Jump to content

Oglinda Lovita


feclistluci
 Share

Postare recomandată

Salut,

De dimineata am gasit oglinda din dreapta lovita, s-a spart bandoul acela tansparent care acopera semnalizarea.

Aveti idee, se poate schimba doar acel bandou sau trebuie toata oblinda?Stiti cumva si de unde pot cumpara altul?Imi puteti explica cum se schimba?

Mai sunt si ledurile acelea, sa le acopar cu ceva avand in vedere vremea de afara?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am lovit oglinda si am spart semnalizarea din oglinda iar la service au schimbat intreg modulul de semnalizare nu numai geamu care era crapat si a costat acu vreo 5 luni vreo 80 Ron cu montaj cu tot . Numai gemuletul de plastic nu il vor schimba vor schimba tot corpul semnalizarii ..

Modificat de rfh
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patit-o si eu acum jumatate de ora. S-a spart bandoul de plastic si a sarit capacul care acopera oglinda.

Mai stii cumva daca aveau pe stoc tot modulul? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rfh- aveau pe stoc corpul semnalizarii culoarea masinii?Unde ai fost?la ce service?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am fost la Porsche Bucuresti Nord si am luat piesa(o aveau pe stoc). Pret 72 RON. Cod: 1K0 949 101

img2675lm0.th.jpg

img2673sv2.th.jpg

Trebuie sa astept cam o luna ca sa o pot schimba la ei...Nu cred ca o sa am rabdare :)

Daca vreti sa faceti singuri toata treaba...

http://66.102.9.104/search?q=cache:VrLlKtp...;cd=1&gl=ro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte tare..o sa merg si eu sa cumpar piesa.

Multumesc pentru ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@feclistluci - eu am luat piesa de la Euro Tehno Grup din Pitesti si de inlocuiat a inlocuit-o un baiat de la service in parcare ca daca stateam sa astept programarea de service dura prea mult ...

Colegul caine a postat extraordinar cu tot luxul de amanunte cum se face schimbarea ... bafta ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut! Am si eu becul ars de la semnalizatorul de pe oglinda din dreapta si nu stiu ce si cum pot demonta ca sa-l schimb.

Stie cineva cum se face? Thx!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

duminica asta, la un drum de CJ, o pietricica mi-a pocnit si mie bandoul de plastic de la semnalizatorul din stanga de la oglinda. gaura nu e enorma (e de marimea unui creion; am atasat imaginile).

masina e noua, de o luna si ceva (am aproape 1900km) si e luata pe leasing de firma.

intreb si eu, fiind in garantie, avand casco, la cazuri din acestea cei de la service iti inlocuiesc piesa sau trebuie tu sa te duci si sa te descurci cum poti ?

post-21952-1204633612_thumb.jpg

post-21952-1204633630_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi la politie ( sectia accidente ) pe raza in care este masina ( firma ) ia ti cu tine asigurarile ( obligatorie , casco ) acolo dai o declaratie cu ce sa intamplat, politia iti va da un ordin de reparatie ( o adeverinta ) cu care mergi la asigurator ( casco ) pe baza acestui ordin si a politei casco ei iti vor da o alta hartie cu care veri merge la serviceul de unde ai cumpartat masina, acestia iti vor face o constatare si daca ai putin noroc in aceaiasi zi iti vor schimba si semanulul ( de regula au mereu pe stoc oglizile , semanlele de la oglinzi ). Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

decat sa alergi cu casco...mai bine o faci pe banii tai...stai o gramada pana faci constatari si pana primesti acceptu de la ei ... eu am patit asa cu parbrizu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde la cine ai casco si depinde la ce service mergi, inseamna foarte mult aceste 2 lucruri, eu am patit o cu oglinda stanga : carcasa ( vopista ), semnal spart, oglinda zob, suportul interior spart in total cost ( pe casco ) 900 ron , in concluzie atata timp cat ai casco nu merita sa mai dai si bani din buzunar, iar daca ai ordin de reparatie poti sa mergi linistit in cazul in care politia te va intreba ceva ( la tine cred ca nu este cazul, este prea minora avaria ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oglinda ca atare costa 150 ron. Eu am schimbat-o pe dreapta.

Se monteaza foarte usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana una-alta am aplicat un scotch acolo (sa nu patrunda apa). aproape ca nu se vede. casco stiam ca se face (nu stiu daca e gata pt ca am numerele permanente de aproape 2 saptamani; se ocupa cineva de la firma). fiind pe leasing, de service se ocupa o reprezentanta VW (Auto Top Co Tg-Mures). eu stiu ca sunt seriosi!

oricum, e o avarie minora, doar a plasticului. semnalizarea merge, doar sa am grija sa nu patrunda apa...

merci xqzme de sfaturi. daca e casco s-o faca ei, de ce sa ma necajesc eu? probabil voi avea de pierdut ceva vreme pe la politie, apoi poate si pe la service, insa va fi o experienta noua pt mine!

Modificat de teoneo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ieri am gasit oglinda stanga sparta in parcare, nu se poate recupera nimic (nici geam nici carcasa - care era vopsita in culoarea masinii; neincalzita, reglaj manual).

Mi-ar fi de mare ajutor un sfat de la voi: este mai eficient sa apelez la casco (pierd acea prima de reasigurare) ori sa cumpar oglinda si apoi sa o vopsesc la un service?

Problema este comuna... insa eroarea este ca ai postat in topicul de Golf5

Colegii forumisti din aria Golf4 iti pot da mai multe raspunsuri, asta daca acest topic nu te ajuta 100%

Mai multa atentie!

Multumesc!

Modificat de dudu
wrong section
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@caine

Multumesc de link, mi a fost de mare ajutor. Am schimbat semnalizatorul din oglinda fara probleme, dar cu foarte mare atentie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intre timp am ramas tot cu plasticul spart la semnalizatorul de pe oglinda. chiar ieri i-am schimbat scotch-ul maro pe care i-l pusesem, de data asta cu unul transparent, in 3 straturi (nu doar intr-un strat cum l-am avut pana acum).

cum nici inainte nu se prea vedea, acum nici atat!

cineva de la o firma de piese auto mi-a zis ca pt asa ceva sa nu apelez la asigurarea casco. pe langa pierderea de la prima de asigurare cica trebuie platita suma de 100 de euro pt faptul ca apelezi la casco! sic! a mai auzit cineva de asa ceva? (motiv: pt ca pt orice nimic, omul mergea sa-i vopseasca masina pt o mica zgaraitura, etc, pt ca "am casco la ea")...

asa ca eu pot trai cu scotch-ul pe semnalizator iar masina... nu se supara pt asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:lol: Este vorba de franciza pe dauna.In primul an de contract(casco) e bine sa nu ai daune...Ce ti-a spus prietenul tau se numeste franciza dupa cum aminteam si mai sus si consta in faptul ca vei scoate din buzunar pentru fiecare dauna cate 100 eur restul de banii fiind acoperiti de asigurator.

On topic:De ce nu cumperi plasticul de la semnalizator?Din ce am citit aici nu trece de 100 ron...

Daca te impaci cu ideea poti sa o lasi asa daca nu se vede...

Tu alegi :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@teoneo

Pe mine m a costat 70,00 RON semnalizatorul din oglinda, l am cumparat de la un service care asigura si piese de schimb, e adus din Ungaria (scrie Made in Hungary) dar scrie si in germana pe cutie, codul de produs 1K0 949 101, si pe cutie si pe piesa apare sigla VW. S a potrivit perfect. De obicei la produsele clona ceva trebuie sa nu se potriveasca... asa ca la mine n am intalnit nici o problema in montaj.

La service m ar fi costat vreo 50,00 RON montajul... asa ca m am hotarat sa ma descurc pe cont propriu. M am folosit de o documentatie luata de pe un link ce l a pus la dispozitie @caine.

Succes la montaj.

Modificat de ove
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ove,

cand zici semnalizatorul din oglinda te referi doar la plasticul acela transparent din exterior sau la tot ansamblul semnalizatorului (incinta ce reflecta lumina, corpul de iluminat, plasticul transparent ce protejeaza la exterior)?

banuiesc ca doar acel plastic nu se gaseste separat, ca daca s-ar gasi as fi interesat, evident!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Porsche Romania nu aveau decat tot ansamblul. Plasticul acela cred ca e lipit si etans(nu stiu sigur) si nu cred ca se gaseste separat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@teoneo

@caine

A fost semnalizatorul complet.. oglinda cu leduri + sticla exterioara + carcasa semnalizatorului = 70,00RON (oglinda se prinde de carcasa cu niste cleme mici, iar sticla de carcasa este lipita la cald, deci este etans - asta stiu fiindca am demontat semnalizatorul vechi si am sa incerc sa l reconditionez). La mine era fisurata sticla exterioara si se colmatase praful in interior, ca atare arata cam nashpa.... fiind murdara oglinda interioara, nu mai reflecta cum trebuie. Acuma arata perfect.

Daca se gaseste doar sticla exterioara.. nu stiu.... .Daca a fost mult .. sau a fost putin.. depinde de fiecare.

Modificat de ove
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Intrucat am spart oglinda din dreapta as dori pe cat posibil sa aflu un pret aproximativ pentru o oglinda de GolfV (inclusiv semnalizator) pe nuanta savagegreen.

Va multumesc anticipat pentru orice informatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Designer

Am unit topicul tau cu acesta deoarece trateaza aceeasi problema... lucru care l-ai fi aflat si tu daca ai fi folosit SEARCH...

Pentru preturi exacte, solicita ajutorul colegilor din aria de Prestari servicii Oferte extinse pentru o cotatie

Spor la treaba!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!