Jump to content

Sonda Lambda


stealth
 Share

Postare recomandată

Deci am vazut ca aici sunt niste electronisti priceputi , de mult imi doresc sa montez o sonda lambda pe evacuare si cu un voltmetru ordinar sa vad 'in direct' cum imi livreaza carburatorul.

Problemele de care ma lovesc eu ;

1. cine imi poate spune ce tensiuni arata pentru amestec sarac, stoichiometric si bogat .

2. ce tip de senzor ar fi cel mai nimerit si mai ieftin,am un amic sef de service si as cauta pe la el din masinile busite, sunt unele simple si unele cu rezistenta de incalzire .

3. cum se fac efectiv circuitele electrice , as vrea sa stiu in principiu daca totul se leaga de fapt in serie .

In felul asta mi-as regla carburatorul foarte bine plus ca as verifica cu precizie ce efecte au alte 'inventii' pe carele mai aplic pe bietul motoras..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 95
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bogdan_bus

    32

  • stealth

    13

  • niq_ro

    11

  • prepeleac

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am o carte ... maine ai raspunsul k n-o am la mine :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iete ca m-am uitat in carte si din pacate nu scrie decat principiul cum functioneaza si formule .... care nu sunt de ajutor .

Circuitul se leaga in serie .

Si sa fii atent ca ceasul si senzorul sa fie de la aceiasi masina.

Eu as zice de un kit Bosch

Iti indica 0,9 V daca este bogat , 0,1V daca este sarac

Iar la Stoichiometric = 1 ... nu volti Deci undeva inte 0,1V si 0,9 V dar nu stiu

Modificat de Gabi.B
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un impatimit al motoarelor air-cooled kosson a tot cautat pe net si gasiti la http://forum.oltcit.ro/viewtopic.php?p=838...ht=lambda#83823 discutia, oricum va reproduc cate ceva:

Citeam de aici si am gasit ca e f f f interesant discutia baietilor acestia

http://wps.com/LPG/o2sensor.html

Intrbare: Are cineva o schema electronica pentru un A/F meter ? Vreau sa-mi fac unul pentru ca un gauge gata facut este 85 de euroi si sunt convins ca nu e decat un biet divizor de tensiune folosit, ei hai si un comparator de tensiune...

Scheme ? experimente ceva ?

Am o sonda si vreau sa o montez !

Dragut si pe aici: http://www.aa1car.com/library/o2sensor.htm

SCHEME gasite:

http://www.pelicanparts.com/techarticles/m...uel_monitor.htm

alta

http://autospeed.drive.com.au/A_0217/cms/article.html

alta:

http://www.scirocco.org/tech/misc/afgauge/af.html

alta foarte complicata:

http://www.techedge.com.au/vehicle/wbo2/fmd.htm

SENZORI

http://wbo2.com/lsu/

Si cea mai buna schema, cel mai bun montaj de A/F meter:

http://www.corradodriver.de/HTML/Elektroni...mbda2/index.htm

Si aici una mai elaborata cu o scala extinsa:

http://cp_www.tripod.com/rotary/images/pg27_11b.gif

restul cititi si voi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care o fi diferenta intre sonda cu un singur fir si cea cu 3 fire ?

LE ... (am citit din fuga cite ceva) : mi se pare ca sonda cu 3 fire are in plus un incalzitor care o ajuta sa ajunga mai repede la temperatura optima de functionare (ca sa dea indicatii mai exacte, pina ce se incazeste motorul.

Alta intrebare ... stie cineva daca sondele astea trebuie schimbate dupa un numar de km ? Daca se poate verifica o sonda ?

Modificat de tipatescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da tipatescu trebuie schimbate intre 50.000 - 80.000 km poate mai mult si s epot verifica daca sunt stricate :)

Din p

Modificat de Gabi.B
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci am vazut ca aici sunt niste electronisti priceputi , de mult imi doresc sa montez o sonda lambda pe evacuare si cu un voltmetru ordinar sa vad 'in direct' cum imi livreaza carburatorul. Problemele de care ma lovesc eu ;1. cine imi poate spune ce tensiuni arata pentru amestec sarac, stoichiometric si bogat .2. ce tip de senzor ar fi cel mai nimerit si mai ieftin,am un amic sef de service si as cauta pe la el din masinile busite, sunt unele simple si unele cu rezistenta de incalzire .3. cum se fac efectiv circuitele electrice , as vrea sa stiu in principiu daca totul se leaga de fapt in serie . In felul asta mi-as regla carburatorul foarte bine plus ca as verifica cu precizie ce efecte au alte 'inventii' pe carele mai aplic pe bietul motoras..
eu sint bibicul....cind am vorbit de senzorul lambada am spus ca se poate folosi si la alta chestie mai buna decit a arata 14,7 pe bord (adica concentratia de aer din amestecul carburant).. cum ar fi.. de exemplu ... a apropia ca performanta o masina dotata cu carburator catre un euro1 dpdv al gazelor de esapament.....procura-ti o sonda lambda de vw golf3 sau audi sau peugeot sau orice sonda lambda cu PATRU FIRE..cu un conector cu 4 fire sau cu 2 conectori cu 2 fire... cele mai bune sonde sint cele cu incalzire pentru ca sint cele mai stabile... deci pe doua fire se alimenteaza cu + si pe celelalte doua se colecteaza un curent electric intre 0,2 si 0,8 voltzi..... un mers normal al masinii adica lambda egal 1 sau raport aer benzina 14,7 curent colectat la cele doua fire 0,45voltzi...sub 0,45volti -amestec sarac adica raport aer benzina 15 ex....si peste 0,45voltzi amestec bogat adica intra benzina mai multa decit aer.....variatia optima...adic motorisca mere bine intre 0,3v si 0,7v...acum pentru ceilalti bibici... punte wien..comparator lm311 ...ADC......aceste cuvinte poate va spun cite ceva......pentru reglarea amestecului carburant la o masina cu carburator mai e nevoie de o electrovalva, un stutz de sudat la evacuare de un filtru EGR si ceva furtune....
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ei , brava , asta voiam sa aflu !

desigur ca nu imi trebuie sa imi arate ceasul cifrele 14,7 etc ci orice valoare a voltmetrului pe care o interpretez eu .

deci daca ai putea, te rog, sa imi spui mai precis cum sa ma orientez intre cele 4 fire, pe care pun + , pe care colectez tensiunea de urmarit si ce fac cu al treilea..

ca veni vorba, Daciile astea ,logan, solenza, au sensor cu 4 fire cu incalzire?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ei , brava , asta voiam sa aflu !

desigur ca nu imi trebuie sa imi arate ceasul cifrele 14,7 etc ci orice valoare a voltmetrului pe care o interpretez eu .

deci daca ai putea, te rog, sa imi spui mai precis cum sa ma orientez intre cele 4 fire, pe care pun + , pe care colectez tensiunea de urmarit si ce fac cu al treilea..

ca veni vorba, Daciile astea ,logan, solenza, au sensor cu 4 fire cu incalzire?

deci 1+ 2- 3 si 4 ceea ce cauti.....nu neaparat in ordinea asta....iei sonda dupa care cauti schema de conectare a masinii de pe care ai luat-o ....sfat cauta una de vw sau audi e mai bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.,............puse-se niq mai sus tot ce trebuia .....uita-te bine pe site-urile puse de el... gasesti si conectori si scheme si explicatii etc... eu am sa vin cu chestia cu supapa si cu carburatorul pentru cine doreste

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.,............puse-se niq mai sus tot ce trebuia .....uita-te bine pe site-urile puse de el... gasesti si conectori si scheme si explicatii etc... eu am sa vin cu chestia cu supapa si cu carburatorul pentru cine doreste

cred ca ma au pe ignore :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca ma au pe ignore :P

nu barbate .. vor filme cu explicatii exact ca la descopery ... eu pun ceva .. dar restul fiecare.. nu pot sa le arat pas cu pas cum se face un montaj electronic ... asta am vazut la tine ca arati .. cine are ochi .. vede

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mde, am ceva experienta pe forumul asta... taina lunga si discutii gen carciuma ... sa vad unu' ca pune sonda lambda pe masina lui si-i cumpar eu un voltmetru cu LED-uri (un amarat de kit de 10-20lei), numai sa vad ca face cineva ceva ... ca daca vad iar 40 de pagini de discutii fara un mic rezultat ... iar mi se taie de formu, pana atunci io ma plimb cu broscoiu'.. cum ar trebui s-o faca si altii, nu s-o lalaie in fata tastasturii..

Modificat de niq_ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sondele cu un fir trebuie schimbate intre 50.000 si 80.000

2 fire 80.000-100.000

3 fire 100.000-160.000

4, 5 fire 160.000

tensiuni pentru amestec sarac, stoichiometric si bogat

LED 10 - 0.97V - 12.1:1 - Very Rich (All LEDs on)

LED 9 - 0.88V - 12.7:1

LED 8 - 0.78V - 13.2:1

LED 7 - 0.69V - 13.8:1

LED 6 - 0.59V - 14.4:1

LED 5 - 0.49V - 14.9:1

LED 4 - 0.39V - 15.4:1

LED 3 - 0.30V - 16.0:1

LED 2 - 0.20V - 16.5:1

LED 1 - 0.10V - 17.1:1 - Lean (The only LED on)

sonde lambda

http://www.parts-mall.ro/pages/sonde_lambda.php

si pe okazii http://www.okazii.ro/catalog/4414819/auto-...ambda-Fire.html

http://www.evrika.ro/anunturi/anunt.php?n=1747016

Modificat de prepeleac
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte util de asemenea, multumesc.

Remarc un lucru, ca tensiunile sunt aceleasi la toate tipurile si modelele de senzori?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la euro 3 si 4 sunt 2 sonde

sunt diferite?

daca s-ar schimba intre ele ar da aceleasi valori?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai, da' merita cumpararea unei sonde din generatia EURO3-4, doar pentru o indicatie "informativa"? cele '"clasice" ce au? o sa incerc sa aflu preturi de sonde lambda la s/h... eventual sa fac rost de una, da' trebuie un "nebun" sa verifice ca io nu-mi pun pe masina asa ceva... v-am mai scris, partea de indicatie e ieftina da' trebuie montata sonda pe masina...CUIVA

PS: zilele trecute am vazut un indicator de consum cu ac, pe un BMW 530d si .. pe drum normal era undeva consumul la 7-9l/100km. apoi in pante sau in depasiri ajungea la maxim ..un 30l/100km.. asa ca ce informatii se obtin? instantanee? le "procesati" cu un calculator ?...

Modificat de niq_ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu o sa imi montez una, nu mai e nevoie de atatea apropouri. nu am vorbit de pomana. acum sunt sarbatori si nu ma pot ocupa.

pentru mine personal o gasesc utila, cum ziceam ; doresc sa vad instant cum livreaza carburatorul , unii vor boxe de 1500 w,altii spoilere ,altii praguri, altii jante de 400 Eur/bucata samd, le poti numi pe toate stupide si inutile,nu?

de ce unii au termometru la ulei sau chiar la apa din moment ce 'merge' si un beculet rosu ?

si un indicator de consum instantaneu m-ar interesa ca veni vorba, dar nu unul vacuumatic ci unul care masoara fluxul de benzina tur-retur desi nu am idee cum arata sau cat o costa.

insa senzorul de oxigen e proiect viabil pt mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu o sa imi montez una, nu mai e nevoie de atatea apropouri. nu am vorbit de pomana. acum sunt sarbatori si nu ma pot ocupa.

pentru mine personal o gasesc utila, cum ziceam ; doresc sa vad instant cum livreaza carburatorul , unii vor boxe de 1500 w,altii spoilere ,altii praguri, altii jante de 400 Eur/bucata samd, le poti numi pe toate stupide si inutile,nu?

de ce unii au termometru la ulei sau chiar la apa din moment ce 'merge' si un beculet rosu ?

si un indicator de consum instantaneu m-ar interesa ca veni vorba, dar nu unul vacuumatic ci unul care masoara fluxul de benzina tur-retur desi nu am idee cum arata sau cat o costa.

insa senzorul de oxigen e proiect viabil pt mine.

si hai ca iti mai spun una....1.faci carburatorul sa mearga pe amestec sarac.. 2. scoti din esapament un furtun pe care in bagi intr-un fitru sa-i spunem adica o cutioara care sa decanteze produsele grele din fum si sa raceasca fumul ,,, se numeste filtru egr,,,, 3 dupa fitru egr tragi un furtun intr-o electrovalva ,,, ca cele de golf de exemplu cele electrice,,,, 4 din electrovalva un furtun in carburator prin partea superioara adica imediat dupa filtrul de aer,, acolo pui un teu,, 5 un montaj electronic care sa deschida electrovalva pe la 0,3v si sa o inchida pe la 0,5v ,, tensiune data de sonda lambda,,,tot in paralel cu sonda poti pune si un voltmetru ca sa vezi si amestecul la bord ... schema electronica este cea prezentata mai sus .. adica cea cu led .. cu ceva modificari minore .. adica o dioda, un tranzistor de putere si ceva semireglabile pentru calibrare... deci cind ledul se aprinde se inchide supapa.. cind ledul se stinge se deschide supapa si atunci gazele de esapament care contin in marea lor majoritale co2 vor patrunde in carburator impreuna cu aerul curat si amestecul se imbogateste pentru ca motorul nu trage mumai oxigen trage si co2 care este tot un gaz .... carburatorul este un dispozitiv ventouri si nu face diferenta intre gazele absorbite..... ... pentru a face amestecul mai sarac trebuie umblat la jiglere.....la jiglerul principal de aer care trebuie marit...e bine de avut in vedere si o vizita la un prieten de la vreo statie de itp pentru reglajul mai corect al amestecului si de umblat la semireglabilele mai sus comentate.........la capitolul satisfactzie.. masina nu pierde din vigoare, nu se mai incalzeste exagerat la regimurile de amestec sarac.. si la itp apare cel putin ca o masina euro1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.......la euro 3 si 4 exista doua sonde lambda asemenea ......una este pentru egr (recircularea gazului de esapament) si a doua pentru "frecventza" de deschidere a injectoarelor....pentru cunoscatori factor de umplere a semnalului unui PWM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am dat comanda de o lambda dar tipul avea de 2 feluri si nu stie care e una si care e alta.

inteleg ca daca e cea pt egr nu imi va functiona? sau imi va indica eronat?

care e diferenta fizica intre ele ca daca nu e buna sa o trimit inapoi si sa-mi dea una pt ce-mi trebuie mie?

spunea ca una e cu firu scurt si una cu firu mai lung. ambele universale!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am dat comanda de o lambda dar tipul avea de 2 feluri si nu stie care e una si care e alta.

inteleg ca daca e cea pt egr nu imi va functiona? sau imi va indica eronat?

care e diferenta fizica intre ele ca daca nu e buna sa o trimit inapoi si sa-mi dea una pt ce-mi trebuie mie?

spunea ca una e cu firu scurt si una cu firu mai lung. ambele universale!

exista in principiu doua tipuri de sonde lambda.. cele pe zirconiu.. la care elementul galvanic genereaza o tensine intre 0,2-0,8v si sint cele mai uzuale.. si mai exista un tip de sonda cu elementul galvanic din titan .. acestea sint mai rar folosite si in general de masinile GM am vazut la un Opel Omega asa ceva.. tensiunea generata de elementul galvanic este cuprinsa intre 0v-5,5v.. sint montate in general pe sisteme de injectie dezvoltate de firma lucas........cele "ordinare" cu zirconiu sint folosite des de Bosch.. ... lungimea firului e data de distanta de amplasare a sondei fata de circuitul electric....in rest la fel chiar daca sint pentru egr sau pentru factorul de umplere...problema cea mai mare este calibrarea circuitului electronic.. si acolo trebuie un analizor de gaze...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!