Jump to content

Oglinda Lovita


feclistluci
 Share

Postare recomandată

Unui individ (beat/drogat) i s-a pus pata pe oglinzile din partea dreapta a tuturor masinilor dintr-o parcare. Pe a mea a reusit sa o rupa, a ramas agatata in cablurile electrice. La un studiu mai atent am gasit si o parte metalica pe jos, deci este rupt scheletul metalic si va trebui sa iau alta de la second. Am lipit-o cu scotch provizoriu si oglinda este functionala (reglare, incalzire, semnalizare, lumina si la mers inapoi se inclina) doar partea de rabatare este afectata. Am vazut pe net ca sunt oglinzi cu conector pe 9 si pe 13 fire. Daca ma poate ajuta cineva sa-mi spuna de care am eu (eventual dupa VIN sau alt criteriu) si daca pentru inlocuire este necesara demontarea panoului de la usa sau doar partea unde am difuzorul de inalte?

Este vorba de masina din semnatura un Golf 5 plus fabricat in 2007.

Multumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu centrez, eu dau cu capul...

Acum dupa finalizarea lucrarii imi dau seama ca intrebarile mele au fost cam "puerile".

La subiect: Cea mai grea operatiune a fost sa gasesc o oglinda la dezmembrari. Am avut noroc si am gasit una identica. 

Pentru schimbare este nevoie de leviere de plastic (sau un card, etc, pacat sa lasati urme in plastic), o surubelnita lata cat mai mica si un torx de 10 pentru a face oglinda bucati in caz ca vreti sa schimbati ceva prin ea sau sa o curatati, un torx de 20 si 30 pentru demontare panou usa si difuzor inalte, un torx de 40 pentru demontare oglinda.

Fiind oglinda cu mai multe "optiuni" are un conector cu 16 pini la care sunt legate 13 fire. Am vazut la dezmembrari oglinzi fara lumina ambientala, si cred fara rabatare electrica (nu sunt foarte sigur) cu acelasi conector si avand 6 fire.

Operatiunea de schimbare este foarte simpla si este plin netul de filmulete cu instructiuni.

Oglinda a costat 200 ron si m-am facut cu piese de schimb fiindu-mi necesar doar scheletul metalic rupt in urma incidentului descris mai sus.

Spor la bricolat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Buna ziua. Am vw jetta 2008. Azi dupa ce am reglat un pic oglinzile exterioare, am constatat ca geamul oglinzii din stanga s_a dezlipit. Ce recomandati: sa o lipesc la loc (oglina este cu incalzire) si cu ce? Sau inlocuire? Astept pareri. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O schimbi cu alta nouă și pe viitor nu mai ții in permanență oglinzile laterale pe dezaburire, muți selectorul pe altă poziție.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum, peste 2x grade ele nu mai incalzesc, la acesta generatie.

Poti sa o lipesti cu Bison epoxy, etc... sau înlocuire

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se lipeste foarte usor, cu aproape orice. Am patit la un Polo si am lipit-o cu superglue.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu o tin pe incalzire, doar daca e nevoie. Doar ca i_am schimbat des pozitia, am condus si eu si sotia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Electrocromate...sau alta varianta, cele pe albastru. Electrocromate sunt scumpe, pt a le face functionale, necesita si oglinda interioara electrocromata, tras cablaj la oglinzile laterale, etc

Heliomate nu exista

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am lipit sticla pe suportul de plastic cu silicon albastru de la Loctite (Loctite 5926). L-am ales pentru ca suporta vibratii si temperaturi de pana la 250 grade.

Oglinda am lipit-o prin 2015 si nu da semne ca ar mai vrea sa se dezlipeasca :)

 

Pasi:

1. Se curata spatele oglinzii si suportul de plastic cu alcool izopropilic.

2. Se intinde siliconul pe toata suprafata sticlei, de preferat sa fie o pelicula uniforma, nu foarte groasa (pentru a nu influenta timpul de incalzire al oglinzii la dezaburire).

3. Se suprapun cele doua piese si se prind pe margini din loc in loc cu carlige de rufe daca nu aveti alti clesti la indemana.

4. Se lasa la uscat (de preferat 24h).

5. Se monteaza pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!