Jump to content

Noutati VAG ( Volkswagen,Audi,Seat,Skoda,Porsche etc.)


razdan
 Share

Postare recomandată

Urata noua linie pentru grila fata...si pe noul Touareg o gasesc hidoasa.. ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De aici citire: https://www.skoda-storyboard.com/en/models/kamiq/skodas-new-suv-christened-the-kamiq/ 

Unul dintre numeroșii numitori comuni ai SUV-urilor ŠKODA este similaritatea numelor lor, începând cu K, terminând cu Q și inspirată de izolata Alaska.

În limba poporului Alutiiq, locuitorii originali ai insulei Kodiak din Alaska, "KODIAQ" denotă cele mai mari subspecii ale ursului brun din lume.

KAROQ își ia numele din fuziunea creativă a două cuvinte din limbile folosite de triburile americane originale. Unul din aceste cuvinte este "RUQ", adică "săgeată" (parte a siglei ŠKODA). Apoi, există un alt trib din Alaska care folosește cuvântul "KARAAQ" pentru "mașină".

Cuvântul KAMIQ provine din limba inuiților care trăiesc în nordul Canadei și în Groenlanda. Descrie ceva care se potrivește perfect ca o a doua piele în orice situație. Motiv suficient pentru a oferi noului model crossover pentru piața europeană același nume ca SUV-ul deja stabilit în China.

One of the many common denominators of the ŠKODA SUVs is the similarity of their names, beginning with K, ending with Q, and inspired by remote Alaska.

In the language of the Alutiiq people, the original inhabitants of Alaska’s Kodiak Island, “KODIAQ” denotes the world’s largest subspecies of brown bear.

The KAROQ gets its name from the creative fusion of two words from languages used by the original American tribes. One of those words is “RUQ”, meaning “arrow” (part of the ŠKODA logo). Then there is another Alaskan tribe that uses the word “KARAAQ” for “car”.

The word KAMIQ comes from the language of the Inuit people living in northern Canada and Greenland. It describes something that fits as perfectly as a second skin in every situation. Reason enough to give the new crossover model for the European market the same name as the SUV already established in China.



@B_o_g_d_a_n de Karniq nu gasesc nimic nicaieri :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@voinea L-au ales in urma unei campanii de marketing: https://www.seat.com/corporate/news/cars/new-large-suv-name-winner.html 
Modelele SEAT au folosit nume precum Toledo, Alhambra, Ibiza, Marbella, Malaga și Leon. In total, 13 modele SEAT au fost denumite dupa diverse locații din Spania. Tarraco este numele vechi al orașului actual Tarragona (Catalonia, Spania). Deci au cam pastrat tiparul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Stiam ca alea vechi au numele dupa localitati. Nu auzisem niciodata de Tarraco. Dar istoria Spaniei nu o stiu ?  ca sa recunosc un "Tomis" , "Hermannstadt" sau "Callatis"  (na ca stiu orase vechi din Romania :P )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Interesant dar de ce oare au scos ceasul din centru de langa ventilatie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum cateva saptamani au prezentat si Passat-ul nou din SUA. Cel din SUA la exterior se apropie de B8 dar la interior are parca o combinatie din 2005-2010.

B8 Facelift la interior pare premium din poze.

Exterior SUA vs EU:

Screen Shot 2019-02-06 at 7.38.29 AM.png

VW-Passat-Facelift-1200x800-fbe0a42f41eb3771.thumb.jpg.6473609dfeaec7f733a14de08fc3c404.jpg

 

Interior SUA vs EU:

Screen Shot 2019-02-06 at 7.38.04 AM.png

VW-Passat-Facelift-1200x800-7b9de7935ffb9d22.thumb.jpg.2eda05043154062e988186ab1849b731.jpg

Modificat de Iulian M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • Administrator

Interesanta masina. Mini concurent pentru GLA-AMG si poate SQ2? (exista SQ2?)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista, da, Sq2. E aceeasi Marie cu alta palarie. ?

Cu Gla nu are de-a-face, sunt totusi aproximativ 90 cp diferenta.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimbari minore de design, asa cum era de asteptat. Fata nu imi place deloc, linia farurilor e ciudata si exgerat de complicata. Buza capotei e oribila si dunga crom inferioara in plus si total pe langa. Capota cu mai multe unghiuri e un plus, linia laterala mai agila, pune in evidenta ca masina e mai joasa si mai lata. Spatele e doar ok, au complicat bara spate sa semene cu cea fata. De ce crede vag ca evacuarea falsa e idealul barbatilor in viata nu pot pricepe.

Una peste alta un golf. Un golf pe care-l strica fata. Dupa un G7.5 f reusit sincer ma asteptam la mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord, fata pare aiurea. Nici spatele nu imi place, parca aduce a T-Roc..

Dezamagitor as spune..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cand a contat vreodata pentru majoritatea cumparatorilor de golf designul? 

Alte lucruri au diferentiat masina asta de concurenta...pana acum.

Si da, e urat, cam cel mai urat golf de pana acum, incepand cu 4. :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Aerofan mai sa stii ca ai dreptate. M-am uitat mai atent si cu zoom. Folia aia neagra de deasupra farurilor ascunde o banda led si e posibil sa nu aiba buza la capota. iarasi folia neagra de sub faruri sa ascunda o continuare a dungii crom. Ce arata bild e frumos si constatarile de mai sus duc in acea directie. Totusi pe masina gri inchis se vad cu totul alte drl. Ok, m-am mai linistit. ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

De obicei AutoBILD nu au gresit cu nimic publicat. Sa vedem ce o sa avem la toamna. Best seller va ramane sigur. Eu unul personal astept cu interes VW I.D. Neo. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Varianta AutoBild e mult mai ok.

ID New intr-adevar...si eu sunt foarte interesat de cum va fi. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7 hours ago, cristi511 said:

De cand a contat vreodata pentru majoritatea cumparatorilor de golf designul? 

Pai pana acum nu iesea cu nimic in evidenta; botul in pozele alea e chiar urat. 

Cel din AutoBild arata mult mai ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la cel galben se vad multe portiuni ascunse de o banda tot in culoarea caroseriei. 

Daca se da cu zoom se vede acea alungire a farurilor acoperita de o banda galbena, plus la bara spate chiar sub senzori se vede aceeasi banda galbena.

Vom vedea cum va arata in final ☺️.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate nu aici isi are locul, dar s-a scris deja de Skoda care nu incepe cu K si termina cu Q? Adica Vision iV ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • voinea changed the title to Noutati VAG ( Volkswagen,Audi,Seat,Skoda,Porsche etc.)
  • voinea featured this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!