Jump to content

Noutati VAG ( Volkswagen,Audi,Seat,Skoda,Porsche etc.)


razdan
 Share

Postare recomandată

  • Administrator

@LUFY lasa ca vin modelele I.D. frumoase foc ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi place din lateral, spatele e cat de cat decent, dar fata mi se pare foarte urata.

Din fata parca seamana cu un renault clio. :scratch: :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In toate pozele, indiferent de culoarea caroseriei se vad foarte multe  zone ascunse de autocolante.

Indiferent de cum va arata, oricum va fi un bestseller.

Modificat de clau_j17
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi lucru l-am auzit si de la Brady acum o saptamana referitor la Octavia 4. Trebuia sa intre in productie in toamna imediat dupa vacanta dar au amanat pentru primavara-vara 2020. Probabil ca mai au de lucru la modificarea liniilor de fabricatie pentru noile platforme. Sau poate vor sa profite de aceste schimbari ca sa adapteze fabricile pentru a asambla si masini electrice pe aceleasi linii.

Modificat de Doc Morelli
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Oare sunt probleme cu norma de poluare si lipsa de motoare ? (desi au ceva) sau ce nu le-a iesit cu mk8 ?!
Sper macar sa-l prezinte fizic la Frankfurt in toamna asta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Niste lucruri interesante aici (imi place nould Passat R-Line din prezentare si jucariile de la final) :

 

 

 

Intregul articol il puteti gasi si aici:

 

https://0-100.ro/2019/03/13/video-volkswagen-passat-facelift-la-geneva-liber-pentru-toata-lumea-la-platforma-electrica-volkswagen/?fbclid=IwAR3mu5k86T5NZt7mX5lnuMEE1KHkSI_ZQ0WIjDAJ_RE-TeFA7kDz9SvvNjM

 

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma se pare ca Octavia 4 intra in productie in sezonul de toamna-iarna. Sau cel putin conducerea Skoda este "aproape hotarata" sa faca asta:

https://www.motor1.com/news/314572/new-skoda-octavia-2019-launch/

 

Modificat de Doc Morelli
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe site-ul www.vw.com (USA) va puteti juca si vedea cum arata Golf R 2019 intr-un paletar de 40 culori noi speciale - sunt cateva excelente pe acolo, greu sa te decizi :D 

Exemplu mai jos :)

 

Capture.JPG

Capture2.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ceast caz, poate face un admin un topic dedicat in aria Skoda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suna bine configuratia asta: CJW5R3 . :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi place masina, este o optiune interesanta, dar cred ca va avea un concurent foarte puternic in Ford Focus dpdv al pretului. Are avantajul intr-adevar ca este mai spatioasa, dar in rest nu stiu daca reuseste sa iasa in fata Focusului....

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rasfoit configuratorul si am observat lucruri interesante:

1. Din categoria penibil:

- De la lansarea din Decembrie Skodarii au trambitat ca scot din Scala concurent pentru Golf 7 / Golf 8 si ca va sta la bataie cu toate masinile compacte. Clar, cu doua motoare disponibile: 1.0 TSI si 1.6 TDI vor concura ... Skoda Rapid, Skoda Fabia & alike.

- Comparativ cu Octavia 3 are mai putine dotari.

- Momentan cel mai puternic motor anuntat este 1.5 TSI 150 CP.  Pana se regleaza productia pietele mici (sarakii din Est) nu vor primi 1.5 TSI.

2. Din categoria Fun Facts:

- Poti combina suspensie sport, sasiu sport, jante 17 si pachet de drumuri grele. Nu stiu daca configuratorul este actualizat integral, dar la Octavia nu poti face asta.

- Vad ca a dat moda cu plafonul negru si la Scala, foarte multe combinatii de materiale textile si piele de interior de forteaza la plafon negru. Mintea mea nu poate pricepe ce poate fi cool aici. Am condus o Totoya CHR cu asa ceva si senzatia a fost de dric, simteam ca nu mai pot respira cu atata negru peste mine.

3. Din categoria dezamagiri:

- Nicio motorizare hybrida.

- Lipsesc anumite sisteme de asistenta: Park Assist, Blind Spot, Rear Traffic Alert.

- DSG nu este disponibil cu motorizarile pe benzina.

- Pret de lista mare cand adaugi dotari care sunt cam standard pe la alte case.

4. Din categoria de bine sa fie:

- Cred ca are 90 % din dotarile de pe Octavia, evident cu exceptia motorizarilor.

O concluzie la cald:

O masina tinerica si frumusica, cu accente kinky chiar. E ca Miss Boboaca de la ASE,  design fresh, gadget-uri destule pentru un nepasionat de sisteme de asistenta si de motorizari serioase. Va rupe ceva inimi in piata, mai ales pe segmentul feminin. Totusi, the old bitches: G7 sau Focus o vor mananca pe paine in categoria Hatch compact.

Masina are potential de crestere, in timp se pot adauga motorizari si dotari lipsa. Eu nu as cumpara acum Scala, poate peste cativa ani se va maturiza, daca i se va permite din grup. Dar nu cred ca Skoda isi va sabota direct Octavia, mai ales ca lanseaza generatia 4 in toamna si vanzarile de Octavia au inceput sa scada in ultimile luni. Piata de masini compacte este in scadere, focusul este pe SUV-uri acum. Mai degraba KKamiq o sa fie pompat cu dotari si motoare mai serioase.

Modificat de Doc Morelli
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi realizati ca vorbim de masina care inlocuieste vechiul Rapid, da? Adica ceva ieftin sa umple spatiul dintre Fabia si Octavia...

Pretentii de toate sistemele de asistemta posibile sau motorizari hibride sunt... hai sa nu zic stupide, dar putin exagerate da!

Ca ea e mai mare decat un Golf sau Focus este ceea ce face Skoda, nu inseamna ca devine un competitor al lor. Ca si Superb-ul ofera spatiu cat un A6/E-Klasse dar nu e in clasa aia...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Rave https://www.autoexpress.co.uk/skoda/scala/100638/new-2019-skoda-scala-pricing-and-specs-revealed-ahead-of-summer-launch

Ei singuri au afirmat ca scot concurent direct pentru Golf si cumva te-ai astepta sa si vezi asta in lista de dotari & motorizari.

Modificat de Doc Morelli
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atat Park Assist cat si Blind Spot exista ca optionale. Pe langa plafon panoramic, ACC, Front Assist, parbriz/volan incalzit, oglinzi rabatabile electric, conexiune CarPlay wireless (premiera la VAG), display bord digital si cam tot ce se poate pune si pe Golf. 

Dar, daca pui si un 1.5 TSI pe ea (eventual si cu DSG), pretul urca undeva parca prea sus pentru o masina care, fara sa ma urc vreodata in ea, va avea plastice mai multe si mai tari decat un Golf, insonorizare mai slaba si restul chestiilor care sunt caracteristice unei masini din clasa inferioara Golf-ului.

LE: cred ca m-am grabit sau nu am vazut bine, nu mai vad Park Assist in configurator...

Modificat de Rave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

17 hours ago, Rave said:

Voi realizati ca vorbim de masina care inlocuieste vechiul Rapid, da? Adica ceva ieftin sa umple spatiul dintre Fabia si Octavia...

 

   Din pacate Scala nu prea este ieftina pe cand Rapidul era ieftin. Si pana nu dispare Rapid-ul din configurator nu putem fi siguri ca este inlocuitorul lui.  Am gasit in alte parti ca inlocuieste Rapid Spaceback care era mai scurt cu 20 cm decat Rapid-ul normal. Daca vrea sa inlocuiasca si Rapid-ul simplu care are portbagaj de peste 500 l, nu prea vad cum o sa reuseasca. O sa fie doar Golf-ul de la Skoda asa cum Leon este Golf-ul de la Seat, si din punct de vedere al portbagajului si din punct de vedere al pretului. Nu stiu de ce nu se deschide topic de Scala in sectiunea Skoda.

Modificat de Ebi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Din pacate fara 1.5TSI chiar nu este rival direct cu Golf sau Leon. Dar poate urmeaza sa vina si acest motor. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si Octavia 1 a ramas in configurator o perioada, drept Octavia Tour, cand a aparut Octavia 2 si asa a ramas si 2-ul cand a aparut Octavia 3. Asta nu inseamna ca O3 nu era inlocuitor al O2.

Scala este pe MQB A0, platforma de Polo, nu pe MQB A1, cea de Golf. “Golf-ul” de la Skoda este Octavia care este pe aceeasi platforma ca Golf-ul si are tot ce are Golf-ul de la egal la egal(aproape).

Scala, chiar daca este mai mare decat un Golf, 430(60?!)l portbagajul parca, nu inseamna ca e chiar in aceeasi clasa, vezi exemplul de mai sus cu Superb vs A6 :) . Dar da, este o optiune de luat in calcul in detrimentul unui Golf pentru cine are nevoie de mai mult spatiu si nu tine atat de mult la “calitatea” interiorului. Si mai si arata bine :D 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • voinea changed the title to Noutati VAG ( Volkswagen,Audi,Seat,Skoda,Porsche etc.)
  • voinea featured this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!