinda trebuie sa dai jos capitonajul de usa.

Bafta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere faptul ca nu ma pricep atasez patru poze pentru lamuriri; nu as dori sa platesc pentru componente ce nu imi sunt necesare .

Totodata mi-ar fi utile sfaturi strict legate de abordarea celor de la service caci traim in .. Romania . Multumesc .

post-15273-1211998419_thumb.jpg

post-15273-1211998424_thumb.jpg

post-15273-1211998427_thumb.jpg

post-15273-1211998432_thumb.jpg

Modificat de Designer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din poze am impresia ca iti trebuie doar sticla si semnalul. Semnalul costa cam 80 Ron nou la reprez. Sticla o vezi mai sus. De schimbat ar trebui sa te bagi ca e destul de simplu. Trebuie doar 2 capete Torx. Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si carcasa (verde) este rupta .. Influentez in vreun fel garantia daca ma ocup 'eu personal' (proprietar) de montaj? De asemenea unde pot gasi o schema (de montaj) a acestui accesoriu' ?

Modificat de Designer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este, se vede in ultima poza, si carcasa e rupta. Pai e bine, ai scapat de piesa cea mai scumpa ... cauta ceva second, daca nu gasesti, comanda-le. Geamul, carcasa si semnalizatorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnilor si eu am avut oglinda data peste cap de un dobitoc si a sarit carcasa fara sa se rupa. Studiati mai atent ca nu e rupta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu vreau sa dau verdictul dar nu imi pare a fi desprins de 'buna voie' in locatia respectiva ..

post-15273-1212001460_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum ca ai indicat locul se pare ca ai dreptate. Din cauza calitatii destul de slabe a pozelor am crezut ca este o reflexie. Scuze, am vrut doar sa ajut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patit eu la fel , am schimbat toata oglinda pe casco , pret 900 ron ; exagerat dupa mine da atat a fost. Carcasa chiar daca este desprinsa/putin sparta gaura aia de prindere se poate repara , e posibil sa nu mai stea la fel de tapan dar va sta ; in caz ca nu ai senzorii de temperatura si motorasul care misca oglida afectati iti sugerez sa insisti sa nu schimbe toata oglinda . Dupa ce o repara sa verifici sa se sincronizeze bine stanga cu dreapta , ca de obicei oamenii le lasa dereglate.

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai oglinda vopsita si toate componentele montate pe ea , se poate inlocuii cu cea veche destul de usor.

se scot toate suruburile la vedere de pe fata portierei plus unul ascuns sub plasticul de comenzi geamuri, se da fata jos, se demufeaza vechea oglinda si se mufeaza cea noua. Daca te pricepi cit de cit la surubarit si nu esti unu care tremura cind bate un cui , poti singur sa faci operatiunea asta.

Daca nu te descurci te ajut cu cea mai mare placere numai dupa 6 seara .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragii mei, va doresc sa nu aveti nevoie niciodata sa schimbati oglinda heliomata cu totul, adica inclusiv suportul de oglinda, cel care sta pe rama portierei... :lol:

Iata de ce:

- tapiterie demo+montat - 55 ron

- oglinda completa stg inlaturare - 27 ron

- carcasa oglinda stg - 90 ron

- vopsire carcasa oglinda - 68 ron

- mecanism oglinda stg - 870 ron

- geam oglinda - 1250 ron

- materiale mici - 5 ron.

Cred ca am fost convingator...

Daca stie cineva pe unde as putea gasi preturi mai mici pentru piese de origine, il rog sa imi spuna si mie.

Pe viitor vreau sa refac oglinda veche si mi-ar mai trebui urmatoarele: carcasa oglinda si mecanismul cu tot cu suport pentru rama portiera si cu semnalizator. Paradoxal, geamul vechi e intact. :P

La mine a fost rupt acel con din suportul oglinzii, pe care se rotea oglinda pentru pliere; a mai fost zgariata urat carcasa cand a fost data peste cap si a fost spart semnalizatorul. Motorasele sunt bune (reglare geam oglinda, pliere oglinda), dar nu cred ca voi gasi doar suportul.

Bafta! :P

Modificat de adyp2003
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@designer

Si eu am avut oglinda sparta(carcasa, semnalizator, oglinda,si in carcasa este un plastic de prindere a carcasei) cu totul a fost 680 ron. Daca iau detailat

Carcasa oglinda(neagra nu vopsita) 420 ron

semnalizator oglinda 80 ron

oglinda (nu mai stiu cat a fost ca nu mi-a venit oglinda ca nu s-a spart:D)

acel plastic din interior 40 ron

oricum treaba a durat 15 minute (se schimba foarte usor, acum stiu)

Decat sa o faci pe casco du-te la magazine specializate si le gasesti mai ieftine, si poti sa le schimbi tu sau te ajutam insa mai e treaba cu vopsitul :icon_thumright:

Am schimbat-o pe casco(nu stiam de) si m-a costat atat, altfel m-ar fi costat mult mai putin.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inteleg ce imi spuneti, sa zicem ca m-as descurca cu montajul dar in principiu :

- doresc piese noi

- bratul nu este afectat

- nu inteleg in ce consta vopsitul caci carcasa e din .. plastic'(nu am vazut cum sunt/arata separat-noi) , in opinia mea desigur.

- masina nu are asigurare casco

- daca lucrarea este bine facuta nu m-ar deranja 50-100ron in plus.

- nu locuiesc in Bucuresti

Am apreciat sugestiile (inclusiv intentiile).

Modificat de Designer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate oglinzile vin negre(asa vin ele) si trebuie vopsite(depinde de culoarea masini si daca ai oglinzi vopsite), de cumparat s-a mai discutat preturi. Da si eu consider sa le ei noi si originale. Daca este poti sa te duci la un service al vw si sa incerci sa discuti o persoana care se ocupa lde service, cat ti-ar lua sau daca poate sa-ti monteze oglinda.

Bafta si sper sa le rezolvi curand

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inteleg. Sunt in culoarea caroseriei (verdele acela .. savage-green metalizat) .

- voi merge la reprezentanta vw din localitate dar nu imi inchipui ca as putea cumpara piese ce nu pot fi originale (ideea ca traiesc in Romania imi ucide tot timpul insa..)

- poza e din vremuri bune (mirror)

Mersi

post-15273-1212058424_thumb.jpg

Modificat de Designer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salve,

De curand mi am schimbat si eu semnalizarea din oglinda stanga. Am urmat pas cu pas link ul : http://diy.oempl.us/article_info.php?artic...04d157f36d814ff si am reusit.....in mare masura!!!!

Insa acum de fiecare data cand depasesc 60 - 70 km/h imi SUIERA rau de tot....aud sunetul din masina cu geamurile inchise si chiar si cu muzica!!! :)(

Am luat o jos si am pus o iarasi insa problema.....inca o mai am!

Are careva vreo idee.....as aprecia!

10x

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic sa verifici ca sunt stranse suruburile si clemele au intrat la locul lor... e clar ca daca intra putin aer prin corpul oglizii va suiera, in plus strici aerodinamica masinii :)

eu nu am urmat pasii din D.I.Y.-ul respectiv: am dat jos sticla, corpul oglinzii si am desfacut suruburile de la punctul 2.1 din D.I.Y. (cu marele ajutor al lui C O S M I N)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut .. am avut nefericirea sa ma trezesc cu oglinda dreapta sparta ... asta insemnand: oglinda in sine, semnalizarea iar carcasa crapata .. in rest totul "bine" (inca o mai pot rabata electric si .. inca o mai pot regla :|)

intrebarea mea este urmatoarea: cat m-ar costa o oglinda cu totul ? cu tot cu manopera .. pret estimativ .. (este in culoarea caroseriei .. candy white)

intreb pentru ca as avea CASCO 1200-1500 E daca vin la ei cu prima problema in ultimii 10 ani (asigurarea a fost mutata de pe fosta masina) .. acum este 600 E/an si nu cred ca merita sa o fac pe asigurare .. parerea mea (e vorba de reducerea oferita de asigurator daca ai nush cat timp fara incidente) - am la ASIROM

EDIT: masina inca mai are asigurare ... deci ar fi bine sa o fac la ei .. nu ? PBN .. ?

Modificat de Dreadfull
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa cauti la dezmembrari... poate ai noroc sa gasesti chiar pe culoarea masinii tale...

Daca vrei sa iti iei piese noi cere codurile aici http://vwforum.ro/index.php?showto...0&start=120

O carcasa noua insa va trebui vopsita...

Operatiunea de inlocuire in sine e foarte simpla, cu un set de torxuri si putin chef de munca te descurci sigur, sunt si ceva DIY-uri dupa care sa te ghidezi

Bafta :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la oglinzile rabatabile electric cred ca e mai complicat .. :)

iar partea cu "dezmembrari" nu-mi suna prea bine ...

totusi e vb de un gti .. m-as simti prost sa fac asta .. nu deci ... PBN-u nu face asa ceva ? face ... n-are de ce sa nu faca .. dar poate ma ajuta cineva cu un pret estimativ ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa ce am citit topicul asta (cap-coada) am aflat cam cat m-ar costa ... dar mai am o nelamurire .. cu oglinzile heliomate

oglinda (in sine) heliomata e 1200 RON !?

deci ..

- carcasa = 150 ron

- semnalizatorul = 80 ron

- bratul e intreg = 0 ron :icon_thumright:

- vopsit 50 ron ? (candy white)

- oglinda = ?

cat de mare e diferenta intre oglinda heliomata si cea simpla ? cea simpla n-are nici un fel de tenta sau ceva ? plus ca nu prea am inteles chestia asta .. eu la mine observ ca pe lateralele oglinzii am o "banda" (de jur imprejur) cu o tenta mai verzuie .. credeti-ma ca habar nu am ce rol are ..

fac poze maine si va arat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai oglinda dinaia cu ''banda'' inseamna ca e modelul heliomat care costa undaeva in jur de 1200 ron Cea simpla doar cu incalzire costa pe la 150 ron si se poate monta in locul celei originale Ai de izolat doua fire care alimenteaza sticla de la oglinda Inceaca totusi sa apelezi la casco si sa pui originala ptr ca ''totusi e vb de un gti''

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nu ca ...

"nu apelez la casco" dar "pun originala" .. intelegi ? :offtopic:

mersi pt raspuns !

P.S: e rabatabila electric .. asta-i creste pretul si mai mult... nu ? sau asta tine doar de brat ? (care e intreg si "functioneste" :D)

Modificat de Dreadfull
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu aceeasi prob cu cel de la oglida dreapta, cumparat de la Volksparts, si montat de un prieten, am dat 90 Ron pe el + 2 beri montajul :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!