Jump to content

Dimensiunile Jantelor Standard La Leon2


Matrixu
 Share

Postare recomandată

Cautand zilele trecute sa imi iau cauciucuri de iarna impreuna cu niste jante aferente, m-am izbit de niste detalii ce imi lipsesc in a gasi janta legala si perfecta la dimensiunile data ptr GOE.

Mi-am schimbat jantele cu unele de tabla asa ca redau mai jos exact dimensiunile jentii de 16" aliaj (venita din fabrica)

205x55 R15, sistem de prindere 5x112 6.5J ET50.

Invit de asemenea posesorii jentilor de 17, 18 si 19 sa spuna exact dimensiunile jentii (cel mai important e J-ul si ET-ul deoarece restul se gasesc destul de repede)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foarte buna initiativa si eu ma gandeam la niste jante si cauciucuri de iarna si datele astea ar fi binevenite!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze. R16. Corect.

Am prins o oferta inca available la www.pneurom.ro.

In rest din ce am cercetat, la 16" de tabla nu prea gasesti noi sunb 280 RON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar daca datele sunt de pe o pagina web austriaca (Seat.at) se pot clar citi dimensiunile standard la Leon1P si nu numai: http://www.seat.at/at/index.php?pid=147&am...,231&extra=

EDIT:LEON NEU=LEON1P :icon_thumright: si LEON=LEON1M ca sa nu le incurcati.

Modificat de alteacupra
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut topicul sticky, eu cred ca e destul de important.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ca sa fie si mai important,ceva de la "sursa" :( iar cu asta cred ca s-au gasit raspunsuri la o sumedenie de intrebari in legatura cu dimensiunile jantelor (si a pneurilor) originale SEAT pt. mai multe modele SEAT http://2003.seat.de/service/dokumente/Seri...n_SEAT_2006.pdf

PS: Schneeketten zul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze. R16. Corect.

Am prins o oferta inca available la www.pneurom.ro.

In rest din ce am cercetat, la 16" de tabla nu prea gasesti noi sunb 280 RON.

239 lei jante de 16 originale la Alto Syncro

252 lei la PBV2 (aceleasi jante)

Preturi cu TVA cu comanda si livrare in 3-4 zile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti grija ca la Leon Cupra nu puteti sa puneti jante mai mici de 18.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Alteacupra

Zi-mi te rog si mie ce inseamna "Typschlusselnummer" si ce inseamna "H2" din coloana "Felgengrosse". :lol: Sunt mai neinitiat, atat intr-ale limbii lui Goethe cat si intr-ale decodarii dimensiunilor de jante / pneuri.

Multumesc. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

la un leon 1p pot pune jante de 8x18 ? la ei vad ca e maxim 7,5x18

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@eyeonu

Bine ai venit la noi pe forum!Te rog data viitoare innainte de a scrie ceva asigurate ca esti pe topicul potrivit,foloseste simplu functia "Search",sus in dreapta paginii iar apoi scrii in topicul potrivit.Nu de alta dar vreau sa te scutesc de avertizari "Warning".Si acum raspunsul:

Da,in functie de ET.Daca janta respectiva are cel putin 45-48 ET-ul atunci cu siguranta nu vei avea probleme.Se poate si cu un ET mai mic(40) dar trebuie probat si verificat sa nu cumva sa frece.Iti recomand sa scrii mai departe pe acest topic: http://vwforum.ro/index.php?showto...67&hl=jante

Iti multumesc anticipat pt. intelegere!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Sistemul de prindere al jantelor pentru noul leon este 5 x 112 sau 5 x 100?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru noul Leon 1P- 5x112

Pentru vechiul Leon 1M - 5x100

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Poate sa imi spuna cineva va rog ce inseamna "Genehmigungsnummer" si ce semnifica el? E la litera "K" in documentul atasat. Am gasit multe referiri la acest numar si as vrea sa stiu exact ce semnifica. Nu am gasit nici in hartiile care au venit odata cu masina nici in talon vreo referire la acest numar. Multumesc!

post-6090-1208517003_thumb.jpg

Modificat de starchaser
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

@starchaser

"Genehmigungsnummer" inseamna nr. de aprobare si el reprezinta un nr. de verificare-aprobare a vehicolului cu una sau mai multe dimensiuni de roti in afara de cea trecuta in talonul masinii,in Germania.Pana la data de 1.10.2005 in talon erau trecute mai multe dimensiuni de roti.De la acea data se trece doar o singura marime de roti dar apare si acest nr.In spatele acestui nr. sunt "ascunse" mai multe dimensiuni de jante si cauciucuri care au mai fost testate si aprobate in prealabil pt. aceasta masina.Exemplul l-ai avut tot timpul in fata ta,ca si aici: http://ssl.seat.de/service/dokumente/Serie...n_SEAT_2008.pdf Noua lista de anul acesta 1.4.2008.Ex:mergi la pagina 41,punctul 4.2 ALTEA/TOLEDO (5P) iar sub sta scris:Gen.-Nr. e9*2001/116*0050*00 Acesta e "nr. de aprobare" de care intrebi tu.Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
NegativT-Rex

Am comandat de curand un Leon 1.4 Mpi , varianta la reducere.

Vreau sa pun urmatoarele jante pe el :

MAM7 7,5J x 16 5/112 ET35 72,6 SIL. LACKIERT

Mi se vor potrivi , fara a fi necesara schimbarea anvelopelor ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu stim care e dimensiunea jantei si cauciucului initial. Facand calcul cu ale mele dupa ET (sper sa nu ma insel) nu se vor potrivi. Ti-ar trebui un 215 pe cand cele de leon sunt standard la 205. Sa mai calculeze si altcineva sa confirme sau sa infirme ceaa ce am calculat eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NegativT-Rex

Sunt conştient că cauciucurile mele actuale sunt 6,5J.

Am vazut in alte cazuri jante de 7 puse pe 8 , 6 pe 7 ... etc.

Sunteti 100% siguri ca nu se poate ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@NegativT-Rex

1 Zoll = 2,54 cm Sa clarificam urm. lucruri,dimensiunile jantei:

7,5J=latimea jantei,in zoll(nu a pneurilor)

16"=diametrul jantei

dimensiunile pneurilor,in mm:

205=latimea pneurilor

55=inaltimea pneurilor

R16=marimea jantei pt. care sunt aceste pneuri(Zoll)

Acum iti spun din propria experienta,am avut jante de 7Jx16" cu pneuri de 205/55/R16 si au mers fara probleme pe Altea mea,vezi AICI;in cazul tau,teoretic merge fara probleme si iti dau un exemplu concret:Audi A4/A6 are din fabrica printre alte dimensiuni si urmatoarea:pneuri de 205/60/R16 pe jante de 7,5Jx16".Deci singura diferenta fiind in inaltime(60 fata de 55) oarecum normala deoarece Audi A4/A6 este si mai mare si mai greu fata de Leon.Singurul dezavantaj poate fi la aceasta combinatie de 7,5Jx16" cu pneuri late de 205 ca trebuie avut grija la borduri,neavand atata protectie laterala a jantelor de catre pneuri.Oricum inainte de le monta,mai intereseazate in service-uri de specialitate.Rezonabil ar fi asa cum si Matrixu a scris un pneu de 215 sau chiar si 225 dar un cauciuc cu aceste latimi si cu diametrul de 16" vor fi cu siguranta mai scumpe si personal nu as face lucrul asta doar daca nu am alta alegere.Numai bine!

PS:Nu stiu de unde iti vei cumpara jantele dar in mod normal vei primi si niste acte de la fabricant cu datele tehnice ale jantelor iar acolo vor fi trecute si dimensiunile pneurilor care sunt admise pe aceste jante.

PS2:De ce nu iti cumperi jantele astea cu ET de 45?Cu ET de 35 vor sta putin mai in afara si sa nu iti frece cumva!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NegativT-Rex

Merci mult de informatie :) Macar nu mor prost :blink:

de asemenea, mi s`a spus ca E35 mi/ar trebuii ;). Bine ca m`am lamurit si cu treaba asta :D Sper sa gasesc pe stoc ce am nevoie :D

Merci mult de tot

O zi exceptionala

Din calculele mele rezulta:

7,5 (zolli) * 25.4 (mm) = 190,5 Mm < 205 mm

Deci , nu ar trebui sa fie o problema :D

Modificat de NegativT-Rex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Eu am pe Altea Enzo16'', 7J, ET35, anvelope Nokian 205/55R16. Merg perfect, fara modificari. Le-am cuparat online pe janta.ro cu 1100 lei/set

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare legata de jantele pentru Leon.

Este la dealeri ceva oferta cu roti de iarna complete, si cauciuc si janta.

Pentru Skoda 1Z, Golf V, Golf VI, ... mai multe modele in afara de Leon exista oferta cu Janta otel 6,0 x 15" 5/112/47 + 195/65 R15 91 T Conti Winter Contact TS830.

Initial am sunat la reprezentanta si mi-au spus ca nu se potrivesc, dupa aia am fost la ei si i-am rugat sa verifice daca imi merge janta pe Leon si au zis ca da, merge.

Din ce am vazut pe siteul de la Seat Austria (e in thread-ul asta pe la inceput) janta mea ar trebui sa fie 195/65 R15 91 - 5x112 6Jx15 ET48 dar astea vad ca sunt 195/65 R15 91 - 5x112 6Jx15 ET47; difera ET cu 1, mie mi-ar trebui 48 si astea se pare ca sunt 47 (daca am inteles eu bine).

E problema mare daca difera ET-ul asta cu 1 ? Rotile le-am montat deja, nu par sa fie probleme dar intreb sa stiu daca nu am facut o prostie :lol:

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!